Ulubiony kiosk JUŻ W SPRZEDAŻY - CZERWCOWY NUMER Budujemy Dom PRZEJRZYJ TO WYDANIE ONLINE >>

Inspirujące wnętrza

Nietypowe wnętrze

"Bookbox Loft" - nietypowe wnętrze

Tekst: Eva MilczarekZdjęcia: Radek WojnarStylizacja: Eva Milczarek

Architekt: 

Mode:lina architekci - Paweł Garus i Jerzy Woźniak

Dzięki nieszablonowym pomysłom architektów w mieszkaniu średniej wielkości udało się wykorzystać niemal każdy skrawek przestrzeni. Te nietypowe wnętrza projektanci ochrzcili mianem "Bookbox Loft".

W dodatku znajdziemy tu tak oryginalne patenty, jak otwarta pojemna garderoba w korytarzu czy wielofunkcyjny kubik, mieszczący bibliotekę, domowe biuro, szafę, a nawet… budę dla psa.

- Gdy po raz pierwszy wszedłem do mojego mieszkania, od razu zwróciłem uwagę na wszechobecne surowe betony. Bardzo mi się spodobały, dlatego część ścian postanowiłem w takim stanie zostawić - opowiada Paweł, który wraz z żoną Julią jest właścicielem mieszkania.

Przestrzeń lokalu ma jednak jeszcze inne cechy, które urzekły Pawła i Julię. Przede wszystkim to blisko siedemdziesięciometrowe mieszkanie jest doskonale położone. Znajduje się nieopodal centrum Poznania, a konkretnie - na dwunastym piętrze nowego wysokościowca, dość nietypowo postawionego na starym osiedlu z wielkiej płyty. I to właśnie wyjątkowa panorama roztaczająca się z okien przesądziła o zakupie tego lokum. - Mamy widok na stadion Lecha, katedrę, stawy i lotnisko. W dodatku jest tu niezwykle cicho i spokojnie - mówią gospodarze.

Ponieważ powierzchnia mieszkania nie należy do najpokaźniejszych, właścicielom zależało na tym, aby zatrudnieni przez nich projektanci maksymalnie wykorzystali każdy jej skrawek. Do opracowania koncepcji wnętrz zaprosili specjalistów z lokalnej pracowni Mode:lina Architekci: Pawła Garusa i Jerzego Woźniaka. Chodziło o uzyskanie efektu otwartości przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości jej podziału.

Mieszkanie w stylu loftu - jadalnia Mieszkanie w stylu loftu - otwarta przestrzeń Mieszkanie w stylu loftu i kuchnia w stylu prowansalskim
Jadalnia została umieszczona bezpośrednio obok kuchni. Wiszącą tu lampę projektanci wykonali własnoręcznie - z rury peszelowej, zwykle używanej jako osłona kabli elektrycznych.To pozostałość po instalacji dźwiękowej "Audiochmura". W roli głównej box. Centralną strefę mieszkania tworzy charakterystyczny czarny boks. W jego wnętrzu rozplanowano domowe biuro, pojemne regały biblioteczne, a w jednej z czarnych ścian od strony zewnętrznej schowano szafę na okrycia wierzchnie, a nawet... budę dla psa (u dołu, z okrągłym wejściowym otworem). Kuchnia. By zrównoważyć wszechobecne loftowe akcenty, została zaprojektowana tak, by kojarzyła się z tradycyjnymi kuchniami prowansalskimi.

Projektanci zaproponowali więc elastyczne rozwiązanie, jakim jest wprowadzenie drzwi przesuwnych - co spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony właścicieli, którzy przyznają, że nie znoszą hałasu trzaskających tradycyjnych drzwi. Dzięki temu pomysłowi udało się również pogodzić odmienne upodobania i temperamenty pani i pana domu. Julia jest bowiem rannym ptaszkiem, za to Paweł - nocnym markiem. Zastosowanie solidnych ruchomych drzwi niweluje kłopotliwą dla domowników rozbieżność przyzwyczajeń.

- Wydzieliliśmy w mieszkaniu cztery strefy, które w zależności od potrzeb właścicieli można dowolnie otwierać bądź zamykać. Drzwi przesuwne znajdują się pomiędzy strefą kuchni i jadalni a korytarzem prowadzącym do łazienki lub sypialni, w łazience i w sypialni oraz w centralnie ulokowanym czarnym boksie - mówią architekci. Najbardziej intrygująco prezentuje się ostatnie pomieszczenie. Od jego nazwy (i ze względu na akcenty inspirowane stylem fabrycznym) projektanci ochrzcili nietypowe wnętrze mianem "Bookbox Loft".

Oddziela ono przestrzeń salonu od strefy kuchni i jadalni, do tego samo w sobie spełnia kilka istotnych funkcji. W środku niego utworzono wygodny kąt do pracy wraz z biurkiem i półkami, na których można przechowywać najpotrzebniejsze utensylia. To także biblioteka z praktycznymi regałami, pozwalającymi na przechowywanie domowego księgozbioru.

Mieszkanie w stylu loftu - widok na salon Mieszkanie w stylu loftu - salon i gabinet Mieszkanie w stylu loftu - betnowa sciana w salonie
Zabawny akcent. Właściciele bardzo lubią psy, stąd w widocznym miejscu zabawny psi motyw: na czarnej ścianie boksu wesoło "merdają" ogonkami zabawne wieszaki. Ściana oraz sufit w salonie są pokryte masą betonową. Fotel stojący przy kanapie to prawdziwy i niekwestionowany klasyk designu - został zaprojektowany przez Ray i Charlesa Eamesów. Ten konkretnie egzemplarz ma, rzec można, wartość antykwaryczną, bo pochodzi z lat 60. 

- Przeprowadzaliśmy testy. Początkowo sprawdzaliśmy, czy czerń będzie dobrze prezentowała się również wtedy, gdy wnętrza półek pomalujemy na ten sam kolor. Ostatecznie uznaliśmy, że efekt, jaki w ten sposób uzyskamy, będzie zbyt przytłaczający - relacjonuje przebieg prac nad projektem Paweł Garus. W rezultacie tylko zewnętrzne ściany boksu zostały potraktowane czernią. Dzięki temu konstrukcja zyskała na przestrzenności i wyrazistości, pojawił się także pożądany przez architektów element kontrastu - w stosunku do jasnych ścian i podłóg.

Wierzchnia strona "Bookbox Loft", znajdująca się obok drzwi wejściowych do mieszkania, skrywa dodatkowo garderobę, a także… psią budę. - Właściciele bardzo chcą mieć psa, więc dla niego również postanowiliśmy znaleźć w mieszkaniu przytulny kąt - mówi Paweł Garus. To zresztą nie jedyny wprowadzony w tym miejscu przez architektów "psi motyw". Mroczny front szafy rozweselają asymetrycznie ulokowane kolorowe wieszaki w formie psich ogonków, które "merdają" wesoło na widok wchodzących do mieszkania gości. Tego typu skojarzenie nie jest pozbawione podstaw - to właśnie na ogonkach pozostawiane są najczęściej okrycia znajomych, odwiedzających Julię i Pawła.

Ponieważ we wnętrzu można wytropić sporo industrialnych odniesień (betonowe ściany, proste, techniczne oświetlenie, celowo odsłonięte instalacje, kafelki udające cegłę), projektanci postanowili zrównoważyć je elementami stylizowanymi na staroświeckie.

Mieszkanie w stylu loftu - garderoba Mieszkanie w stylu loftu - sypialnia Mieszkanie w stylu loftu - łazienka
W korytarzu utworzono pojemną, otwartą garderobę z mnóstwem miejsca do przechowywania ubrań. Dodatkowo nagromadzona odzież doskonale sprawdziła się jako bariera wytłumiająca dźwięki dochodzące z bardziej dostępnej części mieszkania. Wyjątkowa panorama roztaczająca się z okien sypialni przesądziła o zakupie tego mieszkania oraz stworzeniu nietypowego wnętrza "Bookbox loft". Łazienka. Dominują tu szarości i efektowne kafelki imitujące cegłę, dzięki czemu to pomieszczenie nabiera industrialnego stylu.

- Nie chcieliśmy, żeby było tak całkiem sterylnie ani też jednoznacznie nowocześnie - komentują gospodarze. Dlatego biała kuchnia przypomina nieco prowansalską, a granitowa obudowa wyspy oraz blaty nadają jej powagi, harmonizując z "nobliwymi" inspiracjami. Z kolei, dla kontrastu, stół i krzesła w jadalni mają lekkie, dynamiczne linie, a nad nimi zwiesza się oryginalna lampa. Zrobili ją sami projektanci, używając do tego celu nietypowego materiału - rury peszelowej (tradycyjnie służącej jako osłona kabli elektrycznych). Lampa wisząca stanowi pozostałość po wykonanej przez nich instalacji dźwiękowej, zatytułowanej "Audiochmura".

Znajdziemy tu także inne nietuzinkowe koncepty, wcielone w życie przez twórców wnętrza. Niestandardowe przeznaczenie zyskał na przykład korytarz prowadzący w głąb mieszkania - do łazienki lub sypialni domowników. Zwykle ta strefa domu nie cieszy się szczególnym uznaniem, ponieważ służy jedynie komunikacji. W mieszkaniu Pawła i Julii jest inaczej.

Paweł Garus jest też autorem unikatowej szafki pod telewizor, wyeksponowanej w salonie. Jedynej w swoim rodzaju, bo sporządzonej przez niego z odpowiednio przyciętych kawałków tektury, wzmocnionych… paskami od spodni. Jak widać na załączonym przykładzie, czasem kreatywność naprawdę nie zna granic.

Data publikacji: 2017-06-12

Galeria

Prowansalska kuchnia w mieszkaniu w stylu loftu? Czemu nie, czarne fronty szafek w wyspie kuchennej wizualnie łączą oba style.
Prowansalska kuchnia w mieszkaniu w stylu loftu? Czemu nie, czarne fronty szafek w wyspie kuchennej wizualnie łączą oba style.
W kuchni kolory inne niż czerń i biel pojawiają się tylko w dodatkach.
W kuchni kolory inne niż czerń i biel pojawiają się tylko w dodatkach.
Industrialny styl łazience nadają kultowe białe płytki-cegiełki w połączeniu z dużymi szarymi płytkami przypominającymi beton. Szafka i grzejnik (Instal-Projekt) w stalowym kolorze znakomicie je uzupełniają.
Industrialny styl łazience nadają kultowe białe płytki-cegiełki w połączeniu z dużymi szarymi płytkami przypominającymi beton. Szafka i grzejnik (Instal-Projekt) w stalowym kolorze znakomicie je uzupełniają.

Plan wnętrza

Plan wnętrza
Plan wnętrza

Produkty w stylu tego wnętrza

 
Studio Qubatura

Studio Qubatura

Maciejka Peszyńska-Drews i Robert Kowański

Spotkali się 10 lat temu, każde z kilkuletnim już stażem pracy projektowej. Połączeni miłością do wnętrz i pasją nieustannego tworzenia stworzyli - z myślą o tych, dla których estetyka i indywidualny rys wnętrza mają niebagatelne znaczenie - Autorskie Studio Projektu Qubatura.

Pracując w duecie, zapewniają kameralną atmosferę współpracy, niezbędną w procesie tworzenia wnętrza. Ich dwubiegunowe wykształcenie pozwala im łączyć kreatywność artystyczną z wiedzą budowlaną, a twórczą pomysłowość popierać znajomością najnowszych technologii.

Dzięki temu mogą zaproponować bardzo szeroki wachlarz usług, począwszy od konsultacji przed dokonaniem zakupu inwestycji, przez aranżację ustawienia funkcjonalnego planów budowlanych, aż po pełnowymiarowy proces projektowania wnętrza, kończąc na przeprowadzaniu metamorfozy zamieszkałych już wnętrz. A ponadto specjalizują się w projektowaniu unikatowych mebli i innych autorskich form użytkowych, które podkreślają nietuzinkowość wnętrz realizowanych we współpracy z nami.

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Nie przeocz Wnętrza
Bateria kuchenna Flessi - kieruj strumień wody tam gdzie go potrzebujesz Bateria kuchenna Flessi - kieruj strumień wody tam gdzie go potrzebujesz

Pyramis Polska wprowadza na rynek innowacyjną baterię z elastyczną wylewką zachowującą każdy nadany ... Czytaj dalej

Nieustanna metamorfoza - moc dodatków do wnętrz Nieustanna metamorfoza - moc dodatków do wnętrz Tekst: Agata Górska;Zdjęcia: Anna Orłowska i Mateusz Lipiński;Stylizacja: Barbara Dereń-Marzec;
Nietypowe wnętrze "Bookbox Loft" - nietypowe wnętrze Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
Rodzinny azyl w eleganckim wydaniu Rodzinny azyl w eleganckim wydaniu Tekst: Aneta Olkowska;Zdjęcia: Hanna Długosz;
Kolorowe mieszkanie w Warszawie Kolorowe mieszkanie w Warszawie Tekst: Urszula Deda-Bieroń;Zdjęcia: Łukasz Kozyra;Stylizacja: Zuzanna Woyda;
» Zobacz więcej
GÜELL LAMADRID - NOWOCZESNY DESIGN w śródziemnomorskim klimacie

Güell Lamadrid to jeden z największych hiszpańskich dostawców tkanin, oferujący prestiżowe, różnorodne wzorniczo oraz wysokogatunkowe ... czytaj dalej

Różne modele nowoczesnych drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne są ważnym elementem wystroju wnętrza, jego ostatecznym wykończeniem. Dlatego wybierajmy je równie starannie jak meble, tak by pasowały do stylu i kolorystyki ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe