Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ WAKACYJNE WYDANIE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Mistrzowie designu

Zabawa designem. Alfredo Häberli - playboy światowego designu

2017-06-19

Alfredo Häberli nazywany jest playboyem światowego designu. Jednak wcale nie dlatego, że jest szalenie przystojny i uroczy, choć to prawda. Po prostu projektowanie to dla niego przede wszystkim przyjemność i świetna zabawa.

Praktyczny kubik Solitaire (Offect) design Alfredo Häberli
Praktyczny kubik Solitaire (Offect), łączący funkcję fotelu i stolika, to wersja deluxe krzesła ze składanym pulpitem, popularnego w salach wykłado

Urodził się w Buenos Aires w 1964 roku, ale gdy miał 13 lat, wraz z rodzicami przeprowadził się do Szwajcarii, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Jak sam podkreśla, jest w nim argentyńska otwartość - zarówno na ludzi, jak i nowe projekty oraz tematy. Szwajcaria nauczyła go natomiast analitycznego i konceptualnego myślenia.

Początkowo chciał zostać malarzem. Jednak nigdy na poważnie nie sięgnął po pędzel. Białe płótno naciągnięte na blejtram nie było dla niego wystarczającym wyzwaniem, nie potrafiło wyzwolić w nim kreatywności. Inaczej rzecz się miała z projektowaniem przedmiotów. Problemy, jakie należało rozwiązać, żeby przedmiot był nie tylko piękny, ale i użyteczny, to było właśnie to!

Miłość do projektowania podgrzał w nim Achille Castiglioni, już wtedy legenda włoskiego designu. Häberli bardzo chciał pracować w jego zespole, ale mistrz miał wówczas malutkie biuro i zatrudniał tylko pięciu pracowników. Dla młodego projektanta nie było w nim miejsca. Castiglioni poradził mu za to, żeby od razu zaczął pracować na swoim. Niemal bez zastanowienia posłuchał, a po tygodniu miał już własne studio.

Krzesło Jill dla marki
Vitra   Origo (Iittala)
- zastawa
do codziennego
użytku   Fotel TT Soft
z siedziskiem
z pianki poliuretanowej
Krzesło Jill dla marki Vitra wykonane zostało z giętej sklejki i zachwyca piękną linią rodem z lat 50. ubiegłego wieku.   Origo (Iittala) - zastawa do codziennego użytku, która daje wiele frajdy. Można swobodnie zestawiać jej elementy.   Lekki i zgrabny Fotel TT Soft z siedziskiem z pianki poliuretanowej. W zestawie są jeszcze sofa i ławka.
Kto powiedział, że ławka nie może być piękna i pomysłowa? Każda z Ławek szwajcarskich (BD) ma wartość dodaną, np. Poeta (na zdjęciu) umożliwia wygodne pisanie, na Bankierze można stać, odpoczywając od wielogodzinnego siedzenia przy biurku, a Samotnik to 1-osobowe siedzisko pozwalające na wypoczynek w odosobnieniu.

Chciał projektować rzeczy, które wywoływałyby uśmiech na twarzach odbiorców. I to zostało mu do dziś. Bo design ma być przede wszystkim dobrą zabawą, zarówno dla tych, którzy z niego korzystają, jak i dla twórcy.

Nie znaczy to jednak, że praca projektanta jest jak nieustająca rozrywka w lunaparku. Jak mówi Häberli: "Na początku trzeba stoczyć ze sobą walkę, żeby naprawdę dobrze siebie poznać. Reszta jest ciężką harówką". Ciągle rysuje w swoim szkicowniku, nieustannie podejmuje nowe wyzwania. Na koncie ma współpracę z takimi firmami, jak Moroso Vitra, BMW, Kvadrat, Luceplan, Camper czy Iittala.

Projektuje meble, oświetlenie, naczynia, tapety, podłogi, a nawet buty. Jakie są jego projekty? Niekiedy bardzo proste, żeby nie powiedzieć: minimalistyczne, ale niepozbawione ciekawych detali; funkcjonalne, lecz dość zaskakujące.

Zawsze innowacyjne i zawsze uwzględniające potrzeby użytkownika. Jak mówi: "Moja praca jest skierowana w stronę człowieka. Inspiruje mnie życie codzienne, obserwowanie zwyczajnych gestów, tego, w jaki sposób ludzie się poruszają, siedzą i zachowują". Dzięki temu powstają rzeczy ergonomiczne, proste, niby zwyczajne, a jednak zachwycające użytkowników formą i wygodą. A do tego wprowadzające do wnętrza sporą dawkę zdrowego optymizmu, którego z pewnością nigdy nie zabraknie także ich twórcy.

Data publikacji: 2017-06-19
Alfredo Häberli
DS-110 dla de Sede to seria mebli, która powstała z inspiracji pięknem klasycznego samochodu sportowego Bugatti.
Alfredo Häberli
Paul Klee określił rysunek jako zabieranie linii na spacer, co zainspirowało Alfreda Häberlego do stworzenia dla Moroso foteli o lekkiej konstrukcji, nazwanych właśnie Take a line for a walk.
Alfredo Häberli
Wazony Alfredo Living (Georg Jensen) to kolekcja różnych form ze szkła i stali nierdzewnej – każdy kwiatek i bukiet znajdzie wśród nich coś dla siebie, a i puste świetnie się prezentują.
Pozostali mistrzowie designu
Tokujin Yoshioka
Tokujin Yoshioka. W rozkwicie
Wśród jego pierwszych zleceniodawców był znakomity projektant mody Issey Miyake. Dziś Tokujin Yoshioka jest równie znany jak jego mentor. Był jedną z gwiazd tegorocznej edycji targów w Mediolanie, gdzie podziwialiśmy jego najnowszy projekt dla marki Louis Vuitton.   Czytaj dalej
Alfredo Häberli
Zabawa designem. Alfredo Häberli - playboy światowego designu
Alfredo Häberli nazywany jest playboyem światowego designu. Jednak wcale nie dlatego, że jest szalenie przystojny i uroczy, choć to prawda. Po prostu projektowanie to dla niego przede wszystkim przyjemność i świetna zabawa.   Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Rolety pełne pasji - skrojone na miarę Twoich okien

Początek lata to idealny moment by zadbać o odpowiednie przysłonienie intensywnego światła dziennego ... czytaj dalej

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Ponadczasowe kuchnie ZAJC

Wybór nowej kuchni to jedna z najtrudniejszych decyzji w czasie remontu. Wszak raz kupione meble zostają z nami na długie lata. ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Dzieciństwo z designem
Dzieciństwo z designem
Dziecko to mały, ale wrażliwy esteta, który intensywnie chłonie bodźce wizualne. Zapewnijmy mu kontakt z ciekawym, inspirującym otoczeniem. Lekcja dobrego wzornictwa, pobierana od pierwszych dni życia, na pewno zaprocentuje w przyszłości. Czytaj dalej
Nowojorskie inspiracje w przytulnym wnętrzu Nowojorskie inspiracje w przytulnym wnętrzu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe