Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Porady

Łazienka

Sypialnia z łazienką - pomysły na aranżację

Kategoria: Całe pomieszczenie

Zwykle ze sobą sąsiadują, bo tak jest najwygodniej. Coraz częściej jednak decydujemy się na połączenie sypialni z łazienką. W ten sposób zyskujemy całkiem nową jakość - wnętrze, które zapewnia komfort i nieskrępowaną intymność. Nie musimy przy tym ograniczać się do wstawienia wanny do sypialni. Pomysłów na aranżację sypialni z łazienką może być znacznie więcej.

Musimy mieć świadomość, że decyzja o połączeniu sypialni z łazienką zmieni się układ funkcjonalny domu. Wieloosobowa rodzina może sobie na to pozwolić tylko wtedy, gdy do dyspozycji domowników będzie przynajmniej jedna dodatkowa łazienka. W mieszkaniu dla pary lub singla nie mamy takich ograniczeń.

Tak czy inaczej, trzeba rozważyć techniczne możliwości doprowadzenia instalacji wodnokanalizacyjnej do sypialni albo połączenia obu tych pomieszczeń, jeśli ze sobą sąsiadują. Idealnie jest, jeśli o sypialni z łazienką pomyślimy już na etapie projektowania domu.

Aranżację sypialni z łazienką warto rozpocząć od ustalenia, w jakim stopniu przestrzenie będę się przenikać. Wnętrza możemy połączyć na zasadzie amfilady, wydzielić strefy parawanami lub też zrezygnować z wyraźnego podziału.

To, w jakim stopniu sypialnia z łazienką będą się przenikać, zależy od naszych potrzeb oraz od wielkości pomieszczeń które łączymy. Przy niewielkim metrażu sensowniejsze wydaje się rozwiązanie kompromisowe -  wydzielenie łazienki ścianami ze szkła. Przezroczysta tafla pozwoli zachować wizualną jedność przestrzeni, rozdzielając sypialnię od łazienki funkcjonalnie - ograniczy przenikanie wilgoci do sypialni, będzie też przegrodą akustyczną. 

W aranżacji sypialni z łazienką szczególnie starannie powinniśmy dobierać materiały. Chodzi o to, by zachować spójność stylistyczną, pamiętając, że w strefie kąpielowej konieczne jest zastosowanie materiałów odpornych na wilgoć, a w sypialni należy unikać elektryzujących się tworzyw.

Sypialnia i łazienka połączone w sposób amfiladowy. Kolekcja armatury Grandera. GROHE   Bateria sztorcowa montowana w podłodze to szlachetny detal stylizacyjny. Kolekcja armatury Veris. GROHE
Sypialnia i łazienka połączone w sposób amfiladowy. Kolekcja armatury Grandera. GROHE   Bateria sztorcowa montowana w podłodze to szlachetny detal stylizacyjny. Kolekcja armatury Veris. GROHE

W sypialni z łazienką kluczową kwestią jest prawidłowe poprowadzone instalacji wentylacyjnej i grzewczej. Konieczne jest bowiem szybkie odprowadzenie wilgoci oraz podział pomieszczenia na część cieplejszą (łazienka) i chłodniejszą (sypialnia). Warto rozważyć także izolację akustyczną, zwłaszcza wyciszenie ceramiki i armatury łazienkowej, aby korzystnie z niej nie stanowiło dyskomfortu dla osoby przebywającej w sypialni.

Jeśli w naszej sypialni z łazienką chcemy mieć również sanitariat, najlepiej będzie przeznaczyć na niego  odseparowaną i wentylowaną część pomieszczenia.

Gdy już pokonany zawiłości instalacyjne i materiałowe, czekają nas nie mniejsze wyzwania przy stylizacji wnętrza. Każda decyzja dotycząca zabudowy wanny, wyboru baterii łazienkowej czy grzejnika będzie miała estetyczne konsekwencje w sypialni. Najlepiej zacząć myśleć nie "łazienka", a "pokój kąpielowy". Ta zmiana nazewnictwa sprawi, że zamiast jako pomieszczenie sanitarno-higieniczne zaczniemy traktować ją jako przestrzeń relaksacyjną i luksusową. 

Spójność wnętrza uzyskamy, zachowując w obu częściach podobną kolorystykę i styl umeblowania. Zawsze sprawdzają się też takie nawiązania jak powtórzenie wybranego motywu lub materiału, np. jeśli podłoga w sypialni jest drewniana, to w łazience może pojawić się z tego samego drewna rama lustra lub inny detal.

opracowanie: Marta Urbanek
zdjęcie wprowadzające: Grohe

Data publikacji: 2017-01-15

Zobacz też:

Pozostałe porady
Rozwiązanie wielofunkcyjne - pomysły na mały metraż w łazience

Kategoria: Całe pomieszczenie

Aranżacja małej łazienki, tak by optymalnie wykorzystać potencjał niewielkiej przestrzeni nie należy ... Czytaj dalej
Płytki 3d do łazienki - nowe trendy i praktyczne aspekty zastosowania

Kategoria: Ściany i podłogi

Urządzasz łazienkę i chcesz, żeby była jedyna w swoim rodzaju? Masz dość tradycyjnych, płaskich ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Poczuj przyjemną harmonię - poznaj nowości w serii Dokos marki Invena!

W świecie designu z ogromną siłą powraca ponadczasowy kontrast czerni i bieli. Dominuje już nie tylko w salonie, ale także w ... czytaj dalej

Aranżacje
Baterie jak klejnoty - designerska armatura

Uwodzić wyglądem i oszczędzać wodę - to dziś dwa najważniejsze zadania dla armatury. Kiedy ogląda się ją w sklepie, można poczuć się jak u jubliera. czytaj dalej

Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe