Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Sztuka we wnętrzu

Sztuka współczesna + galeria online = dostępność

Wielu osobom sztuka współczesna wydaje się elitarna, dostępna tylko dla wybranych, ale sytuacja powoli się zmienia. Na ścianach polskich domów powielane w milionowych nakładach grafiki ze sklepów wnętrzarskich coraz częściej zastępują autorskie obrazy. Oryginał wygrywa z kopią. Niedostępność sztuki współczesnej to mit? Spytaliśmy o to Monikę Buczkowską i Joannę Majchrzak, właścicielki galerii online GalleryStore.pl.Aga Pietrzykowska, "Beauty Comes from INSIDE", akryl na płótnie
Aga Pietrzykowska, "Beauty Comes from INSIDE", akryl na płótnie, 70 x 70 cm, cena 3420 zł

W pojmowaniu sztuki oraz podejściu do malarstwa i kupowania obrazów istnieje pewna sprzeczność. Cały czas bowiem funkcjonuje etos kolekcjonera sztuki. Ktoś, kto kupuje obrazy, postrzegany jest jako przedstawiciel elity. Z czym kojarzy się sztuka? Z wizytą w muzeum, wernisażem w galerii, milionowymi transakcjami w największych domach aukcyjnych. Tymczasem internet pozwala stać się kolekcjonerami sztuki coraz większej liczbie osób. Wszystko ma swój początek, kolekcjonowanie dzieł sztuki zawsze zaczyna się od jednego obrazu. Jak mówi Monika Buczkowska, nie jest przy tym istotna jego cena, a sam akt nabycia prawdziwej sztuki.

Młoda sztuka, młody kolekcjoner - Michał Borowik - przeczytaj wywiad z koloekcjonerem

- Sztuka jest sztuką, niezależnie od ceny, jaką się za nią płaci - przekonuje Monika Buczkowska. - Ciekawy obraz budzi zainteresowanie ludzi, co przekłada się na chęć zakupu. Im zaś większe zainteresowanie, tym wyższa cena. Historia nie raz pokazała, że czasem ocena społeczeństwa względem danego artysty musi "dojrzeć". Za przykład może służyć historia wielu wybitnych malarzy, którzy niedocenieni za życia, po śmierci zyskali światową sławę. Dobra sztuka się obroni, prędzej czy później - dodaje.

Odkrywcy sztuki

W Gallerystore.pl kupić można obrazy zarówno mniej, jak i bardziej znanych artystów, każdy z nich jest inwestycją, a przede wszystkim jedynym w swoim rodzaju dziełem sztuki. W dodatku wcale nie musi być dużym wydatkiem. Rozpiętość cen w galerii pozwala na kupno dzieła sztuki w rozsądnej cenie, nie tylko bardzo zamożnym osobom. Obraz lub rzeźba średnio kosztuje około 1000 zł, ale grafiki czy pastele często sprzedawane są już za 300 zł. Są też obrazy po 5000 zł i cenniejsze perełki. W tej chwili najdroższy obraz w GalleryStore.pl to "Dwa Światy" z cyklu "Prześwity" pędzla Małgorzaty Czerniawskiej. Jego cena wynosi niemal 68 000 zł.

Małgorzata Czerniawska, "Dwa Światy" z cyklu "Prześwity"
Małgorzata Czerniawska, "Dwa Światy" z cyklu "Prześwity", technika mieszana, 135 x 120 cm, cena 67 540 zł

Wirtualna, internetowa galeria nie zamyka się w czterech ścianach. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o liczbę prezentowanych artystów i dzieł sztuki. 

- Obecnie współpracujemy z przeszło 400 artystami. W naszej galerii można oglądać blisko 6500 prac artystów, z czego 4500 jest na sprzedaż - mówi Monika Buczkowska, współwłaścicielka GalleryStore.pl.

Dzięki internetowi każdy, w dowolnym momencie i miejscu, może wybrać się na wirtualną wycieczkę po galerii. Wedle własnego gustu decyduje o trasie i temacie przewodnim.

- Obraz namalowany przez artystę jest niepowtarzalny. Nie ma takiego drugiego. Może okazać się inwestycją na całe życie. Jeśli mieliśmy wyczucie i w przyszłości artysta zyska światową sławę, ceny jego obrazów będą już tylko rosły - mówi Joanna Majchrzak. - Inwestując w młodego artystę bawimy się trochę w odkrywcę, który poznał się na talencie jeszcze nieznanego twórcy. Wśród naszych klientów są osoby, które kolekcjonują dzieła wybranych malarzy, tych nie znanych szerzej, i z kolejnym zakupem czekają na ich nowe prace.

Sztuka nowoczesna w polskich domach

Dominik Jasiński, "Do not regret", olej na płótnie
Dominik Jasiński, "Do not regret", olej na płótnie, 50 x 70 cm, cena 3420 zł

Pogląd, jakoby prace artystów posiadać mogli najzamożniejsi, a pozostali jedynie podziwiać na wernisażach, pora odłożyć do lamusa. Coraz częściej obrazy są traktowane jako wyjątkowy i oryginalny sposób na dekorację wnętrza. Tym bardziej, że ich cena bywa zbliżona do cen wielkoformatowych fotografii czy grafik masowo sprzedawanych w sieciowych sklepach wyposażenia wnętrz. Jak przekonuje współtwórczyni GalleryStore.pl, ludzie coraz częściej chcą mieć sztukę w domu. Obraz na ścianie podkreśla status społeczny, uwypukla zainteresowania i manifestuje gust.

- Przystępne ceny sprawiają, że coraz więcej osób chce mieć dzieła sztuki w swoich domach. Chcemy być oryginalni i niepowtarzalni, mierzymy coraz wyżej, a łatwy dostęp do atrakcyjnej sztuki współczesnej tylko nam to ułatwia - podkreśla Joanna Majchrzak.

Możliwość wyboru spośród tysięcy oryginalnych dzieł pozwala dojść do głosu indywidualności.

- Wśród wybieranych w GalleryStore.pl dzieł sztuki nie da się zauważyć wiodących tendencji. Gusta Polaków są zróżnicowane. Lubią zarówno obrazy kolorowe, jak i te utrzymane w pastelowych barwach. Kupowane są i abstrakcje, i obrazy bardziej realistyczne. Zainteresowaniem nie cieszą się natomiast dzieła przesadnie mroczne. Pod względem rozmiaru przeważają większe formaty - wymienia Monika Buczkowska.

Obraz we wnętrzu - jak dobrać?

Marta Zamarska, "Stara stacja kolejowa"
Marta Zamarska, "Stara stacja kolejowa", 92 x 74 cm, cena 10 500 zł

Gdyby tak podjąć próbę stworzenia żelaznych zasad doboru obrazu do wnętrza, okazałoby się, że jedyną zasadą jest brak jakichkolwiek zasad. Dlaczego? Bo dzieło sztuki to nie wzorzysta fototapeta, którą można wymienić po kilku latach podczas odświeżania wnętrz, a nabytek na pokolenia. Jedyne, do czego powinien pasować, to gust właściciela. To jemu obraz ma się podobać. Czy pasuje do kanapy lub do dywanu nie jest istotne.

- Klienci do wnętrz o klasycznym, ponadczasowym charakterze zwykle wybierają dzieła utrzymane w tradycyjnej konwencji. Popularnością cieszą się obrazy Marty Lipowskiej, będące połączeniem impresjonizmu, ekspresjonizmu i koloryzmu, inspirowane naturą pastelowe pejzaże Elizy Kleczewskiej, czy naznaczone architektoniczną szkołą rysunku panoramy Wiaczesława Rogina - tłumaczy Joanna Majchrzak. - Do nowoczesnych wnętrz wybierane są chętnie kontrastowe, symboliczne prace Renaty Magdy, budzące skojarzenia z nurtem secesyjnym portrety kobiet pędzla Dominika Jasińskiego, bardzo geometryczne formy w nasyconych barwach Agi Pietrzykowskiej, czy też impresje kolejowe Marty Zamarskiej. Trzeba jednak dodać, że decyzje zakupowe klientów niczego nie dowodzą. Niekiedy do bardzo klasycznego wnętrza może świetnie pasować ultranowoczesne malarstwo - zapewnia współwłaścicielka galerii online.

tekst i zdjęcia: Gallerystore.pl

Data publikacji: 2014-10-29
Renata Magda,

Renata Magda, "Little freedom", akryl na płotnie, 70 x 100 cm, cena 1310 zł

Renata Magda, "Little freedom", akryl na płotnie, 70 x 100 cm, cena 1310 zł
Szymon Adamczyk,

Szymon Adamczyk, "Domki na wodzie", akryl na płótnie, 80 x 60 cm, cena 1390 zł

Szymon Adamczyk, "Domki na wodzie", akryl na płótnie, 80 x 60 cm, cena 1390 zł
Dominik Jasiński,

Dominik Jasiński, "Allure", olej na płótnie, 70 x 90 cm, cena 4770 zł

Dominik Jasiński, "Allure", olej na płótnie, 70 x 90 cm, cena 4770 zł
Wiaszesław Rogin,

Wiaszesław Rogin, "Boats", olej na drewnie, 100 x 60 cm, cena 2740 zł

Wiaszesław Rogin, "Boats", olej na drewnie, 100 x 60 cm, cena 2740 zł
Adam Libera,

Adam Libera, "Pomost", Olej, 70 x 100 cm, cena 760 zł

Adam Libera, "Pomost", Olej, 70 x 100 cm, cena 760 zł
kasia gawron,

kasia gawron, "Mandarynka 1", grafika / rysunek, 60 x 47 cm, cena 720 zł

kasia gawron, "Mandarynka 1", grafika / rysunek, 60 x 47 cm, cena 720 zł
Jacek Zajac,

Jacek Zajac, "Polana", akryl na płótnie, 150 x 100 cm, cena 2220 zł

Jacek Zajac, "Polana", akryl na płótnie, 150 x 100 cm, cena 2220 zł
Eliza Kleczewska,

Eliza Kleczewska, "Zamyślony", akryl na płótnie, 100 x 70 cm, cena 1060 zł

Eliza Kleczewska, "Zamyślony", akryl na płótnie, 100 x 70 cm, cena 1060 zł
Damian Kłaczkiewicz,

Damian Kłaczkiewicz, "Silent 1", akryl na płótnie, 70 x 90 cm, cena 2740 zł

Damian Kłaczkiewicz, "Silent 1", akryl na płótnie, 70 x 90 cm, cena 2740 zł
Anna Wojtan,

Anna Wojtan, "Pasja III", akryl na płótnie, 60 x 80 cm, cena 720 zł

Anna Wojtan, "Pasja III", akryl na płótnie, 60 x 80 cm, cena 720 zł
Eliza Kleczewska,

Eliza Kleczewska, "Uciekająca panna młoda", akryl na płótnie, 70 x 100 cm, cena 1060 zł

Eliza Kleczewska, "Uciekająca panna młoda", akryl na płótnie, 70 x 100 cm, cena 1060 zł

Zobacz też:

Pozostałe zestawienia
Obraz - Sławomir Lipnicki, meble - Saba Italia (Mesmetric)
Obraz - Sławomir Lipnicki, meble - Saba Italia (Mesmetric)
Obraz - Artur Przebindowski, meble - Fritz Hansen (Mesmetric)
Obraz - Artur Przebindowski, meble - Fritz Hansen (Mesmetric)
Fotografia - Michał Szlaga, meble - Porada (Inter Style)
Fotografia - Michał Szlaga, meble - Porada (Inter Style)
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Sztuka kupowania sztuki. Domy aukcyjne

Sztuka uchodzi bowiem za towar szczególny, ekskluzywny, trudny do oceny i wyceny. Progi domów aukcyjnych czy galerii nierzadko wydają się bramą do tajemnego świata, której ... Czytaj dalej

Żelazka mają swój seksapil. Kolekcja żelazek Mirosława Jędrasa

Mirosław Jędras to lider ekscentrycznej grupy Zacier, charakteryzowanej jako "twór muzyczno-prowokacyjno-pijacki o rodowodzie electronic-folk-punk-rockowym". Poza sceną jest ... Czytaj dalej

Pocztówki z dawnej Warszawy

- Chętnie przeszedłbym się przedwojenną Marszałkowską - zwierza się Rafał Bielski właściciel kolekcji pocztówek, fotografii i map z dawną Warszawą. - To była piękna ... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie
Frida Kahlo, „Autoportret jako Tehuanka” lub „Diego w moich myślach”, 1943 olej, płyta pilśniowa, 76 x 61 cm, The Jacques and Natasha Gelman Collection of Mexican Art, the Vergel Foundation and the Tarpon Trust © 2017 Banco de México Diego Rivera Frida Kahlo Museums Trust, Mexico, D.F. / Artists Rights Society (ARS), New York
Z Meksyku do Poznania od 28.09.2017 do 21.01.2018 Centrum Kultury Zamek  /  Poznań
Frida Kahlo to jedna z największych, a przy tym najbardziej ekscentrycznych artystek. Znana równie dobrze ze swoich charakterystycznych portretów, jak i specyficznego image’u oraz niebanalnej biografii. ... Czytaj dalej.
Zobacz wszystkie
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe