Porady

Gabinet

Nowoczesny gabinet - jak przygotować ergonomiczne miejsce pracy?

Kategoria: Meble i dodatki

Dla wielu osób pokój w mieszkaniu coraz częściej staje się miejscem wykonywania obowiązków zawodowych. Przystosowując gabinet do wielogodzinnej pracy, nie wolno jednak zapomnieć o zasadach ergonomii. Jej zaniedbanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

Praca zdalna jest w Polsce coraz popularniejsza. Domowe biuro możemy urządzić według własnego gustu, przyzwyczajeń i możliwości finansowych. Warto jednak przy tym pamiętać, że miejsce do pracy musi być nie tylko ciche i umożliwiające zachowanie skupienia, ale też powinno zostać przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii.

Ta ostatnia kwestia bywa niestety często pomijana przez pracodawców - aż 51% stanowisk pracy w Polsce nie spełnia zasad ergonomii, a 47% spełnia je tylko częściowo. Na szczęście, jeśli sami przygotowujemy gabinet do pracy, możemy zadbać o ergonomię. 

Nieergonomiczne stanowisko pracy - konsekwencje

Ergonomia oznacza projektowanie miejsc pobytu (pracy, podróży czy mieszkania) przyjaznego człowiekowi. Dotyczy to także stanowiska pracy zlokalizowanego w naszym prywatnym, domowym gabinecie. Tutaj mamy największy wpływ na to, w jakich warunkach będzie odbywała się praca. W przypadku stanowisk biurowych organizowanych przez pracodawców z ergonomią bywa różnie. Ma to swoje konsekwencje zdrowotne. Przede wszystkim wśród zatrudnionych pojawiają się dolegliwości psychiczne i fizyczne wywołane mikrourazami (głównie pleców, rąk, karku i nadgarstków). Pojawia się wtedy zmęczenie mięśni zwane CTD (z ang. cumulative trauma disorders), które objawia się pod dłuższym czasie wykonywania obowiązków w niesprzyjających i – co ważne – powtarzających się warunkach. Urazy mogą być spowodowane powtarzalnymi ruchami (np. pisaniem na klawiaturze), uciskiem na nerwy (np. przy mocnym wygięciu nadgarstka) i nieprawidłową postawą przy biurku (np. garbieniem się, brakiem oparcia dla pleców).

Nieergonomiczne stanowisko pracy przy biurku to także duże obciążenie układu kostno-mięśniowego, szczególnie gdy pracuje się przy komputerze. Ciągłe i długotrwałe obciążenie układu ruchu może wywołać poważne schorzenia, takie jak zwyrodnienie stawów. Cierpi na nie 37% pracowników biurowych. Często pojawia się też zespół cieśni nadgarstka, dolegliwości kręgosłupa i pleców, zaburzenia krążenia, usztywnienie mięśni itp.

Ergonomia w pracy – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesny gabinet, przystosowany do wielogodzinnej pracy, powinien spełniać przynajmniej większość wymagań związanych z ergonomią. W ten sposób możemy zadbać o własne zdrowie, a jednocześnie zwiększyć efektywność pracy. Przede wszystkim konieczne jest wyposażenie gabinetu w odpowiednie meble i elementy poprawiające jakość pracy.

Nowoczesny gabinet - jak przygotować ergonomiczne miejsce pracy?

Na początek warto zadbać o zapobieżenie bólom pleców i nóg. Tutaj konieczne jest dobranie odpowiednich mebli. Podstawą jest biurko komputerowe dokładnie dopasowane do wzrostu użytkownika. Najlepiej sprawdzają się biurka z regulowanym blatem, takie jak te oferowane przez firmę AJ Produkty.

Takie biurka można wykorzystać również do pracy na stojąco, którą warto praktykować przez przynajmniej 15 minut na każdą godzinę pracy. Potrzebny będzie także dobrej jakości fotel biurowy z regulacją oparcia i wysokości. Można dodatkowo zamontować profilowaną podpórkę pod plecy. Nie wolno zapomnieć o podnóżku o regulowanej wysokości, który powinien umożliwiać ułożenie stóp pod kątem 15ׄ°.

Przy pracy biurowej warto zadbać także o unikanie bólu nadgarstka w trakcie pisania na klawiaturze. Tutaj sprawdzą się różnego rodzaju podkładki pod nadgarstki. Schorzeniom karku i szyi można zapobiegać zamontowanie podstawki pod laptopa lub pod monitor (pozwalają one usytuować ekran na wysokości oczu) oraz podstawki pod dokumenty, co zapobiegnie nienaturalnej postawie i powtarzającemu się napięciu mięśni.

Tak przygotowany gabinet będzie wygodnym, zdrowym miejscem pracy. Użytkownik będzie chętnie do niego wracał, ponieważ ergonomiczna przestrzeń kojarzy się z komfortem.

 

Data publikacji: 2017-12-06

Zobacz też:

Pozostałe porady
3 proste kroki do aranżacji domowego biura

Kategoria: Meble i dodatki

Urządzenie miejsca do pracy w domu staje się niekiedy koniecznością. Jak funkcjonalnie i estetycznie ... Czytaj dalej
Bardzo modne stały się tzw. tablice inspiracji. Możemy na nich zawiesić wszystkie zdjęcia i plakaty, które nam się podobają. W ten sposób łatwiej określimy swój styl. Fot. Be pure/ DUTCHHOUSE

Kategoria: Meble i dodatki

W czasach, gdy przez Internet porozumiewamy się ze współpracownikami, klientami i znajomymi, a także ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Aranżacje
Mistrzowskie mieszkanie Małgorzaty Tekst: Adrianna Tarnowska;Zdjęcia: Małgorzata Liszniańska;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe