Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Kolekcjonerzy

Sztuka kupowania sztuki. Domy aukcyjne
Sztuka uchodzi bowiem za towar szczególny, ekskluzywny, trudny do oceny i wyceny. Progi domów aukcyjnych czy galerii nierzadko wydają się bramą do tajemnego świata, której nie da się sforsować bez grubego portfela i przeczytanych setek pozycji z zakresu historii sztuki albo przynajmniej bez pomocy doradcy. Kupowanie sztuki w gruncie rzeczy nie jest takie trudne. Podpowiadamy, gdzie, jak, co i za ile kupować. Wędrówkę po rynku sztuki zaczynamy od domów aukcyjnych.
Na pytanie, dlaczego kupować sztukę w domach aukcyjnych, odpowiedź jest prosta. Gwarantują one najbardziej zróżnicowaną i najstaranniej dobraną ofertę oraz największe bezpieczeństwo transakcji.
Czytaj dalej
Żelazka mają swój seksapil. Kolekcja żelazek Mirosława Jędrasa
Żelazka mają swój seksapil. Kolekcja żelazek Mirosława Jędrasa
Mirosław Jędras to lider ekscentrycznej grupy Zacier, charakteryzowanej jako "twór muzyczno-prowokacyjno-pijacki o rodowodzie electronic-folk-punk-rockowym". Poza sceną jest doktorem nauk medycznych i nauczycielem akademickim. A żeby tego jeszcze było mało, kolekcjonuje żelazka i zna się na nich jak mało kto w Polsce.
Żelazka z mej kolekcji są ozdobą, więc spełniają jedną ze swych pierwotnych funkcji, bowiem dawniej często były estetycznie wykonywane i w czasie wolnym od prasowania zdobiły szafę w kuchni lub kominek. Bywają wykorzystywane jako przycisk do papieru, blokada drzwi, podpórka książek, niektórzy przybijali nimi gwoździe, używali do gorącego masażu, odkażania ubrań lub pościeli.
Czytaj dalej
Pocztówka z Warszawy. Ulica Marszałkowska.
Pocztówki z dawnej Warszawy
- Chętnie przeszedłbym się przedwojenną Marszałkowską - zwierza się Rafał Bielski właściciel kolekcji pocztówek, fotografii i map z dawną Warszawą. - To była piękna ulica, gdzie stały domy najbogatszych kupców, ekskluzywne sklepy, pałace...
Nie urodził się w Warszawie, ale już w pierwszej klasie liceum zafascynowała go historia tego miasta. Chodził do szkoły tuż przy placu Trzech Krzyży i nieraz zastanawiał się, jak to miejsce mogło wyglądać przed wojną. Zaczął szukać starych zdjęć - trafił na pocztówki. Pierwszą kupił na raczkującym wtedy serwisie allegro.pl, oczywiście z Placem. Dziś kolekcja Rafała Bielskiego to ponad 3000 pocztówek, około 50 zdjęć z 2 połowy XIX-wieku i 40 map Warszawy, w tym jedna siedemnastowieczna.
Czytaj dalej

Kolekcja czarek otrzymanych od dziadka Tsuyoshiego.
Japońska ceramika i laka
Z czym kojarzy nam się Japonia? Gejsze, samurajowie i oczywiście ceremonia picia herbaty. Rozwinęła się ona w Kraju Kwitnącej Wiśni w XVI w. pod wpływem buddyzmu zen, kształtując jednocześnie swoistą estetykę oddziałującą silnie na inne dziedziny sztuki.
Ceremonia herbaciana to nie tylko rytuał, ale przede wszystkim spotkanie z uczestnikami, a także z pięknymi przedmiotami - utensyliami specjalnie dobranymi ze względu na porę roku, jak i nastrój gospodarza. Ceramiczne czarki, bambusowe pędzle, lakowane pojemniki na proszek herbaciany, drewniane puzderka na kadzidełka, jedwabne serwetki, budujące klimat ceremonii, stały się zalążkiem obecnej kolekcji Joanny Koryciarz-Kitamikado.
Czytaj dalej
Magdalena Sosenko - absolwentka Historii Sztuki oraz Zarządzania w Kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zbiera pióra wieczne i inne akcesoria związanie z piśmiennictwem.
Pióra wieczne - kolekcja Magdaleny Sosenko
Magdalena Sosenko kolekcjonerską pasję odziedziczyła po rodzicach. Zbiera pióra wieczne i inne akcesoria związanie z piśmiennictwem. Jej zbiory są tak imponujące, że można uczyć się na ich podstawie historii piśmiennictwa.
Czytaj dalej
Kolekcja zabytkowej porcelany Adriana Kurowskiego
Kolekcja zabytkowej porcelany Adriana Kurowskiego
Adrian Kurowski jest nie tylko znawcą i kolekcjonerem porcelany. Na tym polu działa niczym detektyw! Bada sygnatury, odkrywa prawdziwą proweniencję, szuka okazji. Zgromadził niezwykły zbiór. Ma nawet przedmioty należące niegdyś do Augusta Mocnego.
Czytaj dalej

Na przeźroczystych sztalugach fotografia artystyczna Doroty Kozieradzkiej
Kolekcja fotografii Wojciecha Jędrzejewskiego
Zgromadził muzealnej klasy zbiór fotografii artystycznej, polskiej i światowej. Promuje dzieła młodych twórców, wierzy w ich stale rosnącą wartość. Wojciech Jędrzejewski - przedsiębiorca, prywatnie kolekcjoner oddany swojej wielkiej pasji.
Na mój zbiór składają się fotografie artystyczne, negatywy, pamiątki, dagerotypy, wybrane modele aparatów fotograficznych... Zgromadziłem prace osiemdziesięciu siedmiu sławnych światowych i polskich autorów.
Czytaj dalej
Barwa kolekcja fartuszków Beaty Lipov.
Fartuszek - dekoracja kuchni
Mówi o sobie, że jest zwykłą kobietą, mamą trójki dzieci i w ogóle nie ma wolnego czasu, dlatego jej kuchenna filozofia to: smacznie i ładnie, a zarazem prosto. Twierdzi, że jej przepisy nie są dla osób wybitnie uzdolnionych, lecz dla każdego.
- Od kilkunastu lat zajmuję się stylizacją jedzenia - to mój zawód i moja pasja. Bo mnóstwo czasu spędzam w kuchni - gotuję i przygotowuję potrawy do zdjęć. Z tego wynikła potrzeba posiadania odpowiedniego fartucha - najpierw praktyczna, żeby nie zabrudzić ubrania, a potem estetyczna - tłumaczy Beata.
Czytaj dalej
Paweł Wasylkowski zdobył reprezentatywne grafiki 85 artystów z dwudziestolecia międzywojennego.
Kolekcjonerstwo - dzieła sztuki w dekoracji wnętrz
Kolekcja może mieć wielką wartość dekoracyjną, nadaje wnętrzu klimat - mówi warszawski adwokat Paweł Wasylkowski. Stworzył muzealny zbiór międzywojennej grafiki artystycznej, lwowskich pamiątek oraz dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego z Pokucia.
Czytaj dalej
Uwikłani w fotografię - kolekcjoner Krzysztofa Madelskich
Uwikłani w fotografię - kolekcja Joanny i Krzysztofa Madelskich
Krzysztof Madelski - Prezes Zarządu firmy YES, kolekcjoner. W ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, po raz pierwszy została zaprezentowana tematyczna kolekcja fotografii, którą wraz z żoną Joanną tworzy od czterech lat, jedna z największych tego rodzaju w Polsce. Na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich, zatytułowanej "Uwikłane w płeć" (11.05.-28.06.2012) pokazano około 160 prac dotykających szeroko pojętej tożsamości kulturowo-społecznej współczesnej kobiety.
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Obraz we wnętrzu - jak dobrać?
Kilka refleksji artysty, projektanta wnętrz oraz historyka sztuki o dobieraniu sztuki do wnętrza. Czytaj dalej
Zobacz wszystkie
Frida Kahlo, „Autoportret jako Tehuanka” lub „Diego w moich myślach”, 1943 olej, płyta pilśniowa, 76 x 61 cm, The Jacques and Natasha Gelman Collection of Mexican Art, the Vergel Foundation and the Tarpon Trust © 2017 Banco de México Diego Rivera Frida Kahlo Museums Trust, Mexico, D.F. / Artists Rights Society (ARS), New York
Z Meksyku do Poznania od 28.09.2017 do 21.01.2018 Centrum Kultury Zamek  /  Poznań
Frida Kahlo to jedna z największych, a przy tym najbardziej ekscentrycznych artystek. Znana równie dobrze ze swoich charakterystycznych portretów, jak i specyficznego image’u oraz niebanalnej biografii. ... Czytaj dalej.
Zobacz wszystkie
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe