Wady i zalety mozaiki

Mozaika daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Charakter mozaiki pozwala łączyć ze sobą na pozór niepasujące do siebie formy i kolory, tworząc nietuzinkowy, efektowny wystrój wnętrza. Pozwala nam nadać naszej łazience indywidualny charakter i uzyskać unikatowy efekt końcowy. Różne odcienie, formaty i kształty dopasowują się niemalże do każdego stylu wnętrza.

Mozaikę możemy układać zarówno na podłodze, jak też na ścianie. Dzięki przeróżnym kształtom małych płytek utworzymy z nich oryginalne kombinacje np. aranżując na podłodze imitację dywanu.

fot. RAW DECOR

Wykorzystanie mozaiki umożliwi nam także wydzielenie przestrzeni, dzieląc łazienkę na część kąpielową i potocznie mówiąc - strefę "roboczą". Małoformatowe płytki mogą posłużyć nam także jako rama lustra, czy front zabudowanej wanny.

Ale to nie wszystko! Nie ograniczajmy się tylko do łazienki! Mozaika świetnie sprawdzi się również położona w kuchni nad blatem. Oprócz względów estetycznych, ułatwi nam ona utrzymanie czystości.

fot. DUNIN

Do minusów mozaiki z pewnością możemy zaliczyć jej żmudne układanie. Ponadto małe płytki sprzedawane są zazwyczaj w wyższej cenie niż te o standardowych gabarytach. Gdy dysponujemy łazienką o niewielkich rozmiarach, zastanówmy się nad tego rodzaju rozwiązaniem - mozaika bowiem sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne, ale jednocześnie pomniejsza przestrzeń.

fot. RAW DECOR

Mimo niewielkich minusów ten materiał wykończeniowy daje ogromną swobodę aranżacyjną pozwalając nam na realizację najbardziej kreatywnych pomysłów.

Jaki kształt mozaiki wybrać?

Najmodniejszą odmianą małych płytek są obecnie te w kształcie heksagonu chętnie wykorzystywane w aranżacjach nowoczesnych bądź loftowych. Zaraz po nich dominuje biała cegiełka przypominająca płytki z paryskiego metra, która kilka lat temu zamieszkała w wielu polskich domach urządzonych w popularnym stylu skandynawskim.

fot. TUBĄDZIN

Jeśli chcemy natomiast nadać łazience klimatu vintage - postawmy na odcienie czerni i bieli w kształcie jodełki lub rybiej łuski. Już od kilku sezonów sporą popularnością cieszy się również kształt koniczyny marokańskiej, jak dotąd spotykany na tapetach i tkaninach. Modna płytka inaczej zwana Arabeską doskonale odnajdzie się w stylu glamour.

fot. PARADYŻ

Nowością na rynku stały się także metalizowane mozaiki w odcieniach złota, srebra i miedzi. To z kolei rozwiązanie dla odważniejszych klientów. Dla wiecznych romantyczek z głową w chmurach proponujemy łazienkę w pastelach - miętowe i różowe płytki zdobywają coraz większą grupę zainteresowanych.

fot. RAW DECOR

Jakie mozaiki są najmodniejsze?

O najnowsze trendy w mozaikach zapytaliśmy Karolinę Kordas - PR&M DUNIN.

- Śmiało możemy pożegnać erę mało wyrazistych, nudnych kafli. Jednym z głównych trendów będzie połączenie wielkich gresów z mniejszym formatem. Już nie tylko kwadraciki i prostokąty – teraz liczyć się będzie nietuzinkowa forma. Rekordy popularności biją płytki i mozaiki o kształcie marokańskiej koniczyny – Arabesco, chevrony i wszelkiego rodzaju heksagony, zarówno te w formie plastra miodu, jak i przedłużonym. - przyznaje ekspert.

- Jako że moda lubi zataczać koło, wracają znane z epoki art déco rybie łuski i geometryczne podłogi. Wśród kolorów dominować będą żywe i głębokie zielenie, kobalt i róż, przełamane złotym dekorem lub mozaiką marmurową, najczęściej z widocznymi przerostami. Prawdziwym hitem staje się matowa czerń, chętnie łączona z bardziej wyszukanymi materiałami.

Mozaiki z naturalnego drewna odpowiednio zaimpregnowane z powodzeniem mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, a te z metalu przybierają trójwymiarową postać. Struktura 3D dodaje wnętrzu głębi i elegancji, dlatego coraz częściej widoczne są produkty fazowane, zarówno wklęsłe, jak i wypukłe. Łącząc je ze sobą, uzyskamy awangardowe wzory, a trzymając się ściśle jednego kształtu, otrzymamy idealne ściany do wnętrz w stylu modern classic.

Przebojem są mozaiki kamienne, wykonane z marmurów, granitów i trawertynów, przybierające geometryczne kształty o luksusowym charakterze.