Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ WAKACYJNE WYDANIE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Ze świata designu

Z inspiracji taflą

2017-06-16

Twórca tego wazonu Alvar Aalto stworzył ponad 400 budynków, z których wiele stało się ikonami architektury. Jednak jego najsłynniejszym projektem jest... wazon o nieregularnym kształcie. Designerski przedmiot pożądania pozostaje na topie ponad 80 lat!

W latach 30. XX wieku od USA po Skandynawię tańczono charlestona i boogie-woogie. Właściciel nowo otwartego hotelu Savoy w Helsinkach chciał, aby wnętrze budynku i jego wystrój były nowoczesne. Wiedział, że młodsze pokolenie oczekuje rozwiązań na miarę swoich upodobań. Któż miał je w takim razie zaprojektować, jak nie inni młodzi? Para architektów Aino (1894-1949) i Alvar (1898-1976) Aalto wydawała się idealnie pasować do tego zadania. Byli nadzwyczaj kreatywni i przebojowi. I mieli odwagę proponować pionierskie rozwiązania. 

Szczególnie bezkompromisowa była Aino, która twierdziła, że zamiast estetycznej ewolucji należy dokonać rewolucji i po prostu wprowadzać do produkcji awangardowe przedmioty. Dlatego w 1935 roku państwo Aalto wraz z przyjaciółmi założyli firmę meblową Artek. Produkowali proste w formie meble ze sklejki o unikalnej wówczas formie. Chcieli też wykreować modę na nowoczesną sztukę. To dzięki marce Artek odbyły się pierwsze w Helsinkach wystawy Pabla Picassa i Fenanda Légera. Aaltowie do projektowania hotelu Savoy podeszli w sposób kompleksowy. Stworzyli cały jego wystrój, również wazoniki, które stanęły na stolikach. Miarą ich sukcesu było to, że klienci chcieli wiedzieć, kto zaprojektował te szklane cuda, a niektórzy chcieli je nawet... ukraść. I to mimo że projektanci zerwali z tradycyjną formą. Wazon ma pofalowane boki i patrząc na niego z góry, zamiast klasycznego okrągłego otworu na kwiaty widzimy zarys nieregularnej plamy. Legenda głosi, że jest to kształt linii brzegowej jednego z tysięcy jezior znajdujących się w Finlandii. Mały Alvar widział wiele z nich, towarzysząc swojemu ojcu, który był kartografem. Co ciekawe, fińskie słowo „aalto”, czyli nazwisko projektanta, znaczy fala. Sam autor pod koniec życia odcinał się od tych romantycznych skojarzeń i nazywał wazon „kałużą”. Jednak jest to wynik jego ogromnego rozgoryczenia związanego z projektem.
Aino i Alvar zaprojektowali wazon rok wcześniej na konkurs ogłoszony przez znaną fińską hutę Karhula-Iittala. Był on produkowany, ale nie cieszył się zbyt dużą popularnością. Dopiero w otoczeniu innych mebli i dodatków w hotelu Savoy stał się gwiazdą wnętrza. Gdy produkcja wazonu ruszyła pełną parą, okazało się, że małżonkowie podpisali bardzo niekorzystną umowę, która prawa do zysków ze sprzedaży wazonu przyznawała producentowi. Ten początkowo sprzedawał szklane cacko pod nazwą Savoy, próbując odcinać kupony od sławy hotelu. Niemniej wszyscy używali nazwy „Aalto” i tak jest do tej pory. Ale beneficjentem zysków ze sprzedaży nadal jest wyłącznie producent. Państwo Aalto nie otrzymali z tego tytułu ani grosza. Być może dlatego sędziwy Alvar Aalto pod koniec życia dystansował się od projektu. 

Symptomatyczne jest także to, że mimo iż małżonkowie nad projektem pracowali wspólnie, dziś jako autora wazonu podaje się tylko Alvara. Oczywiście wpływ na to miała przedwczesna śmierć Aino i wielka międzynarodowa solowa kariera jej męża. My jednak pamiętajmy o Aino, cichej bohaterce bardzo głośnego sukcesu..

Data publikacji: 2017-06-16
Pozostałe wieści ze świata designu
Dzieciństwo z designem
Dzieciństwo z designem
Dziecko to mały, ale wrażliwy esteta, który intensywnie chłonie bodźce wizualne. Zapewnijmy mu kontakt z ciekawym, inspirującym otoczeniem. Lekcja dobrego wzornictwa, pobierana od pierwszych dni życia, na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Czytaj dalej
Miękkie fotele Scoop w wyrazistych
odcieniach oranżu i magenty stanowią mocny i modny akcent w klasycznym wnętrzu. Energetyczny kolor i forma stworzona do wypoczywania to mieszanka idealna! Fot. Rosenthal Interieur
Idzie nowe
Raz do roku w Mediolanie spotykają się najważniejsi projektanci i producenci mebli i dodatków. To oni nadają ton zmianom, jakie zachodzą w naszych domach. A będzie ich sporo! Z nową siłą wraca kolor, zmieniają się formy kanap i regałów. Zobaczcie nasz raport ze stolicy designu i już zacznijcie planować domową rewolucję.
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Rolety pełne pasji - skrojone na miarę Twoich okien

Początek lata to idealny moment by zadbać o odpowiednie przysłonienie intensywnego światła dziennego ... czytaj dalej

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Ponadczasowe kuchnie ZAJC

Wybór nowej kuchni to jedna z najtrudniejszych decyzji w czasie remontu. Wszak raz kupione meble zostają z nami na długie lata. ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Tokujin Yoshioka
Tokujin Yoshioka. W rozkwicie
Wśród jego pierwszych zleceniodawców był znakomity projektant mody Issey Miyake. Dziś Tokujin Yoshioka jest równie znany jak jego mentor. Był jedną z gwiazd tegorocznej edycji targów w Mediolanie, gdzie podziwialiśmy jego najnowszy projekt dla marki Louis Vuitton.   Czytaj dalej
Stołek Blossom jest częścią projektu Objets Nomades, zainicjowanego przez modową markę Louis Vuitton.
Lampki Planet dostępne są także w wersji stołowej, na nóżce oraz wiszącej. W każdej wyglądają równie atrakcyjnie! Kartell
Nowojorskie inspiracje w przytulnym wnętrzu Nowojorskie inspiracje w przytulnym wnętrzu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe