Inspirujące wnętrza

Pomysł na nowoczesne wnętrze - drewno orzecha i feeria barw.

Pomysł na nowoczesne wnętrze - drewno orzecha i kolory

Tekst: Urszula Deda-BierońZdjęcia: Monika Filipiuk-ObałekStylizacja: Monika Filipiuk-Obałek

Architekt: 

MG Interior Studio i AE Design StudioMG Interior Studio i AE Design Studio (2)

Dom, w którym różne barwy mieszają się ze sobą, przechodzą jedne w drugie i się łączą, nie może być nudny. Jednocześnie sztuka tkwi w takim ich zestawieniu, by nie tworzyły misz-maszu, ale współgrały ze sobą, prowadząc przez tę artystyczną paletę bez zgrzytu kiczu i plastycznej kakofonii. A może w sztuce potrzeba po prostu odrobiny magii?

Wcześniej Ewa i Wojtek mieszkali w domu jednorodzinnym, jednak wraz z pojawianiem się kolejnych dzieci okazało się, że potrzebują większej przestrzeni. Kupili więc dom, który ma jej zdecydowanie więcej, że zaś urządzenie sporej powierzchni jest pewnym wyzwaniem, zdecydowali się skorzystać z pomocy architektów wnętrz.

Nowy dom od początku projektowany był z myślą o sporej, bo sześcioosobowej rodzinie. Postawiono tutaj na przestrzeń i światło, które zapewniają duże okna oraz świetliki w dachu. Nawet podczas deszczowych i zachmurzonych dni klatka schodowa i korytarz na górze w rozproszonym świetle pozostają jasne i w zasadzie do zapadnięcia zmroku nie istnieje potrzeba używania sztucznego oświetlenia.

Światło i przestrzeń to podstawa tego domu. Ogromne, efektowne lampy Artemide Mouette podwieszone z ukosa, wydają się lekkie, szybując niemal w powietrzu. A "czarodziejska" płaskorzeźba to oryginalne ceramiczne dzieło sztuki, zaprojektowane i kolorystycznie dopasowane specjalnie do tego wnętrza. Salon - kanapa, kominek, telewizor - standard? A jednak nie w każdym salonie regał udaje... książki. Pochyło ustawione „tomy” oznaczone literami R E A D (to uchwyty!) - to pomysł projektantów. Oryginalne są też lampy na suficie przypominające stalaktyty, efektownie wyglądają w dzień i gdy są zapalone.

Priorytetem rodziców czwórki dzieci stało się urządzenie otwartej przestrzeni domu w taki sposób, by móc jak najmniej przedmiotów codziennego użytku pozostawiać na widoku, jednocześnie mając zapewniony do nich łatwy dostęp. W rezultacie nawet telewizor w salonie da się szybko ukryć, jeśli akurat nie jest używany. Podobnie rzecz ma się z telewizorem w sypialni, gdzie mobilna konstrukcja pozwala na jego wysunięcie tylko wtedy, gdy gospodarze mają ochotę obejrzeć film, leżąc w łóżku.

Motywem przewodnim we wnętrzach stało się drewno orzechowe, które pojawia się w całym domu na podłodze i niektórych meblach. Jasne, neutralne ściany oraz szare zasłony i kanapy, a także kolorystyka kominka w salonie zostały wybrane celowo tak, by mogły stanowić tło do różnych dodatków, takich jak poduszki, czy dywanik, które można zmieniać w zależności od nastroju i upodobania. Jako pierwszy zaistniał turkus - ulubiony kolor Ewy. Dołączyły do niego pomarańcz i szary. Nie znajdziemy tu typowo "chłodnego" lub "ciepłego" pomieszczenia.

Nowoczesne wnętrze - jadalnia codzienna   Nowoczesny dom - jadalnia gościnna
Jadalnia codzienna - również tutaj (podobnie jak nad schodami), zagościły "skrzydlate" lampy. Do stołu dobrano krzesła w trzech kolorach, dzięki temu np. pomarańczowy z kuchni przenosi się również do jadalni, zgrywając się jednocześnie z występującymi tu szarościami ścian i obrazów.   Jadalnia gościnna - stół o długości 450 cm, którego końce wiszą na prętach, dzięki swoim rozmiarom może pomieścić nawet 20 osób. Wyjmowany środek z polerowanej stali nierdzewnej zaprojektowany został jako ozdobny detal, w którym można umieścić kwiaty lub świece. A w ścianie - najprawdziwsze akwarium.

Zieleń i czerń w łazience dzieci łamana jest pomarańczowym, ciepłe brązy i żółcie sypialni - śnieżną bielą, szarości i turkusy w salonie orzechowym drewnem okładzin ścian, mebli i podłóg. Urządzanie własnego domu, szczególnie dla dużej rodziny, to poważna sprawa. Skutki decyzji, które podejmujemy, będą nam towarzyszyć przez najbliższe lata... Czy to jednak oznacza, że do wszystkiego musimy podchodzić zawsze na serio?

Szczypta humoru i drobne żarty sprawiają, że wnętrze staje się nie tylko niepowtarzalne, ale i bardziej "oswojone". Stąd na przykład w toalecie gościnnej okrągłe lustro nad umywalką "udaje" kroplę wody, która za chwilę skapnie z namalowanego na ścianie kranu z kurkiem. Również praktyczne podejście do zachowania porządku może zaowocować niestandardowymi pomysłami, czego przykładem jest pochylony regał na książki, samym kształtem bardziej przypominający rzeźbę, niż mebel. Kształt nie pozostawia wątpliwości co do zawartości, a dodatkowo potwierdzają to litery - R E A D - które przy okazji stanowią ozdobne uchwyty.

Nowoczesny dom - kuchnia z pomarańczowymi krzesłami   Nowoczesny dom - blat kuchenny   Nowoczesny dom - schody w okłądzinie z orzecha ze szklaną balustradą
Kuchnia - to miejsce, które przyciąga nie tylko domowników, ale i gości. Pomarańczowe krzesła wręcz kuszą, by na nich przysiąść i uciąć sobie pogawędkę z osobą zajeta gotowaniem.   Schody - okładzina z orzecha jest kontynuacją salonowej podłogi, a poręcz ze szkła jest właściwie niewidoczna.

Ewa i Wojtek to ludzie otwarci na wszelkie pomysły i nowatorskie rozwiązania, a pragmatyczne podejście potrafią połączyć ze sztuką, która nie jest tylko zwykłym wypełnieniem miejsca. Wraz z kupnem nowego domu postanowili całkowicie zmienić otoczenie. Przez lata nagromadzili mnóstwo przedmiotów, które rzadko do siebie pasowały i zestawione razem tworzyły pewien chaos. Duża liczba książek na półkach, zastawa z różnych kolekcji, kuchenne akcesoria, każde "z innej bajki", plus obrazy i różnego rodzaju dodatki w sumie sprawiały wrażenie nieustannego bałaganu. Zmęczeni nim właściciele potrzebowali oddechu - powietrza i gładkich, zamkniętych płaszczyzn.

Współpracę z architektami rozpoczęli jeszcze na etapie budowy, co pozwoliło na wprowadzenie pewnych zmian i modyfikacji, m.in. dotyczących rozkładu niektórych pomieszczeń czy układu schodów.

 
Łazienka gościnna - lustro "Kurek" to żart projektantów, który bardzo spodobał się Ewie i Wojtkowi. Światło dzienne wpadające przez okrągłe okno naprzeciwko lustra odbija się w nim i dodatkowo rozświetla niewielkie pomieszczenie.   Sypialnia - telewizor umieszczono w szafce zbudowanej w nogach łóżka. Można go opuścić na dół i - schować, dzięki temu w ciągu dnia nikt nie musi oglądać jego mało efektownych pleców z całym okablowaniem.

Teraz Ewa i Wojtek mogli wszystko zaplanować kompleksowo, dobrać kolor ścian pod obrazy, poszukać odpowiedniego stołu i krzeseł tak, by wszystko do siebie pasowało. Ściana w małej jadalni została zarezerwowana dla cyklu obrazów olejnych "Dziennik MMS" autorstwa Edyty Jaworskiej, młodej, ale utytułowanej artystki - absolwentki krakowskiej ASP. Znalazło się też miejsce na płaskorzeźbę.

Powierzchnia ściany nad schodami - niczym płótno malarzowi - posłużyła architektom, którzy wspólnie z artystą plastykiem Bogusławem Dobrowolskim wymyślili abstrakcyjne drzewa. Z kamionkowej gliny, toczonej na kole garncarskim i kulistych, szkliwionych turkusem elementów rozkwitł "Czarodziejski sad".

To przykład, że sztuka nie musi mieszkać w muzeach, a dom w którym gości, może być urządzony lekko i zabawnie. Natomiast Ewa i Wojtek - już całkiem serio - przyznają, że chociażby ze względu na ścianę z "...sadem" chyba już nigdy się nie przeprowadzą, bo tego dzieła sztuki nie byliby w stanie zabrać ze sobą...  

 

Data publikacji: 2015-10-11

Galeria

Pomysł na nowoczesne wnętrze - schody z drewna orzecha
Pomysł na nowoczesne wnętrze - schody z drewna orzecha
Pomysł na nowoczesne wnętrze - sypiania
Pomysł na nowoczesne wnętrze - sypiania
Pomysł na nowoczesne wnętrze - miętowa szafka łazienkowa
Pomysł na nowoczesne wnętrze - miętowa szafka łazienkowa
Pomysł na nowoczesne wnętrze - telewizor w sypialni
Pomysł na nowoczesne wnętrze - telewizor w sypialni
Pomysł na nowoczesne wnętrze - wygodna jadalnia
Pomysł na nowoczesne wnętrze - wygodna jadalnia
Pomysł na nowoczesne wnętrze - kuchnia i pomarańczowe krzesła
Pomysł na nowoczesne wnętrze - kuchnia i pomarańczowe krzesła
Pomysł na nowoczesne wnętrze - okap
Pomysł na nowoczesne wnętrze - okap
Pomysł na nowoczesne wnętrze - wygodny stół
Pomysł na nowoczesne wnętrze - wygodny stół
Pomysł na nowoczesne wnętrze - stół z krzesłami
Pomysł na nowoczesne wnętrze - stół z krzesłami
Pomysł na nowoczesne wnętrze - stół i białe krzesła
Pomysł na nowoczesne wnętrze - stół i białe krzesła

Plan wnętrza

Plan wnętrza - parter
Plan wnętrza - parter
Plan wnętrza - piętro
Plan wnętrza - piętro

Produkty w stylu tego wnętrza

 
Michał Głuszak - MG Interior Studio

MG Interior Studio i AE Design Studio

Michał Głuszak - MG Interior Studio  i Adam Kowalski - AE Design Studio

Oto, co mówią o sobie:

Michał Głuszak:

- Gdybym nie był architektem wnętrz, mógłbym być tylko jubilerem albo archeologiem. Dla mnie wszystkie te zawody łączy instynkt poszukiwacza. Rodzina mówi o mnie "śmieciarz". Gdyby ktoś dobrze płacił za szukanie, byłbym milionerem.

Adam Kowalski:

- Architektem wnętrz jestem i z zawodu, i z pasji. Receptura dobrego projektu: inspiracja czerpana z natury; bazą jest funkcjonalność i prostota, całość zaprawiam estetyką. Fotografuję, w rytm utworów grupy Pink Floyd, trochę gotuję, a jeszcze lepiej smakuję.

Michał Głuszak Adam Kowalski

 

Michał Głuszak - MG Interior Studio

MG Interior Studio i AE Design Studio (2)

Michał Głuszak - MG Interior Studio  i Adam Kowalski - AE Design Studio

Oto, co mówią o sobie:

Michał Głuszak:

- Gdybym nie był architektem wnętrz, mógłbym być tylko jubilerem albo archeologiem. Dla mnie wszystkie te zawody łączy instynkt poszukiwacza. Rodzina mówi o mnie "śmieciarz". Gdyby ktoś dobrze płacił za szukanie, byłbym milionerem.

Adam Kowalski:

- Architektem wnętrz jestem i z zawodu, i z pasji. Receptura dobrego projektu: inspiracja czerpana z natury; bazą jest funkcjonalność i prostota, całość zaprawiam estetyką. Fotografuję, w rytm utworów grupy Pink Floyd, trochę gotuję, a jeszcze lepiej smakuję.

Michał Głuszak Adam Kowalski

 

Zobacz też:

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Nie przeocz Wnętrza
Agave elektryczny z dodatkową dmuchawą Idealne ogrzewanie łazienki w domu - grzejnik elektryczny z nadmuchem

Ogrzewanie domu prądem elektrycznym jest łatwe i komfortowe. Do tego koszt urządzeń grzewczych potrzebnych ... Czytaj dalej

Warszawa - apartament z widokiem na Wisłę Warszawa - apartament z widokiem na Wisłę Tekst: Joanna Wojas;Zdjęcia: Magdalena Łojewska;Stylizacja: Magdalena Łojewska i Karolina Ptak;
Rodzinne gniazdo - nowoczesny dom Surowość, szarość i minimalizm Tekst: Urszula Deda-Bieroń;Zdjęcia: Bartłomiej Senkowski;Stylizacja: Anetta Kazimierska, Justyna Leśniak;
Rodzinne siedlisko - dwa domy na Mazowszu Rodzinne siedlisko - dwa domy na Mazowszu Tekst: Joanna Skirlińska;Zdjęcia: Grzegorz Sobolewski;Stylizacja: Marta Borysewicz-Damięcka;
Amerykańska rezydencja z panoramicznymi oknami Amerykańska rezydencja z panoramicznymi oknami Tekst: Profundo;Zdjęcia: Reynaers Aluminium/Andrew Beneze;Stylizacja: Edwin Ugorowski, Designer Partnership;
» Zobacz więcej
Kringle Candle - zapachy urzekające swoją naturalnością i mocą

Idealnym dopełnieniem pięknego wnętrza są niezwykłe zapachy Kringle Candle. Tworzą niepowtarzalny nastrój urzekając swoją ... czytaj dalej

Łazienka- strefa wypoczynku i relaksu

To nie wielkość łazienki decyduje, czy uda się ją zmienić w komfortowy i przytulny salon kąpielowy. Pokazujemy, jakimi metodami stworzyć nasze nowe, ulubione miejsce w domu. czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe