Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ ONLINE MARCOWY NUMER Budujemy Dom Zamów z przesyłką GRATIS

Ze świata designu

Luksus i egzotyka - tapety ręcznie malowane na jedwabiu

Orientalny ogród pełen cudnych kwiatów i ptaków, malownicze scenki rodzajowe rodem z dawnych Chin lub starożytnego Egiptu, egzotyczne panoramy. Ręcznie malowane tapety de Gournay mogą wszystko to przenieść do wnętrza.

Przywodzą na myśl zbytkowne pałacowe komnaty, gdzie przed wiekami, w czasach, gdy nie śniono nawet o fotografii, telewizji czy internecie, misternie malowane tapety cieszyły oczy i zdumiewały egzotyką.

Dziś zdobią domy sławnych i bogatych, zabytkowe rezydencje, a także luksusowe wnętrza firm i hoteli. Taka piękna, ręcznie malowana tapeta w chińskim stylu zdobi na przykład jeden z najbardziej luksusowych apartamentów hotelu Lowell na Manhattanie.

Cuda nie odeszły w przeszłość dzięki Claudowi Cecilowi Gurney. Jego fascynacja chińską sztuką i chęć dania ludziom czegoś, co uczyni ich życie piękniejszym i bardziej kolorowym, sprawiły, że wybrał się w długą podróż na Wschód w poszukiwaniu chińskich artystów, którzy potrafią stworzyć jedwabne tapety równie doskonałe jak te sprzed wieków.

Jeśli więc zamarzy nam się na ścianach sypialni lub salonu tajemniczy orientalny ogród albo panorama z piramidami, możemy wybrać wzór z katalogu, niczym z księgi baśniowych podróży, albo zamówić tapetę malowaną pod konkretne wnętrze. Wtedy będziemy mieć pewność, że wzór będzie dokładnie taki, jak sobie wymarzyliśmy, a do tego perfekcyjnie rozplanowany. Bo w tapetach de Gournay dopracowany jest każdy detal.

tekst: Agata Fijołek
zdjęcia: de Gourney

Pozostałe wieści ze świata designu
Alessandro Mendini we Wrocławiu. Design radykalny, design banalny
Alessandro Mendini we Wrocławiu. Design radyklany, design banalny
Design radykalny, design banalny - oba określenia pojawiają się w omówieniach dorobku włoskiego projektanta Alessandro Mendiniego. I nie jest to bynajmniej krytyka, a określenie unikalnego stylu i świeżych pomysłów, które Mendini, z wykształcenia architekt, wniósł do obszaru szeroko pojętego wzornictwa przemysłowego.
Mendini był jednym z ważniejszych przedstawicieli nurtu, który we włoskim designie narodził się w latach 60, i przejawia się w nim do dziś w różnych modyfikacjach.
Czytaj dalej
Krzesło wartownika. Powrót do korzeni
Współcześni projektanci coraz chętniej i śmielej sięgają do wzorów z przeszłości, także tych spoza własnego kręgu kulturowego. Takim przykładem jest specyficzny model krzesła, który narodził się w Afryce, gdzie był zarezerwowany wyłącznie dla nocnych wartowników.
Siedzisko zwane krzesłem wartownika, to jeden z typowo afrykańskich rodzajów mebli. Posiada wyrazistą, a zarazem minimalistyczną formę, którą podchwycili współcześni projektanci z różnych zakątków świata. Wychodząc od tego tradycyjnego wyrobu, tworzą nowe oryginalne siedziska. To ciekawy przypadek, kiedy obiekt o niemal archaicznej strukturze, prowadzi do powstania niejednokrotnie ultranowoczesnych sprzętów.
Czytaj dalej
Modliszka. Serge Mouille widział w tej lampie nawiązanie do kobiecego ciała. Dla większości kształt słynnej podłogowej trójramiennej lampy przywodzi na myśl sylwetkę modliszki.
Czarne lampy Serge'a Mouille'a
Rocznie powstaje zaledwie tysiąc lamp Serge'a Mouille'a, a na realizację zamówienie trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy. Chętnych jednak nie brakuje - lista oczekujących z najrozmaitszych zakątków globu nieustannie się wydłuża. Oto najbardziej pożądane lampy na świecie.
W takim samym stopniu są dziełem sztuki, co źródłem światła. We wnętrzach wyglądają jak abstrakcyjne rzeźby - minimalistyczne i eleganckie, nie są to jednak dzieła niewinne. W ich formach kryją się bowiem erotyczne podteksty.
Czytaj dalej
American Hustle. Wnętrza w stylu amerykańskich lat 70.
American Hustle. Wnętrza w stylu amerykańskich lat 70.
Osadzony w realiach Manhattanu lat 70. lekki film sensacyjny "American Hustle" pokazuje nieco przerysowaną, subiektywną wersję wnętrz tego okresu. Nowojorskie wnętrza z tamtych lat kojarzą się nam z krzykliwymi kolorowymi meblami w przydymionych papierosami mieszkaniach, jednak w tym filmie mamy okazję zobaczyć ich jaśniejszą stronę.
"American Hustle", film zrealizowany w 2013 roku, zapewnia moc wrażeń estetycznych. Opowiada o parze niegroźnych, ale bardzo sprytnych oszustów, która zostaje zmuszona do współpracy z niezrównoważonym i zakompleksionym agentem FBI.
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Modna i wygodna kuchnia dzięki innowacyjnym sprzętom AGD

Kuchnia jest dzisiaj miejscem bardziej eksponowanym niż dawniej: zintegrowana z pozostałymi pomieszczeniami stanowi przestrzeń, ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Marek Cecuła. Widzieć to, czego nie ma
Jest twórcą porcelany, która przeszła do historii światowego rzemiosła artystycznego. Przez większość kariery zawodowej działał w Izraelu i Nowym Jorku, by w końcu osiąść w Kielcach, skąd ożywia Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież. Niezwykła biografia i równie niezwykła twórczość - Marek Cecuła.   Czytaj dalej
Powyginane
Nawet tak banalne przedmioty jak pojemniczki na sól, pieprz oraz ocet i oliwę mogą mieć ciekawe, artystyczne formy.
Wokół stołu
Ten prosty obiekt potrafi zamienić zwyczajne śniadanie w coś wyrafinowanego. Podstawka na jajko z szerokim praktycznym rantem, który zapewnia miejsce i na łyżeczkę, i na szczyptę soli.
Neutralne kolory w jasnych i nowoczesnych wnętrzach Neutralne kolory w jasnych i nowoczesnych wnętrzach Tekst: Agata Górska;Zdjęcia: Łukasz Kozyra;Stylizacja: Joanna Płachecka;
» Zobacz więcej
 
Newsletter CzasnaWnetrze.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl,
a dostaniesz prezent!
3 numery
"Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Najświeższe trendy w aranżacji wnętrz, nowości ze świata designu i rynku, praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wygodniej, najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" oraz informacje o rabatach, promocjach i konkursach.
x
Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl, a dostaniesz prezent! 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
- najświeższe trendy w aranżacji wnętrz;
- nowości ze świata designu i rynku;
- praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wgodniej;
- najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" ;
- informacje o rabatach, promocjach
i konkursach.
Zapisz się do newslettera
Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe