Zalety suszarek bębnowych

Bębnowe suszarki do ubrań stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Doceniają je zwłaszcza osoby, które w mieszkaniu nie mają możliwości rozwieszania mokrych ubrań - na przykład ze względu na brak miejsca lub tendencję do gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniu.

Wbrew obiegowym opiniom, elektryczne suszarki nie niszczą tkanin. Producentom udało się już tak udoskonalić proces suszenia, że wyjęte z suszarki tkaniny są miękkie i przyjemne w dotyku, a dodatkowo oczyszczone z kurzu, kłaczków itp. zanieczyszczeń.

Mitem jest także, że wyjęte z suszarki pranie jest pogniecione. Jeśli jej nie przeładujemy, to wprost przeciwnie - specjalne programy pozwalają znacznie skrócić czas prasowania (ubrania pozostają lekko wilgotne, żeby ułatwić nam prasowanie) lub nawet całkowicie je wyeliminować (pranie jest chłodzone i napuszane, aby znikły zagniecenia). Tak więc dzięki suszarce możesz zaoszczędzić czas i cieszyć się ulubioną bluzką lub jeansami praktycznie od razu po ich wypraniu - wystarczy wrzucić ubrania na kilkadziesiąt minut do bębna suszarki.

Korzyścią nie do przecenienia, zwłaszcza w małych mieszkaniach, jest brak konieczności rozwieszania prania np. na rozstawianej suszarce. Wprawdzie nie wszystkie rzeczy można suszyć w suszarce bębnowej (nie wolno np. suszyć tkanin lnianych, a wełnę i kaszmir można tylko podsuszyć, dlatego sprawdź zawsze informację na metce), ale z większością nie będzie problemu.

Nie trzeba się też obawiać, ze suszarka narazi nas na znaczy wzrost rachunków za energię. Większość dostępnych obecnie na rynku modeli ma klasę energetyczną A++, ale bardziej wymagający znajdą też suszarki jeszcze bardziej energooszczędne.

Pralko-suszarka Duo (HWD120-B1558) z dwoma bębnami
Pralkę i suszarkę ustawia się zwykle obok siebie lub, dla oszczędności miejsca, suszarkę na pralce. Firma Haier zaproponowała nietypowe rozwiązanie - pralko-suszarkę Duo (HWD120-B1558) z dwoma bębnami: mniejszy pomieści 4 kg prania, a większy - 8 kg prania lub 4 kg suszenia. Można prać i suszyć w obu bębnach jednocześnie.

Zalety suszarki kondensacyjnej i ewakuacyjnej

W sklepach z urządzeniami AGD znajdziemy 2 rodzaje suszarek bębnowych, które różnią się sposobem suszenia tkanin. Obecnie najbardziej popularne są suszarki kondensacyjne, które zbierają nagromadzoną wilgoć do pojemnika lub odprowadzają wodę do instalacji ściekowej. 

Drugą grupą urządzeń są suszarki ewakuacyjne (wywiewowe), które wymagają odprowadzenia nagromadzonej pary do instalacji wentylacyjnej, nadają się więc właściwie wyłącznie do domów jednorodzinnych. Suszarki ewakuacyjne były bardzo popularne jeszcze kilka lat temu, ale obecnie ustępują miejsca ekonomicznym suszarkom kondensacyjnym.

Kupujemy suszarkę - na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym kryterium, które trzeba brać pod uwagę podczas zakupu elektrycznej suszarki bębnowej, jest oczywiście jej ładowność. Powinniśmy dostosować ją do przewidywanej ilości prania – duża, wielopokoleniowa rodzina będzie potrzebować większego urządzenia niż singiel, który pierze niewiele. Na rynku najczęściej można spotkać suszarki o ładowności do 4 kilogramów - to optymalna wartość. W przypadku suszarek kondensacyjnych ważna jest także wielkość pojemnika na wodę - większość dostępnych na rynku urządzeń ma zbiorniki o pojemności do 5 litrów. Zwróć też uwagę na czas suszenia - zazwyczaj jest to od 30 do 120 minut.  

Wybierając suszarkę, zapoznaj się też z funkcjami, jakie ma dany model. Podstawowe to programy do suszenia różnego rodzaju tkanin: bawełny, jeansu, tkanin delikatnych, wełny czy odzieży sportowej, ale są też specjalne funkcje np. "prasowanie" ubrań w trakcie suszenia, schładzanie czy opóźniony start.

zdjęcie wprowadzające: Amica