Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Kwiaty

Pielęgnacja storczyków - moda na orchidee

Pielęgnacja storczyków - orchidee w stylowych wnętrzach

Tekst: Paweł RomanowskiZdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, Galicja dla Twojego Domu

Wiele osób ogarnęła już pasja uprawiania storczyków. Ich kwiaty to prawdziwe klejnoty w świecie przyrody. Bogactwo kolorów oraz kształtów sprawia, że te niezwykłe rośliny doskonale nadają się do każdego wnętrza.

Kolory storczyków

Storczyki, inaczej orchidee, to niezwykle popularne i chętnie kupowane rośliny doniczkowe. Moda na storczyki związana jest przede wszystkim z ich pięknymi kwiatami. Czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy - storczyki występują prawie we wszystkich kolorach tęczy. Oprócz brązowych i białych odmian istnieje również szeroka paleta odcieni i kombinacji różnych barw. Niektóre storczyki posiadają nawet metaliczny połysk!

 
Storczyki z rodzaju Cymbidium, obok złocieni, uprawiano w Chinach już na tysiąc lat przed naszą erą. Już w starożytności urzekały ludzi swym pięknem i intrygowały tajemniczością.   Katleja (Cattleya) wzięła swoją nazwę od nazwiska Williama Cattleya, brytyjskiego kolekcjonera roślin.

Pochodzenie storczyków

"Omnia praeclara rara" (wszystko, co doskonałe jest rzadkie) - mówi stare łacińskie przysłowie. Pierwsze okazy storczyków trafiły do Europy w XIX wieku. Aby je zdobyć organizowano dalekie i niebezpieczne ekspedycje, dlatego te piękne kwiaty były tak drogie. Ponad sto lat temu za jedną roślinę nowo odkrytego gatunku lord Sussex zapłacił na aukcji w Londynie astronomiczną, jak na ówczesne czasy, sumę 1000 funtów.

Pielęgnacja storczyków

Kupując swój pierwszy storczyk, często niewiele wiemy o jego wymaganiach. Wbrew powszechnym opiniom pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad:

 • Podlewanie
  Storczyki podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże przeschnie. Woda powinna być miękka, pozbawiona wapnia i mieć temperaturę pokojową.
 • Nawożenie
  Nawozimy raz na dwa tygodnie, tylko w okresie wzrostu, nigdy w okresie spoczynku. Warto zastosować specjalistyczny nawóz do storczyków.
 • Światło
  Storczyki lubią dobrze oświetlone pomieszczenia. Nie powinny jednak stać przy południowym oknie. Najlepiej rosną na oknie wschodnim lub zachodnim.
 • Temperatura i wilgotność
  Temperatura powinna wynosić około 25ºC, w nocy kilka stopni mniej. Storczyki lubią powietrze o wysokiej wilgotności.

Kupujemy storczyki

Na szczęście minęły już czasy wielkich wypraw po storczyki. Dzięki wiedzy naukowców obecnie storczyki rozmnaża się na masową skalę metodą "in vitro".

Szklane osłonki do storczyków   Akcesoria do uprawy storczyków   Przezroczysta osłonka i podpórka do storczyka
Ponieważ nic tak nie szkodzi storczykom jak zalanie korzeni, stosuje się do nich specjalne osłonki, w których doniczka uniesiona jest na kilka centymetrów, aby woda zbierała się pod nią. Kiedy spłynie, najlepiej ją wylać. Dobrze też, jeśli doniczka i osłonka są przezroczyste, ponieważ korzenie storczyków lubią dostęp światła. Takie osłonki i specjalne podpórki do storczyków znajdziemy w ofercie firmy GALICJA DLA TWOJEGO DOMU.

Dzisiaj widok kwitnącego storczyka nikogo nie dziwi. Są wszechobecne i łatwo dostępne. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie. Ich wybór jest coraz większy, a ceny stają się bardzo atrakcyjne.

Czarna orchidea

Różnorodność barw kwiatów storczyków jest ogromna, jednak mitycznych czarnych orchidei jak dotąd nie znaleziono. W języku Azteków "tlilxochitl" - czarny kwiat - odnosił się do zasuszonej torebki nasiennej storczyka o nazwie wanilia (stosowanego jako przyprawa do dziś).

 
Storczyk to idealny prezent. Wraz z kwitnącą rośliną przekazujesz namiastkę szczęścia. Badania dowiodły, że osoba, której podarowano storczyk, patrząc na niego, myśli o tym, kto go wręczył.   Wszystkie gatunki z rodzaju Dendrobium są epifitami. Nazwa rodzaju wywodzi się z greki i znaczy "ten, który rośnie na drzewach".

Data publikacji: 2017-01-23

Zobacz też:

Pozostałe kompozycje kwiatowe
Donice pełne jesieni

Na przekór aurze, w donicach nadal może panować lato - oczywiście dzięki kwiatom! Wśród nich są bowiem prawdziwe gwiazdy jesieni i takie, które zachwycają urodą przez cały sezon.

Zobacz więcej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
» Zobacz więcej
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

To jest jasne!

Lampy nadają wnętrzom charakter. Czasem właśnie od nich warto zacząć urządzanie mieszkania. Z bogatej oferty warto wybrać jeden konkretny styl. I nasycić dom pięknym światłem. czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
 • nowości ze świata designu i rynku,
 • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
 • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
 • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe