Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Kwiaty

Skrzydłokwiat nawilża powietrze i usuwa z niego m.in. benzen i formaldehyd. Uprawiajmy go więc
tam, gdzie najczęściej przebywamy.

Roślinni przyjaciele domu

Tekst: Aldona ZakrzewskaZdjęcia: Flora Dania

Czy wiesz, że niektóre domowe rośliny oczyszczają powietrze ze związków, które nie służą naszemu zdrowiu? Warto uprawiać je w mieszkaniu, by oddychać swobodnie i pełną piersią.

Tej zimy bardzo często słyszeliśmy komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza smogiem i zalecenia, by bez potrzeby nie wychodzić z domu. Jednak nawet we własnych czterech kątach nie jesteśmy całkiem bezpieczni. W powietrzu unoszą się bowiem różne szkodliwe substancje, np. dym papierosowy, alergeny, lotne związki uwalniające się z farb, lakierów, sklejek, tkanin, a nawet papieru biurowego. W tej sytuacji roślinne oczyszczacze powietrza są nam niezbędne.

   
Fikus pnący nie tylko wydziela tlen, ale też neutralizuje szkodliwe substancje, takie jak formaldehydy i inne wyziewy. Figowiec sprężysty oczyszcza powietrze z benzenu, amoniaku i formaldehydu. Osłabia też promieniowanie elektromagnetyczne. Anturium to doskonały nawilżacz powietrza - z jego dużych liści paruje sporo wody. Do tego zdobi wnętrze pięknymi kwiatami.

Każda roślina tworzy wokół siebie korzystny mikroklimat. Z jej liści cały czas paruje woda, dzięki czemu powietrze jest lepiej nawilżone. Natomiast z toksyn powietrze oczyszcza w dużej mierze układ korzeniowy rośliny i mikroorganizmy żyjące w glebie, które różnią się w zależności od gatunku uprawianej rośliny.

 
Kilka dorodnych epipremnum sprawi, że powietrze będzie czystsze, a my mniej narażeni na podrażnienia skóry i śluzówek. Dracena sprawi, że będzie nam się lepiej oddychało.

Niedawno przedstawione zostały wyniki wieloletnich badań NASA dotyczących wpływu roślin na czystość chemiczną powietrza. Przebadano dużą grupę roślin i wybrano te, które najskuteczniej oczyszczają atmosferę wokół nas. Rekordzistami okazały się draceny (zwłaszcza dracena odwrócona) i chryzantema wielkokwiatowa. Tylko niewiele ustępują im palmy (zwłaszcza chamedora, rapis, daktylowiec kanaryjski), paprocie i gerbera Jamesona. Warto mieć w domu skrzydłokwiat, sansewierię, bluszcz, zielistkę, anturium, epipremnum oraz figowce, zwłaszcza fikusa benjamina i sprężystego. Naukowcy podkreślają, że aby ich oczyszczające działanie było skuteczne, na 10 m² powinien przypadać choć jeden zielony lokator.

W towarzystwie draceny można czuć się bezpiecznie, ochroni nas bowiem przed zgubnym działaniem większości toksyn. Urocza zielistka pochłania formaldehyd, tlenek węgla i promieniowanie elektromagnetyczne. Anthurium w innowacyjnej donicy Airy, zaprojektowanej na podstawie badań NASA. Donica pomaga roślinom oczyszczać powietrze do 8 razy skuteczniej, www.airypolska.com.
Data publikacji: 2017-04-20

Zobacz też:

Pozostałe kompozycje kwiatowe
Donice pełne jesieni

Na przekór aurze, w donicach nadal może panować lato - oczywiście dzięki kwiatom! Wśród nich są bowiem prawdziwe gwiazdy jesieni i takie, które zachwycają urodą przez cały sezon.

Zobacz więcej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
» Zobacz więcej
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

To jest jasne!

Lampy nadają wnętrzom charakter. Czasem właśnie od nich warto zacząć urządzanie mieszkania. Z bogatej oferty warto wybrać jeden konkretny styl. I nasycić dom pięknym światłem. czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe