Na początek kilka wskazówek - jak dobrać zasłony do salonu?

Chłonąc wzrokiem ogrom wspaniałych zasłon na sklepowych półkach bądź w sklepach internetowych, niekiedy w ferworze tego całego piękna zapominamy o kluczowych zasadach doboru zasłon do wnętrza. Mogłoby się wydawać, że zjawiskowy model, na który właśnie patrzymy, idealnie będzie się prezentował w naszym salonowym oknie, jednak po założeniu zasłon i rzucie oka na wnętrze już wiemy, że coś tu nie pasuje. Oto kilka głównych zasad doboru zasłon do salonu. 

• Za pomocą koloru zasłon i rodzaju materiału możemy podkreślić styl aranżacyjny - tym poczytasz w dalszej części artykułu.

• Kolor ścian jest ważny - jeśli mamy problem z doborem koloru zasłon do ścian, warto skorzystać z koła barw lub palety RAL. To bardzo dobry sposób na sprawdzenie, czy kolor zasłon będzie pasował, czy wręcz przeciwnie - będzie się „gryzł” z kolorem ścian.

• Jeśli wybieramy zasłony w tym samym kolorze, co ściany - wybierzmy inny odcień.

• Barwy ciepłe pomniejszają pomieszczenie, natomiast barwy chłodne powiększają.

• Warto zastanowić się, czy potrzebujemy zasłon zaciemniających i termoizolacyjnych uszytych z grubszych tkanin (aksamit, welur), czy też wyłącznie dekoracyjnych wykonanych z delikatnych i zwiewnych materiałów (woal, perkal, szyfon). Uzależnione jest to od usytuowania okna i potrzeby zaciemnienia wnętrza.

• Zasłony wzorzyste i ciężkie stosujemy w dużych salonach, ponieważ w małych salonikach przytłoczą aranż.

• Nie bójmy się kolorów, warto eksperymentować. Pamiętajmy jednak o ważnej zasadzie - do mocnych kolorów ścian wybieramy łagodne kolory zasłon - i odwrotnie. Przykładowo turkusowe lub czarne zasłony doskonale skomponują się z neutralnymi szarymi ścianami, natomiast białe zasłony wpiszą się w barwę ścian granatowych, rozjaśniając przy okazji wnętrze.

• Zwróćmy uwagę na sposób montażu - przelotki, szelki, tunele do karnisza widocznego, natomiast do karnisza ukrytego pod sztukaterią - zasłony na marszczonej taśmie.

• W jednolitych kolorystycznie wnętrzach możemy poszaleć z odważnymi wzorami zasłon (ornamenty, kwiaty, wzory geometryczne).

• Spójna aranżacja to podstawa (dobór kolorystyczny do pozostałych tekstyliów w salonie).

Minimalistyczne zasłony do salonu nowoczesnego

Salon nowoczesny to minimalizm, funkcjonalność i proste formy, dlatego i zasłony powinny wpisać się w ten klimat. Konwencjonalne, stonowane kolorystycznie, długie i bez wzorów najlepiej z modnej ostatnio tkaniny welwet. Zdecydowanie w czołówce plasują się szarości, grafity i czerń, jednak w ostatnich sezonach projektanci stawiają również na granatowe zasłony, szczególnie jeśli występują w połączeniu z białymi ścianami.

Najczęściej zasłony w nowoczesnym salonie stanowią wysublimowane dopełnienie aranżacji, jednak możemy postawić na kontrasty i zasłony pełnią wtedy funkcję kontrapunktu. Zwolennicy mocnych kolorów mogą wybrać czerwone zasłony i szare ściany - doskonale w takim połączeniu będzie wyglądał czerwony wygodny fotel. Zamiast tradycyjnych marszczonych zasłon możemy zdecydować się na zasłony panelowe, które swoją niewyszukaną formą świetnie pasują do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych.

Blask i ekstrawagancja zasłon glamour

Styl glamour to ekskluzywny przepych, połyski blichtr. Pełno tu kryształków, brokatu i złotych zdobień. Jeśli złoto, to koniecznie butelkowa zieleń, która ze złotem tworzy zgrany duet. I w takim właśnie kolorze możemy zakupić zasłony, a do kompletu kilka poduszek na sofę, aby zachować harmonię aranżacyjną.

Eleganckie połyskliwe aksamity, tafty, brokaty, welury i jedwabie w czerni, złocie, srebrze, szarości, beżu, granacie lub bieli to doskonałe tło dla przyciągających wzrok błyszczących dekoracji. Styl glamour ocieka bogactwem, dlatego warto rozważyć zakup zasłon ze złotym lub srebrnym ornamentem, lamówką albo naszytymi kryształkami.

Stonowane zasłony do skandynawskiego salonu

Styl skandynawski nadal jest trendy i kojarzy się z bliskością natury. Jasne barwy, sporo surowego i białego drewna i naturalne tkaniny. Możemy podtrzymać ten trend i zdecydować się na jasne zasłony lniane z fakturą lub gładkie bawełniane, które zachwycają prostotą i dopełniają stylizację. Styl skandynawski jest jednak pełen subtelnych niespodzianek.

Wzorzyste zasłony z pewnością przełamią monolit aranżu, ale czy się sprawdzą? Jeśli zdecydujemy się na dużą rozmytą czarno-białą kratę, beżowe zasłony z białym delikatnym wzorem lub model z delikatnymi motywami roślinnymi, z pewnością uzyskamy efekt przełamania nudy kolorystycznej we wnętrzu z zachowaniem elementów stylu skandynawskiego.

Francuska lekkość zasłon w stylu prowansalskim

Sielski romantyczny charakter wnętrz w stylu prowansalskim to przytulność i lekkość w każdym calu. Nie brakuje tu akcentów nawiązujących do uroku francuskiej wsi z domieszką niefrasobliwości wakacyjnego klimatu. Jakie zasłony pasują do stylu prowansalskiego?

Niewątpliwie prym wiedzie tu biel, przełamana motywami lawendy bądź drobnym rysunkiem kwiatów, jednak możemy zastąpić ją pastelowym beżem. Najciekawsza jednak jest forma zasłon. Możemy puścić wodze romantycznej fantazji i wyposażyć okna w zasłony z obszernymi bogato drapowanymi falbanami. Doskonale sprawdzi się również kwiecista roleta rzymska.

Ciekawe aranżacje - zasłony do salonu w roli głównej

Zasłony mogą diametralnie zmienić postrzeganie wnętrza. Aby optycznie zmienić kształt salonu, warto rozważyć umieszczenie zasłon na całej ścianie, a nie tylko przy oknie. Powstała w ten sposób ściana tkaniny nie tylko doda elegancji, ale również optycznie poszerzy salon. Analogicznie, montując karnisz pod samym sufitem, pomieszczenie wyda się wyższe. Zasłony mogą zakryć również sąsiadującą ścianę - wystarczy przedłużyć karnisz. Takim zabiegiem uzyskamy przytulny i stylowy narożnik przeznaczony pod strefę relaksu lub jadalnię.

Zasłony w naturalnych barwach ziemi i szarościach są niezwykle uniwersalne, jednak czasem warto postawić na ekstrawagancję, aby uzyskać spektakularny efekt. Zasłony z motywami geometrycznymi, botanicznymi lub marokańskiej koniczyny wprowadzą nieco egzotyki do salonu, ożywiając przestrzeń. Jeśli to dla nas zbyt wielkie szaleństwo, możemy wybrać jednolity odważny kolor.

Głęboko nasycone barwy czerwieni, fioletu, butelkowej zieleni i granatu są ponadczasowe i korzystnie zaprezentują się na tle stonowanego kolorystycznie salonu. Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na mocne kolory zasłon, salon musi być stonowany kolorystycznie. Do koloru zasłon możemy dobrać tylko nieliczne dodatki takie jak dywanik, poduszki na sofie, czy wazony.

Upięcie zasłon, czy marszczenie? Co jest trendy?

Współczesne trendy przewidują powłóczyste zasłony luźno opadające. Tkanina majestatycznie sięga do samej podłogi, a niekiedy nawet delikatnie na niej leży. Wiele jednak zależy od stylu, w jakim urządziliśmy salon. Zasłony długie bez upięcia to domena salonów nowoczesnych, natomiast zasłony upięte ozdobną klamrą lub chwostem spotkamy w salonach urządzonych w stylu klasycznym, prowansalskim oraz glamour.

Autor
Zasłony do salonu - najpiękniejsze inspiracje!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...