Porady

Gabinet

Segregacja odpadów biurowych - to proste!

Kategoria: Całe pomieszczenie

Biurowe odpady komunalne warto segregować zarówno ze względów ekologicznych, jak i oszczędnościowych czy prestiżowych. Nie jest to trudne - wystarczy podstawowa wiedza dotycząca sortowania wytwarzanych w firmie śmieci oraz odpowiednie pojemniki.

Zgodnie z przepisami unijnymi, do 2020 r. Polska powinna uzyskać 50-procentowy poziom recyklingu odpadów: papieru, szkła, metalu oraz tworzyw sztucznych. Segregacja odpadów, zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i firm, jest dobrowolna. Jeśli rada gminy nie objęła zakładów przedsiębiorców systemem odbioru odpadów komunalnych, przedsiębiorca sam musi wybrać firmę, która będzie odbierała śmieci z zakładu. Zakład taki musi posiadać wpis do rejestru działalności regulowanej. Podpisując umowę, przedsiębiorca decyduje, czy i w jakim zakresie firma będzie segregowała odpady. Firmy segregujące odpady ponoszą mniejsze koszty ich wywozu, gdyż odbiorcy odpadów zazwyczaj wyznaczają niższe stawki za odbiór śmieci segregowanych.

Podstawa segregacji - odpowiednie pojemniki na odpady

Nie ma segregacji bez pojemników na poszczególne rodzaje odpadów. Firma powinna więc zapewnić zarówno duże pojemniki zewnętrzne, jak i mniejsze kosze, z których na co dzień korzystają pracownicy. Duży wybór pojemników oferuje m.in. firma AJ Produkty. Warto zwrócić uwagę na zestawy pojemników do segregacji odpadów o otworach wrzutowych w różnych kształtach i kolorach - odpowiadających rodzajom odpadów, które powinny znaleźć się w środku. Ciekawą propozycją są także mobilne szafki zawierające cztery kosze z uchwytami, przeznaczone na poszczególne typy odpadów.

Im bardziej szczegółowo segregujemy odpady, tym więcej różnych pojemników należy zakupić. Istotną sprawą jest także poinformowanie, a wręcz krótkie przeszkolenie pracowników, które odpady powinny trafiać do pojemników do segregacji, a które należy umieścić w osobnym koszu na odpady zmieszane (nienadające się do recyklingu).

Co do recyklingu, a co do odpadów zmieszanych?

W przypadku pojawienia się wątpliwości, gdzie wrzucić dany odpad, lepiej umieścić go w pojemniku na odpady zmieszane niż w niewłaściwym koszu na śmieci segregowane. Przede wszystkim jednak warto zapoznać się z zasadami segregacji odpadów pojawiających się w firmie.

Do pojemnika na plastik wrzucamy: plastikowe butelki (pozbawione nakrętek i zgniecione - być może warto zainwestować w zgniatarkę do butelek), nakrętki (można je wrzucać do osobnych pojemników i wykorzystać na cele dobroczynne), plastikowe opakowania po artykułach spożywczych czy środkach czystości, a także torby i folie. Nie wrzucamy nigdy opakowań wraz z zawartością i po lekarstwach, a także zużytych kartridży. W pojemniku na metal powinny znaleźć się puszki aluminiowe, po konserwach, folia aluminiowa, kapsle i zakrętki metalowe oraz metale kolorowe. Nie wolno umieszczać w nich zużytych baterii i akumulatorów, niesprawnego sprzętu elektronicznego i AGD oraz puszek po farbach i lakierach.

Do pojemnika na szkło należy wrzucać słoiki i butelki po żywności i napojach. Nie wolno tam umieszczać szkła okularowego, żaroodpornego, żarówek i świetlówek, kryształów, luster, szyb, monitorów, termometrów i strzykawek.

W pojemniku na papier powinny znaleźć się niepotrzebne wydruki i kserokopie, opakowania papierowe, karton, tektura, ulotki, katalogi, gazety, papier biurowy, torby papierowe, zeszyty i papier pakowy. Nie wrzucamy tam natomiast chusteczek i ręczników papierowych, papieru lakierowanego, powleczonego folią, brudnego lub zatłuszczonego oraz kartonów po mleku i napojach. Coraz więcej miejsc pracy wydziela dwa osobne pojemniki: na papier oraz tekturę. W tym wypadku do pojemnika na tekturę wrzucać należy opakowania z tektury litej i falistej, brązowy papier pakowy i tekturowe pudełka. Kolejnym „wyspecjalizowanym” pojemnikiem, w który można się zaopatrzyć, jest pojemnik na opakowania typu tetra pak.

Zużyte tonery, żarówki, baterie… Co z nimi zrobić?

Osobną kategorią są odpady klasyfikowane jako niebezpieczne. Niewłaściwie składowane, mogą zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt oraz środowisku. Dlatego odpady te powinny znaleźć się w osobnym koszu. Do zbiorczego pojemnika na odpady niebezpieczne wrzucamy świetlówki (zawierają bowiem rtęć), termometry rtęciowe, zużyte tonery i kartridże oraz - uwaga - długopisy. Niektóre produkty, takie jak świetlówki czy kartridże, mogą być umieszczane w osobnych pojemnikach. Warto właściwie sortować zużyte materiały eksploatacyjne do drukarek - ponowne użycie jednego tonera oznacza aż 2,5 kg CO2 w atmosferze mniej.

Baterii i akumulatorów nie wrzucamy do odpadów niebezpiecznych - muszą znaleźć się w oddzielnym pojemniku. Żarówki LED, które zawierają układy elektroniczne, wyrzucamy do pojemnika na elektrośmieci, wraz z twardymi dyskami, kalkulatorami, myszkami, klawiaturami itd. Tradycyjne żarówki i żarówki halogenowe można natomiast wyrzucić do zwykłego kosza - nie jest to odpad niebezpieczny.

Wdrożenie segregacji odpadów to dla firmy oszczędność – oznacza bowiem skrócenie czasu pracy serwisu sprzątającego i niższe opłaty za wywóz odpadów. Przydaje ono także prestiżu, jaki niesie ze sobą status firmy kierującej się zasadami sprzyjającymi środowisku naturalnemu.

Data publikacji: 2018-02-27

Zobacz też:

Pozostałe porady
Everspace_Mebelux_BIURKA UE_2

Kategoria: Całe pomieszczenie

Siedzący tryb pracy ma swoje wady i zalety. Choć wydawać by się mogło, że jest to w pełni bezpieczna ... Czytaj dalej
3 proste kroki do aranżacji domowego biura

Kategoria: Meble i dodatki

Urządzenie miejsca do pracy w domu staje się niekiedy koniecznością. Jak funkcjonalnie i estetycznie ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Aranżacje
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe