Ulubiony kiosk JUŻ W SPRZEDAŻY PAŹDZIERNIKOWE WYDANIE Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Porady

Salon

Pomysły na aranżację okien

Kategoria: Dekoracje

Więcej okien, ciekawsze kształty profili, oraz większa powierzchnia przeszkleń... Oto owoce rewolucji architektonicznej, która nastąpiła po latach panowania zunifikowanej ramy H i wielkiej płyty. To także efekt otwarcia na Europę i świat. Naśladujemy dobre wzory, zaczynamy doceniać rolę okien w bilansie energetycznym budynku, a także potencjał estetyczny, ukryty w możliwościach ich dekoracji.

Wśród modnych trendów swoje miejsce mają oczywiście przeszklenia, których niczym  się nie zasłania. To jednak raczej "szklane ściany" niż okna; te ostatnie wymagają oprawy zarówno ze względów praktycznych, jak i wizualnych. Gęsto tkane zasłony czy drewniane żaluzje potrafią zimą skutecznie zatrzymać we wnętrzu ciepło, a latem uchronić pokój przed przegrzaniem. Zaciemniające rolety z nieprzepuszczalnego materiału w kategoryczny sposób dawkują słoneczny blask, ale godne polecenia są także rozwiązania pośrednie: żaluzje lamelkowe z tworzywa i stali czy półprzepuszczalne materie.

Okienna oprawa może przyciągać spojrzenia, nadając wnętrzu określony styl, ale może także - poprzez dyskretny wygląd - odwracać uwagę od nieciekawego widoku za oknem. Odpowiednio ją dobierając, możemy podkreślić kształt otworu okiennego, urodę ram i delikatnych szprosów - to aspekt szczególnie istotny we wnętrzach urządzonych w duchu tradycji. Nie bez przyczyny zasłony grają jedną z głównych ról w bardzo modnych aranżacjach w stylu paryskim.

   
Naklejki na szyby możemy wykorzystać okazjonalnie - np. podczas świąt - ale także pozostawić na dłużej. Te dobrej jakości równie łatwo zaaplikować, jak usunąć (fot. Pixers)   Choć kolory zasłon i ścian znacznie się różnią, nawiązują ze sobą jednak harmonijny dialog. Kolumnowa forma draperii dodaje wnętrzu elegancji, a jednolita tkanina nie konkuruje z widokiem za szybą (fot. Śnieżka)   Wertykalne żaluzje z kolekcji Soft Boudoir otulą wnętrze zmysłowym magicznym nastrojem (fot. Faber)

Wreszcie zagadnienie przestrzennego odbioru wnętrza - dzięki właściwemu doborowi okiennych dekoracji, możemy skorygować mankamenty pomieszczenia: jego niezadowalającą wysokość, zbyt wąskie lub za nisko położone okna. Karnisze można przecież powiesić tuż nad otworem okiennym albo przeciwnie - pod samym sufitem. Żaluzje czy rolety dobrać "o dwa numery za duże" i zamocować do ściany nad oknem lub - w mniejszym wydaniu - przykręcić wprost do górnego profilu we wnęce okiennej. Zasłony i firanki możemy dobierać w uzupełniające się kompozycyjnie zestawy lub w duety, których siła płynie z kontrastu. A także drapować, owijać i upinać według różnych przepisów. Każde z tych rozwiązań może całkowicie odmienić nasz salon.

   
Dzięki bogatej ofercie producentów, możemy skomponować własny zestaw tkanin na dodatki (fot. Finezja Studio)   Salon ozdobiony tkaninami z jednej rodziny - najlepiej o subtelnie zróżnicowanych wzorach - nigdy nie zrobi wrażenia wnętrza przypadkowego. Dobrane do siebie dodatki sprawią, że stanie się on przytulny i pełen życia (fot. Dekoria)   Kolorowe dodatki o różnych deseniach nie sprawiają wrażenia bałaganu - wyglądają wręcz bajecznie! (fot. Finezja Studio)

Jak ubrać okna najkorzystniej, a przy tym modnie? Wybór kolorów, faktur i deseni nie ułatwia nam zadania. Trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Na szczęście są wśród nich nurty niezmienne od stuleci. Należą do nich ornamenty roślinne i kwiatowe. Nic dziwnego, wszak okno jest naszym łącznikiem z naturą, ulotną granicą pomiędzy wnętrzem, a zielenią własnego ogrodu, pobliskiego parku czy skweru.

Nowością są za to interpretacje kwiatowych deseni. Najmodniejsze to wzory wielkoformatowe w postaci malarskich plam, wyrazistej grafiki albo całkowicie zgeometryzowane. Modne są oszczędne kwiatowe kontury, ale także bogate girlandy uzupełnione pąkami, łodygami i liśćmi. Niełatwe w komponowaniu, za to bardzo efektowne bywają też mariaże florystycznych ornamentów na różnych tkaninach.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Mardom

Pozostałe porady

Łóżko 4YOU, Meble VOX

Kategoria: Całe pomieszczenie

Jeśli znajdziemy pomysł na to, aby mały pokój pomieścił w sobie wiele funkcji, może się okazać, ... Czytaj dalej
Drewniane podłogi w salonie

Kategoria: Ściany i podłogi

Podłoga musi pasować do całego wnętrza. Wybierając ją trzeba spojrzeć na pokój jako całość ... Czytaj dalej
Kolory w salonie

Kategoria: Całe pomieszczenie

Warto poeksperymentować! Zabawa kolorami to rozrywka na każdą kieszeń. Farby czy tapety nie wydrenują ... Czytaj dalej
Wybieramy dywan do wnętrza

Kategoria: Meble i dodatki

Dywan to prawdopodobnie pierwszy element aranżacji wnętrza - już nasi prehistoryczni przodkowie rzucali ... Czytaj dalej

Newsletter

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

Topowe aranżacje

Jean Marc Artisan - podłogi z górnej półki

Urządzanie wnętrz ekskluzywnych to niełatwa sztuka. Tam gdzie nie ma ograniczeń finansowych, zazwyczaj mamy do czynienia z wysokimi ... czytaj dalej

Aranżacje

Zakupy

Jaki rodzaj obicia mebli wybrać?

Rodzaj obicia jest oczywiście kwestią gustu. Ale nie tylko. Warto się zastanowić, jak intensywnie będziemy używać naszych mebli, czy mamy w domu małe dzieci albo zwierzęta. czytaj dalej

Inspirujące wnętrza

Biel, czerń i egzotyczne drewno - dom projektantów Biel, czerń i egzotyczne drewno - dom projektantów Tekst: Agata Milewska;Zdjęcia: Seweryn Chlebiński;Stylizacja: Agata Milewska;
» Zobacz więcej
 
Newsletter CzasnaWnetrze.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl,
a dostaniesz prezent!
3 numery
"Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Najświeższe trendy w aranżacji wnętrz, nowości ze świata designu i rynku, praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wygodniej, najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" oraz informacje o rabatach, promocjach i konkursach.
x
Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl, a dostaniesz prezent! 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
- najświeższe trendy w aranżacji wnętrz;
- nowości ze świata designu i rynku;
- praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wgodniej;
- najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" ;
- informacje o rabatach, promocjach
i konkursach.
Zapisz się do newslettera
Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników sylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe