Ulubiony kiosk NOWE, MAJOWE WYDANIE JUŻ W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ I ZAMÓW >>

Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Anna Zalewska - Miałaś niebieską tęczę
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Marcin Zuberek - ViewTower
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Mariusz Dydo - Polar Bear Alfa
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Ola Walkow - CornPuffs
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Sebastian Skowroński - Figura VIIII
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Magdalena Pela - Z cyklu plaza

Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie

Data publikacji: 2017-12-15

Muzeum Narodowe w Krakowie po raz kolejny dołącza do Szlachetnej Paczki będąc partnerem projektu SZTUKA TERAZ. Jego celem jest nie tylko pomoc osobom potrzebującym, ale też przybliżenie polskiemu społeczeństwu rynku sztuki współczesnej oraz odkrywanie / promocja ciekawych artystów. Dlatego w tym roku oprócz wystawy odbędzie się również aukcja charytatywna.

Szlachetna Paczka od 2001 roku łączy ubogich i zamożnych. - Pomaga tym, których bieda jest "niezawiniona", którzy starają się z niej wyjść. To jedyny taki projekt na świecie: rozwiązanie systemowe, dzięki któremu konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. To połączenie idealizmu, mądrej pomocy, technologii i umiejętności zarządzania - mówią organizatorzy. Inicjatorem akcji jest ks. Jacek Wiosna Stryczek, lider społeczny, duszpasterz, pomysłodawca i Prezes Stowarzyszenia WIOSNA. - Na sztukę patrzę, żeby zobaczyć więcej - deklaruje, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji.

Wystawa i aukcja

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie, między (nie tylko w przenośni, ale i dosłownie) "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci a dziełami Stanisława Wyspiańskiego, zostanie zaprezentowanych ponad 200 prac (malarstwo, grafika, fotografia, design) wykonanych przez 160 artystów (m.in.: Martyna Czech, Mariusz Dydo, Marcin Kowalik, Agnieszka Rayss, Ola Walków, Marcin Żuberek). Wernisaż wystawy odbędzie się 19 stycznia 2018 w gmachu głównym MNK. Prace zostały wyselekcjonowane przez grono ekspertów ze świata sztuki i dizajnu (Beata Bochińska, Maja Ganszyniec, Jacek Kołodziejski, Ewa Łączyńska-Widz, Paweł Orłowski, Łukasz Radwan, Andrzej Szczerski), we współpracy z młodymi kuratorami.

Po 10-dniowej prezentacji w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie wystawa (oprócz fotografii) przeniesie się do Kamienicy Szołayskich (oddział MNK), a fotografie do jednej z najlepszych przestrzeni wystawienniczych Katowic (w tej chwili trwa ustalanie szczegółów). Wystawy potrwają do 15 kwietnia 2018 roku. Prace trafią również na internetową aukcję zorganizowaną na portalu Allegro Charytatywni. Dochód ze sprzedaży wesprze działania Szlachetnej Paczki.

SYLWETKI EKSPERTÓW

BEATA BOCHIŃSKA

Z wykształcenia historyk dizajnu, z zamiłowania jego kolekcjonerka. Jako wieloletnia prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, krytyk i wykładowca śledzi i kreuje trendy we wzornictwie, współpracując z największymi firmami i najlepszymi projektantami. Autorka bestsellerowego poradnika dla kolekcjonerów "Zacznij kochać dizajn".

MAJA GANSZYNIEC

Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem przedmiotów użytkowych, wnętrz i wystaw, a także strategią dizajnu w projektach consultingowych i przy tworzeniu nowych marek. Pracowała m.in. dla Alessandro Mendiniego Luki Scacchettiego w Mediolanie. Jest laureatką konkursu Selected Works organizowanego przez Royal College of Art. Współpracuje z dużymi markami, m.in. z IKEA.

JACEK KOŁODZIEJSKI

Jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów, twórca filmów i instalacji artystycznych, który łączy dorobek artystyczny z pracą dla prestiżowych marek i magazynów. Jest laureatem licznych nagród, a jego prace wystawiane były m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Arles. W 2016 roku został laureatem jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie, PDN Photo Annual 2016 oraz konkursu PDB "The Look - where fashion meets art".

EWA ŁĄCZYŃSKA-WIDZ

Historyczka sztuki, kuratorka, dyrektorka BWA w Tarnowie, współkuratorka Spojrzeń w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Kiedy w wieku dwudziestu ośmiu lat przejmowała pieczę nad BWA Tarnów, była najmłodszą dyrektorką państwowej instytucji kultury w Polsce. W krótkim czasie udało się jej przekształcić małą, prowincjonalną galerię w ciekawą i prężnie działającą instytucję kultury i edukacji.

PAWEŁ ORŁOWSKI

Artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach, wielokrotnie w Polsce i na świecie. Oryginalny styl i niekonwencjonalne podejście do rzeźby nie tylko wyróżniają Orłowskiego na tle polskiego środowiska aktywnych twórców, ale i spotyka się z szerokim uznaniem autorytetów świata sztuki.

ŁUKASZ RADWAN

Dziennikarz, promotor i historyk sztuki, wybitna osobowość życia artystycznego w Polsce. Od kilku lat związany ze stacją TVN. W swoim autorskim programie "Sztukomaniak" "odczarowywał" zaklęte rewiry sztuki i udowodniał widzom, że wiedza na temat sztuki nie jest wiedzą tajemną, zarezerwowaną tylko dla artystów i krytyków.

ANDRZEJ SZCZERSKI

Wicedyrektor ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Krakowie, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor licznych publikacji i wystaw poświęconych sztuce XIX i XX wieku oraz sztuce współczesnej. Kurator trwającej obecnie wystawy "#dziedzictwo" w MNK.

Zobacz też:

Pozostałe wiadomości
Gatta Intymnie - Prezentacja sensorycznej instalacji
Gatta Intymnie - Prezentacja sensorycznej instalacji
10 kwietnia odbyła się prezentacja sensorycznej instalacji autorstwa Jadwigi Husarskiej-Sobiny, stworzonej dla firmy Gatta. Marka zabrała zaproszonych gości w wyjątkową podróż po świecie, w którym budzą się pragnienia i powstaje zmysłowa, damska bielizna. Prezentację instalacji poprzedziła dyskusja na temat zmysłów z udziałem wyjątkowych gości.   Czytaj dalej
Grynasz Studio na SoloneSatellite w Mediolanie!
Grynasz Studio na SoloneSatellite w Mediolanie!
Grynasz Studio to pracownia wielokrotnie doceniana na rynku międzynarodowym. Projekty Marty Niemywskiej-Grynasz i Dawida Grynasza były częścią wielu znaczących wydarzeń, m. in. Expo Milano, Triennale International Exhibition Milan, London Design Fair czy Tokyo Design Week. Wyjątkowy design, tworzony przez Polaków, został dostrzeżony również przez organizatorów prestiżowej wystawy SoloneSatellite w Mediolanie.   Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

W błękitach i złocie W błękitach i złocie Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: Łukasz Zandecki;Stylizacja: Marta Kwiecień-Dąbska;
Szykowny luz Szykowny luz Tekst: Aldona Bejnarowicz;Zdjęcia: Piotr Gęsicki;
Mieszkanie z dodatkiem mięty Mieszkanie z dodatkiem mięty Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: Bartłomiej Senkowski i Ayuko Studio;Stylizacja: Ayuko Studio;
» Zobacz więcej
Wiosenne nowości od Babymoov dla komfortu maleństwa i Twojego spokoju

Renomowana, francuska marka Babymoov, która w swoim bogatym portfolio posiada bardzo wiele świetnych produktów przeznaczonych dla niemowląt wprowadza właśnie na rynek nowości, które sprawią, że opieka nad Twoim skarbem stanie się prostsza. czytaj dalej

Design w Twoim ogrodzie - narzędzia pielęgnacyjne PASTEL™

Wyjątkowa seria małych narzędzi Cellfast PASTEL™ to produkty, które są ergonomiczne, lekkie, wyjątkowe i…eleganckie. Zostały docenione przez międzynarodowych ekspertów z dziedziny designu, otrzymując nagrody iF Design Award 2018 oraz Red Dot Award 2018. czytaj dalej

Osłonecznione wnętrze

Pierwsze ciepłe dni wiosny napawają optymizmem i naturalną potrzebą zmian. Na zewnątrz jest coraz jaśniej, wypadałoby również ożywić wnętrze naszego mieszkania lub domu. Jak zawsze możemy liczyć na pomoc - oto najnowsza kolekcja firan i zasłon firmy Wisan. czytaj dalej

W błękitach i złocie

Klimat stylowej kamienicy wyczarowany w nowym budownictwie. Wzmocniony kolorem, akcentami złota i dozą ekstrawagancji. Z tych dobrodziejstw rodzina Anny korzysta przy okazji podróży ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe