Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Aukcje

27.02.2018

Aukcja Biżuteria Kolekcjonerska

DESA Unicum

Tę biżuterię nosiły największe sławy przedwojennej Warszawy. Jej twórca – Michał Mankielewicz był jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych jubilerów przełomu XIX i XX wieku. Słynął z zamiłowania do aktorów teatralnych i operetkowych – to ich obdarowywał wykonaną przez siebie biżuterią. Naszyjnik autorstwa Mankielewicza z kolekcji znanej aktorki pójdzie pod młotek już 27 lutego na aukcji w DESA Unicum.

Do pracowni Mankielewicza, która znajdowała się pod filarami Teatru Wielkiego, ściągali nie tylko najbogatsi warszawiacy, ale też zagraniczni kupcy – u jubilera zaopatrywali się chociażby rosyjscy oligarchowie. Mankielewicz, zwany przez wszystkich „Mankielem”, znany był nie tylko z wybitnych umiejętności złotniczych, ale również jako mecenas sztuki, który obsypywał artystów drogimi prezentami. Szczególnym zamiłowaniem darzył aktorów, których obdarowywał złotymi papierośnicami, zegarkami czy spinkami do koszuli. Naszyjnik, który znajdzie się na aukcji, pochodzi najprawdopodobniej z kolekcji Wiktorii Kaweckiej – gwiazdy warszawskiej operetki okresu międzywojennego. Artystka, która na swojej kolekcji biżuterii zbiła w okresie międzywojennym fortunę, często po występie obdarowywana była koszami kwiatów. W jednym z nich znajdował się rzeczony wisior. Naszyjnik, wykonany w stylu edwardiańskim, dekorowany jest chwostem (rodzajem ozdobnego frędzla) wykonanym z niewielkich naturalnych pereł. Całość zakończona diamentową oprawą dekorowana jest białą emalią i szafirem. Osoby ceniące sobie szczegóły na pewno ucieszy fakt, że naszyjnik posiada oryginalne etui z nazwą pracowni jubilerskiej. Tego typu biżuteria popularna była od początku XX wieku poprzez okres art déco. Największe firmy jubilerskie takie jak Cartier, Chaumet czy Chanel dekorowały chwostami bogate diamentowe czy perłowe naszyjniki. Cena wywoławcza obiektu wynosi 9 tys. zł.

Na aukcji znajdą się osiemdziesiąt trzy obiekty sztuki jubilerskiej pochodzące z Polski, Rosji, Austrii, Francji, Włoch i Szwecji. Najstarszym przedmiotem jest emaliowany pierścionek w formie markizy, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Piękna kobaltowa emalia i diamenty w szlifie tablicowym oprawione w srebro ukazują niezmierną prostotę tego wyjątkowego przedmiotu. Cena wywoławcza obiektu wynosi 8 tys. złotych. Do jednych z ciekawszych przedmiotów na aukcji należą klipsy w typie Cartier, które mogą stać się jednocześnie podwójną broszą przypinaną po dwóch stronach dekoltu. Wykonane zostały z białego złota i dekorowane diamentami w różnych szlifach. Tym, co stanowi o ich wyjątkowości jest wzór tzw. tutti frutti. To dekoracja, która do dnia dzisiejszego jest niezwykle ceniona przez kolekcjonerów biżuterii. Szafirowe, rubinowe i szmaragdowe listki kontrastują z bielą diamentów, zaś geometryczny kształt wprowadza elegancką linię i nawiązuje do prostoty stylu art déco. Cena wywoławcza klipsów wynosi 12 tys. złotych. Warto zwrócić uwagę także na pierścionek datowany na przełom XIX i XX wieku, pochodzący z Rosji. Konstrukcja wykonana została ze złota próby „56”, zaś diamenty oprawiono w srebro. Dwa główne diamenty w formie kropli o łącznej masie dwóch karatów, zostały otoczone 30 małymi diamentami. Oprawa przypomina znak nieskończoności. Pierścionek ze względu na duże diamenty świetnie nadaje się na lokatę kapitału, a także jako przedmiot niosący ze sobą symbolikę wieczności stanie się pięknym pierścionkiem zaręczynowym lub prezentem z okazji kolejnej rocznicy ślubu. Cena wywoławcza obiektu to 50 tys. złotych.

Aukcja Biżuteria Kolekcjonerska: 27 lutego, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 13-27 lutego, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji Biżuteria Kolekcjonerska oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum: https://desa.pl/pl/auctions/451/bizuteria-kolekcjonerska-27-lutego-2018-godz-19

DESA Unicum

DESA Unicum

Warszawa, ul. Piękna 1/a
Telefon: (22) 163 66 00
Fax: (22) 163 66 00

Zobacz też:

Pozostałe aukcje

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Sztuka kupowania sztuki. Domy aukcyjne

Sztuka uchodzi bowiem za towar szczególny, ekskluzywny, trudny do oceny i wyceny. Progi domów aukcyjnych czy galerii nierzadko wydają się bramą do tajemnego świata, której ... Czytaj dalej

Żelazka mają swój seksapil. Kolekcja żelazek Mirosława Jędrasa

Mirosław Jędras to lider ekscentrycznej grupy Zacier, charakteryzowanej jako "twór muzyczno-prowokacyjno-pijacki o rodowodzie electronic-folk-punk-rockowym". Poza sceną jest ... Czytaj dalej

Pocztówki z dawnej Warszawy

- Chętnie przeszedłbym się przedwojenną Marszałkowską - zwierza się Rafał Bielski właściciel kolekcji pocztówek, fotografii i map z dawną Warszawą. - To była piękna ... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie
Obraz we wnętrzu - jak dobrać?
Kilka refleksji artysty, projektanta wnętrz oraz historyka sztuki o dobieraniu sztuki do wnętrza. Czytaj dalej
Zobacz wszystkie
Plakat stajni wyścigowej Scuderia Ferrari, zaprojektowany w 1933 roku z okazji czwartej rocznicy jej powstania. Ferrari: Under the Skin od 06.02.2018 do 15.04.2018 Design Museum  /  Londyn
Muzeum Designu w Londynie zaprasza na wystawę przygotowaną z okazji 70-lecia Ferrari. Tak, tak, pierwszy model opuścił fabrykę w 1947 roku! Czytaj dalej.
Zobacz wszystkie

Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.

Wydanie tabletowe