Ulubiony kiosk WRZEŚNIOWY NUMER - JUŻ W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Porady

Salon

Grzejniki w salonie

Kategoria: Grzejniki

Czasem aż szkoda, że muszą stać pod ścianą. Grzejniki bywają dziś tak dekoracyjne, że chętnie zignorowalibyśmy przebieg instalacji wodnej, ustawiając je pośrodku pokoju. Ale czemu się dziwić? Skoro można dostać nawet kosz na śmieci sygnowany wielkim nazwiskiem, dlaczego designerzy mieliby omijać tak gorący temat? Tym bardziej, że grzejnik to dla nich doskonałe narzędzie promocji i reklamy - prawie każdy musi go mieć.

Mamy dziś ogromny wybór nie tylko w zakresie mocy i wielkości, ale także tworzywa, koloru, formy i dodatkowych funkcji grzejników salonowych. Możemy je potraktować jako element graficzny, kontrastujący z odcieniem ścian, ale bywają też lustrami, wieszakami lub obrazami. Jeśli pomyślimy o tym odpowiednio wcześnie, możemy nawet powierzyć im główną rolę w aranżacyjnym spektaklu rozgrywanym w naszym salonie. Nie do wiary? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia.

Modny grzejnik to poważny wydatek. Tym bardziej nie powinniśmy traktować go wyłącznie w kategoriach estetycznych i zapominać o jego podstawowej funkcji. A ta nie będzie spełniona, jeśli wybierzemy model o zbyt małej mocy cieplnej. Zapotrzebowanie cieplne oblicza się szacunkowo przyjmując, że w dobrze izolowanym budynku wynosi ono ok. 70–80 W/m2. Dlatego w salonie o powierzchni 40 m2 musimy zamontować grzejniki o łącznej mocy co najmniej 3000 W. Obliczenia te nie uwzględniają szczególnych warunków, np. szczelności okien czy wysokości pomieszczenia. Właściciele domów obfitujących w niestandardowe rozwiązania architektoniczne przy wyborze grzejników salonowych powinni poprosić o pomoc specjalistę.

   
Stalowy grzejnik Air, dzięki bogatej gamie kolorów, dopasuje się do każdego wnętrza (fot. Valmark)   Stalowy grzejnik Rain w akrylowym oplocie o futurystycznej formie, dostępny jest w różnych wersjach kolorystycznych (fot. Valmark)   Rozsypane na plaży kamyczki były inspiracją dla wzoru kratki Pebbles - osłony dla grzejnika kanałowego (fot. Jaga)

A co dla tych, którzy grzejników nie lubią? Jeśli posadzki wyłożone są gresem, terakotą lub specjalnymi panelami, najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe. W przypadku parkietu doskonale zastąpią je grzejniki kanałowe, umieszczane wzdłuż ścian i pod oknami, w specjalnych niszach przykrytych dekoracyjnymi kratkami.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Instal-Projekt

Data publikacji: 2014-01-01

Zobacz też:

Pozostałe porady
Mały metraż - wiele możliwości. Jak urządzić nieduże mieszkanie?

Kategoria: Całe pomieszczenie

Zakup pierwszego w życiu mieszkania wiąże się z wieloma emocjami. Tej decyzji towarzyszy również ... Czytaj dalej
Luksfery, które ożywiają wnętrze

Kategoria: Ściany i podłogi

Nowe Luksfery MyMiniGlass to odpowiedź na najnowsze trendy w wystroju wnętrz. Szeroka gama szklanych ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Rolety pełne pasji - skrojone na miarę Twoich okien

Początek lata to idealny moment by zadbać o odpowiednie przysłonienie intensywnego światła dziennego ... czytaj dalej

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Salon w jesiennym wydaniu

Jesień czaruje pięknymi krajobrazami w energetycznych, ciepłych barwach. Niestety potrafi także zaskoczyć deszczem i szarością. ... czytaj dalej

Aranżacje
Kupujemy komodę

Wiatr historii nie zaszkodził komodzie. Mamy dziś piękne regały, pojemne szafy, sprytne zabudowy (niektóre całkiem niewidoczne) i nieśmiertelne meblościanki. A jednak skrzyniowy ... czytaj dalej

Krakowskie mieszkanie z amerykańską duszą Krakowskie mieszkanie z amerykańską duszą Tekst: Aneta Olkowska;Zdjęcia: Łukasz Michalak;Stylizacja: Karolina Perih-Kamecka;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe