Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Inspirujące wnętrza

Folklor polski i amerykański w domu u stóp Bieszczad

Folklor polski i amerykański w domu u stóp Bieszczad

Tekst: Barbara WitekZdjęcia: Michał MutorStylizacja: Barbara Witek

Architekt: 

Barbara Witek

Ania, rzeszowianka, podróżniczka, wielbicielka sztuki etnicznej, przez lata każdą wolną chwilę spędzała w niedalekich Bieszczadach. Kocha te góry, gdy więc pojawiła się możliwość, by bliżej nich zamieszkać, postanowiła z niej skorzystać.

Dla mieszkańców Rzeszowa Bieszczady to cel podróży, ulubione miejsce spędzania wolnego czasu, ucieczka od miasta, od codzienności po pracowicie spędzonym tygodniu. Dla Ani krótkie wycieczki to było zdecydowanie za mało.

Widok na jadalnię z antresoli   Schody z litego drewna prowadzą na piętro, gdzie znajdują się sypialnie i łazienka dla gości
Widok na jadalnię z antresoli. Na podłodze z naturalnego łupka stoi wielki stół, przy którym spotyka się cała rodzina i znajomi.    Schody z litego drewna prowadzą na piętro, gdzie znajdują się sypialnie i łazienka dla gości, garderoba oraz miejsce do treningu. Przy schodach - masywna drewniana komoda na kółkach firmy Kare Design.

Bardzo się ucieszyła, gdy któregoś dnia usłyszała, że jej syn Wojtek buduje dla swojej rodziny dom z bali w Kielnarowej. W końcu to ona zaszczepiła Wojtkowi miłość do gór. Kielnarowa to wieś malowniczo położona na Pogórzu Dynowskim. Wprawdzie geograficznie to jeszcze nie Bieszczady, ale teren pagórkowaty, zielony, czysty. Ania poczuła że w domu syna odnajdzie klimat ukochanych Bieszczadów.

Wojtek znalazł odpowiednich budowniczych w Kosinie, postawił wraz z nimi drewnianą chałupę i rozpoczęto prace wykończeniowe. Projektem wnętrz zajęła się architekt Barbara Witek, która od lat współpracowała z Anią i szybko nawiązała nić porozumienia z jej synem.

Meble i blat kuchenny w kolorze grafitowym   Nad kącikiem do pracy czuwa wiszący na ścianie, pochodzący z Bali, smok Borong
Meble i blat kuchenny w kolorze grafitowym nawiązują do odcienia podłogi z naturalnego łupku.   Nad kącikiem do pracy czuwa wiszący na ścianie, pochodzący z Bali, smok Borong, uosobienie dobra w wiecznej walce ze złem. Metalowe biurko pochodzi z Kare Design, na nim niezastąpiona lampa Tolomeo (Artemide).

Niestety, a może i stety, nic na budowie nie dzieje się z dnia na dzień. Za to dzień za dniem Wojtek i jego rodzina utwierdzali się w przekonaniu, że życie z małym dzieckiem z dala od miasta ma dla nich więcej wad niż zalet. Odwrotnie niż Ania, bo ona z każdą wizytą na budowie czuła, że jest na swoim miejscu.

Pewnego dnia matka i syn spojrzeli sobie porozumiewawczo w oczy i wszystko stało się jasne, Ania zamieniła komfortową szeregówkę w Rzeszowie na dom z bali w Kielnarowej. Teraz już mogła mieć na co dzień wszystko, co kocha: drewnianą chałupę i pagórkowaty krajobraz wokół, w dodatku niedaleko od miasta, gdzie przecież pracuje.

Wkrótce Ania stanęła przed niełatwym wyzwaniem, jak w scenografii inspirowanej folklorem górali polskich obcować z ukochanym przez nią folklorem obu Ameryk i Azji. I tu znowu z pomocą przyszła Barbara Witek. Znały się, pracowały ze sobą wcześniej, zrealizowały razem kilka projektów, no i Barbara miała już ideę dla tego domu wymyśloną jeszcze z Wojtkiem.

 
Sypialnia gospodyni jest połączona z salonem kąpielowym. Na pierwszym planie łóżko firmy Sits, przy nim sosnowa komoda firmy Hacienda. Z tyłu wanna zabudowana tym samym łupkiem, którym wykończono podłogę. Za wanną prysznic, umywalka Duravit z serii Architec stoi na szafce zrobionej przez firmę Joanny Szybist.   W niewielkiej gablocie gospodyni zebrała pamiątkowe drobiazgi przywiezione z podróży po świecie.

Ania ufała Barbarze, Barbara znała Anię, wiedziała, że potrzebuje ona komfortu i odpowiedniej scenerii, która będzie odbiciem jej niezwykle ekspresyjnej osobowości. Ania bowiem wielbi energetyzujące kolory, bogate faktury i desenie, wybujałe formy, przestrzeń, światło. Barbara nie byłaby pewno architektem, gdyby nie wyznawała idei "less is more" (mniej znaczy więcej).

Dwa podejścia trudne do pogodzenia, ale nie niemożliwe, kiedy ludzie się lubią i są siebie ciekawi. Ania fantazjowała, Barbara nadawała jej fantazjom realny kształt. Ania pragnęła bliżej obcować z mocą gór, Barbara zaproponowała, by na podłodze położyć grafitowy łupek.

Ania pragnęła być otoczona wspomnieniami ze swych egzotycznych podróży, architektka zmaterializowała je w formie "ikonostasów" unoszących się ponad głową. Ponadto Barbara umieściła w centrum salonu kominek, na środku sypialni wannę, przez duże okna-drzwi wpuściła do wnętrza powietrze, a łupek na podłodze nazwała ziemią. W domu stanęły meble i inne rzeczy z całego niemal świata.

Kąpielowa część sypialni   Góralska chałupa z bali
Kąpielowa część sypialni - zarówno wanna, jak i prysznic - zintegrowane zostały z podłogą dzięki zabudowie wykonanej z tego samego kamienia, czyli grafitowego łupku.   Góralska chałupa z bali ma nietypowe dla takich budynków wielkie okna, które otwierają dom na ogród z basenem i na malowniczą pagórkowatą okolicę.

Włoska klasyka spod ręki De Lucchi harmonijnie współgra z wizerunkami hinduskich bogów i lokalnym rzemiosłem. Meble do kuchni wykonała firma Limaw z Białej koło Rzeszowa, sofę firma ArtForm z Hermanowej, czyli z sąsiedniej wioski, stół jest efektem współpracy miejscowego kowala i cieśli. Balustrady to dzieło pani kowal Joanny Szybist, słowem, prawdziwe spotkanie żywiołów - a żywioły zawsze pasjonowały panią domu.

Wystrój domu może się podobać lub nie, to przecież rzecz gustu. Jednak najważniejsze jest to, że architektce udało się w taki sposób przełożyć osobowość i temperament gospodyni na aranżację wnętrz, że grzejąc się przy kominku w swojej chałupie z bali w Kielnarowej, Ania czuje się tak, jakby miała cały świat w zasięgu ręki. A może nawet jest pępkiem świata?

Data publikacji: 2017-01-08

Galeria

Skrzynia, w której Ania przywiozła swój dobytek, wracając z USA wiele lat temu, pełni teraz funkcję stolika. Nad sofą (ArtForm) - bardzo pomocna do czytania lampa Tolomeo (Artemide).
Skrzynia, w której Ania przywiozła swój dobytek, wracając z USA wiele lat temu, pełni teraz funkcję stolika. Nad sofą (ArtForm) - bardzo pomocna do czytania lampa Tolomeo (Artemide).
Meble do kuchni wykonała firma Limaw z Białej koło Rzeszowa
Meble do kuchni wykonała firma Limaw z Białej koło Rzeszowa
Kominek na środku salonu to pomysł projektantki - sprawdził się znakomicie!
Kominek na środku salonu to pomysł projektantki - sprawdził się znakomicie!
Blat stołu zrobił z litego drewna miejscowy rzemieślnik, podobnie było z metalowymi, kutymi nogami stołu. Krzesła są spersonalizowane, dla każdego z członków rodziny Ania wybrała inne z oferty Kare Design.
Blat stołu zrobił z litego drewna miejscowy rzemieślnik, podobnie było z metalowymi, kutymi nogami stołu. Krzesła są spersonalizowane, dla każdego z członków rodziny Ania wybrała inne z oferty Kare Design.
Schody na piętro, do których balustradę wykonała firma Joanny Szybist.
Schody na piętro, do których balustradę wykonała firma Joanny Szybist.
Pracując przy biurku, można odprężyć się, ciesząc oczy widokiem gór za oknem
Pracując przy biurku, można odprężyć się, ciesząc oczy widokiem gór za oknem
Ściany z bali zdobią obrazy i rzeźby przywiezione przez panią domu z podróży do Azji i obu Ameryk.
Ściany z bali zdobią obrazy i rzeźby przywiezione przez panią domu z podróży do Azji i obu Ameryk.
Drewniana ściana w łazience
Drewniana ściana w łazience

Plan wnętrza

Plan wnętrza
Plan wnętrza

Produkty w stylu tego wnętrza a

Zobacz też:

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Nie przeocz Wnętrza
Choinka bożonarodzeniowa - jakie są jej rodzaje i jak o nią dbać? Choinka bożonarodzeniowa - jakie są jej rodzaje i jak o nią dbać?

Rodzajów żywych drzewek bożonarodzeniowych jest zaledwie kilka, jednak wybór najbardziej odpowiedniego ... Czytaj dalej

Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
Oryginalne mieszkanie w kamienicy Oryginalne mieszkanie w kamienicy Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: Bartłomiej Senkowski;Stylizacja: Agnieszka Komorowska;
Boże Narodzenie - nastrojowe wnętrze starej willi Boże Narodzenie i nastrojowe wnętrze starej willi Tekst: Alicja Radej;Zdjęcia: Dariusz Radej;Stylizacja: Alicja Radej;
Mieszkanie pełne bieli Tekst: Karolina Kowalska;Zdjęcia: PION Studio;Stylizacja: Magdalena Śliwka;
» Zobacz więcej
3 sposoby na modny salon

Salon to wyjątkowe miejsce w domu. To tutaj przyjmujesz gości, odpoczywasz na kanapie i spędzasz większość wolnego czasu. Ważne, ... czytaj dalej

Pełen magii czas dekorowania

Święta Bożego Narodzenia wymagają wyjątkowej oprawy. Może być ona zarówno stylowa i nowoczesna, prosta lub bogata. Ważne, by dała nam same wyjątkowe chwile. czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe