Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Porady

Gabinet

Optymalna wysokość biurka i krzesła

Kategoria: Meble i dodatki

Statystycznie ponad 80 tysięcy godzin spędzamy siedząc! Praca w pozycji siedzącej jest źródłem wielu problemów zdrowotnych. Ergonomiczne stanowisko pracy to nie fanaberia, lecz konieczność. Sprawdź, czy masz optymalną wysokość biurka i krzesła.

Wielogodzinny bezruch w pozycji siedzącej jest męczący i niekorzystny dla zdrowia. Jeszcze gorzej jednak, jeśli tkwimy w niewłaściwej, niezdrowej pozycji. Dlatego tak ważne jest ergonomiczne stanowisko pracy. Dzięki niemu poprawi się nasz komfort psychofizyczny oraz efektywność pracy.

Podstawową kwestią jest optymalna wysokość biurka i krzesła. Dopasowane tych mebli do naszego wzrostu nie tylko ułatwi pracę i sprawi, że mniej będziemy zmęczeni, lecz także ograniczy ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem, nadgarstkami i dłońmi, a także wzrokiem i krążeniem.

Atołek Sitz i biurko Alku - Martela   Ergonomiczne stołki Sitz - Martela   Ergonomiczne biurko powinno być dostosowane do potrzeb użytkownika - system Pinta, Martela
Praca w pozycji stojącej wymaga wyższego biurka. Dla lubiących sobie w pracy przysiąść świetnie sprawdzą się stołki Stitz i biurko Alku i stołki Stitz, MARTELA   Ergonomiczne stanowisko pracy wymaga indywidualnego podejścia. System Pinta, MARTELA

Pamiętajmy, że przy biurku możemy pracować nie tylko na siedząco, lecz także stojąc. Ten drugi sposób sprawdza się, jeśli korzystamy z biurka przez krótki czas. Do dłuższej pracy bardziej odpowiednia jest pozycja siedząca. Zatem wysokość blatu biurka (oraz jego wielkość) powinna wynikać z tego, czy będziemy przy nim siedzieć, czy stać.

Jeśli do biurka tylko co jakiś czas podchodzimy, aby wykonać jakąś nie zajmująca wiele czasu czynność, optymalna wysokość blatu to 90 do 100 centymetrów. Takie wysokie biurko nie musi być duże - wystarczy, ze będzie na nim miejsce na położenie teczki dokumentów lub laptopa. Przy tego typu biurkach warto postawić wysoki stołek, na którym będziemy mogli swobodnie przysiąść.

Miejsce do pracy w pozycji siedzącej powinno być dostosowane do wzrostu użytkownika. Dlatego najbardziej komfortowe rozwiązanie to takie, w którym do własnych potrzeb możemy dostosować nie tylko wysokość siedziska, ale także wysokość biurka. Jednak aby wykorzystać ten atut, musimy wiedzieć, jaka wysokość biurka i krzesła jest dla nas optymalna.

Stylowy gabinet - Wirchomski   Ergonomiczne miejsce do pracy - biurko Canti - Martela   Biurko i krzeso - miejsce do pracy - BoConcept
Oprócz wysokości biurka i krzesła ważny jest też klimat i prestiż naszego miejsca pracy. WIRCHOMSKI   Wygodne biurko to nie tylko odpowiednia wysokość, lecz także miejsce na przechowywanie biurowych drobiazgów. W biurku Canti z pewnością nawet najmniejszy świstek znajdzie swoją skrytkę. MARTELA   Wygodne krzesło to podstawa efektywnej pracy! BOCONCEPT

Przy standardowej wysokości blatu biurka (75 cm) krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedziska do 50 centymetrów. Wysokość krzesła należy ustawić tak, aby podłokietniki były mniej więcej na wysokości blatu biurka. Wtedy podczas pracy przedramiona będą swobodnie spoczywać na podłokietnikach, dając możliwość komfortowej pracy nadgarstkom i dłoniom. W prawidłowej pozycji kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem powinien być lekko rozwarty.

Kiedy dostosujemy już wysokość siedziska do blatu biurka warto zadbać o komfortowe ustawienie stóp. Nogi powinny w kolanach i w stawach skokowych powinny być zgięte pod kątem prostym. Jeśli siedzisko będzie zbyt wysoko, ucisk jego krawędzi pod kolanami utrudni krążenie. Dlatego dla osób niskich polecany jest podnóżek, aby stopy miały wygodny i stabilny kontakt z podłożem.

tekst: Marta Urbanek
zdjęcie wprowadzające: BoConcept

Data publikacji: 2016-08-15

Zobacz też:

Pozostałe porady
Nowoczesny gabinet - jak przygotować ergonomiczne miejsce pracy?

Kategoria: Meble i dodatki

Dla wielu osób pokój w mieszkaniu coraz częściej staje się miejscem wykonywania obowiązków zawodowych. ... Czytaj dalej
Domowe biuro - aranżacja wnętrza

Kategoria: Całe pomieszczenie

Tajniki urządzania domowego biura w niczym nie różnią się od urządzenia standardowego miejsca pracy. ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Zielone biuro jest trendy

Zieleń, zwłaszcza ta w odcieniach zaczerpniętych wprost z natury, łagodzi stres i działa odprężająco. Kolor roku 2017 - greenery ... czytaj dalej

Aranżacje
Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe