Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Inspirujące wnętrza

Beton i feng shui w mieszkaniu

Beton i feng shui w mieszkaniu

Tekst: Urszula Deda-BierońZdjęcia: Michał SkorupskiStylizacja: Basia Dereń-Marzec

Architekt: 

Pracownia architektoniczna Platinum Elements

Czy można w jednym mieszkaniu pogodzić elementy pochodzące wprost z Dalekiego Wschodu ze sprzętami przywodzącymi na myśl statek kosmiczny i Dartha Wadera z Gwiezdnych Wojen? Beton i zasady feng shui? Okazuje się, że tak - i to ze znakomitym rezultatem.

Szara betonowa ściana korytarza, z wąską czerwoną niszą, w której zasiada Budda - to znak rozpoznawczy tego mieszkania. Pięknie podświetlony posążek, w smudze czerwieni spływającej ze ściany na podłogę wygląda egzotycznie i tajemniczo. Trudno się oprzeć wrażeniu, że to właśnie on patronuje całemu wnętrzu. - Nie, nie, wcale nie jestem wyznawcą Buddy - zapewnia gospodarz - choć oczywiście przyznaję, że filozofia buddyjska jest mi bliska. Uwielbiam za to podróżować, wyjeżdżać na długo, najlepiej na Daleki Wschód, który zdążyłem już dość dobrze poznać i pokochać. Dlatego szukałem sposobu, żeby był obecny w moim nowym mieszkaniu...

Salon, kuchnia, jadalnia w kolorze szarym

Decyzja o kupnie lokum akurat w centrum Warszawy była łatwa. - Pracuję w Śródmieściu, więc taka lokalizacja wydawała się idealna - opowiada Daniel. - Poza tym tutaj, w centrum stale coś się dzieje i ja chciałem być blisko tego wielkomiejskiego życia. No i, nie ukrywam, po cichu myślałem też o przyszłości: przedszkola i szkoły tutaj mam pod bokiem... Kiedy więc nadarzyła się okazja zakupu 106 m2 w okolicy placu Grzybowskiego, nie namyślałem się długo. Chociaż już na pierwszy rzut oka widziałem, że nie obędzie się bez wyburzania ścian.

Jadalnia i kuchnia, stół ze stali i szkła   Kuchnia otwarta na salon utrzymana w kolorach szarości
Jadalnia
Stół ze stali i szkła jest rozsuwany, w razie potrzeby może przy nim usiąść nawet 10 osób. Uzupełniono go krzesłami, których oparcia miłośnikom Gwiezdnych Wojen przypominają maskę Dartha Wadera. Nad blatem lampa Kundalini wygląda niczym statek kosmiczny. Jej kolor koresponduje z widoczną stąd czerwienią smugi, w której umieszczono posążek Buddy. I tak zostały splecione dwie pasje gospodarza: futurystyka i science fiction oraz Daleki Wschód.
  Kuchnia
Jest otwarta na salon, utrzymana w tych samych co on kolorach. Zabudowę zrobiono na zamówienie. Górne szafki, wiszące nad granitowym kuchennym blatem, są nieco płytsze od pozostałych. - Początkowo nie byłem do tego przekonany, ale namówił mnie architekt. I miał rację. Szafki są wystarczająco głębokie, a jednocześnie dodają zabudowie lekkości - mówi gospodarz. W wyspie obok płyty kuchennej jest też ukryty pochłaniacz, który w razie potrzeby wyjeżdża do góry.

Układ zakupionego w stanie deweloperskim mieszkania absolutnie nie spełniał oczekiwań Daniela. - Hol był ogromny, za to pokoje za małe, od początku więc byłem zdecydowany to zmienić - wspomina. - O ile jednak wiedziałem, jak chcę mieć mieszkanie urządzone, to z ustawieniem ścian (a było jasne, że polecą wszystkie bez wyjątku), bez pomocy architekta miałbym duży kłopot. Zwróciłem się więc do studia projektowego Platinium Elements, a potem już tylko wybrałem najlepszy z pięciu pomysłów, jakie przedstawili architekci.

Nisza w korytarzu. Budda oraz zdjęcia na ścianach   Budda w mieszkaniu, Obrazy na szarej ścianie w holu
Pod okiem Buddy
Nisza, w której umieszczono przywieziony z Kambodży posążek siedzącego Buddy, jest wyłożona szkłem - jego czerwony pas schodzi ze ściany na podłogę z olejowanego teaku i ciągnie się niemal przez cały korytarz. Na betonowych ścianach wisi jeszcze jedna pamiątka z licznych podróży pana domu. - Zdjęcia trzech chłopców-mnichów przywiozłem z wyspy Koh Samui w Tajlandii. - wyjaśnia. - Są parafrazą słynnych trzech małpek, z których jedna nie widzi zła, druga go nie słyszy, a trzecia nie mówi nic złego.  

I tak łazienka wylądowała całkiem gdzie indziej, niż przewidywał pierwotny projekt, z czterech pokoi zrobiły się trzy, powstała wygodna garderoba. Salon został zmniejszony, za to pojawił się długi korytarz łączący strefę dzienną ze strefą prywatną mieszkania. Ten sam, w którym niebawem przygotowano miejsce dla posążka siedzącego Buddy.

- Wprawdzie przy aranżacji wnętrz w dalszym ciągu korzystałem z pomocy architektów, ale i sam mocno się do tego przykładałem. Spędziłem kilkadziesiąt długich nocy na przeglądaniu stron internetowych poświęconych wyposażeniu wnętrz, odwiedziłem ze sto sklepów, jeżdżąc po całej Polsce i szukając rzeczy pasujących do mojej wizji. Ba, nawet sam zaprojektowałem kanapę, bo nigdzie nie mogłem znaleźć takiej, która byłaby idealnie wygodna.

Czerwone biurko w gabinecie, wygodny fotel   Sypialnia łóżko ze skórzanym zagłówkiem. Kolory szarości
Gabinet? Nie tylko!
Przeznaczony do pracy gabinet w razie potrzeby bywa również pokojem gościnnym. Dlatego obok wygodnego biurka z dużym blatem i pojemnych regałów na książki czy dokumenty jest tu również szafa z ukrytym wbudowanym łóżkiem. Całkiem sporym, bo mającym 160 cm szerokości. Wszystkie meble zrobiono na zamówienie.
  Sypialnia
Łóżko z orzecha włoskiego, ze skórzanym zagłówkiem, pan domu przywiózł z Berlina. Za to stoliki nocne, dwie szufladki na skrzyżowanych metalowych nóżkach, udało się kupić w Warszawie. - Dokładnie takich długo szukałem po świecie, aż w końcu się okazało, że czekają na mnie w Domotece - opowiada. W sypialni, jak w całym mieszkaniu, ściany są wyłożone betonowymi płytami, jednak ciemniejszymi niż w pozostałych pomieszczeniach. Jest też nieodzowny czerwony akcent: wysoka, wąska, przypominająca płomień lampa Kundalini.

A wizja była przemyślana od dawna. Zresztą nie mogła być inna. Kochając podróże, Daniel jest jednocześnie wielbicielem science fiction. Chciał więc, by w nowym mieszkaniu przeplatały się obie jego pasje. - Chodziło mi o to, żeby wprowadzić pojedyncze, ale wyraźne akcenty dalekowschodnie. Jednocześnie sprzęty miały być nowoczesne, trochę kosmiczne - wyjaśnia gospodarz. - I tak na przykład w korytarzu siedzi Budda, którego przywiozłem kiedyś z Kambodży i patrzy wprost na jadalnię, gdzie nad stołem wisi czerwona lampa przypominająca UFO. A wokół stołu stoją krzesła, które wszystkim moim znajomym kojarzą się ze zbroją Dartha Wadera z Gwiezdnych Wojen - śmieje się Daniel. Także stojący w części wypoczynkowej futurystyczny stolik ze szczotkowanej stali, w której obraz odbija się niczym w lustrze, równie dobrze mógłby się pojawić na planie filmu science fiction.

- Urządzając wnętrze, starałem się unikać wszelkiej przesady - kontynuuje Daniel. - Lubię czystą przestrzeń, nie zagraconą klamotami, dlatego nie roi się tu na przykład od pamiątek z podróży. Cenię też konsekwentnie dobraną kolorystykę. Jeśli więc w strefie dziennej i w sypialni dominuje szarość z dodatkiem czerni, ożywiona kilkoma akcentami mocnej czerwieni, to ta sama czerwień pojawia się także w łazience i gabinecie, gdzie podstawowym kolorem jest biel.

Łazienka, kabina prysznicowa ze szklanymi drzwiami   Czerwona podłoga w łazince   Białe szklane szafki w łazience
Łazienka
Oaza harmonii i spokoju - tak ocenia ją właściciel. Dzięki dużej liczbie pojemnych szafek nic tu nie musi stać na wierzchu. Wykonane na zamówienie lśniące meble z białego szkła potęgują wrażenie czystości. Szklane są również drzwi od kabiny prysznicowej - białe, z przezroczystym wizerunkiem siedzącego Buddy. Architekci proponowali tu również szklaną czerwoną podłogę, jednak gospodarz zdecydował się na zwykły gres w tym kolorze. Łazienka jest bardzo duża. - Zmieściła się tu nawet ogromna wanna, w której bez trudu mogłyby się zanurzyć cztery osoby naraz - mówi gospodarz.    

Absolutna harmonia - na niej gospodarzowi zależało najbardziej. - I udało się ją osiągnąć - mówi. - Poczułem się tu dobrze już w pierwszej chwili, gdy się wprowadziłem. Chociaż wokół stały jeszcze pudła pełne nierozpakowanych rzeczy, wiedziałem, że jest tu bardzo dobre feng shui.

Tego samego zdania jest Iwona, życiowa partnerka Daniela. - Oboje uważamy, że mamy mieszkanie idealne - mówią - ale to jeszcze nie koniec urządzania. Już wkrótce gabinet, który w razie potrzeby służył jako pokój gościnny, przeprojektujemy na pokój dziecięcy.

Data publikacji: 2017-07-05

Galeria

W utrzymanym w odcieniach szarości salonie uwagę zwraca czerwona lampa o niezwykłym kształcie - E.T.A.sat  marki Kundalini
W utrzymanym w odcieniach szarości salonie uwagę zwraca czerwona lampa o niezwykłym kształcie - E.T.A.sat marki Kundalini
W niszy w głębi korytarza czuwa Budda -
W niszy w głębi korytarza czuwa Budda - "znak firmowy" tego mieszkania
Beton (ściana), granit (blat kuchenny), grafitowoszara zabudowa kuchenna - w kuchni, podobnie jak w salonie dominują ciemne szarości.
Beton (ściana), granit (blat kuchenny), grafitowoszara zabudowa kuchenna - w kuchni, podobnie jak w salonie dominują ciemne szarości.
W salonie i otwartej kuchni dominują szare płaszczyzny - błyszczące i matowe, o różnych fakturach.
W salonie i otwartej kuchni dominują szare płaszczyzny - błyszczące i matowe, o różnych fakturach.
Czerwona lampa Kundalini w szarym wnętrzu przyciąga wzrok...
Czerwona lampa Kundalini w szarym wnętrzu przyciąga wzrok...
Krzesła Chair One, które mogą kojarzyć się z maską Lorda Wadera z
Krzesła Chair One, które mogą kojarzyć się z maską Lorda Wadera z "Gwiezdnych Wojen" to słynny projekt Konstantina Grcica dla Magis.
Czerwony blat biurka zdobi oznaczający harmonię przeciwieństw znak jin-jang.
Czerwony blat biurka zdobi oznaczający harmonię przeciwieństw znak jin-jang.
Długo poszukiwane w różnych krajach stoliki nocne okazały się
Długo poszukiwane w różnych krajach stoliki nocne okazały się "czekać" na Daniela w Warszawie.
Biała łazienka z czerwoną podłogą.
Biała łazienka z czerwoną podłogą.

Plan wnętrza

Plan mieszkania
Plan mieszkania

Produkty w stylu tego wnętrza a

 
Projektantka mody Mirka Dworak

Projektantka mody Mirka Dworak

Karierę rozpoczęła tworząc autorskie kolekcje ubrań, prezentowanych na rozmaitych konkursach, pokazach i targach, m.in. Złota Nitka, Targi Amberif.

Zobacz też:

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Nie przeocz Wnętrza
Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Za oknem zimno, a dzień staje się coraz krótszy? To tylko niektóre z oznak rozpoczęcia sezonu jesienno-zimowego, ... Czytaj dalej

Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
Nowoczesna leśniczówka Nowoczesna leśniczówka Tekst: Aleksandra Leszczyńska;Zdjęcia: Rafał Lipski;Stylizacja: Barbara Dereń-Marzec;
Luksusowy apartament pełen kolorów Tekst: Aleksandra Leszczyńska;Zdjęcia: Piotr Gęsicki;
Ponadczasowy wystrój w pierwszym własnym mieszkaniu Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: Martyna Rudnicka;Stylizacja: Martyna Rudnicka;
» Zobacz więcej
Świąteczny przewodnik po trendach

W rozgłośniach radiowych słychać już „Last Christmas”, w sklepach pojawiły się choinki i świąteczne aranżacje, dzieci ... czytaj dalej

To jest jasne!

Lampy nadają wnętrzom charakter. Czasem właśnie od nich warto zacząć urządzanie mieszkania. Z bogatej oferty warto wybrać jeden konkretny styl. I nasycić dom pięknym światłem. czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe