Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ WAKACYJNE WYDANIE Budujemy Dom Zamów z przesyłką GRATIS >>

Ze świata designu

Luksus i egzotyka - tapety ręcznie malowane na jedwabiu

Orientalny ogród pełen cudnych kwiatów i ptaków, malownicze scenki rodzajowe rodem z dawnych Chin lub starożytnego Egiptu, egzotyczne panoramy. Ręcznie malowane tapety de Gournay mogą wszystko to przenieść do wnętrza.

Przywodzą na myśl zbytkowne pałacowe komnaty, gdzie przed wiekami, w czasach, gdy nie śniono nawet o fotografii, telewizji czy internecie, misternie malowane tapety cieszyły oczy i zdumiewały egzotyką.

Dziś zdobią domy sławnych i bogatych, zabytkowe rezydencje, a także luksusowe wnętrza firm i hoteli. Taka piękna, ręcznie malowana tapeta w chińskim stylu zdobi na przykład jeden z najbardziej luksusowych apartamentów hotelu Lowell na Manhattanie.

Cuda nie odeszły w przeszłość dzięki Claudowi Cecilowi Gurney. Jego fascynacja chińską sztuką i chęć dania ludziom czegoś, co uczyni ich życie piękniejszym i bardziej kolorowym, sprawiły, że wybrał się w długą podróż na Wschód w poszukiwaniu chińskich artystów, którzy potrafią stworzyć jedwabne tapety równie doskonałe jak te sprzed wieków.

Jeśli więc zamarzy nam się na ścianach sypialni lub salonu tajemniczy orientalny ogród albo panorama z piramidami, możemy wybrać wzór z katalogu, niczym z księgi baśniowych podróży, albo zamówić tapetę malowaną pod konkretne wnętrze. Wtedy będziemy mieć pewność, że wzór będzie dokładnie taki, jak sobie wymarzyliśmy, a do tego perfekcyjnie rozplanowany. Bo w tapetach de Gournay dopracowany jest każdy detal.

tekst: Agata Fijołek
zdjęcia: de Gourney

Pozostałe wieści ze świata designu
Najpiękniejszy garnek żeliwny na świecie! Garnek Sarpaneva
Najpiękniejszy garnek żeliwny na świecie! Garnek Sarpaneva
"Można w nim zrobić cholernie dobry gulasz z renifera" - powiedział autor bodajże najbardziej znanego garnka na świecie. I nie tylko gulasz, także swojski bigos i setki innych potraw. Garnek Sarpaneva.
Kultowy obiekt fińskiego designu, przykład doskonałego połączenia funkcjonalności i piękna, powstał dokładnie 56 lat temu. Ten żeliwny garnek został nazwany nazwiskiem swojego twórcy - Timo Sarpanevy. Autor i jego dzieło przyczynili się do popularyzacji fińskiego wzornictwa na świecie. Nie bez przesady Timo zwykł mawiać, że już w kołysce wiedział, iż będzie rzemieślnikiem.
Czytaj dalej
Krzesło narożne - krzesło postawione do kątu
Krzesło narożne - krzesło postawione do kąta
Wydaje się nieco dziwne, inne od tych, do których przywykliśmy. Może dlatego nie zagrzało stałego miejsca w naszych domach. Jednak od czasu do czasu powraca w nowych odsłonach. Projektanci doceniają wyjątkową funkcjonalność, jaką może się pochwalić krzesło narożne.
Narodziły się mniej więcej trzysta lat temu, nie znamy jednak dokładnej daty. Znawcy tematu upatrują ich początków nawet już w XIII wieku, kiedy zaczęto wytwarzać krzesła na trzech nogach.
Czytaj dalej
Maija Isola w czasie pobytu w Paryżu
Wzór Kaivo autorstwa Maiji Isoli. Symbol wzornictwa lat 60.
Jeśli jest jakiś wzór, który mógłby symbolizować wzornictwo lat. 60, to tylko Kaivo stworzony przez fińską projektantkę Maiję Isolę. Mimo że jest bardzo silnie wpisany w swoją epokę, to do dziś nie traci na popularności i aktualności.
Niewiele jest wzorów tkanin, które doczekały się statusu kultowych, szczególnie w porównaniu z liczbą krzeseł, która dzierży to miano. Do tego wąskiego grona z pewnością zalicza się wzór o nazwie Kaivo, zaprojektowany w 1964 roku przez Maiję Isolę (1921-2007) dla fińskiej marki Marimekko.
Czytaj dalej
Mieszkania nowojorskich elit. Wnętrza w filmie Paranoja
Mieszkania nowojorskich elit. Wnętrza w filmie "Paranoja"
Wnętrza, które oglądamy w filmie "Paranoja" są na wskroś nowoczesne i luksusowe. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro zostały zaprojektowane przez jednego z najznakomitszych projektantów mody i designera - Giorgio Amaniego.
Film "Paranoja" to dramat sensacyjny zrealizowany w 2013 roku. Opowiada o młodym, bardzo zdolnym programiście Adamie Cassidym, który zostaje wplątany w walkę dwóch wpływowych biznesmenów. Dzięki intrydze szpiegowskiej bohater przechodzi z pozycji zwykłego pracownika korporacji na wysokie stanowisko kierownicze, do którego bonusem jest dwupoziomowe mieszkanie na nowojorskim Manhattanie.
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Projekt: Kuchnia Doskonała. Promocyjna oferta Franke 2015

Atrakcyjne ceny zawsze zachęcają do zakupów, dlatego firma Franke przygotowała ofertę promocyjną pod hasłem Projekt: Kuchnia ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Sebastian Errazuriz
Sebastian Errazuriz - jeden z najlepszych wschodzących projektantów na świecie
- Czy to żart? - to jedno z najczęściej zadawanych pytań na widok prac Sebastiana Errazuriza. Są ekscentryczne i prowokujące, ale nie ma w nich nic śmiesznego. To design przez wielkie D.   Czytaj dalej
Piękno natury
Drzewo-stół podważa historyczny paradygmat stosowania desek do budowania stołów. Pokazuje także, że formy znalezione w naturze zawsze będą doskonalsze od tych stworzonych przez człowieka.
Śmierć natury
Ten mebel powstał w hołdzie dla babci artysty, która zawsze miała porcelanową miskę z porcelanowymi owocami dekorującymi stół. Rodzice projektanta kontynuowali tą tradycję. Stół z misą w blacie jest nawiązaniem do tej formy dekoracji.
Kolor i styl - francuskie letnisko Kolor i styl - francuskie letnisko Tekst: Ewa Lind;Zdjęcia: Meurant/AMZ-93-MAISON GALERISTE A YEU/Photofoyer;Stylizacja: Alicja Trusiewicz;
» Zobacz więcej
 
Newsletter CzasnaWnetrze.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl,
a dostaniesz prezent!
3 numery
"Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Najświeższe trendy w aranżacji wnętrz, nowości ze świata designu i rynku, praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wygodniej, najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" oraz informacje o rabatach, promocjach i konkursach.
x
Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl, a dostaniesz prezent! 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
- najświeższe trendy w aranżacji wnętrz;
- nowości ze świata designu i rynku;
- praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wgodniej;
- najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" ;
- informacje o rabatach, promocjach
i konkursach.
Zapisz się do newslettera
Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe