Ulubiony kiosk JUŻ W SPRZEDAŻY PAŹDZIERNIKOWE WYDANIE Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Porady

Salon

Kominek w salonie

Kategoria: Kominki

Na etapie planowania i urządzania domu marzymy o pierwszym wieczorze spędzonym przy blasku ognia. Później dbamy o niego, kupujemy kominkowe kosmetyki i biżuterię: specjalne preparaty do czyszczenia szyb i obudowy, zestawy zawierające szufelkę i pogrzebacz, ozdobne kosze na drewno. W ten sposób rewanżujemy się kominkowi za ofiarowane ciepło.

Gdzie go zbudować, a także czy powinien być otwarty, czy zamknięty - oto główne dylematy do rozważenia. Wbrew pozorom problemy te są ze sobą powiązane. Jeśli nasz kominek ma być źródłem ogrzewania, najlepiej zaplanować go w centralnym punkcie domu; wtedy łatwiej będzie rozprowadzić kanały powietrzne systemu DGP lub instalację doprowadzającą ciepłą wodę do grzejników (jeśli przewidzieliśmy tzw. płaszcz wodny). Kominek otwarty nie ogrzeje domu - jedynie 20% wytworzonego w trakcie spalania ciepła pozostaje w pomieszczeniu; reszta dosłownie ulatuje z dymem. Takie palenisko to tylko ozdoba, ale za to jaka! A ponieważ pozostawia nam większą swobodę w zakresie lokalizacji, dlatego szukając dla niego miejsca, warto uwolnić się od myślowych schematów. Kominek podwieszony pod sufitem pośrodku salonu, ogrzewający swym blaskiem sypialnię, a nawet łazienkę… Czemu nie? Jeśli tylko zaplanujemy go odpowiednio wcześnie - na etapie projektu architektonicznego, gdy można jeszcze przesunąć ścianę lub domurować nowy przewód dymowy - możemy zrealizować nawet najodważniejszą wizję.

   
Wkład narożny Varia 2Lh w nowoczesnej obudowie. Boniowanie górnego elementu kominka nawiązuje do tradycji (fot. Spartherm)   Lekki, opalany drewnem kominek stalowy Star Maxi z serii wzorniczej Creation of Flames. Na zamówienie: drzwiczki po obu stronach i system obrotowy 360° (fot. Tapis)   Kominek z wkładem Bahia w obudowie z marmuru, zwieńczonej drewnianą belką (fot. Edilkamin)

Kominkowe wzornictwo to obecnie dziedzina bardzo bogata. Znajdziemy tu trendy wiodące i kierunki ponadczasowe, zawsze modne. A co najważniejsze, technologia pozwala dziś zrealizować niemal każde marzenie, począwszy od idei otwartego ognia, dostępnego ze wszystkich stron, poprzez płomień oprawiony w minimalistyczny szklany klosz o dowolnym kształcie, aż po rozbudowane dekoracyjne obudowy. Bardzo modne są poziome lub pionowe nisze ścienne o niestandardowych wymiarach, tworzące malowniczą, przecinającą ścianę ognistą szczelinę. Wspaniale wygląda palenisko kominka wbudowane w monumentalny kamienny blok; stosowane do realizacji takich projektów marmury, granity i onyksy miewają piękne barwy i zachwycające desenie. Spektakularny efekt kreują kominki dwustronne, osadzone w ścianie pomiędzy dwoma pomieszczeniami - nawet bez ognia tworzą efektowne okno, pozwalające zajrzeć do sąsiedniego wnętrza.

Za bogactwem trendów podążają nowe możliwości techniczne. Żywy ogień możemy dziś mieć nawet w bloku z wielkiej płyty - bez kucia ścian, budowy komina i bez… dymu. Wprawdzie nie ma dymu bez ognia, jednak zasada ta nie obowiązuje w drugą stronę: oferta bezdymowych biokominków jest coraz ciekawsza. To zwykle niewielkie urządzenia, opalane paliwem płynnym pozyskiwanym z całkowicie odnawialnych surowców. Na rynku dostępne są warianty stojące lub wiszące, które można umieścić w dowolnym miejscu domu. Ich pomysłowe formy będą zaskakującą dekoracją w każdym wnętrzu. Na popularności zyskują też bezpieczne i proste w obsłudze kominki gazowe. Ich przewagę nad tradycyjnymi paleniskami na drewno zapewnia automatyka, która kontroluje proces spalania i umożliwia jego regulację, a nawet podłączenie kominka do centralnego systemu sterowania instalacjami, znanego jako dom inteligentny. Pracą takiego kominka sterujemy ręcznie lub automatycznie za pomocą pilota. Problemem nie będzie nawet brak dostępu do komina: wówczas montujemy kominek z zamkniętą komorą spalania i systemem odprowadzenia spalin przez ścianę zewnętrzną, typu "rura w rurze".

     
Stalowy piec wolno stojący Bergen na drewno i ekobrykiety. Przy 47 cm szerokości, ogrzewa kubaturę 165 m3 (fot. Ekkom)   Stolik Veranda z wbudowanym cylindrem Glassfire - biokominek, który daje płomień bez dymu i zapachu (fot. Planika/Decofire)   Żeliwny kosz kominkowy na polana o formie wygiętego arkusza (fot. Ekkom)   Pogrzebacz, szczypce, szufelka - elegancki zestaw narzędzi kominkowych ze stali nierdzewnej (fot. Ekkom)

Tradycyjne kominki wciąż mają stałe grono zwolenników. A także stały arsenał środków wyrazu i materiałów wykończeniowych. Wśród tych ostatnich największym szlagierem jest ceramika; kafle robią dziś furorę, zwłaszcza te unikalne, wytwarzane ręcznie. Koneserzy jeżdżą po nie w najdalsze zakątki Europy, bo też mieć kominek obłożony na przykład portugalskimi azulejos, to powód do wyjątkowej dumy.

Kominek klasyczny lub rustykalny stoi zwykle - zgodnie z tradycją - w centralnym punkcie pomieszczenia. Choć dekoracyjny sam w sobie, często bywa miejscem ekspozycji rodzinnych pamiątek i ozdobnych drobiazgów. Jeśli marzymy o palenisku nawiązującym do kominków angielskich lub francuskich, musimy uwzględnić regułę symetrii. Warto też pomyśleć o umieszczeniu nad kominkiem lustra - szklane refleksy w połączeniu z ogniem stworzą wyjątkowo wdzięczny duet.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Jotul

Pozostałe porady

Łóżko 4YOU, Meble VOX

Kategoria: Całe pomieszczenie

Jeśli znajdziemy pomysł na to, aby mały pokój pomieścił w sobie wiele funkcji, może się okazać, ... Czytaj dalej
Drewniane podłogi w salonie

Kategoria: Ściany i podłogi

Podłoga musi pasować do całego wnętrza. Wybierając ją trzeba spojrzeć na pokój jako całość ... Czytaj dalej
Kolory w salonie

Kategoria: Całe pomieszczenie

Warto poeksperymentować! Zabawa kolorami to rozrywka na każdą kieszeń. Farby czy tapety nie wydrenują ... Czytaj dalej
Wybieramy dywan do wnętrza

Kategoria: Meble i dodatki

Dywan to prawdopodobnie pierwszy element aranżacji wnętrza - już nasi prehistoryczni przodkowie rzucali ... Czytaj dalej

Newsletter

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

Topowe aranżacje

Jean Marc Artisan - podłogi z górnej półki

Urządzanie wnętrz ekskluzywnych to niełatwa sztuka. Tam gdzie nie ma ograniczeń finansowych, zazwyczaj mamy do czynienia z wysokimi ... czytaj dalej

Aranżacje

Zakupy

Jaki rodzaj obicia mebli wybrać?

Rodzaj obicia jest oczywiście kwestią gustu. Ale nie tylko. Warto się zastanowić, jak intensywnie będziemy używać naszych mebli, czy mamy w domu małe dzieci albo zwierzęta. czytaj dalej

Inspirujące wnętrza

Biel, czerń i egzotyczne drewno - dom projektantów Biel, czerń i egzotyczne drewno - dom projektantów Tekst: Agata Milewska;Zdjęcia: Seweryn Chlebiński;Stylizacja: Agata Milewska;
» Zobacz więcej
 
Newsletter CzasnaWnetrze.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl,
a dostaniesz prezent!
3 numery
"Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Najświeższe trendy w aranżacji wnętrz, nowości ze świata designu i rynku, praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wygodniej, najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" oraz informacje o rabatach, promocjach i konkursach.
x
Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
3-miesięczna e-prenumerata GRATIS!
Zapisz się na bezpłatny newsletter CzasnaWnetrze.pl, a dostaniesz prezent! 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej otrzymasz całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
- najświeższe trendy w aranżacji wnętrz;
- nowości ze świata designu i rynku;
- praktyczne porady, jak mieszkać piękniej
i wgodniej;
- najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze" ;
- informacje o rabatach, promocjach
i konkursach.
Zapisz się do newslettera
Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników sylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe