Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Kwiaty

Angielski salon

Angielski salon

Ogród w angielskim stylu to idealna kraina pełna bylin, róż, pozornie opuszczonych zakątków i oczek wodnych połyskujących na tle zielonej murawy. 

Angielskie ogrody kojarzą się z rozległymi przestrzeniami pełnymi doskonale utrzymanych trawników, malowniczych jezior, imitacji ruin. Równie często są to niewielkie ogródki zapewniające gospodarzom spokój i intymność podczas odpoczynku. Z reguły podzielone są żywopłotami lub trejażami (szeregiem drewnianych podpór) na odrębne kameralne części. Te bliżej domu zwykle mają układ geometryczny, a położone nieco dalej - bardziej nieformalny.

Ich nieodłącznym elementem są stylowe meble, rośliny w donicach, kamienne, drewniane lub żeliwne detale, rzeźby, ujęcia wody. Mała architektura ogrodowa jest skromna - ogranicza się do murków, obrzeży rabat czy schodków tonących w zieleni, przeważnie wzniesionych z czerwonej cegły. Styl angielski to propozycja dla miłośników różanych pnączy rozpiętych na pergolach, przęsłach altan, kolumnach ganków.

Klimbingi, ramblery i róże rabatowe słynnego hodowcy Davida Austine’a sadzi się na wielogatunkowych rabatach, pośród bylin i kwiatów jednorocznych ulokowanych tak, by naturalnie się wysiewały, przerastały ścieżki oraz fugi murów, pojawiały się w nieoczekiwanych miejscach. Dumą angielskiego ogrodnika jest też perfekcyjnie utrzymany trawnik.

odmiana Gertrude Jekyll odmiana Cymbeline odmiana Tamora odmiana Windrush

Znakiem firmowym wyspiarskiego stylu są również piękne rabaty. Wyglądają naturalnie - jakby rośliny same się wysiewały. Ale nie dajmy się zwieść pozorom: w tej naturalności nie ma nic przypadkowego. Gatunki dobiera się starannie, tak by w tym samym czasie kwitło kilka okazów, tworząc piękne zestawienia barwne. Kompozycje mają układ amfiteatralny (najwyższe byliny sadzone są z tyłu rabaty, najniższe – z przodu) lub bardziej naturalistyczny.

Drewniane altany i pergole można ozdobić kolorową farbą ogrodową, np. Altax Viva Garden! (na zdjęciu kolor Niebieska Funkia z letniej palety tej firmy). Fot. Altax Viva Garden Bramka opleciona pnącymi różami to znak firmowy ogrodu w angielskim stylu.

Ogrodowym tłem z reguły jest żywopłot z laurowiśni, grabu, buka, cisa lub wysoki ceglany mur. Anglicy są przywiązani do nasadzeń monochromatycznych, w różnych odcieniach jednego koloru. Króluje pastelowa paleta barw pełna romantycznego różu, bieli, błękitu i fioletu, z małą domieszką żółci. Ale ostatnio pojawiają się również ogrody zaaranżowane w gorących odcieniach (czerwony, pomarańczowy, żółty).

Tworząc ogród w angielskim stylu, trzeba też pamiętać o ważnych dla niego detalach: witrażach, rzeźbach, obeliskach.

W dużych ogrodach sadzi się obok siebie dużo roślin tego samego gatunku tak, by stworzyły barwne plamy. Tu królują róże i lawenda.
Data publikacji: 2017-07-06

Zobacz też:

Pozostałe kompozycje kwiatowe
Donice pełne jesieni

Na przekór aurze, w donicach nadal może panować lato - oczywiście dzięki kwiatom! Wśród nich są bowiem prawdziwe gwiazdy jesieni i takie, które zachwycają urodą przez cały sezon.

Zobacz więcej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
» Zobacz więcej
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Grzanie w formie

Nie ukrywa się ich pod oknem za zasłoną, nie szuka pomysłów na zabudowanie. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne zajmują eksponowane miejsce w salonie, zdobią hol, kuchnię i łazienkę. ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe