Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Anna Zalewska - Miałaś niebieską tęczę
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Marcin Zuberek - ViewTower
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Mariusz Dydo - Polar Bear Alfa
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Ola Walkow - CornPuffs
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Sebastian Skowroński - Figura VIIII
Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie
Magdalena Pela - Z cyklu plaza

Sztuka pomagania w Muzeum Narodowym w Krakowie

Data publikacji: 2017-12-15

Muzeum Narodowe w Krakowie po raz kolejny dołącza do Szlachetnej Paczki będąc partnerem projektu SZTUKA TERAZ. Jego celem jest nie tylko pomoc osobom potrzebującym, ale też przybliżenie polskiemu społeczeństwu rynku sztuki współczesnej oraz odkrywanie / promocja ciekawych artystów. Dlatego w tym roku oprócz wystawy odbędzie się również aukcja charytatywna.

Szlachetna Paczka od 2001 roku łączy ubogich i zamożnych. - Pomaga tym, których bieda jest "niezawiniona", którzy starają się z niej wyjść. To jedyny taki projekt na świecie: rozwiązanie systemowe, dzięki któremu konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. To połączenie idealizmu, mądrej pomocy, technologii i umiejętności zarządzania - mówią organizatorzy. Inicjatorem akcji jest ks. Jacek Wiosna Stryczek, lider społeczny, duszpasterz, pomysłodawca i Prezes Stowarzyszenia WIOSNA. - Na sztukę patrzę, żeby zobaczyć więcej - deklaruje, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji.

Wystawa i aukcja

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie, między (nie tylko w przenośni, ale i dosłownie) "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci a dziełami Stanisława Wyspiańskiego, zostanie zaprezentowanych ponad 200 prac (malarstwo, grafika, fotografia, design) wykonanych przez 160 artystów (m.in.: Martyna Czech, Mariusz Dydo, Marcin Kowalik, Agnieszka Rayss, Ola Walków, Marcin Żuberek). Wernisaż wystawy odbędzie się 19 stycznia 2018 w gmachu głównym MNK. Prace zostały wyselekcjonowane przez grono ekspertów ze świata sztuki i dizajnu (Beata Bochińska, Maja Ganszyniec, Jacek Kołodziejski, Ewa Łączyńska-Widz, Paweł Orłowski, Łukasz Radwan, Andrzej Szczerski), we współpracy z młodymi kuratorami.

Po 10-dniowej prezentacji w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie wystawa (oprócz fotografii) przeniesie się do Kamienicy Szołayskich (oddział MNK), a fotografie do jednej z najlepszych przestrzeni wystawienniczych Katowic (w tej chwili trwa ustalanie szczegółów). Wystawy potrwają do 15 kwietnia 2018 roku. Prace trafią również na internetową aukcję zorganizowaną na portalu Allegro Charytatywni. Dochód ze sprzedaży wesprze działania Szlachetnej Paczki.

SYLWETKI EKSPERTÓW

BEATA BOCHIŃSKA

Z wykształcenia historyk dizajnu, z zamiłowania jego kolekcjonerka. Jako wieloletnia prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, krytyk i wykładowca śledzi i kreuje trendy we wzornictwie, współpracując z największymi firmami i najlepszymi projektantami. Autorka bestsellerowego poradnika dla kolekcjonerów "Zacznij kochać dizajn".

MAJA GANSZYNIEC

Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem przedmiotów użytkowych, wnętrz i wystaw, a także strategią dizajnu w projektach consultingowych i przy tworzeniu nowych marek. Pracowała m.in. dla Alessandro Mendiniego Luki Scacchettiego w Mediolanie. Jest laureatką konkursu Selected Works organizowanego przez Royal College of Art. Współpracuje z dużymi markami, m.in. z IKEA.

JACEK KOŁODZIEJSKI

Jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów, twórca filmów i instalacji artystycznych, który łączy dorobek artystyczny z pracą dla prestiżowych marek i magazynów. Jest laureatem licznych nagród, a jego prace wystawiane były m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Arles. W 2016 roku został laureatem jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie, PDN Photo Annual 2016 oraz konkursu PDB "The Look - where fashion meets art".

EWA ŁĄCZYŃSKA-WIDZ

Historyczka sztuki, kuratorka, dyrektorka BWA w Tarnowie, współkuratorka Spojrzeń w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Kiedy w wieku dwudziestu ośmiu lat przejmowała pieczę nad BWA Tarnów, była najmłodszą dyrektorką państwowej instytucji kultury w Polsce. W krótkim czasie udało się jej przekształcić małą, prowincjonalną galerię w ciekawą i prężnie działającą instytucję kultury i edukacji.

PAWEŁ ORŁOWSKI

Artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach, wielokrotnie w Polsce i na świecie. Oryginalny styl i niekonwencjonalne podejście do rzeźby nie tylko wyróżniają Orłowskiego na tle polskiego środowiska aktywnych twórców, ale i spotyka się z szerokim uznaniem autorytetów świata sztuki.

ŁUKASZ RADWAN

Dziennikarz, promotor i historyk sztuki, wybitna osobowość życia artystycznego w Polsce. Od kilku lat związany ze stacją TVN. W swoim autorskim programie "Sztukomaniak" "odczarowywał" zaklęte rewiry sztuki i udowodniał widzom, że wiedza na temat sztuki nie jest wiedzą tajemną, zarezerwowaną tylko dla artystów i krytyków.

ANDRZEJ SZCZERSKI

Wicedyrektor ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Krakowie, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor licznych publikacji i wystaw poświęconych sztuce XIX i XX wieku oraz sztuce współczesnej. Kurator trwającej obecnie wystawy "#dziedzictwo" w MNK.

Zobacz też:

Pozostałe wiadomości
Nadchodzi trzecia edycja targów Warsaw Home
Warsaw Home to ewenement na światową skalę. Żadne inne wydarzenie w świecie designu i wyposażenia wnętrz nie rozwija się tak szybko i spektakularnie. Już w tej chwili można nazwać je najważniejszym branżowym wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Statystyki wskazują, że targi o takiej sile z roku na rok będą przyciągać coraz więcej ważnych wystawców i coraz więcej gości. O Warsaw Home w 2016 roku można było powiedzieć, że to next big thing. Dziś stało się to rzeczywistością.   Czytaj dalej
Ogłaszamy #DzieńRelaksuNaTrawie!
Ogłaszamy #DzieńRelaksuNaTrawie!
Marki Keter i Curver, producenci mebli i akcesoriów ogrodowych, wprowadzają nowy dzień w kalendarzu świąt niestandardowych, #DzieńRelaksuNaTrawie. Jego celem jest przypomnienie ludziom, jak ważne jest celebrowanie wspólnych chwil w gronie rodziny i przyjaciół.   Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Mistrzowskie mieszkanie Małgorzaty Tekst: Adrianna Tarnowska;Zdjęcia: Małgorzata Liszniańska;
Apartament w futurystycznym budynku w Nicei Apartament w futurystycznym budynku w Nicei Zdjęcia: Profundo.pl/ Reynaers Aluminium;
Mieszkanie z loftowym sznytem Apartament z loftowym sznytem Tekst: JT Grupa/ Adrianna Tarnowska;Zdjęcia: fotomohito.pl;
» Zobacz więcej
Jak dobrać model idealny, czyli kilka słów o materacu

Czy wiesz, że śpiąc pozwalasz mózgowi odbudować mirkrouszkodzenia i utrwalić zapamiętane informacje? Sen poprawia kondycję Twojej skóry, hamuje stany zapalne, sprzyja kreatywności, pozwala radzić sobie ze stresem czy poprawia wydolność fizyczną. A to tylko niektóre z korzyści płynące z faktu, że się wyśpisz! Na początku popraw jakość swojego odpoczynku, zacznij jednak od tego na czym śpisz. czytaj dalej

Kiedy zapragniesz odpocząć - Wanna Desire

RIHO Polska przedstawia nową kolekcję wolnostojących wanien akrylowych Desire. Desire to spełnienie pragnień o jak najlepszym wypoczynku podczas kąpieli, przy zachowaniu wyjątkowego wzornictwa i nowoczesnego wystroju łazienki. Owalną misę umieszczono w prostej, delikatnie zaokrąglonej w narożnikach obudowie wanny, z lekko wsuniętym cokołem u dołu. Uwagę zwracają detale takie jak wąski, chromowany przelew i syfon typu clic-clac z chromowaną pokrywką (w cenie wanny). czytaj dalej

Sypialnia w 3 stylach

Wystrój sypialni wpływa na dobry sen, a tym samym na udany dzień. Jaki jest przepis na sypialnię idealną? Stylistki Westwing przychodzą z pomocą! Poznaj 3 najmodniejsze style aranżacyjne: w odcieniach eukaliptusa, różu i z geometrycznymi elementami. Każdy z nich pozwoli stworzyć Twoją sypialnię marzeń. czytaj dalej

Piekarnik w wielu odsłonach

Dziś piekarniki służą już nie tylko do pieczenia. Można w nich gotować na parze, rozmrażać produkty, a nawet prowadzić fermentacje. czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe