Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Inspirujące wnętrza

Pierwszy dom jak spełnienie marzeń

Pierwszy dom jak spełnienie marzeń

Tekst: Ewa Pokorska; Ewa LindZdjęcia: Łukasz MarkowiczStylizacja: COCO - pracownia projektowania wnętrz

Architekt: 

COCO PRACOWNIA PROJEKTOWANIA WNĘTRZ

Małe, ciemne mieszkanie postanowili zamienić na przestronny, jasny dom. Właściciele stanęli przed wielkim wyzwaniem pierwszej w życiu budowy. Nie byli jednak sami - w całym projekcie pomogły im projektantki z pracowni COCO. Ich wspólne dzieło robi wrażenie.

Właściciele nie mieli żadnego doświadczenia budowlanego, dlatego pojawiły się obawy o finalny efekt. Postanowili więc, że dom zostanie postawiony przez dewelopera, który zaproponuje gotowy projekt, a wnętrzami i decyzjami o ich wykończeniu zajmie się płocka pracownia projektowa COCO i to od razu na etapie rozpoczęcia prac budowlanych.

-Odbyłyśmy wiele długich, popołudniowych spotkań, które przynosiły coraz to nowe i często zaskakujące wykończeniowe decyzje - wspomina Ewa Pokorska, właścicielka COCO. Okazuje się, że nie było łatwo, ponieważ przyszła właścicielka domu sugerowała różne, często sprzeczne ze sobą style. Ważne były także rodzinne zwyczaje, tryb życia mieszkańców, domowe potrzeby - bez wiedzy o tym trudno byłoby stworzyć projekt tak doskonale przystosowany do klientów.

Pierwszy dom jak spełnienie marzeń Pierwszy dom jak spełnienie marzeń
Jadalnia stanowi centrum domu. Można spędzać czas przy stole, oglądając jednocześnie telewizję i rozmawiać z osobą spędzającą czas w kuchni. Przytulna i funkcjonalna kuchnia to spełnienie marzeń właścicielki. Nie wymaga dużego nakładu pracy przy sprzątaniu i wszystko jest pod ręką.

Wreszcie przyszedł czas na decyzje. Rozpoczęto od zmian w układzie ścian działowych. W pierwotnym projekcie otwartą na salon kuchnię zamknięto ścianami, by móc zasłonić codzienny kuchenny bałagan. Podobnie na piętrze projektantki wydzieliły w sypialni garderobę, żeby ukryć panujący przy codziennej toalecie rozgardiasz. Dla właścicieli było ważne, aby na co dzień dom nie wymagał dużego nakładu pracy przy sprzątaniu i by wszystko było pod ręką.

Zapadła także decyzja o wydzieleniu wiatrołapu, który chroniłby przed utratą ciepła. Te duże architektoniczne zmiany spowodowały, że niewielkie przestrzenie tego przytulnego domu wydałyby się w efekcie jeszcze mniejsze. - Namówiłyśmy więc naszych klientów na sprytne wykorzystanie luster, by dzięki iluzji i odbijającej się w ich taflach przestrzeni powiększyć optykę wnętrz - podkreślają projektantki z COCO. - Co więcej, lustra rozświetliły wnętrza, a to stanowiło podstawowy cel założeń projektowych - dodają. Kluczowa dla wizualnego powiększenia domu była także podłoga. Po burzliwych namowach udało się przekonać właścicieli, by w całym domu, od strefy wejścia przez linie komunikacji, toaletę, salon i jadalnię, podłoga była ta sama, co przydało całemu projektowi spójności. Drewnopodobne płytki okazały się finalnie jedną z najlepszych decyzji, mimo obaw klientów, że dom będzie zimy i nieprzytulny. Małe pomieszczenia zyskały oddech, a trwała podłoga nie wymaga dużego nakładu codziennych domowych prac.

Pierwszy dom jak spełnienie marzeń Pierwszy dom jak spełnienie marzeń
Wnętrza klasycznego domu to mieszkanka różnych stylów. W sypialni ulokowanej pod skosami dachu zagościł styl skandynawski.

By odwrócić uwagę od podłogowej ceramiki, kolejne wybory były mocno nakierowane na „ciepłe” materiały wykończeniowe. Było to niezwykle istotne dla właścicielki. Marzyła ona bowiem o wnętrzach jasnych, ale jednocześnie bardzo przytulnych i rodzinnych. W pracowni pojawił się więc pomysł, by wybrać jeden kolor, neutralny, ale o ciepłym odcieniu, który spełni ten wymóg i - co ważne - połączy bardzo różnorodne upodobania stylistyczne klientów. Postawiono więc na „ubrudzoną” beżem ciepłą szarość, ponadczasowy kolor, który spodobał się właścicielom domu.

W efekcie wszystkich zmian i propozycji powstały bardzo eleganckie wnętrza. Zagościły w nich mianowicie klasyczne style z różnych stron świata i epok. Tapeta w angielską kratę, patchworkowe kafle inspirowane Lizboną, odsłonięte cegły, skandynawska natura czy delikatne detale, jak balustrada zaprojektowana przez pracownię COCO - wszystko to zamieszkało razem pod jednym dachem.

Pierwszy dom jak spełnienie marzeń Pierwszy dom jak spełnienie marzeń Pierwszy dom jak spełnienie marzeń
W toalecie na parterze pojawiła się tapeta w angielską kratę, która odbija się w dużych lustrach. Iluzja powiększa optykę maleńskiego pomieszczenia. Patchworkowe kafle w prywatnej łazience to inspiracją Lizboną.

Dom dzięki wspólnym wizualnym mianownikom stał się przykładem doskonałego połączenia różnych stylów. I co najważniejsze, spełnił oczekiwania klientów. Udało się bowiem wprowadzić niemal wszystkie wykończeniowe elementy i desenie, na których zależało właścicielce budowanego domu. Co jednak najważniejsze, dom jest niezwykle wygodny. Kanapa odwrócona plecami do stołu nie tylko wyraźnie dzieli optycznie dwie strefy - wypoczynkową i jadalnianą, które znajdują się w jednym pomieszczeniu. Nikt nie wchodzi sobie w drogę. Można więc pracować przy rodzinnym stole i jednocześnie nie przeszkadzać osobie, która leniwie spędza czas na wygodnej kanapie przed telewizorem.

Pierwszy dom jak spełnienie marzeń Pierwszy dom jak spełnienie marzeń
Kanapa odwrócona plecami do stołu postawionego
w centrum dzieli wnętrze parteru na dwie strefy: wypoczynkową i jadalnianą.
Ciemna i dość wąska klatka schodowa stanowiła projektowe wyzwanie. Odpowiednie oświetlenie i materiały wykończeniowe rozświetliły jej przestrzeń, która przenika się z przestrzenią strefy dziennej.

Udało się też spełnić marzenie właścicieli o wolnostojącym piecu, czyli tzw. kozie. Postawiono go przy audiowizualnej ścianie, która stanowi centrum strefy dziennej. Dzięki temu jest widoczny dla wszystkich i cieszy oko zarówno „kanapowca”, jak i osobę zajmującą się obowiązkami domowymi. I oczywiście daje prawdziwe, naturalne ciepło. Dla właścicielki domu, wielkiej miłośniczki literatury, kąt z kozą to ulubione miejsce w domu, pozwala po całym dniu wyciszyć się z dobrą książką w dłoni. Nowy dom to nowy etap w życiu, który daje bezcenne emocje. Ten nowy dom dał jego właścicielom zupełnie nowe życie.

Plan wnętrza

Pierwszy dom jak spełnienie marzeń
Pierwszy dom jak spełnienie marzeń
Pierwszy dom jak spełnienie marzeń
Pierwszy dom jak spełnienie marzeń

Produkty w stylu tego wnętrza a

 
Monika Bronikowska i Adam Bronikowski - architekci Hola Design

Hola Design

Monika Bronikowska, Adam Bronikowski

Kompleksowo, kreatywnie, funkcjonalnie i z wyczuciem tworzą projekty wnętrz oraz projekty budynków prywatnych i komercyjnych. Wiedzą, że każde wnętrze to nie tylko nieruchomość, to własny dom, to biuro, to sklep, to nastrój, to osobowość, to przekaz i demonstracja wartości.

Właściwa aranżacja wnętrz pozwala te cechy odpowiednio zaprezentować. W trakcie pracy na pierwszym miejscu stawiają satysfakcję klientów, do ich wytycznych i oczekiwań dopasowując prezentowane pomysły.

Zobacz też:

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Nie przeocz Wnętrza
Inteligentna suszarka do włosów Dyson Supersonic™

Suszarki do włosów bywają duże i nieporęczne, nierzadko wydmuchują z siebie zbyt gorące powietrze ... Czytaj dalej

Styl etno w nowoczesnym domu Styl etno w nowoczesnym domu Tekst: Iza Skorupka;Zdjęcia: Monika Lewandowska;Stylizacja: Iza Skorupka;
Minimalizm i kropla zieleni Tekst: materiały prasowe Inter Door;Zdjęcia: Karolina Chęcińska;
Apartament z widokiem na Wisłę Apartament z widokiem na Wisłę Tekst: Home Sweet Home PR ;Zdjęcia: Rafał Lipski;
Pierwszy dom jak spełnienie marzeń Pierwszy dom jak spełnienie marzeń Tekst: Ewa Pokorska; Ewa Lind;Zdjęcia: Łukasz Markowicz;Stylizacja: COCO - pracownia projektowania wnętrz;
» Zobacz więcej
Nowe oprawy Markslojd - coś więcej niż lampy

Funkcja świecenia w lampach to już za mało aby zachęcić klienta do zakupu. Firma Markslojd stworzyła kolekcje lamp funkcjonalnych ... czytaj dalej

Salon ze strefami

Bez względu na metraż salon to centralne miejsce każdego domu. By wszyscy domownicy chętnie z niego korzystali, warto zastosować kilka tricków. Bo wcale nie liczy się wielkość, ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe