Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Inspirujące wnętrza

Jak połączyć styl skandynawski i industrialny?

Jak połączyć styl skandynawski i industrialny?

Tekst: Aneta OlkowskaZdjęcia: Szymon ZgorzelskiStylizacja: Szymon Zgorzelski

Architekt: 

Agnieszka Cichecka

Są młodzi, ambitni, zapracowani. Szukali miejsca, w którym poczuliby się jak w domu, gdzie jest cicho, spokojnie, bezpiecznie i nie trzeba daleko biec do sklepu czy kawiarni. Swój azyl znaleźli w warszawskim Wilanowie.

Przeprowadzka zbiegła się ze ślubem, a chwilę później w nowym, jasnym i przestrzennym mieszkaniu pojawił się ktoś jeszcze… I wtedy z ulgą odkryli wokół mnóstwo placów zabaw!

Mieszkanie jest bardzo jasne,
dominuje biel. Skandynawski styl   Piękna dwukolorowa kanapa w salonie
Mieszkanie jest bardzo jasne, dominuje biel. Domownikom zależało, żeby jak najwięcej światła wpadało i odbijało się we wnętrzu. Uwagę przykuwa jednak czerwony kaloryfer, który stanowi mocny akcent kolorystyczny w salonie.   Piękna dwukolorowa kanapa w kwadratowy wzór modułowy została zrobiona na zamówienie. Niepowtarzalny design i wygoda użytkowania sprawiają, że stała się meblem idealnym.

- Zanim poczuliśmy, że właśnie tutaj chcemy założyć rodzinę i żyć razem, wynajmowaliśmy mieszkanie w centrum miasta przy placu Zawiszy. Dla nas, zapracowanych młodych ludzi, bardzo wygodne, idealne komunikacyjnie, blisko do pracy, blisko do znajomych, kina i teatru. Był tylko jeden problem, nie potrafiliśmy tam odpoczywać.

Natężenie ruchu i gwar z nim związany były nie do zniesienia. Musieliśmy się wyprowadzić - wspomina Karolina Kołodziejska, która wraz z mężem Sławomirem i córeczką Helenką mieszka dzisiaj w Miasteczku Wilanów.

- Nie mieliśmy jeszcze dzieci, ale widząc spacerujące mamy z wózkami i delektując się ciszą, która panowała wokół, podjęliśmy decyzję, że właśnie tutaj będzie nasz dom.

Urządzali swoje 102-metrowe mieszkanie bardzo powoli, ale konsekwentnie. Pod okiem architektki Agnieszki Cicheckiej starali się połączyć wszystkie swoje pomysły, z pozoru niemożliwe do pogodzenia.

Nowoczesna zabudowa kuchni w skandynawskim stylu   Nowoczesna zabudowa kuchni
Nowoczesna zabudowa kuchni kryje w sobie skandynawskie serce. Po rozsunięciu drzwi szafek pojawia się biała cegła i drewniane półki. Idealne miejsce na przygotowywanie posiłków i tak łatwe do ukrycia bałaganu, gdy przyjdą goście!

- Wiedzieliśmy, że chcemy ścianę z cegły, dużo cegły, ale nie takiej z taśmy produkcyjnej. Szukaliśmy prawdziwej, robionej ręcznie, z jakąś historią w tle! Myśleliśmy także o betonie, który stałby się elementem wykończenia naszego wnętrza, o naturalnym drewnie na podłodze, prostej, jasnej kuchni i dużej wyspie. Zawsze podobały nam się dwa style: skandynawski i industrialny. Nie chcieliśmy z żadnego rezygnować. I te dziury od sera, które gdzieś zobaczyliśmy! Musieliśmy mieć takie same w kuchni! - wylicza pani domu.

Dziury od sera to nic innego jak czarne, okrągłe wnęki na wino, które znalazły się w zabudowie kuchni. Bardzo piękny, nowoczesny element przełamujący idealną biel kuchennych szafek. Kolor biały dominuje w całym mieszkaniu. Dzięki temu pomieszczenia są jasne, wydają się większe, bardziej przestronne.

Cegła na ścianie w przedpokoj   Elementy kultury Dalekiego Wschodu w mieszkaniu   przedpokój, styl skandynawski i industrialny
Cegła na ścianie w przedpokoju, sypialni i w łazience pochodzi z rozbiórki starych kamienic (Manufaktura kamieniarska). Została pocięta na płytki i wraz ze swoją historią przedwojennych wydarzeń jest teraz częścią tego współczesnego wnętrza.   Elementy kultury Dalekiego Wschodu pojawiają się w wielu miejscach w mieszkaniu. W przedpokoju wieszaki mają formę rąk, które ułożone są w charakterystyczne gesty, tak zwane mudry. W salonie znajduje się duży obraz, który Karolina i Sławek przywieźli ze sobą z Bali. Jego autorem jest słynny balijski artysta I Kadek Eva Agustina.

- Na początku zrobiliśmy próbę z betonowym sufitem, ale to nie był dobry pomysł. Pomieszczenie wydawało się ciasne, ciemne, szybko przemalowaliśmy wszystko na biało - wspomina właścicielka.

Bieli towarzyszą jeszcze dwa kolory: czerwony i żółto-musztardowy. Jednak czerwieni jest zdecydowanie mniej. To przede wszystkim duży kaloryfer w salonie, przykuwający uwagę tuż po wejściu do mieszkania. Musztardowa barwa pojawia się w wielu miejscach domu w postaci akcentów: drzwi, krzesła, kanapa, poduszki, jak promyki słońca, ogrzewające wnętrze.

- Przez chwilę zastanawialiśmy się, czy nie podjąć się stworzenia projektu mieszkania samodzielnie, ale taki eklektyzm, na który się zdecydowaliśmy, wiązał się z ryzykiem, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. A nie chcieliśmy żadnych kompromisów. To miało być nasze wnętrze, wymarzone.

Łóżko w sypialni zrobione na zamówienie   żółte drzwi w sypialni
Łóżko w sypialni i zestaw wypoczynkowy w salonie zostały zrobione na zamówienie przez zaprzyjaźnionego stolarza. Wezgłowie nawiązuje tutaj swoim wzorem, kolorem i tkaniną do kanapy. Nic nie jest przypadkowe.   Lampa (Artecnica - Garland White) przyjechała aż z Los Angeles. Zrobiona jest z metalu i ma postać małych listków i kwiatków, które domownicy sami wycinali z wytłoczonych makiet.

Chyba najbardziej ekstrawaganckim pomysłem domowników jest szklana ściana w łazience. Rodzina, a zwłaszcza starsi jej członkowie, nie do końca była zachwycona naszym projektem łazienki, tym bardziej że na początku żyliśmy w ogóle bez żadnej ściany. Cały czas pragnęliśmy dodatkowej przestrzeni i myślę, że dzięki tym zabiegom udało nam się uzyskać taki efekt.

Gdy mamy gości, po prostu zasłaniamy szybę kotarą, która zapewnia im intymność - śmieje się Karolina. Wyspa w centralnej części domu, gdzie mogliby wspólnie z przyjaciółmi przygotowywać posiłki, zawsze była ich marzeniem. Dużo pracują. Ona zajmuje się monitorowaniem i nadzorem badań klinicznych. Często podróżuje, odwiedza szpitale w różnych częściach Polski, a on pracuje w dziale rekrutacji dużej korporacji. Nie mają czasu na gotowanie, ale też nie wyznają zasady, że gdy przychodzą znajomi, wszystko musi od razu znaleźć się na stole.

- Lubimy wspólne wieczory w kuchni, kiedy my gotujemy dla przyjaciół, a przy tym rozmawiamy i śmiejemy się. Dobrze się tu czujemy. W naszej kuchni jest wszystko, o czym marzyliśmy: prostota, funkcjonalność, skandynawski akcent w postaci białej cegły i drewna ukrytego we wnętrzu zabudowy oraz industrialny okap. Idealnym rozwiązaniem są otwierane i zamykane drzwi kuchenne, które kryją w sobie blat i szafki i pozwalają bardzo szybko okiełznać kuchenny rozgardiasz - opowiada gospodyni. A jeśli już znajdą czas na gotowanie, to na pewno będzie to kuchnia orientalna, zwłaszcza tajska.

Wystrój łazienki to połączenie surowych materiałów szkła, cegły i ciepłego drewna.   ściana z cegły w łazience   dużo miejsca na zabawę i poznawanie otoczenia w mieszkaniu w skandynawskim stylu
Wystrój łazienki to połączenie surowych materiałów szkła, cegły i ciepłego drewna. Oryginalne lampy, biała muszla (Nautica) i lampa z połączonych ze sobą żarówek (Kare Design), nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter.   Całkowicie usunięto jedną ścianę w łazience i zastąpiono... szybą. Dla gości nie jest to może komfortowe rozwiązanie, dlatego gospodarze zdecydowali się zamontować kotarę, którą można zasłonić pomieszczenie.   W mieszkaniu w warszawskim Wilanowie państwo Kołodziejscy znaleźli swój azyl, a mała Helenka czuje się tu idealnie. Ma dużo miejsca na zabawę i poznawanie otoczenia, a dzięki otwartej przestrzeni mama może mieć ją przez cały czas na oku.

Z podróży poślubnej na Bali przywieźli mnóstwo przypraw, których zapach i smak wydobywa to, co najlepsze z potraw. Także w Polsce kupują wyłącznie te oryginalne, sprowadzone z Azji, jak: kolendra, mleko kokosowe, trawa cytrynowa. I chociaż nie są buddystami, tamta kultura stała im się na tyle bliska, że postanowili wyeksponować w swoim mieszkaniu kilka elementów z filozofii Dalekiego Wschodu.

Niewiele jest zdjęć, ramek, obrazków na ścianach u państwa Kołodziejskich, ale jeden obraz imponuje wielkością. Para przywiozła go z Bali. Zwinięty w wielkiej tubie, przeleciał z nimi pół świata. Zajmuje centralne miejsce, na wprost wejścia, i widoczny jest z każdego miejsca w mieszkaniu.

- Wnosi do naszego domu ten ład, spokój i harmonię. Filozofia Dalekiego Wschodu, klimat i energia tych miejsc są nam bardzo bliskie. Dlatego w przedpokoju na ścianie zamiast haczyków wiszą ręce, tak zwane mudry, czyli odpowiednio ułożone gesty. One dają dobrą energię naszemu wnętrzu. Są też w łazience figurki balijskiego mężczyzny i kobiety oraz obraz indonezyjskich kobiet w sypialni, nawiązujący kolorystyką do musztardowych elementów wystroju pomieszczenia. Te podróże były dla nas bardzo ważne, chcieliśmy zatrzymać je na dłużej w naszej pamięci - mówią z tęsknotą w głosie małżonkowie.

Gdy przeprowadzali się do nowego mieszkania, byli w trakcie przygotowań do ślubu, potem pojechali w podróż poślubną, która miała duży wpływ na charakter wystroju mieszkania i jego końcowy efekt, a zaraz potem urodziła im się córeczka. - Naprawdę uwielbiam to mieszkanie za dobry klimat, światło i przestrzeń, którą dzisiaj idealnie wykorzystuje Helenka, poznając dokładnie każdy metr kwadratowy naszego azylu. Jesteśmy nareszcie naprawdę u siebie.

Data publikacji: 2017-01-08

Galeria

Wyspa od początku miała być centralnym miejscem w domu. Miejscem spotkań kulinarnych i towarzyskich.
Wyspa od początku miała być centralnym miejscem w domu. Miejscem spotkań kulinarnych i towarzyskich.
Karolina i Sławek uwielbiają gotować dla przyjaciół, a ich fascynacja kuchnią Dalekiego Wschodu powoduje, że w całym domu czasem goszczą orientalne zapachy. Duży wyciąg w kształcie tuby (Falmec) nadaje wnętrzu nieco industrialny charakter.
Karolina i Sławek uwielbiają gotować dla przyjaciół, a ich fascynacja kuchnią Dalekiego Wschodu powoduje, że w całym domu czasem goszczą orientalne zapachy. Duży wyciąg w kształcie tuby (Falmec) nadaje wnętrzu nieco industrialny charakter.
Niemal z każdego miejsca w domu jest widoczny obraz przywieziony z Bali lub jego odbicie...
Niemal z każdego miejsca w domu jest widoczny obraz przywieziony z Bali lub jego odbicie...
Szklaną ścianę między łazienką a przedpokojem można zasłonić kotarą
Szklaną ścianę między łazienką a przedpokojem można zasłonić kotarą
W sypialni mocnym akcentem są żółte drzwi oraz obraz przedstawiający indonezyjskie kobiety w tradycyjnych strojach. Jego kolor również koresponduje z całym mieszkaniem.
W sypialni mocnym akcentem są żółte drzwi oraz obraz przedstawiający indonezyjskie kobiety w tradycyjnych strojach. Jego kolor również koresponduje z całym mieszkaniem.
Kuchenną ścianę nad blatem wyłożono bieloną cegłą
Kuchenną ścianę nad blatem wyłożono bieloną cegłą
Miejsce na hobby - kącik do muzykowania
Miejsce na hobby - kącik do muzykowania
Wschodnie bibeloty ocieplają utrzymaną w industrialnym stylu łazienkę
Wschodnie bibeloty ocieplają utrzymaną w industrialnym stylu łazienkę

Plan wnętrza

Plan wnętrza
Plan wnętrza

Produkty w stylu tego wnętrza a

 
Kasia Orwat - Home Design

KASIA ORWAT home design

Funkcjonalna rewolucja, brak sztampy,optymizm i pasja - a wszystko to z dużą dozą humoru i przymrużeniem oka. Kasia Orwat projektuje, dekoruje i przestawia. Nie boi się innowacyjnych rozwiązań, a ograniczenia traktuje jak wyzwania, które pobudzają do myślenia.

W swoich projektach wnętrz doskonale przeplata ze sobą pragmatyzm i funkcjonalność z nienaganną estetyką i dbałością o każdy szczegół.

Zobacz też:

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Nie przeocz Wnętrza
Czas na Wnętrze patronem targów WZORY! Czas na Wnętrze patronem targów WZORY!

Świąteczna edycja targów WZORY to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich szukających niepowtarzalnych, ... Czytaj dalej

Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
Oryginalne mieszkanie w kamienicy Oryginalne mieszkanie w kamienicy Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: Bartłomiej Senkowski;Stylizacja: Agnieszka Komorowska;
Boże Narodzenie - nastrojowe wnętrze starej willi Boże Narodzenie i nastrojowe wnętrze starej willi Tekst: Alicja Radej;Zdjęcia: Dariusz Radej;Stylizacja: Alicja Radej;
Mieszkanie pełne bieli Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: PION Studio;Stylizacja: Magdalena Śliwka;
» Zobacz więcej
3 sposoby na modny salon

Salon to wyjątkowe miejsce w domu. To tutaj przyjmujesz gości, odpoczywasz na kanapie i spędzasz większość wolnego czasu. Ważne, ... czytaj dalej

Pełen magii czas dekorowania

Święta Bożego Narodzenia wymagają wyjątkowej oprawy. Może być ona zarówno stylowa i nowoczesna, prosta lub bogata. Ważne, by dała nam same wyjątkowe chwile. czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe