Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Inspirujące wnętrza

Biały salon, biała sypialnia, biały gabinet - mieszkanie dla relaksu

Biały salon, biała sypialnia, biały gabinet - mieszkanie dla relaksu

Tekst: Urszula Deda-BierońZdjęcia: Wojciech Szwej, José TeixeiraStylizacja: Natalia Teixeira

Architekt: 

TK Architekci - Natalia Teixeira i Kasia Kowalewska

Absolutna prostota sprzętów plus wszechobecna ciepła biel, lekko tylko przełamana szarością betonowej podłogi i kilkoma dodatkami w kolorze czerni i naturalnego drewna.

W takim otoczeniu najłatwiej się wyciszyć i odpocząć, twierdzi właścicielka tego mieszkania i zarazem współautorka projektu uhonorowanego I nagrodą w VIII edycji konkursu VASCO Integracja.

Biały salon   Salon w bieli
Salon w bieli o lekko kremowym odcieniu, przełamanej czarnymi akcentami. Rolę głównej ozdoby pełni tu ogromna ażurowa lampa, z którą koresponduje grafika na ścianie. To dzieło pana domu i zarazem ukłon w stronę jego zainteresowań. Jose - autor efektów specjalnych w grach komputerowych - przedstawił tu historię padów do konsoli. Betonową podłogę ociepla sznurkowy dywan projektu Iwony Delińskiej. 

Warszawski Żoliborz - jedna z najpiękniejszych dzielnic miasta, spokojna, pełna zieleni. W dodatku - niewątpliwy atut - blisko stąd do centrum. Jednak w chwili, gdy Natalia i José Teixeira podejmowali decyzję, że zamieszkają właśnie tutaj, priorytetem był szybki dojazd do pracy. - A José pracował niedaleko i to był główny argument za - opowiada Natalia. - Wprawdzie próby czasu nie wytrzymał - dodaje ze śmiechem - bo od tamtego czasu mój mąż zdążył zmienić pracę i musi jeździć dalej, ale i tak bardzo lubimy tę okolicę.

Salon i kuchnia w bieli

Układ 90-metrowego mieszkania kupowanego w stanie developerskim nie był idealny. - Jednak od razu wiedziałam, że łatwo go poprawić - tłumaczy Natalia. - Trzeba było tylko połączyć salon z kuchnią, a sypialnię z garderobą. W sumie poleciały ze trzy ścianki, ale dzięki temu mamy to, na czym nam zależało, dużo przestrzeni zarówno w strefie dziennej, jak i prywatnej. A i garderoba nie zniknęła. Urządziliśmy ją w miejscu jednej z dwóch pierwotnie zaplanowanych tutaj łazienek.

Biała kuchnia   Biała kuchnia grzejnik Niva
Kuchnia
Właściciele chcieli ją ukryć - stąd absolutnie gładka, pozbawiona uchwytów zabudowa z białego, matowego MDF-u. Wnękę, w której znajduje się zlew (na ścianie szkło lacobel), można całkowicie zasłonić przesuwanym panelem. Płyty indukcyjnej także nie widać, jest zamontowana na wyspie, we wgłębieniu blatu, i przykrywana wstawką z corianu, z którego jest cały blat. Wyspa ma 4 metry długości. Bardzo dobrze oświetla ją długa lampa zrobiona na zamówienie z tego samego materiału co cała zabudowa.
  W blacie wyspy znajduje się specjalne zagłębienie na doniczki z ziołami. Są tu stale obecne - i to w podwójnej roli: przydatne w kuchni, jednocześnie stanowią jedyny barwny akcent w całym wnętrzu. Wygodne stołki barowe są zrobione z jesionowego drewna według projektu TKArchitekci. Wyglądają jak monolit, jednak z przodu mają wygodne podcięcie z podpórką na nogi. Na ścianie po lewej stronie wyspy, grzejnik NIVA firmy VASCO. - Jest, ale go nie widać. I o to chodziło - cieszą się projektantki.

Natalia Teixeira wraz z koleżanką Katarzyną Kowalewską prowadzi autorską pracownię projektowania wnętrz TK Architekci. Odpadał więc problem poszukiwania odpowiedniego fachowca. - Zresztą trudno byłoby mi znaleźć takiego, który by lepiej mnie rozumiał i szybciej łapał, o co mi chodzi - żartuje Natalia. - A o co chodziło? Mówiąc w skrócie, o... relaks. Chcieliśmy z mężem mieć mieszkanie urządzone tak, by maksymalnie sprzyjało odpoczynkowi. W pracy wciąż jestem otoczona kolorami, wzorami, rozmaitymi formami i stylami. We własnym domu chciałam od tego odejść, żeby móc się wyciszyć. Stąd minimalizm dotyczący zarówno form, jak i barw.

Hol biały salon, biała sypialnia   Biały gabinet
Hol
Jedna z jego ścian, razem z drzwiami od szafy, jest wyłożona lustrem. Ten prosty sposób na powiększenie wnętrza i dorzucenie mu dodatkowej porcji światła sprawdził się także tutaj. Ścianę obok drzwi do łazienki pokryto białym korkiem. Gospodarze przypinają na nim zdjęcia ze swych podróży. - To taka żywa dekoracja, bo fotografie się zmieniają, i jednocześnie kropla koloru - wyjaśnia pani domu. Na zdjęciu poniżej zabawna "buda" - bez ścian, za to z wygodnym posłaniem, z którego chętnie korzystają dwie lokatorki, suczki Leeloo i Mucha.
  Gabinet
Urządzony prosto i wygodnie. Uwagę zwraca oryginalny kalendarz na ścianie. Czarne kwadraciki są pomalowane specjalną farbą, tą samą, którą pokrywa się szkolne tablice. Można więc na nich umieszczać nie tyko daty, ale i dodatkowe informacje.

Najbardziej relaksującym kolorem okazała się biel. - W naszym kraju, inaczej niż w ojczyźnie mojego męża, Portugalii, jest stosunkowo mało słońca. Chodziło więc o to, by złapać i zatrzymać światło - tłumaczy Natalia. - Biel służy temu najlepiej. Wybraliśmy delikatnie kremowy odcień, dlatego wnętrze dalekie jest od sterylnego chłodu. Wręcz przeciwnie, wydaje się pełne świetlistego ciepła. I nie tylko my tak uważamy. Podobnego zdania są również nasi goście - dodaje.

Biała sypialnia   Do It Yourself trend
Sypialnia
Do tego wnętrza, idealnie zgranego z minimalistycznym stylem całego mieszkania, dorzucono jednak odrobinę romantyzmu. Wniosły go bardzo długie, lejące zasłony i tiulowy baldachim nad łóżkiem, w całości wykonanym na zamówienie.
  Zrób to sam
Właścicielka mieszkania, a zarazem jego współprojektantka, jest zwolenniczką modnego trendu Do It Yourself, czyli "zrób to sam". - Dlatego lustro do toaletki w sypialni zrobiliśmy z mężem własnoręcznie - wyjaśnia. - Sklejka, lustrzana tafla, żarówki ... I gotowe! Czarna ściana obok toaletki to właściwie tablica do pisania.

A więc biały salon, biała sypialnia, biały gabinet... Tylko łazienka z głęboką czernią ścian i sufitu odbiega od tej zasady, jednak trudno tu mówić o braku kolorystycznej konsekwencji. Podczas gdy w innych pomieszczeniach projektantki dla ożywiającego kontrastu dorzuciły do wszechobecnej bieli pojedyncze czarne elementy, w łazience jest odwrotnie: dla przeważającej czerni kontrastem jest biała ceramika. Niezmienna pozostaje natomiast absolutna prostota, cechująca całe mieszkanie.

Sypialnia w bieli

- Chociaż podobają mi się różne style i swobodnie nimi żongluję, urządzając mieszkania klientów, jednak w odniesieniu do własnego zastosowałam złotą zasadę: im mniej, tym lepiej. Szczęśliwie odpowiada to również mężowi - mówi Natalia. We wnętrzach jest więc tylko to, bez czego obejść się nie da. Proste, gładkie sprzęty pozbawione są wszelkich ozdób. Zwraca jednak uwagę ogromna dbałość o szczegóły. Jeśli głośniki, to białe z czarnymi elementami, żeby pasowały do kolorystyki całości, jeśli lampa nad wyspą, to wykonana z tego samego materiału co kuchenne szafki, jeśli kaloryfery, to idealnie dobrane formą i barwą do pozostałych sprzętów. - No właśnie, kaloryfery...

Wybrałyśmy z Kasią model VASCO NIVA. To on przyniósł nam główną nagrodę w ostatniej edycji konkursu VASCO Integracja - mówi Natalia. - Trudno zresztą o lepszy wybór, jeśli się chce, by grzejnik nie rzucał się w oczy. NIVA jest grzejnikiem idealnym, zależnie od intencji projektanta może całkowicie zniknąć we wnętrzu, lub być jego ozdobą. U nas miał zniknąć.

Czarna łazienka   Czarna i biała łazienka
Łazienka
Wygląda jak negatyw reszty pomieszczeń. Odwrotnie niż w całym mieszkaniu, dominuje tu czerń, biel zaś jest dodatkiem. Czarny sufit, na ścianach czarny gres, matowy, ze strukturalnym wzorem, a na podłodze ciemny beton. Biała szafka pod umywalką została wykonana z MDF-u. Blat i umywalka stanowią całość wykonaną z corianu.

Jeśli już mowa o ozdobach, to Natalia właściwie niemal całkowicie z nich zrezygnowała. A już na pewno unikała tych tradycyjnych. Wyjątkiem jest dywan, chociaż i on wzorem daleko odbiega od tradycji. Nowoczesny, utkany z ciemnoszarego sznurka stanowi ciepły akcent na surowej betonowej podłodze. - Ustawiliśmy na nim stoliki kawowe. Zwykłe pieńki, które razem z José znaleźliśmy w tartaku, a potem własnoręcznie odkorowaliśmy i wygładziliśmy - wyjaśnia projektantka. - Efekt jest super! A przy tym zgodny z moim ulubionym trendem DIY, czyli Do It Yourself, bardzo aktualnym w różnych dziedzinach, także w urządzaniu wnętrz.

Data publikacji: 2017-05-15

Galeria

Nowoczesne, minimalistyczne wnętrza utrzymane w ciepłej bieli sprzyja wyciszeniu i relaksowi.
Nowoczesne, minimalistyczne wnętrza utrzymane w ciepłej bieli sprzyja wyciszeniu i relaksowi.

Plan wnętrza

Produkty w stylu tego wnętrza a

 
Aleksandra Sobiesak - KAPA Studio

Aleksandra Sobiesak - KAPA Studio

- Jestem projektantką wnętrz i właścicielką KAPA Studio. Jako samodzielny projektant pracuję od siedmiu lat. Celem KAPA Studio jest tworzenie wnętrz pięknych, funkcjonalnych oraz ponadczasowych - mówi projektantka. - Słuchanie inwestora, analiza potrzeb i możliwości to moje podstawowe zasady we współpracy. Dobry projekt gwarantuje komfort i spokój podczas realizacji oraz satysfakcję estetyczną.

Zobacz też:

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Nie przeocz Wnętrza
6. Zmysł - jedna idea, wiele urządzeń 6. Zmysł - jedna idea, wiele urządzeń

6. Zmysł to najsilniejszy wyróżnik marki Whirlpool. To technologia, która myśli za Ciebie. W każdej ... Czytaj dalej

Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
Nowoczesna leśniczówka Nowoczesna leśniczówka Tekst: Aleksandra Leszczyńska;Zdjęcia: Rafał Lipski;Stylizacja: Barbara Dereń-Marzec;
Luksusowy apartament pełen kolorów Tekst: Aleksandra Leszczyńska;Zdjęcia: Piotr Gęsicki;
Ponadczasowy wystrój w pierwszym własnym mieszkaniu Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: Martyna Rudnicka;Stylizacja: Martyna Rudnicka;
» Zobacz więcej
Comfort Collection - Nowe grzejniki do łazienek firmy VASCO

Firma VASCO od lat wyznacza nowatorskie trendy w branży grzejników dekoracyjnych. Stylistyka belgijskiego producenta jest konsekwentnie ... czytaj dalej

Grzanie w formie

Nie ukrywa się ich pod oknem za zasłoną, nie szuka pomysłów na zabudowanie. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne zajmują eksponowane miejsce w salonie, zdobią hol, kuchnię i łazienkę. ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe