Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Wystawy

01.06.2017 do 11.06.2017

16. edycja Fotofestiwalu: “DASZ WIARĘ? / CAN YOU IMAGINE?”

Fotofestiwal 2017

Nowe rzeczywistości, niby-biografie, dziwaczne, nieprawdopodobne światy. W tym roku Fotofestiwal zaprosił artystów,  którzy używają fikcji do komentowania tego co tu i teraz. Twórcy wciągną widza w grę, w której granice między tym  co realne i nierealne przestają być oczywiste. Stąd tytuł 16. edycji Fotofestiwalu: “DASZ WIARĘ? / CAN YOU IMAGINE?”.  Od 1 do 11 czerwca w Łodzi poza wystawami: akcje w przestrzeni miejskiej, rozstrzygnięcie Grand Prix, nowy  przegląd portfolio, projekcje filmów, warsztaty, wystawy książek fotograficznych, atrakcje dla dzieci.

Fotofestiwal jest jedną z najważniejszych imprez fotograficznych w naszej części Europy. Fundacja Edukacji Wizualnej i Miasto Łódź od lat zapraszają fotografów z całego świata, by zaprezentowali swoje prace na wystawach, odwiedzanych przez tysiące widzów. Na Fotofestiwalu zwiedzający poznają najciekawsze zjawiska we współczesnej fotografii, fotografowie poszerzą swoją wiedzę na warsztatach i przeglądzie portfolio, dzieci nauczą się jak oglądać i robić zdjęcia.

PROGRAM

W tym roku na Fotofestiwalu widzowie zmierzą się z wymyślonymi rzeczywistościami i zostaną wciągnięci w grę, w której rozstaną się z bierną rolą obserwatorów. Artyści zaproszeni do programu “Dasz wiarę? / Can you Imagine?” mówią: nie wierz fotografii, pytaj, patrz uważnie.

Zespół kuratorski zaprezentuje prace mistrza artystycznej mistyfikacji - Joana Fontcuberty. Będzie to pierwsza w Polsce tak duża prezentacja dorobku jednego z najbardziej znanych artystów, kuratorów i teoretyków fotografii. Prace Fontcuberty są prezentowane w najważniejszych światowych instytucjach sztuki. W Łodzi obejrzymy trzy projekty tego artysty: „Fauna”, „Herbarium” i „Konstelacje”, które w znaczący sposób wpłynęły na myślenie o współczesnej fotografii. „Herbarium” i „Konstelacje” wprowadzają w fantastyczny świat niby-botaniki i pseudo-astronomii. „Fauna” jest pozornie dokumentalnym projektem o badaniach nieznanego biologa, który dokonuje odkrycia nowych gatunków zwierząt. Wąż z nogami stonogi, małpa z korpusem konia to tylko przykłady okazów „uwiecznionych” przez Fontcubertę. Wszystko to mogłoby zmienić historię nauki… gdyby było prawdą.

Dialog z widzem w programie „Dasz wiarę? / Can you imagine?” podtrzymają subtelne, (nie)prawdziwe instalacje Noémie Goudal i kuratorowany przez Lydię Dorner, najnowszy projekt tropiciela absurdów Martina Kollara.

Wystawę kuratorską przygotowuje jeden z najbardziej intrygujących twórców młodego pokolenia - Augustin Rebetez. Jego znakiem rozpoznawczym są czarne ptaki, człekokształtne stwory i niesamowite konstrukcje, które stanęły w czystych galeryjnych salach m.in. Berlina, Paryża, Lozanny, Arles, Mexico City czy Montrealu. „Trash cans for hearts and people have no soul. A chorus exhibition curated by Augustin Rebetez” to więcej niż wystawa fotografii, to totalny artystyczny wszechświat, który Rebetez stworzy z szesnastoma innymi artystami, m.in.: Davidem Favrodem (laureatem Grand Prix Fotofestiwal 2014) oraz Christianem Pattersonem, Birthe Piontek, Reinerem Riedlerem i Yumiko Utsu.

Do tematu tegorocznej edycji Fotofestiwalu nawiąże także wystawa książek fotograficznych oraz wybrane projekcje filmowe. Aby Fotofestiwal w całości nie pozostał w świecie fikcji, agencja fotoreporterów i dokumentalistów NOOR zorganizuje wystawę, warsztaty dla fotografów oraz imprezę z okazji swoich dziesiątych urodzin.

WYDARZENIA

Festiwal rozpoczyna się w Dzień Dziecka, a zatem otwarcie festiwalu odbędzie się najpierw dla młodszych widzów. To oni, przy kieliszku wybornego soku marchwiowego, zostaną przywitani przez kuratorów i artystów. Następnie festiwalowa publiczność pozna wyniki Grand Prix Fotofestiwal 2017 - corocznego konkursu prezentującego najciekawsze zjawiska we współczesnej fotografii. Spośród dziesięciu finalistów zostanie wyłoniony zwycięzca, który otrzyma nagrodę - 10 tys. złotych. Z pracami z konkursu widzowie zapoznają się na wystawach i pokazach slajdów w przestrzeni miejskiej.

W drugi weekend festiwalu (9-11.06) przy ulicy Piotrkowskiej zostanie zaprezentowana wielkoformatowa, spektakularna projekcja zdjęć z archiwum firmy Veolia Energia Łódź - ENERGIA CZASU. 110 LAT ENERGETYKI ŁÓDZKIEJ. Autor zdjęć Wiktor Jekimenko udokumentował rozbudowę i pracę łódzkiej elektrociepłowni EC1. W tym archiwum znajdują się portrety grupowe jej pracowników oraz widoki Łodzi z początku zeszłego wieku.

Działania na Piotrkowskiej uzupełni berliński kolektyw ulicznych artystów Mentalgassi. Oni właśnie umieszczą portrety łodzian w zaskakujących miejscach na ulicy.

Drugi weekend festiwalu to także projekcje filmowe zorganizowane we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmu Transatlantyk: premiery najciekawszych dokumentów o fotografii (m.in. o Josefie Koudelce i Robercie Franku), ale i filmy poszukujące nowej formy wespół z fotografią: premiera “Ascent” artystki wizualnej Fiony Tan oraz krótkie metraże, nazywane foto-filmami, prezentowane wcześniej na festiwalu Les Nuits Photographie.

W programie 16. edycji Fotofestiwalu znajdą się także:

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE przygotowane przez łódzkie galerie, wśród nich m.in. indywidualna wystawa gwiazdy fotografii holenderskiej - Viviane Sassen; indywidualna wystawa Rafała Milacha w Atlasie Sztuki; najnowszy projekt Przemka Dzienisa.

WYSTAWY KSIĄŻEK: Kassel Dummy Award 2017 i konkurs na najlepszą polską książkę fotograficzną - Fotograficzna Publikacja Roku 2016.

FOTOFESTIWAL KIDS - warsztaty dla najmłodszych, dedykowane oprowadzania po wystawach i bawialnia, gdzie rodzice będą mogli zostawić dzieci pod opieką i spokojnie obejrzeć wystawy.

A także:

Wieczorne pokazy slajdów, imprezy, spotkania autorskie i oprowadzania. Na terenie głównego centrum festiwalowego (Art_Inkubatora), a przede wszystkim w Łodzi, nie zabraknie miejsca, gdzie będzie można odpocząć, coś zjeść i napić się.

Fotofestiwal 2017

Fotofestiwal 2017

,

Zobacz też:

Pozostałe wystawy
29.11.2017 do 04.12.2017 Dom Aukcyjny Libra Warszawa
10.11.2017 do 31.12.2017 Galeria Bielska BWA Bielsko-Biała
31.10.2017 do 30.12.2017 Muzeum Narodowe we Wrocławiu Wrocław
13.10.2017 do 20.12.2017 Fundacja Stefana Gierowskiego Warszawa
06.10.2017 do 26.11.2017 Galeria Awangarda - BWA Wrocław Wrocław

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Sztuka kupowania sztuki. Domy aukcyjne

Sztuka uchodzi bowiem za towar szczególny, ekskluzywny, trudny do oceny i wyceny. Progi domów aukcyjnych czy galerii nierzadko wydają się bramą do tajemnego świata, której ... Czytaj dalej

Żelazka mają swój seksapil. Kolekcja żelazek Mirosława Jędrasa

Mirosław Jędras to lider ekscentrycznej grupy Zacier, charakteryzowanej jako "twór muzyczno-prowokacyjno-pijacki o rodowodzie electronic-folk-punk-rockowym". Poza sceną jest ... Czytaj dalej

Pocztówki z dawnej Warszawy

- Chętnie przeszedłbym się przedwojenną Marszałkowską - zwierza się Rafał Bielski właściciel kolekcji pocztówek, fotografii i map z dawną Warszawą. - To była piękna ... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie
Obraz we wnętrzu - jak dobrać?
Kilka refleksji artysty, projektanta wnętrz oraz historyka sztuki o dobieraniu sztuki do wnętrza. Czytaj dalej
Zobacz wszystkie
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe