Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Porady

Garderoba

Planowanie wnętrza garderoby

Kategoria: Całe pomieszczenie

Zanim zaplanujemy wnętrze garderoby, zróbmy remanent. O jej strukturze powinny bowiem decydować ilość i rodzaj rzeczy, które planujemy w niej przechowywać.

Proste półki to minimum dobre dla każdego, czyli… dla nikogo. Latami będziemy narzekać na uciążliwość szukania, wyjmowania sztuk odzieży "spod spodu" i kłopoty z utrzymaniem porządku. Lepiej sprawdzą się szuflady, wysuwane blaty i kosze - te o charakterze kuchennego cargo znakomicie ułatwiają dostęp do ubrań. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabudowy głębokiej (powyżej 60 cm). Stałe półki tej lub większej głębokości trudno będzie optymalnie wykorzystać.

Podzielmy garderobę na segmenty odpowiadające charakterowi naszych odzieżowych zasobów. Zasada jest prosta: im więcej przegródek i podziałów, tym lepiej. Ubrania to z reguły rzeczy "małogabarytowe" - łatwiej korzystać z półki z trzema bluzkami, niż wyciągnąć tę ulubioną spod 12 innych, a przy tym w racjonalnie podzielonej szafie rzeczy się nie gniotą. Ta potrzeba personalizacji wewnętrznej struktury zabudowy sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest układ jeden do jednego - taki, w którym każdy członek rodziny ma odrębną garderobę w osobnym pomieszczeniu.

Ideał to wnętrze z oknem, o metrażu wystarczającym do ustawienia toaletki (dla pań) i dużego trójskrzydłowego lustra, które pozwoli szczegółowo skontrolować wygląd. Wbrew pozorom, bardzo przydatne są też garderoby przy pokojach dziecięcych. Dzieci często wyrastają z ubrań szybciej, niż te zdążą się zniszczyć. Gromadzimy je w licznych torbach, czekając aż nadarzy się okazja obdarowania jakiegoś malucha. "W kolejce" stoją też często worki ubranek po starszym bracie czy wyższej przyjaciółce. Składzik przy pokoju dziecięcym okazuje się wtedy dobrodziejstwem.

Nie bójmy się zabudowy aż po sufit. W ten sposób eliminujemy górną poziomą powierzchnię szafy, na której z upodobaniem zbiera się kurz, a zyskujemy miejsce dla wielu rzeczy, których używa się nie częściej niż kilka razy w roku: toreb podróżnych, śpiworów, pianki do surfingu czy zmiany zasłon. By do nich sięgnąć, wystarczą podręczne biblioteczne schodki lub mała gospodarska drabinka, a dzięki garderobianemu pawlaczowi nie będą zalegać w każdym kącie domu.

 
Jaka odzież - takie wnętrze. Gęste podziały i ekonomiczna organizacja przestrzeni to główne cechy doskonałej garderoby (fot. Frise)   Magazyn reprezentacyjny - elegancka, wtopiona w otoczenie zabudowa, wykonana z lakierowanej płyty meblowej z dyskretnymi gustownymi uchwytami (fot. Studio Estima)

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Studio Estima

Data publikacji: 2016-07-17

Zobacz też:

Pozostałe porady
Odkurzacz do okien Leifheit

Kategoria: Całe pomieszczenie

Piękne, spadające liście, długie spacery, zbieranie z dziećmi kasztanów czy spokojne wieczory spędzone ... Czytaj dalej
Planujemy garderobę (fot. Studio Estima)

Kategoria: Całe pomieszczenie

Luksus posiadania garderoby powoli staje się dobrem powszechnym. Pojemna, funkcjonalnie zaprojektowana, ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Jak zaplanować szafę lub garderobę IKEA

Zanim zaczniemy planowanie garderoby albo szafy, zadajmy sobie kilka pytań. Jakie ubrania dominują w mojej szafie - sukienki, spodnie, ... czytaj dalej

Aranżacje
Dobrze zaprojektowana i pomysłowo wyposażona szafa

Każdy to zna - ubrań stale przybywa, a miejsca na przechowywanie - wręcz przeciwnie. Dobrze zaprojektowana i pomysłowo wyposażona szafa powinna rozwiązać ten problem. czytaj dalej

Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe