Numer 9 | 2010

Łazienka: zielona? Żółta? Szara? Salon: nowoczesny? Klasyczny? Romantyczny? A kuchnia? Jaka ma być kuchnia?!!! Zrywasz się z łóżka z krzykiem, serce wali jak oszalałe. Dzięki Bogu to tylko zły sen. Przecież łazienka już wykończona w pięknym odcieniu lawendy, salon jest idealny, a kuchnia świetnie się z nim komponuje.

Ten nocny koszmar to tylko efekt szoku pourazowego powstałego w wyniku… kupna mieszkania. Jak się okazuje, znakomita większość społeczeństwa odczuwa wyraźnie negatywne skutki takiego przedsięwzięcia, nie wspominając już o traumach, jakich doznają porywający się na budowę domu.

Czy jest jakiś środek zapobiegawczy? Antidotum, szczepionka? Z doświadczenia naszych bohaterów, których odwiedziliśmy w tym miesiącu (a także z mojego), wynika, że są trzy możliwości zabezpieczenia się przed uczuleniem na własne mieszkanie (a często, jeśli kupuje się mieszkanie we dwoje - także na partnera).

Krok pierwszy, należy sobie postawić jasny cel i odpowiedzieć na pytania dotyczące funkcji, którą ma pełnić nowe lokum (przestrzeń dla singla, pary, rodziny planującej dzieci?), rozwiąże to przy okazji kwestię lokalizacji (bliskość modnych klubów czy przedszkoli?). O tym wiedzieli bohaterowie reportażu "Dom dla pokoleń", szukając swojego miejsca na Ziemi (s. 64).

Po drugie, kiedy już wiemy, jak i gdzie chcemy mieszkać, skorzystajmy z pomocy profesjonalnej firmy, która to mieszkanie dla nas znajdzie. Postawmy niepodważalne kryteria: jeśli zależy nam na mieszkaniu w dobrym stanie, nie oglądajmy tańszej "ruiny", jeśli marzymy o trzech pokojach - omijajmy szerokim łukiem duże dwa (zwiedzanie ich to klasyczny błąd, który popełnialiśmy z narzeczonym, tracąc czas i energię).

A kiedy już zdecydujemy się na zakup, przemyślmy bardzo dokładnie nasze oczekiwania względem wyglądu domu. Może się okazać, że podobnie jak Bogusia i Miłosz (s. 34), mamy pewien zamysł, ale potrzebna jest nam pomoc architekta, a może jak Roberto Bergero (s. 86) jesteśmy dość uzdolnieni, by samodzielnie urządzić dom swoich marzeń. Kolejny scenariusz przewiduje ogromny łut szczęścia i trafienie na mieszkanie urządzone idealnie pod nowych właścicieli. Tak było w naszym przypadku. Wystarczyło dodać tylko "kropkę nad i" (podejrzewam, że w innym razie bylibyśmy po dwóch latach na etapie wyboru fug).

Koniecznie też pamiętajmy, że ściany zawsze można przemalować (gorzej z przestawieniem), fronty szafek wymienić, a obicia mebli - zmienić. Żadna z naszych decyzji nie oznacza "dożywocia".

I właśnie po to oddajemy w Wasze ręce kolejny numer Czasu na Wnętrze, który - mamy nadzieję - ze swoim mott em "od inspiracji do realizacji", okaże się pomocnym homeopatycznym lekiem chroniącym przed reakcją alergiczną na… własne mieszkanie.

Na okładce
Niewielkie patio - wewnętrzny dziedziniec, tradycyjny motyw w architekturze hiszpańskiej - z sesji Wspólny mianownik (s. 74). fot. Photofoyer

Spis treści

 

Kojąca nowoczesność

To miał być dom rodzinny. Na tyle przestronny i wygodny, by żyło się tu wspaniale z dziećmi. Oczekiwania właścicieli zostały spełnione w stu procentach. A oto jak do tego doszło...

Zabawa w ciepło-zimno

Udany mariaż postindustrialnej surowości z tradycyjnym, mieszczańskim dostatkiem. Intrygujące kontrasty, dzięki którym całość zyskała niebanalny styl. Witamy w obszernym mieszkaniu na peryferiach przemysłowej Łodzi.

Rozkołysanie muzyką

Choć w tym mieszkaniu uwagę przyciągają duże powierzchnie pokryte drewnem orzecha amerykańskiego, to i tak najważniejsza jest ona: muzyka.

Dom dla pokoleń

"Mój mąż jest genialny, wszystko potrafi, jest urodzonym inżynierem". Jeżeli kobieta mówi tak po wybudowaniu i urządzeniu domu, to musi być prawda. Jak się bowiem słyszy, budowa i remont częściej ocierają się o rozwód niż o odnowienie przysięgi małżeńskiej.

Styl, desing i sztuka

10 Na czasie
Kalejdoskop ofert stylowych produktów.

18 Mistrzowie designu
Pragmatyczna rewolucja. Benjamin Hubert - oryginał z Londynu.

20 Okno na świat
Świat u stóp. Wielcy kreatorzy proponują świeżą alternatywę dla tradycyjnych podłóg.

26 Panteon polskiego designu
Opowieści o wnętrzu. Rozmowa z Anną Stępkowską o foku, dzieciach i sztuce.

30 Czas na sztukę
Drzwi do nowego świata... Magdalena Torecka o estetyce i funkcjonalności drzwi.

36 (re)cykl
Wnętrza uszyte na miarę. Patchworkowa historia Marcina Szczygielskiego.

Inspirujące wizyty

34 Kojąca nowoczesność
Wymarzona przystań dla rodziny.

44 Zabawa w ciepło-zimno
Udany mariaż postindustrialnej surowości z tradycyjnym mieszczańskim dostatkiem.

54 Rozkołysanie muzyką
...czyli mieszkanie melomana.

64 Dom dla pokoleń
Nowoczesne, ale z ikrą - zrealizowane marzenie młodego małżeństwa.

74 Wspólny mianownik
Eklektyczny dom na hiszpańskiej prowincji.

86 Igraszki z formą
Argentyński apartament znanego projektanta.

98 Dom z duszą
Elegancja i wysoki standard w parze z funkcjonalnością.

W świecie zakupów

100 Dekor
Zatrzymaj lato w swoim domu.

108 Dossier
Przegląd biokominków dostępnych na polskim rynku.

112 Styl
Styl kolonialny powraca na salony.

116 Zakupowe pokusy
Kuchnia marzeń i najlepsze okna na rynku.

132 Czas na dygresję
Felieton Agaty Milewskiej.

138 Design zoom
W pokoiku na stoliku...

Więcej w numerze

124 Co nowego?

126 Nie przeocz!

128 Dzieje się

130 Z pasji do kwiatów

133 KONKURS TOP DESIGN 2010

134 Wizytówki architektów

135 Prenumerata

136 Adresy sklepów

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe