Ulubiony kiosk MAJOWE WYDANIE - PRZEJRZYJ ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspirujące wnętrza

Dom w chłodnych pastelach

Chłodne pastele i piękne widoki

Tekst: Karolina KowalskaZdjęcia: Michał Przeździk-BuczkowskiStylizacja: Ola Buczkowska-Przeździk

Architekt: 

Sojka & Wojciechowski

W kolorach piasku i nieba o świcie, wygodnie urządzony i pełen przestrzeni. To dom jak ciąg dalszy... pięknych widoków za oknem ciągnących się po horyzont.

Kiedy dzieci wyfrunęły z gniazda, Małgosia i Roman zmienili nieco swój tryb życia. Zwolnili tempo. Cisza i spokój niebywale zyskały na atrakcyjności, ale życie w centrum miasta raczej im tego skąpiło. Wreszcie ktoś nazwał rzecz po imieniu: trzeba wyprowadzić się na wieś. Zbudować dom. Decyzja była tym łatwiejsza do podjęcia, że po rodzicach odziedziczyli pod Radzyminem siedlisko z dużym kawałkiem ziemi.

Chłodne pastele i piękne widoki. Ulubiony punkt
obserwacyjny pani domu.   Sofy projektowano
specjalnie do tego wnętrza
Ulubiony punkt obserwacyjny pani domu. Bażanty, lisy, sarny widać stąd jak na dłoni.   Nawet sofy projektowano specjalnie do tego wnętrza. Stoją plecami do siebie - jedna służy wielbicielom kominka, druga - telewidzom.

Oboje w życiu nie lubią pośpiechu, więc delektując się tym pomysłem, poświęcili mu długie wieczorne rozmowy. Po pewnym czasie do ich grona dołączył już fachowiec - architektka Barbara Kierejewska-Zielińska. Pomysł na jej stole kreślarskim zaczął przybierać konkretne kształty i po dwóch latach zmaterializował się na oferującym dalekie widoki kawałku ojcowizny.

Para zdecydowała się na rozległy parterowy dom. Działkę mają dużą, więc prawie 300-metrowa bryła na planie litery L nie musiała zaglądać do okien sąsiadom. A chodziło głównie o to, by wreszcie nie trzeba było biegać po schodach! Jest wprawdzie strych, bo małżonkowie wybrali projekt dość tradycyjny, ze spadzistym dachem, ale póki co nie spieszą się, by go kompletnie zagospodarować. Kiedy przyszła kolej na urządzanie wnętrz, zadanie powierzyli warszawskiej pracowni Sojka & Wojciechowski.

zestawienie dwóch rodzajów frontów w szafkach kuchennych   Kredens jadalniany wpuszczono w ścianę.
Aby w kuchni nie było zbyt minimalistycznie i chłodno, architekt zaproponował zestawienie dwóch rodzajów frontów w szafkach kuchennych - białe gładkie i szare z pionowymi deszczułkami. Oba mają jednak takie samo matowe wykończenie. Pani domu zastrzegła sobie - żadnych błysków. Kamienna płyta na wyspie jest z granitu nero zimbabwe poddanego płomieniowaniu, żeby nadać mu satynową powierzchnię.   Kredens jadalniany wpuszczono w ścianę. Ciekawy efekt dało wstawienie z tyłu desek z bielonego dębu zamiast malowanych na biało. Mebel jest cieplejszy w wyrazie i komponuje się z drewnianymi elementami salonu.

Nie obyło się bez drobnych korekt samej architektury - zmian w fasadzie i kolorach stolarki okiennej, ale zasadniczo dom w stanie surowym czekał na ciekawą aranżację. W jakim stylu? Tego nikt Mikołajowi Wojciechowskiemu nie narzucał, architekt mógł więc poruszać się w swoich ulubionych klimatach nowoczesnej prostoty wyczulonej na detal i subtelny kolor. Bez szastania rozmaitością materiałów.

Dom, zwłaszcza przy tak dużej powierzchni, żeby nie było nudy, niektórych może prowokować do szaleństw z gatunkami drewna czy kamienia. I wtedy skutki bywają dyskusyjne. Tu jest inaczej. Prawie niepodzielnie rządzi drewno dębowe, z małym wyjątkiem w gabinecie, gdzie stanęły regały zrobione z orzecha amerykańskiego.

Gospodarze byli początkowo nawet bardziej radykalni, bo wymarzyli sobie na całej powierzchni podłogi praktyczny w użyciu gres. To się wzięło z prostego dodawania: niski parter plus dwa szalejące psy. Ale architekt zdołał ich przekonać, że w sypialniach przyjemniej jest mieć pod stopami naturalne drewno. "Deski" w salonie są już za to ceramiczne, choć z całkiem realistycznym usłojeniem.

Kolory stanowią odbicie tego, co wkrada się do wnętrza przez okna, a więc ogrodu, łąki i lasu. To subtelnie zestawione tonacje ziemi i nieba: beże, brązy, szarości i biele. Dobrze grają ze sobą niezależnie od tego, czy za oknami ścieli się biały puch, czy wybucha pierwsza wiosenna zieleń.

Lekkie biurko w gabinecie
Lekkie biurko w gabinecie pana domu pochodzi ze sklepu BB Home, lampa - z Moma Studio. Dolną obudowę kominka wykonano z granitu cashmir white.

Dom ma swoją stronę nocną - skrzydło z sypialniami, oraz dzienną, w której panuje ruch dookolny. W skrócie można by rzec - odbywa się dookoła spiżarni, bo ta ukryta jest w sześciennej bryle, która z każdej strony odsłania inną funkcję.

I tak od salonu mieści się w niej kominek, od jadalni wbudowany kredens, od kuchni wspomniana spiżarnia właśnie z rozsuwanymi niczym w Sezamie wrotami i od strony holu - nieduża toaleta. Pomiędzy poszczególnymi strefami nie ma żadnych ścian, przestrzeń jest płynna i łagodnie przez panoramiczne okna wtapia się w otoczenie domu. Jedyna granica jest czysto umowna - to jasna płaszczyzna dużych gresowych płyt na podłodze, które wyznaczają teren jadalni i kuchni.

kolekcja naparstków   Licząca ponad 200 sztuk
kolekcja naparstków
Licząca ponad 200 sztuk kolekcja naparstków z całego świata czeka na swoją witrynkę.

W tej ostatniej Małgorzata najbardziej zachwala wyspę. - Jest wielofunkcyjna i oryginalna z wyglądu - mówi. - Architekt sprytnie połączył w niej stół z płytą grzejną, wtapiając ją w wielki plaster kamienia postawiony na blacie. Teraz wszyscy organizują się wokół wspólnego gotowania, więc można posadzić przy niej kilku pomocników lub... tylko obserwatorów - śmieje się.

Z dumą pokazuje też toaletę dla gości z mistrzowsko osiągniętą iluzją przestrzeni. Maleńkie pomieszczenie wydaje się nie mieć końca, bo wyłożono je tapetą z lasem, który odbija się w lustrze wypełniającym całą ścianę. Pierwotnie architekt zaproponował tapetę w egzotyczne zielone liście, ale pani domu bała się klaustrofobicznej dżungli i wybrała coś delikatniejszego, bardziej graficznego.

Łóżko i stolik nocny w sypialni zaprojektował architekt Mikołaj Wojciechowski. stolik nocny w sypialni
Łóżko i stolik nocny w sypialni zaprojektował architekt Mikołaj Wojciechowski. Lampy do czytania to klasyki designu – Tolomeo marki Artemide. Fotel kupiony w Moma Studio.

Angielska firm Cole & Son wypuściła właśnie nową wersję swojego leśnego klasyka - tym razem z żółtymi gruszkami wiszącymi na gałęziach. Jest zabawnie, lekko i trochę bajkowo. Zupełnie jak w świecie artystki Aleksandry Rosochackiej, której czarno-białe prace (portrety dzikich zwierząt w biżuterii) powoli zasiedlają wnętrza.

Prawdziwe dzikie zwierzęta podchodzą pod sam dom, co ciągle jest ekscytującą nowością po wyprowadzeniu się z miasta, choć od tego czasu minęły już dwa lata. Właścicielka ma swój ulubiony punkt obserwacyjny - zakątek z oknem na całą ścianę i fotelem-uszakiem z podnóżkiem. Bażanty, lisy, sarny widać stąd jak na dłoni, bo poza pasterskim ogrodzeniem daleko od domu nie ma dla nich większych przeszkód. A trzeba dodać, że posesji teoretycznie strzegą dwa psy, Jawa i Trafik, tak przyjacielskie i rozkoszne, że jak twierdzi Małgorzata, złodzieja by chyba zalizały ze szczęścia. - Ale mogę się mylić - dodaje.

tapety Cole & Son Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna
W nowszej wersji znanej tapety Cole & Son na drzewach pojawiły się złociste gruszki o metalicznym połysku. W toalecie dla gości zrobił się nieco bajkowy klimat. Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna. Wolno stojąca wanna pochodzi z firmy Marmorin. Umywalkę marki Duravit postawiono na specjalnie na to zaprojektowanej wiszącej drewnianej szafce. Za lustrem sięgającym sufitu mieści się przestronna strefa prysznicowa. Na podłodze ułożono płytki marki Marazzi.

Puste miejsca w sypialniach i salonie czekają na dzieła sztuki, które swoim zwyczajem powoli będzie wybierać gospodyni. Poza tym w domu nie przewiduje już zmian. No, może dokupiłaby tylko specjalną witrynkę na naparstki, które mąż od lat namiętnie kolekcjonuje. Poza tym uwaga gospodarzy skupia się teraz na otoczeniu. Niedawno powstały korty (Małgorzata jest pasjonatką tenisa), które okazały się świetnie działającym magnesem na synów. Ci poszli już na swoje, ale na niedzielne deble chętnie tutaj zjeżdżają. W najbliższych planach jest jeszcze staw. Trzeba trochę urozmaicić ten krajobraz i może zwabić następnych mieszkańców lasu...

Data publikacji: 2017-03-13

Galeria

W salonie lampy Random – bestseller spod znaku Moooi. Abażury powstają w ciekawy sposób: plażowe piłki są okręcane żywicznymi
nitkami. Po ich zastygnięciu przebija się i usuwa piłki. Pozostają ażurowe, dekoracyjne kule.
W salonie lampy Random – bestseller spod znaku Moooi. Abażury powstają w ciekawy sposób: plażowe piłki są okręcane żywicznymi nitkami. Po ich zastygnięciu przebija się i usuwa piłki. Pozostają ażurowe, dekoracyjne kule.
W salonie lampy Random – bestseller spod znaku Moooi. Abażury powstają w ciekawy sposób: plażowe piłki są okręcane żywicznymi
nitkami. Po ich zastygnięciu przebija się i usuwa piłki. Pozostają ażurowe, dekoracyjne kule.
W salonie lampy Random – bestseller spod znaku Moooi. Abażury powstają w ciekawy sposób: plażowe piłki są okręcane żywicznymi nitkami. Po ich zastygnięciu przebija się i usuwa piłki. Pozostają ażurowe, dekoracyjne kule.
Pani domu zastrzegła sobie - w kuchni żadnych błysków. Kamienna płyta na wyspie jest z granitu nero zimbabwe poddanego płomieniowaniu, żeby nadać mu satynową powierzchnię.
Pani domu zastrzegła sobie - w kuchni żadnych błysków. Kamienna płyta na wyspie jest z granitu nero zimbabwe poddanego płomieniowaniu, żeby nadać mu satynową powierzchnię.
Łóżko i stolik nocny w sypialni zaprojektował architekt Mikołaj Wojciechowski. Lampy do czytania to klasyki designu - Tolomeo marki Artemide. Fotel kupiony w Moma Studio.
Łóżko i stolik nocny w sypialni zaprojektował architekt Mikołaj Wojciechowski. Lampy do czytania to klasyki designu - Tolomeo marki Artemide. Fotel kupiony w Moma Studio.
Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna. Wolno stojąca wanna pochodzi z firmy Marmorin. Umywalkę marki Duravit postawiono na specjalnie na to zaprojektowanej wiszącej drewnianej szafce. Za lustrem sięgającym sufitu mieści się przestronna strefa prysznicowa. Na podłodze ułożono płytki marki Marazzi.
Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna. Wolno stojąca wanna pochodzi z firmy Marmorin. Umywalkę marki Duravit postawiono na specjalnie na to zaprojektowanej wiszącej drewnianej szafce. Za lustrem sięgającym sufitu mieści się przestronna strefa prysznicowa. Na podłodze ułożono płytki marki Marazzi.
Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna. Wolno stojąca wanna pochodzi z firmy Marmorin. Umywalkę marki Duravit postawiono na specjalnie na to zaprojektowanej wiszącej drewnianej szafce. Za lustrem sięgającym sufitu mieści się przestronna strefa prysznicowa. Na podłodze ułożono płytki marki Marazzi.
Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna. Wolno stojąca wanna pochodzi z firmy Marmorin. Umywalkę marki Duravit postawiono na specjalnie na to zaprojektowanej wiszącej drewnianej szafce. Za lustrem sięgającym sufitu mieści się przestronna strefa prysznicowa. Na podłodze ułożono płytki marki Marazzi.

Plan wnętrza

Plan wnętrza domu
Plan wnętrza domu

Produkty w stylu tego wnętrza

 
Konrad Grodziński

Reform Property

Konrad Grodziński

Zadaniem, jakie postawił przed firmą Reform Property jej założyciel, jest tworzenie nowoczesnej architektury, funkcjonalnej oraz integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki.

- Radykalnie przebudowujemy stare domy, wnosząc osobiste koncepcje skupiające się na ożywieniu często zdegradowanych już budynków - mówi Konrad Grodziński. - A także kompleksowo projektujemy, remontujemy i wykańczamy domy, mieszkania, biura i sklepy.

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Nie przeocz Wnętrza
Humor Vintage Store - niebanalna pomysły na duński nastrój w Twoim domu! Humor Vintage Store - niebanalna pomysły na duński nastrój w Twoim domu!

Wiosna nie mogła zacząć się lepiej! Na Saskiej Kępie w Warszawie został otwarty Humor Vintage Store, ... Czytaj dalej

Pierwsze mieszkanie singielki Tekst: Aneta Olkowska;Zdjęcia: Sylwester Rejmer;Stylizacja: Agnieszka Osak-Rejmer;
Biały salon, biała sypialnia, biały gabinet - mieszkanie dla relaksu Biały salon, biała sypialnia, biały gabinet - mieszkanie dla relaksu Tekst: Urszula Deda-Bieroń;Zdjęcia: Wojciech Szwej, José Teixeira;Stylizacja: Natalia Teixeira;
Loft rodem z Nowego Jorku Tekst: Aneta Olkowska;Zdjęcia: Yassen Hristov;Stylizacja: Eliza Mrozińska;
Redesign mieszkania w kamienicy - ściana z cegły, antyki i design Redesign mieszkania - ściana z cegły, antyki i design Tekst: Urszula Deda-Bieroń;Zdjęcia: Anna Orłowska i Mateusz Lipiński;
» Zobacz więcej
Poznaj 3 metody grillowania

Eksperci firmy Weber opracowali kilka systemów rozmieszczenia źródeł ciepła na grillu tak, by dopasować ich intensywność do ... czytaj dalej

Deski pod stopami

Podłoga z desek jest bardzo elegancka i piękna. Dobrze dobrana, wpisze się w styl wnętrza, podkreśli jego charakter, doda uroku. czytaj dalej

 
Newsletter CzasnaWnetrze.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl,
a dostaniesz prezent!
3 numery
"Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Najświeższe trendy w aranżacji wnętrz, nowości ze świata designu i rynku, praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wygodniej, najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" oraz informacje o rabatach, promocjach i konkursach.
x
Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe