Ulubiony kiosk WRZEŚNIOWY NUMER - JUŻ W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Inspirujące wnętrza

Przestronny i elegancki rodzinny apartament

Przestronny i elegancki rodzinny apartament

Tekst: Justyna SiejkaZdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska, www.atelier-fotograficzne.com

Architekt: 

Dominika Rostocka

Warszawski apartament stał się prawdziwym domem dla rodziny z dwójką dzieci. Ważnym elementem jego wystroju jest światło wpadające przez ogromne drzwi tarasowe. Jego ożywcza moc sprawia, że dobrze się tutaj czują i domownicy, i goście.

Nowe dziecko, nowe wyzwania, nowe mieszkanie. W przypadku aranżacji tego dwupoziomowego apartamentu wszystko działo się jednocześnie. Tym, na czym przede wszystkim zależało Piotrowi i Marcie, było jednak poczucie ładu i harmonii. Wymarzyli sobie, że w klimatycznej kamienicy z lat 50. XX w. na warszawskim Nowolipiu zamieszka ich powiększona rodzina. Właśnie czekali na przyjście na świat swojego drugiego dziecka.

Wnętrza apartamentu miały tworzyć spójną całość, utrzymaną w odcieniach bieli i szarości.   Dzięki wielkiemu oknu na taras salon jest znakomicie nasłoneczniony.
Wnętrza apartamentu miały tworzyć spójną całość, utrzymaną w odcieniach bieli i szarości. Punktem wyjścia jest podłoga w odcieniu jesionu oraz jasne ściany.   Dzięki wielkiemu oknu na taras salon jest znakomicie nasłoneczniony.

- Ten projekt był dla mnie wyjątkowy, ponieważ pracując nad nim, miałam szansę uczestniczyć w ważnym etapie życia inwestorów. Właściciele apartamentu, rodzice trzyletniej dziewczynki, właśnie spodziewali się drugiego maleństwa. To w związku z pojawieniem się nowych członków rodziny zapragnęli zmienić miejsce do życia. W nowym apartamencie najważniejsze nie były jednak dla nich osobne pokoiki dziecięce, ale duża, funkcjonalna przestrzeń dzienna do wspólnego spędzania czasu - mówi Dominika J. Rostocka (www.rostocka.com), autorka projektu wnętrza.

Sercem tego domu stał się duży salon, zaaranżowany z myślą o rodzicach i dwójce małych dzieci. W tracie prac projektowych należało maksymalnie wykorzystać i podkreślić jego potencjał, wynikający m.in. ze znakomitego nasłonecznienia i dużego okna wychodzącego na przestronny taras. Gospodarzom bardzo zależało na tym, aby otwierało się ono całe, co dodatkowo integruje taras z salonem. Jednocześnie zamierzeniem było - wbrew panującym trendom - zaaranżowanie kuchni w odrębnym, nieco ukrytym pomieszczeniu.

Biesiadując z gośćmi, gospodarze korzystają z zapasów w podręcznej "piwniczce"-winiarce zamontowanej w kuchni.   Charakter i rytm kuchni w tym domu wyznaczają czarne ramy, dopełniające meble w odcieniach bieli i szarości.   kuchnia w odrębnym, nieco ukrytym pomieszczeniu
Biesiadując z gośćmi, gospodarze korzystają z zapasów w podręcznej "piwniczce"-winiarce zamontowanej w kuchni.   Charakter i rytm kuchni w tym domu wyznaczają czarne ramy, dopełniające meble w odcieniach bieli i szarości. Za realizację tej nowoczesnej zabudowy kuchennej odpowiedzialna była firma Good Mood Studio.   Zamierzeniem właścicieli tego dwupoziomowego apartamentu była kuchnia w odrębnym, nieco ukrytym pomieszczeniu. Na uwagę zasługują zastosowane na ścianach płyty ze spieków kwarcowych Laminam, do których pasuje efektowny okap Elica.

- Projektowaliśmy parter, mając na uwadze nie tylko życie rodzinne, ale też towarzyskie i częste spotkania w szerszym gronie organizowane przez Piotra i Martę. Uwielbiają oni przyjmować swoich przyjaciół w domu, spędzając czas przy rozkładanym na te okazje stole. Biesiadują, korzystając z zasobów specjalnej winiarki zamontowanej w kuchni. Z kieliszkiem dobrego wina rozmawiają z gośćmi w salonie do późnych godzin nocnych, ciesząc się blaskiem kominka zamontowanego w blacie szafki telewizyjnej - dodaje Dominika J. Rostocka.

Wnętrza apartamentu miały tworzyć spójną całość, utrzymaną w odcieniach bieli i szarości. Bazę stanowi podłoga w odcieniu jesionu oraz jasne ściany pomalowane farbami Para Paints. Do salonu dociera mnóstwo wspaniałego światła słonecznego, więc w nawiązaniu do klimatu budynku Dominika J. Rostocka zastosowała tu czarne dodatki, które zarazem podkreślają jasne barwy i dodają kontrastu. Stanowią też naturalne nawiązanie do czarnych schodów, które projektantka zastała w mieszkaniu. Ważnym drogowskazem przy doborze kolorystyki wnętrz były także wybrane wzory wydruków ściennych z Art Wall Collection by Dominika Rostocka. Właściciele zdecydowali się na artystyczne rozmycia, które na ścianie klatki schodowej pojawiły się w odcieniach zieleni, a na ścianie w salonie - w odcieniach żółcieni z szarością.

grafika autorstwa Katarzyny Januszko   klatka schodowa ozdobiona wydrukiem ściennym z serii Art Wall Collection by DR
Po lewej korytarz, którego ścianę zdobi grafika autorstwa Katarzyny Januszko. Po prawej klatka schodowa ozdobiona wydrukiem ściennym z serii Art Wall Collection by DR w odcieniach zieleni i szarości.

To właśnie zieleń i żółcienie stanowią kolorystyczne dopełnienie wiodących bieli i szarości. Ważną rolę odgrywają także lustra, zastosowane w tym apartamencie w dużej liczbie. Pojawiają się one na całych ścianach w łazienkach, jak również w holu. Zwłaszcza tu dają znakomity efekt powiększenia i dodatkowego doświetlenia wnętrza.

W procesie aranżowania tego apartamentu duży nacisk położono na funkcjonalne i estetyczne urządzenie kuchni we współpracy architekta z firmą Good Mood Studio. Pomieszczenie na nią przeznaczone było bowiem dość długie i wąskie. Jej geometrię i rytm wyznaczają czarne ramy, dopełniające meble w odcieniach bieli i szarości. Na uwagę zasługują zastosowane na ścianach płyty ze spieków kwarcowych Laminam, do których dobrano ciekawy okap Elica. Odpowiednio zgrane kolory dają wrażenie, jakby okap wyłaniał się ze spieku. Duża powierzchnia blatu pozwala na swobodne przygotowywanie potraw nawet przez kilka osób jednocześnie, a duża liczba szuflad (15 sztuk) na łatwy dostęp do naczyń oraz magazynowanych produktów. Szafki wiszące zabudowane aż pod sufit podkreśliły wysokość pomieszczenia.

połączenie mozaiki z bielą i drewnianą podłogą   główną dekoracją łazienki jest znajdujący się nad wanną wydruk na szybie, z kwiatowymi motywami w odcieniach dziewczęcego różu   Motywem przewodnim łazienki jest ożywcza zieleń.
Przyjemny klimat łazienki tworzy połączenie mozaiki z bielą i drewnianą podłogą. Elegancji dodaje szklana ściana, na której wisi WC, a także konsola przy ogromnym lustrze.   Z tej łazienki korzystają głównie córeczki gospodarzy. Z tego względu jej główną dekoracją jest znajdujący się nad wanną wydruk na szybie, z kwiatowymi motywami w odcieniach dziewczęcego różu.   Motywem przewodnim łazienki jest ożywcza zieleń. Poza mozaiką w tym kolorze uwagę przyciąga także praktyczny mebel pokryty szkłem lakierowanym wykonany przez Good Mood Studio.

Zadaniem specjalnym dla wykonawcy mebli kuchennych - Good Mood Studio - było wykonanie szklanego frontu szafki idealnie dopasowanego do frontu winiarki. Ciekawostką związaną z wybranym sprzętem AGD jest 6-polowa płyta indukcyjna HK956970FB marki AEG, która posiada funkcję Chef, umożliwiającą zarządzanie polami grzejnymi na wzór profesjonalnych rozwiązań zaczerpniętych od szefów kuchni z najlepszych restauracji. Uwagę zwraca też znakomity kształt baterii kuchennej ZOE marki KWC - dodaje ona szyku i dostojności codziennym czynnościom kuchennym.

Ciekawe rozwiązania pojawiają się także w łazience i sypialni znajdującej się na piętrze. Przyjemny klimat łazienki tworzy połączenie mozaiki z bielą i drewnianą podłogą. Elegancji dodaje szklana ściana, na której wisi WC i konsola przy ogromnym lustrze. W sypialni natomiast na ścianie łóżka zastosowano panele dekoracyjne Pulano, w efektowny sposób podświetlone. Na ścianach w gabinecie i salonie wyeksponowano zaś grafiki autorstwa utalentowanej Katarzyny Januszko. To one wraz z jedwabnymi zasłonami, pięknymi poduszkami i ciekawymi lampami tworzą niepowtarzalny nastrój tego warszawskiego apartamentu.

Data publikacji: 2017-04-24

Galeria

Dekoracja ścienna jako alternatywa dla telewizora.
Dekoracja ścienna jako alternatywa dla telewizora.
Nad strefą wypoczynkową nie ma lampy wiszącej - z powodzeniem zastępują ją 2 lampy podłogowe.
Nad strefą wypoczynkową nie ma lampy wiszącej - z powodzeniem zastępują ją 2 lampy podłogowe.
Dzięki podziałom  funkcjonalnym i kolorystycznym zabudowa wnęki wygląda znacznie ciekawiej.
Dzięki podziałom funkcjonalnym i kolorystycznym zabudowa wnęki wygląda znacznie ciekawiej.
Lakierowany front komody w jasnoszarym odcieniu ładnie komponuje się z podłogą.
Lakierowany front komody w jasnoszarym odcieniu ładnie komponuje się z podłogą.
Idealne miejsce do spędzania czasu z książką.
Idealne miejsce do spędzania czasu z książką.
Dodatki na umywalce nawiązują kolorystycznie do dekoracji ściennej nad wanną.
Dodatki na umywalce nawiązują kolorystycznie do dekoracji ściennej nad wanną.
Za sprawą dużego okna łazienka jest doskonale doświetlona.
Za sprawą dużego okna łazienka jest doskonale doświetlona.
Ściana pokryta lustrami odbija światło i powiększa wnętrze
Ściana pokryta lustrami odbija światło i powiększa wnętrze
Czarny grzejnik tworzy ciekawy kontrast z białymi szafkami pod umywalką
Czarny grzejnik tworzy ciekawy kontrast z białymi szafkami pod umywalką

Plan wnętrza

Plan wnętrza - parter.
Plan wnętrza - parter.
Plan wnętrza - piętro.
Plan wnętrza - piętro.

Produkty w stylu tego wnętrza a

 
Małgorzata Łukasiewicz-Tyczyńska

Małgorzata Łukasiewicz-Tyczyńska

Ukończyła Wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Już jako dziecko stale przemeblowywała swój pokój i zamieniała się na pokoje z siostrą. Wszystkie jej przyjaciółki do dzisiaj wspominają, że zawsze u nich sprzątała i przestawiała meble. Dziesięć lat temu zaczęła robić pierwsze projekty mieszkań, pisała teksty, a także stylizowała sesje do pism wnętrzarskich. Z czasem wyspecjalizowała się w starym budownictwie, co nie oznacza, że nie projektuje nowych rzeczy. Występowała w cyklu "Do domu na nowo" w Dzień Dobry TVN i współprowadziła program "Domowa rewolucja" o metamorfozach wnętrz. Rok temu założyła firmę o nazwie Progetto.

Zobacz też:

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Rolety pełne pasji - skrojone na miarę Twoich okien

Początek lata to idealny moment by zadbać o odpowiednie przysłonienie intensywnego światła dziennego ... czytaj dalej

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Nie przeocz Wnętrza
Nowy nawilżacz powietrza Dyson - optymalna wilgotność w domu przez cały rok

Ostatnie lato obfitowało w wiele gorących, suchych dni, podczas których chętnie chroniliśmy się ... Czytaj dalej

Soft loft, czyli eleganckie mieszkanie z industrialnymi akcentami Soft loft, czyli eleganckie mieszkanie z industrialnymi akcentami Tekst: Urszula Deda-Bieroń;Zdjęcia: Yassen Hristov;Stylizacja: Anna Różańska;
Krakowskie mieszkanie z amerykańską duszą Krakowskie mieszkanie z amerykańską duszą Tekst: Aneta Olkowska;Zdjęcia: Łukasz Michalak;Stylizacja: Karolina Perih-Kamecka;
Vintage, plakaty i kolory w 3-pokojowym mieszkaniu Vintage, plakaty i kolory w 3-pokojowym mieszkaniu Tekst: Alicja Radej;Zdjęcia: Dariusz Radej;Stylizacja: Alicja Radej;
Nowoczesna architektura - nowoczesne wnętrza Nowoczesna architektura - nowoczesne wnętrza Tekst: Agata Górska;Zdjęcia: Łukasz Kozyra;Stylizacja: Joanna Woyda;
» Zobacz więcej
Armatura KLUDI AMEO. Luksus, na który Cię stać

Każdemu z nas marzy się odrobina luksusu. Lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami, które nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru. ... czytaj dalej

Kupujemy komodę

Wiatr historii nie zaszkodził komodzie. Mamy dziś piękne regały, pojemne szafy, sprytne zabudowy (niektóre całkiem niewidoczne) i nieśmiertelne meblościanki. A jednak skrzyniowy ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe