Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Inspirujące wnętrza

Soft loft, czyli eleganckie mieszkanie z industrialnymi akcentami

Soft loft, czyli eleganckie mieszkanie z industrialnymi akcentami

Tekst: Urszula Deda-BierońZdjęcia: Yassen HristovStylizacja: Anna Różańska

Architekt: 

Anna Różańska-Sutton

Czy kolumna z trawionej stali, surowa, niczym przeniesiona wprost z hali maszyn, może być ozdobą eleganckiego salonu? I czy wielki płat czarnej blachy może okrywać ścianę przytulnej sypialni? Jak najbardziej! W stylowym mieszkaniu sprawdzą się i nietypowe materiały, i zaskakujące rozwiązania. Oto dowód.

Moda przemija, styl pozostaje - mawiała Coco Chanel. Tę maksymę można też odnieść do projektowania i aranżacji wnętrz - uważa projektantka wnętrz Anna Różańska. - Gdy urządzamy mieszkanie, ważniejszy od aktualnej mody jest styl. Określony, pasujący do nas, zgodny z naszą osobowością - mówi. - Tylko wtedy przez długie lata będziemy się we własnym domu czuli "u siebie", nie stresując się koniecznością przeprowadzenia zmian. Dla mnie "u siebie" znaczy w lofcie...

kącik jadalniany ze stołem na kutych stalowych nogach i wiszącą nad nim oryginalną lampą   Eleganckie wyposażenie salonu utrzymano w kolorystyce idealnie dobranej do loftowych elementów.   Stalowa kolumna optycznie oddziela kuchnię i jadalnię od salonu
Przestrzeń dzienna
Industrialny rys wnętrze zawdzięcza przede wszystkim stalowej kolumnie, która optycznie oddziela kuchnię i jadalnię od salonu. Była robiona na zamówienie, ale wygląda jakby przetransportowano ją tu wprost z hali maszyn. Jej uzupełnieniem jest kącik jadalniany ze stołem na kutych stalowych nogach i wiszącą nad nim oryginalną lampą. Ta, zamawiana do tego wnętrza, artystyczna instalacja z rur wodociągowych, nosi nazwę „Deszcz czternastu kropli”. Eleganckie wyposażenie salonu utrzymano w kolorystyce idealnie dobranej do loftowych elementów; zaskakujące zestawienie nie szokuje, wręcz przeciwnie – daje wrażenie spójności.

Miejsce, w którym Anna wraz mężem kupiła apartament, idealnie odpowiadało je upodobaniom. Nowy kompleks budynków mieszkaniowych, położony na granicy warszawskiego Mokotowa i Służewca przemysłowego pasuje charakterem do wciąż widocznych śladów po industrialnej przeszłości okolicy. - Spodobało mi się tu wszystko: spójność koncepcji osiedla, budynek z ogromnym patio urządzonym jak ogród, widok z okien na panoramę centrum Warszawy.

Sto metrów kwadratowych w stanie deweloperskim. Otwarta przestrzeń parteru, pełna załamań i zaułków stworzonych przez ciągi techniczne, a nad nią drugi poziom: antresola z sypialnią, łazienką i gabinetem. Wysokość w części salonowej - 6 metrów. Do tego okno: trzydzieści metrów kwadratowych powierzchni. Morze światła! - Zobaczyłam w tym wnętrzu ogromny potencjał - wspomina Anna.

Kuchnia. Nad blatem z konglomeratu szklane płytki z opartowskim wzorem.   Kuchnia, jadalnia i salon
Kuchnia
Zamiarem projektantki było jej optyczne ukrycie. Kuchnia miała zachować pełną funkcjonalność, ale nie przyciągać uwagi – stąd prosta zabudowa, zlewająca się z bielą ścian. Dla podkreślenia postindustrialnego charakteru wnętrza i zachowania spójności z jadalnią w drzwiczki jednej z górnych szafek wmontowano stary amperomierz i woltomierz. Nad blatem z konglomeratu szklane płytki z opartowskim wzorem. 

- Idealne miejsce, pomyślałam, na stworzenie loftu i nadanie mu charakteru przestrzeni domowej. Miałam na myśl może nie tyle prawdziwy loft, ile raczej wariacje na jego temat. Tak zwany soft loft: mocne akcenty industrialne złagodzone elementami miękkimi, eleganckimi. Całość miała być miła dla oka, przytulna, ale z pazurem.

Najpierw jednak trzeba było uporządkować cały układ. Na parterze Anna wykorzystała w tym celu nieciekawe zakamarki, utworzone przez kominy wentylacyjne. - Po prostu obudowałam je szafami - wyjaśnia. - W ten sposób nie tylko wyraźnie oddzieliłam hol od połączonego z kuchnią salonu, ale też zyskałam szafę na sprzęty gospodarcze i całkiem sporą garderobę. Na drugim poziomie nie obyło się bez wyburzania ścian. Chciałam powiększyć główną łazienkę kosztem obszernego holu, dzięki temu mamy teraz prawdziwy salon kąpielowy. A na tym szczególnie mi zależało.

Oryginalny dworcowy zegar umieszczony nad schodami wiodącymi na górny poziom   Drzwi wejściowe są wyłożone stalą i lustrami wyciętymi   Na betonowej, przecieranej ścianie pod schodami kolejna pamiątka z przeszłości: oryginalna międzywojenna reklama farby do włosów.
W drodze na górę
Tu czas się zatrzymał. Oryginalny dworcowy zegar umieszczony nad schodami wiodącymi na górny poziom wskazuje wciąż tę samą godzinę. Pod nim metalowa tabliczka informacyjna, identyczna z tymi, które wiszą w nowojorskim metrze – to wyraz sympatii, jaką gospodarze darzą Wielkie Jabłko.
  Na powitanie
Drzwi wejściowe są wyłożone stalą i lustrami wyciętymi tak, by nawiązywały do kształtu Empire State Building. W głębi widoczna garderoba, ukryta za drzwiami z ryflowanej nierdzewnej stali. Ustawiony obok drzwi dębowy wieszak trafił tu z warszawskiego pchlego targu na Kole, ale pochodzi z Wiednia, gdzie na początku ubiegłego stulecia stał w kancelarii adwokackiej. Na betonowej, przecieranej ścianie pod schodami kolejna pamiątka z przeszłości: oryginalna międzywojenna reklama farby do włosów.

Krok po kroku, we wnętrzu zaczęły się pojawiać elementy jakby żywcem wzięte z pomieszczeń przemysłowych: kolumna z trawionej stali, optycznie oddzielająca salon od kuchni, lampa nad jadalnianym stołem - instalacja z rur wodociągowych z elementami świetlnymi z lanego szkła imitującymi spływające z kranów krople wody - wiodące na antresolę schody o trepach z ryflowanej metalowej płyty, płat stalowej blachy pokrywający bok szafy i ścianę w sypialni...

- W zakładzie, gdzie zamawiałam tę blachę, do dziś krążą opowieści o szalonej klientce, która chciała mieć stalową ścianę - śmieje się Anna. - Faktycznie, życzenie może i zaskakujące. Sama nie wiedziałam, jaki będzie efekt, bo nigdy nic takiego nie widziałam. Swoją drogą lubię takie eksperymenty i świetnie się stało, że akurat ten miałam okazję przeprowadzić u siebie. Dzięki temu zamiast proponować klientom ryzykowne rozwiązanie, z którym się nigdy nie spotkali, mogę je zaprezentować. I już mam dowody, że im się podoba! Czyż ta ściana nie wygląda pięknie? W zestawieniu z ciepłą dębową podłogą, miękkim łóżkiem i puszystą narzutą czarna walcowana stal traci swoją surowość. A jak świetnie się na niej prezentuje barwna grafika Zygmunta Czyża!

W gabinecie o loftowych upodobaniach właścicieli przypominają industrialne formy lampy i kaloryfera.   Sypialnia Jest usytuowana na antresoli.
W gabinecie
Pomieszczenie do pracy pełni jednocześnie rolę pokoju gościnnego, dlatego stanęła w nim rozkładana sofa. Nieprzeładowana przestrzeń i jasne odcienie szarości sprzyjają koncentracji, zaś żółte elementy wnoszą do wnętrza zastrzyk energii. O loftowych upodobaniach właścicieli przypominają industrialne formy lampy i kaloryfera. Okna zostały przesłonięte półprzejrzystymi roletami, ozdobione wzorem będącym odbiciem gazetowego druku. Podobny druk znalazł się także na wiszących na ścianie zabawnych głowach zebry i nosorożca z papier-mâché.
  Sypialnia
Jest usytuowana na antresoli. Początkowo była zabezpieczona tylko metalową barierką, teraz od salonu oddziela ją pełna ściana z hartowanego szkła. Dzięki tej zamianie nie tylko udało się odizolować akustycznie sypialnię, ale też optycznie powiększyć jej przestrzeń. Nic już nie zasłania widoku na salon i dalej – na widoczną przez ogromne okno panoramę miasta.

W podobny sposób otoczenie "złagodziło" solidną, stalową kolumnę w salonie. Jednak nic - ani elegancki wzorzysty dywan, ani designerskie lampy rzucające z góry snopy światła czy przejrzyste zasłony spływające miękko po ogromnym oknie - nie odebrało temu wnętrzu jego zamierzonego industrialnego charakteru.

W dążeniu do stylu loft Anna pozwoliła sobie na wyjątek: salon kąpielowy - komfortowy, wprost z marzeń o elegancji okresu międzywojennego. Z luksusową wanną na lwich łapach, oryginalnym lustrem art deco i kafelkami z pamiętnym wzorem z epoki. Brak konsekwencji? Nic podobnego! Okazuje się, że wysmakowana łazienka, choć z innej bajki, idealnie pasuje do loftu.

Toaleta pełni także funkcję pralni.   Pokój kąpielowy  Usytuowany w prywatnej strefie mieszkania
Na parterze
Toaleta pełni także funkcję pralni – w szafach zamknięte są tu pralka i suszarka. Ściany wykończono materiałem Kerlite – wielkoformatowymi płytami gresu o grubości 3 mm. Po idealnie gładkich ścianach spływa światło z profilu świetlnego umieszczonego w obniżonym suficie. Lustro ciągnące się przez całą długość pomieszczenia optycznie je powiększa. Funkcję dekoracyjną pełni mozaika z przedwojennym wzorem i korespondujący z nią plafon na suficie (widoczny w lustrze).
  Pokój kąpielowy
Usytuowany w prywatnej strefie mieszkania, na piętrze. Tu panuje styl art déco. Wanna na lwich łapach (solidna, ważąca ponad 100 kg), oryginalne lustro i kinkiety z epoki przenoszą nas w czasy międzywojnia. Właścicielka i projektantka zarazem zadbała o każdy szczegół: liczyło się nawet stylizowane porcelanowe gniazdko elektryczne obok lustra. Nietypową dla łazienki dekorację ścian stanowią zdjęcia z meczu polo. Całkiem współczesne, ale przecież ta gra przed wojną wyglądała tak samo…

- To zderzenie było absolutnie zamierzone - mówi projektantka. - Uwielbiam łączyć style, bawić się nimi, sięgać po to, co już przeminęło, a przecież jest nieśmiertelne. Trzeba tylko znaleźć nić, która wszystko połączy w całość.

Data publikacji: 2017-09-18

Galeria

Pod schodami oryginalna sofa Marshmallow,  proj. George Nelson (Vitra).
Pod schodami oryginalna sofa Marshmallow, proj. George Nelson (Vitra).
Motywy typograficzne powtarzają się w tym wnętrzu kilkakrotnie - tym razem jako dekoracja komody
Motywy typograficzne powtarzają się w tym wnętrzu kilkakrotnie - tym razem jako dekoracja komody
Stalowa kolumna optycznie oddziela kuchnie od jadalni
Stalowa kolumna optycznie oddziela kuchnie od jadalni
Nowoczesnemu minimalizmowi ciepła dodają tkaniny z bliskowschodnimi motywami
Nowoczesnemu minimalizmowi ciepła dodają tkaniny z bliskowschodnimi motywami
Stalowe krzesła Tolix, stół na kutych nogach i artystyczno-hydrauliczny żyrandol nadają jadalni zdecydowanie industrialny sznyt
Stalowe krzesła Tolix, stół na kutych nogach i artystyczno-hydrauliczny żyrandol nadają jadalni zdecydowanie industrialny sznyt
Sofa w gabinecie w razie porzeby pozwala wygodnie przenocować gości
Sofa w gabinecie w razie porzeby pozwala wygodnie przenocować gości
Szklana ściana sypialni na antresoli pozwala cieszyć się widokiem na salon i - przez 6-metrowej wysokości okno - na panoramę Warszawy
Szklana ściana sypialni na antresoli pozwala cieszyć się widokiem na salon i - przez 6-metrowej wysokości okno - na panoramę Warszawy
Stalowe blachy na ścianie i komody w sypialni nawiązują do stylu steam punk
Stalowe blachy na ścianie i komody w sypialni nawiązują do stylu steam punk
Szklana ściana izoluje akustycznie sypialnię na antresoli od salonu
Szklana ściana izoluje akustycznie sypialnię na antresoli od salonu
Industrialne akcenty we wnętrzu
Industrialne akcenty we wnętrzu
Minimalistyczna biała łazienka
Minimalistyczna biała łazienka
Elegancka, czarno-biała łazienka w stylu XX-lecia międzywojennego
Elegancka, czarno-biała łazienka w stylu XX-lecia międzywojennego

Plan wnętrza

Plan wnętrza - parter
Plan wnętrza - parter
Plan wnętrza - piętro
Plan wnętrza - piętro

Produkty w stylu tego wnętrza a

 
Kasia Orwat - Home Design

KASIA ORWAT home design

Funkcjonalna rewolucja, brak sztampy,optymizm i pasja - a wszystko to z dużą dozą humoru i przymrużeniem oka. Kasia Orwat projektuje, dekoruje i przestawia. Nie boi się innowacyjnych rozwiązań, a ograniczenia traktuje jak wyzwania, które pobudzają do myślenia.

W swoich projektach wnętrz doskonale przeplata ze sobą pragmatyzm i funkcjonalność z nienaganną estetyką i dbałością o każdy szczegół.

Zobacz też:

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Nie przeocz Wnętrza
Czas na Wnętrze patronem targów WZORY! Czas na Wnętrze patronem targów WZORY!

Świąteczna edycja targów WZORY to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich szukających niepowtarzalnych, ... Czytaj dalej

Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
Oryginalne mieszkanie w kamienicy Oryginalne mieszkanie w kamienicy Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: Bartłomiej Senkowski;Stylizacja: Agnieszka Komorowska;
Boże Narodzenie - nastrojowe wnętrze starej willi Boże Narodzenie i nastrojowe wnętrze starej willi Tekst: Alicja Radej;Zdjęcia: Dariusz Radej;Stylizacja: Alicja Radej;
Mieszkanie pełne bieli Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: PION Studio;Stylizacja: Magdalena Śliwka;
» Zobacz więcej
3 sposoby na modny salon

Salon to wyjątkowe miejsce w domu. To tutaj przyjmujesz gości, odpoczywasz na kanapie i spędzasz większość wolnego czasu. Ważne, ... czytaj dalej

Pełen magii czas dekorowania

Święta Bożego Narodzenia wymagają wyjątkowej oprawy. Może być ona zarówno stylowa i nowoczesna, prosta lub bogata. Ważne, by dała nam same wyjątkowe chwile. czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe