Ulubiony kiosk WRZEŚNIOWY NUMER - JUŻ W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspirujące wnętrza

Dom w chłodnych pastelach

Chłodne pastele i piękne widoki

Tekst: Karolina KowalskaZdjęcia: Michał Przeździk-BuczkowskiStylizacja: Ola Buczkowska-Przeździk

Architekt: 

Sojka & Wojciechowski

W kolorach piasku i nieba o świcie, wygodnie urządzony i pełen przestrzeni. To dom jak ciąg dalszy... pięknych widoków za oknem ciągnących się po horyzont.

Kiedy dzieci wyfrunęły z gniazda, Małgosia i Roman zmienili nieco swój tryb życia. Zwolnili tempo. Cisza i spokój niebywale zyskały na atrakcyjności, ale życie w centrum miasta raczej im tego skąpiło. Wreszcie ktoś nazwał rzecz po imieniu: trzeba wyprowadzić się na wieś. Zbudować dom. Decyzja była tym łatwiejsza do podjęcia, że po rodzicach odziedziczyli pod Radzyminem siedlisko z dużym kawałkiem ziemi.

Chłodne pastele i piękne widoki. Ulubiony punkt
obserwacyjny pani domu.   Sofy projektowano
specjalnie do tego wnętrza
Ulubiony punkt obserwacyjny pani domu. Bażanty, lisy, sarny widać stąd jak na dłoni.   Nawet sofy projektowano specjalnie do tego wnętrza. Stoją plecami do siebie - jedna służy wielbicielom kominka, druga - telewidzom.

Oboje w życiu nie lubią pośpiechu, więc delektując się tym pomysłem, poświęcili mu długie wieczorne rozmowy. Po pewnym czasie do ich grona dołączył już fachowiec - architektka Barbara Kierejewska-Zielińska. Pomysł na jej stole kreślarskim zaczął przybierać konkretne kształty i po dwóch latach zmaterializował się na oferującym dalekie widoki kawałku ojcowizny.

Para zdecydowała się na rozległy parterowy dom. Działkę mają dużą, więc prawie 300-metrowa bryła na planie litery L nie musiała zaglądać do okien sąsiadom. A chodziło głównie o to, by wreszcie nie trzeba było biegać po schodach! Jest wprawdzie strych, bo małżonkowie wybrali projekt dość tradycyjny, ze spadzistym dachem, ale póki co nie spieszą się, by go kompletnie zagospodarować. Kiedy przyszła kolej na urządzanie wnętrz, zadanie powierzyli warszawskiej pracowni Sojka & Wojciechowski.

zestawienie dwóch rodzajów frontów w szafkach kuchennych   Kredens jadalniany wpuszczono w ścianę.
Aby w kuchni nie było zbyt minimalistycznie i chłodno, architekt zaproponował zestawienie dwóch rodzajów frontów w szafkach kuchennych - białe gładkie i szare z pionowymi deszczułkami. Oba mają jednak takie samo matowe wykończenie. Pani domu zastrzegła sobie - żadnych błysków. Kamienna płyta na wyspie jest z granitu nero zimbabwe poddanego płomieniowaniu, żeby nadać mu satynową powierzchnię.   Kredens jadalniany wpuszczono w ścianę. Ciekawy efekt dało wstawienie z tyłu desek z bielonego dębu zamiast malowanych na biało. Mebel jest cieplejszy w wyrazie i komponuje się z drewnianymi elementami salonu.

Nie obyło się bez drobnych korekt samej architektury - zmian w fasadzie i kolorach stolarki okiennej, ale zasadniczo dom w stanie surowym czekał na ciekawą aranżację. W jakim stylu? Tego nikt Mikołajowi Wojciechowskiemu nie narzucał, architekt mógł więc poruszać się w swoich ulubionych klimatach nowoczesnej prostoty wyczulonej na detal i subtelny kolor. Bez szastania rozmaitością materiałów.

Dom, zwłaszcza przy tak dużej powierzchni, żeby nie było nudy, niektórych może prowokować do szaleństw z gatunkami drewna czy kamienia. I wtedy skutki bywają dyskusyjne. Tu jest inaczej. Prawie niepodzielnie rządzi drewno dębowe, z małym wyjątkiem w gabinecie, gdzie stanęły regały zrobione z orzecha amerykańskiego.

Gospodarze byli początkowo nawet bardziej radykalni, bo wymarzyli sobie na całej powierzchni podłogi praktyczny w użyciu gres. To się wzięło z prostego dodawania: niski parter plus dwa szalejące psy. Ale architekt zdołał ich przekonać, że w sypialniach przyjemniej jest mieć pod stopami naturalne drewno. "Deski" w salonie są już za to ceramiczne, choć z całkiem realistycznym usłojeniem.

Kolory stanowią odbicie tego, co wkrada się do wnętrza przez okna, a więc ogrodu, łąki i lasu. To subtelnie zestawione tonacje ziemi i nieba: beże, brązy, szarości i biele. Dobrze grają ze sobą niezależnie od tego, czy za oknami ścieli się biały puch, czy wybucha pierwsza wiosenna zieleń.

Lekkie biurko w gabinecie
Lekkie biurko w gabinecie pana domu pochodzi ze sklepu BB Home, lampa - z Moma Studio. Dolną obudowę kominka wykonano z granitu cashmir white.

Dom ma swoją stronę nocną - skrzydło z sypialniami, oraz dzienną, w której panuje ruch dookolny. W skrócie można by rzec - odbywa się dookoła spiżarni, bo ta ukryta jest w sześciennej bryle, która z każdej strony odsłania inną funkcję.

I tak od salonu mieści się w niej kominek, od jadalni wbudowany kredens, od kuchni wspomniana spiżarnia właśnie z rozsuwanymi niczym w Sezamie wrotami i od strony holu - nieduża toaleta. Pomiędzy poszczególnymi strefami nie ma żadnych ścian, przestrzeń jest płynna i łagodnie przez panoramiczne okna wtapia się w otoczenie domu. Jedyna granica jest czysto umowna - to jasna płaszczyzna dużych gresowych płyt na podłodze, które wyznaczają teren jadalni i kuchni.

kolekcja naparstków   Licząca ponad 200 sztuk
kolekcja naparstków
Licząca ponad 200 sztuk kolekcja naparstków z całego świata czeka na swoją witrynkę.

W tej ostatniej Małgorzata najbardziej zachwala wyspę. - Jest wielofunkcyjna i oryginalna z wyglądu - mówi. - Architekt sprytnie połączył w niej stół z płytą grzejną, wtapiając ją w wielki plaster kamienia postawiony na blacie. Teraz wszyscy organizują się wokół wspólnego gotowania, więc można posadzić przy niej kilku pomocników lub... tylko obserwatorów - śmieje się.

Z dumą pokazuje też toaletę dla gości z mistrzowsko osiągniętą iluzją przestrzeni. Maleńkie pomieszczenie wydaje się nie mieć końca, bo wyłożono je tapetą z lasem, który odbija się w lustrze wypełniającym całą ścianę. Pierwotnie architekt zaproponował tapetę w egzotyczne zielone liście, ale pani domu bała się klaustrofobicznej dżungli i wybrała coś delikatniejszego, bardziej graficznego.

Łóżko i stolik nocny w sypialni zaprojektował architekt Mikołaj Wojciechowski. stolik nocny w sypialni
Łóżko i stolik nocny w sypialni zaprojektował architekt Mikołaj Wojciechowski. Lampy do czytania to klasyki designu – Tolomeo marki Artemide. Fotel kupiony w Moma Studio.

Angielska firm Cole & Son wypuściła właśnie nową wersję swojego leśnego klasyka - tym razem z żółtymi gruszkami wiszącymi na gałęziach. Jest zabawnie, lekko i trochę bajkowo. Zupełnie jak w świecie artystki Aleksandry Rosochackiej, której czarno-białe prace (portrety dzikich zwierząt w biżuterii) powoli zasiedlają wnętrza.

Prawdziwe dzikie zwierzęta podchodzą pod sam dom, co ciągle jest ekscytującą nowością po wyprowadzeniu się z miasta, choć od tego czasu minęły już dwa lata. Właścicielka ma swój ulubiony punkt obserwacyjny - zakątek z oknem na całą ścianę i fotelem-uszakiem z podnóżkiem. Bażanty, lisy, sarny widać stąd jak na dłoni, bo poza pasterskim ogrodzeniem daleko od domu nie ma dla nich większych przeszkód. A trzeba dodać, że posesji teoretycznie strzegą dwa psy, Jawa i Trafik, tak przyjacielskie i rozkoszne, że jak twierdzi Małgorzata, złodzieja by chyba zalizały ze szczęścia. - Ale mogę się mylić - dodaje.

tapety Cole & Son Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna
W nowszej wersji znanej tapety Cole & Son na drzewach pojawiły się złociste gruszki o metalicznym połysku. W toalecie dla gości zrobił się nieco bajkowy klimat. Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna. Wolno stojąca wanna pochodzi z firmy Marmorin. Umywalkę marki Duravit postawiono na specjalnie na to zaprojektowanej wiszącej drewnianej szafce. Za lustrem sięgającym sufitu mieści się przestronna strefa prysznicowa. Na podłodze ułożono płytki marki Marazzi.

Puste miejsca w sypialniach i salonie czekają na dzieła sztuki, które swoim zwyczajem powoli będzie wybierać gospodyni. Poza tym w domu nie przewiduje już zmian. No, może dokupiłaby tylko specjalną witrynkę na naparstki, które mąż od lat namiętnie kolekcjonuje. Poza tym uwaga gospodarzy skupia się teraz na otoczeniu. Niedawno powstały korty (Małgorzata jest pasjonatką tenisa), które okazały się świetnie działającym magnesem na synów. Ci poszli już na swoje, ale na niedzielne deble chętnie tutaj zjeżdżają. W najbliższych planach jest jeszcze staw. Trzeba trochę urozmaicić ten krajobraz i może zwabić następnych mieszkańców lasu...

Data publikacji: 2017-03-13

Galeria

W salonie lampy Random – bestseller spod znaku Moooi. Abażury powstają w ciekawy sposób: plażowe piłki są okręcane żywicznymi
nitkami. Po ich zastygnięciu przebija się i usuwa piłki. Pozostają ażurowe, dekoracyjne kule.
W salonie lampy Random – bestseller spod znaku Moooi. Abażury powstają w ciekawy sposób: plażowe piłki są okręcane żywicznymi nitkami. Po ich zastygnięciu przebija się i usuwa piłki. Pozostają ażurowe, dekoracyjne kule.
W salonie lampy Random – bestseller spod znaku Moooi. Abażury powstają w ciekawy sposób: plażowe piłki są okręcane żywicznymi
nitkami. Po ich zastygnięciu przebija się i usuwa piłki. Pozostają ażurowe, dekoracyjne kule.
W salonie lampy Random – bestseller spod znaku Moooi. Abażury powstają w ciekawy sposób: plażowe piłki są okręcane żywicznymi nitkami. Po ich zastygnięciu przebija się i usuwa piłki. Pozostają ażurowe, dekoracyjne kule.
Pani domu zastrzegła sobie - w kuchni żadnych błysków. Kamienna płyta na wyspie jest z granitu nero zimbabwe poddanego płomieniowaniu, żeby nadać mu satynową powierzchnię.
Pani domu zastrzegła sobie - w kuchni żadnych błysków. Kamienna płyta na wyspie jest z granitu nero zimbabwe poddanego płomieniowaniu, żeby nadać mu satynową powierzchnię.
Łóżko i stolik nocny w sypialni zaprojektował architekt Mikołaj Wojciechowski. Lampy do czytania to klasyki designu - Tolomeo marki Artemide. Fotel kupiony w Moma Studio.
Łóżko i stolik nocny w sypialni zaprojektował architekt Mikołaj Wojciechowski. Lampy do czytania to klasyki designu - Tolomeo marki Artemide. Fotel kupiony w Moma Studio.
Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna. Wolno stojąca wanna pochodzi z firmy Marmorin. Umywalkę marki Duravit postawiono na specjalnie na to zaprojektowanej wiszącej drewnianej szafce. Za lustrem sięgającym sufitu mieści się przestronna strefa prysznicowa. Na podłodze ułożono płytki marki Marazzi.
Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna. Wolno stojąca wanna pochodzi z firmy Marmorin. Umywalkę marki Duravit postawiono na specjalnie na to zaprojektowanej wiszącej drewnianej szafce. Za lustrem sięgającym sufitu mieści się przestronna strefa prysznicowa. Na podłodze ułożono płytki marki Marazzi.
Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna. Wolno stojąca wanna pochodzi z firmy Marmorin. Umywalkę marki Duravit postawiono na specjalnie na to zaprojektowanej wiszącej drewnianej szafce. Za lustrem sięgającym sufitu mieści się przestronna strefa prysznicowa. Na podłodze ułożono płytki marki Marazzi.
Do przestronnego pokoju kąpielowego przylega sauna. Wolno stojąca wanna pochodzi z firmy Marmorin. Umywalkę marki Duravit postawiono na specjalnie na to zaprojektowanej wiszącej drewnianej szafce. Za lustrem sięgającym sufitu mieści się przestronna strefa prysznicowa. Na podłodze ułożono płytki marki Marazzi.

Plan wnętrza

Plan wnętrza domu
Plan wnętrza domu

Produkty w stylu tego wnętrza a

 
Małgorzata Łukasiewicz-Tyczyńska

Małgorzata Łukasiewicz-Tyczyńska

Ukończyła Wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Już jako dziecko stale przemeblowywała swój pokój i zamieniała się na pokoje z siostrą. Wszystkie jej przyjaciółki do dzisiaj wspominają, że zawsze u nich sprzątała i przestawiała meble. Dziesięć lat temu zaczęła robić pierwsze projekty mieszkań, pisała teksty, a także stylizowała sesje do pism wnętrzarskich. Z czasem wyspecjalizowała się w starym budownictwie, co nie oznacza, że nie projektuje nowych rzeczy. Występowała w cyklu "Do domu na nowo" w Dzień Dobry TVN i współprowadziła program "Domowa rewolucja" o metamorfozach wnętrz. Rok temu założyła firmę o nazwie Progetto.

Zobacz też:

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Rolety pełne pasji - skrojone na miarę Twoich okien

Początek lata to idealny moment by zadbać o odpowiednie przysłonienie intensywnego światła dziennego ... czytaj dalej

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Nie przeocz Wnętrza
Nowy nawilżacz powietrza Dyson - optymalna wilgotność w domu przez cały rok

Ostatnie lato obfitowało w wiele gorących, suchych dni, podczas których chętnie chroniliśmy się ... Czytaj dalej

Soft loft, czyli eleganckie mieszkanie z industrialnymi akcentami Soft loft, czyli eleganckie mieszkanie z industrialnymi akcentami Tekst: Urszula Deda-Bieroń;Zdjęcia: Yassen Hristov;Stylizacja: Anna Różańska;
Krakowskie mieszkanie z amerykańską duszą Krakowskie mieszkanie z amerykańską duszą Tekst: Aneta Olkowska;Zdjęcia: Łukasz Michalak;Stylizacja: Karolina Perih-Kamecka;
Vintage, plakaty i kolory w 3-pokojowym mieszkaniu Vintage, plakaty i kolory w 3-pokojowym mieszkaniu Tekst: Alicja Radej;Zdjęcia: Dariusz Radej;Stylizacja: Alicja Radej;
Nowoczesna architektura - nowoczesne wnętrza Nowoczesna architektura - nowoczesne wnętrza Tekst: Agata Górska;Zdjęcia: Łukasz Kozyra;Stylizacja: Joanna Woyda;
» Zobacz więcej
Armatura KLUDI AMEO. Luksus, na który Cię stać

Każdemu z nas marzy się odrobina luksusu. Lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami, które nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru. ... czytaj dalej

Kupujemy komodę

Wiatr historii nie zaszkodził komodzie. Mamy dziś piękne regały, pojemne szafy, sprytne zabudowy (niektóre całkiem niewidoczne) i nieśmiertelne meblościanki. A jednak skrzyniowy ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe