Numer 2 | 2011

Większość z nas mniej więcej wie, czym jest feng shui albo wydaje nam się, że wiemy. Najczęściej kojarzone jest z parą ptaszków w sypialni, zapewniającą udane życie w związku, posążkiem żaby, mającym zapewnić pełny portfel i lustrami oraz świecami, które gwarantują nam szczęście w każdej dziedzinie życia. A wszystko to powiedziane na głos... wywołuje kpiący uśmieszek.

Jednak feng shui to coś zdecydowanie więcej, to filozofia praktykowana od tysięcy lat, mająca na celu harmonijne aranżowanie przestrzeni zgodne z otaczającą nas przyrodą. W przepływ energii, wpływ żywiołów i bratanie się z duchami wierzyć nie trzeba. Ale z mądrości filozofów czerpać można, a nawet należy.

Wiedzą o tym właściciele dwóch domów, które odwiedziliśmy w tym miesiącu. Sebastian, mieszkaniec warszawskiego Mokotowa, praktykuje zen i jogę, dlatego kolorowy futurystyczny wygląd poprzedniego mieszkania zamienił na osobistą oazę spokoju, w której może medytować, ćwiczyć i odpoczywać od zgiełku miasta ("Na ścieżce zen", s. 38).

Z podobnego założenia wyszli Dorota i Michał - ciężkie barokowe tkaniny i wzory porzucili na rzecz apartamentu urządzonego według chińskiej filozofii. Ich sypialnia zamiast wszechobecnymi brązami i beżami - emanuje błękitną poświatą, obrazy zawieszone na ścianach mają ukrytą w sobie szczęśliwą cyfrę - dziewiątkę.

A całe mieszkanie wykończone jest… designerskimi meblami, odważnymi tapetami i daleko mu do pekińskiego targowiska ("Feng shui w Warszawie", s. 48).

Jeśli wziąć pod lupę niektóre z zasad feng shui, okażą się dość oczywiste, a przy tym praktyczne. Przekładając je na język laików należy: pozbyć się telewizora i książek z sypialni (wg. mojej osobistej interpretacji: pierwszy odwraca uwagę od tego co powinno się tu robić, a więc od spania i relaksu, drugie są siedliskiem kurzu, a co za tym idzie roztoczy, które wdychamy przez 8 godzin podczas snu), ustawienie kanapy przodem do drzwi tłumaczyć można zwykłym dyskomfortem z powodu tego, że ktoś przemyka nam za plecami, a zamykanie klapy sedesu - cóż, jeśli nie wierzymy, że pieniądze i energia uciekają nam rurami - zamykajmy ją ze względów estetyczno-higienicznych.

A tzw. remedia (czyli wcześniej wspomniane lustra, szklane kule itd.) - jeśli wierzymy w ich zbawienną moc, czemu nie? Jeżeli będą dobrym dopełnieniem wystroju, warto po nie sięgnąć. A nuż urocze dzwoneczki odstraszą złe duchy, a może po prostu miło będzie ich posłuchać.

Na okładce
Salonik urządzony ze szczególną elegancją i wyrafinowaniem. Na zdjęciu okrągła sofa Antonio Citterio, przy biurku Tao Day, zaprojektowanym przez Mauro Lippariniego, lekkie zabawne krzesła Supernatural autorstwa Rossa Lovegrove. Więcej oryginalnych mebli z tego wnętrza znaleźć można w reportażu Dialog klasyki z awangardą (s. 78). fot. Photofoyer

Spis treści

 

Na ścieżce zen

Proste, wręcz minimalistyczne, a jednocześnie pełne orientalnych odniesień. Mieszkanie stworzone dla wygody i odpoczynku. Dokładnie na miarę potrzeb swojego właściciela...

Feng shui w Warszawie

Zaplanowany wcześniej do sypialni beż zmieniono na niebieski. W holu zawisły obrazy z motywem przynoszącej szczęście cyfry 9. Wszystko w myśl feng shui. Właśnie według zasad tej tradycyjnej chińskiej sztuki aranżowania przestrzeni gospodarze - wielbiciele kultury Wschodu - postanowili urządzić nowe mieszkanie.

Nouveau art déco

Najlepszy przepis na piękne i funkcjonalne wnętrze to sprecyzowane potrzeby właścicieli, wyobraźnia projektanta, doskonałe materiały oraz sprawna ekipa wykonawców. W tym przypadku wszystko zagrało wyśmienicie. Architekt mógł rozwinąć skrzydła, a marzenia gospodarzy się spełniły.

Siedem pięter bez windy

Dom jest rozplanowany dość niekonwencjonalnie: składa się z półpięter, które jakby się przenikają, zaś ważnym elementem wnętrza są schody, które doskonale widać, niezależnie od tego, gdzie się akurat przebywa.

Styl, desing i sztuka

10 Na czasie
Kalejdoskop mebli i dodatków z drewna.

18 Ze świata designu
Idea + Forma.

20 Design subiektywnie
Deco do czytania.

22 Galerie designu
Galeria Italienne.

24 Mistrzowie designu
Skandynawski blues. Duński racjonalizm z angielskim wysmakowaniem w wykonaniu Louise Campbell.

26 Okno na świat
Piękno drzemiące w kamieniu. Płytki ceramiczne "inaczej".

30 Panteon polskiego designu
Kompott, czyli totalna funkcjonalność. Rozmowa z Krystianem Kowalskim, członkiem polskiej grupy designerskiej.

34 (re)cykl
Na własnych śmieciach. Marcin Szczygielski o polskiej nowoczesnej "sztuce ludowej".

Inspirujące wizyty

38 Na ścieżce zen
Minimalizm służący koncentracji i... ćwiczeniu jogi.

48 Feng shui w Warszawie
Mieszkanie wielbicieli kultury Wschodu.

58 Nouveau art déco
Nowoczesny apartament w duchu lat 30.

68 Siedem pięter bez windy
Ciekawy i bardzo wygodny(!) dom o siedmiu poziomach.

78 Dialog klasyki z awangardą
Lyoński apartament dekoratorki Claude Cartier.

90 Biała izba
Nowe oblicze starego domu w Toskanii.

100 Królestwo elegancji
Jak mieszkać ekskluzywnie w klasycznym stylu.

W świecie zakupów

102 Dekor
Inspiracje na Dzień Zakochanych.

108 Dossier
Przegląd lampek nocnych dostępnych na polskim rynku.

112 Wzór
Barok w nowym wydaniu.

116 Zakupowe pokusy
Meble zapomniane, czyli: szezlong, kabinet, sekretarka.

123 Poradnik kupującego
Tym razem kupujemy "krok po kroku": garnki i patelnie, odkurzacze i lustra łazienkowe.

Więcej w numerze

120 Prenumerata

134 Co nowego? Dzieje się! Nie przeocz

140 Czas na degresję

142 Kwiaty budzą emocje

144 Wizytówki architektów

146 Adresy sklepów

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe