Numer 3 | 2011

Jakie jest pierwsze skojarzenie z Paryżem? Banalne pytanie, oczywiście Wieża Eiffla, potem w dowolnej kolejności: Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Luwr itd. Wieża, właśnie z nią mam problem. Spory, można by rzec, bo wagi około 10 000 ton. "Dama Paryża" króluje nad miastem dumnie od przeszło stu lat. Wybudowano ją na wystawę, aby pokazać ówczesne możliwości techniczne, potem miała być rozebrana. Jednak metalowa konstrukcja do dziś ma się świetnie i przyciąga miliony turystów rocznie. Czy to nie przewrotne, że w mieście, w którym niemal co drugi budynek to zabytek, a liczba muzeów i galerii bije światowe rekordy, to właśnie metalowy kolos jest największą atrakcją?

Nie rozumiem tego fenomenu, jednak gdy patrzę przez jego pryzmat na współczesny design i modę, nasuwa mi się pewna refleksja. Owczy pęd i dobry marketing. Ostatnio Philippe Starck na spotkaniu z prasą zareklamował nową umywalkę swojego projektu, mówiąc, że pewnie są inne, ładniejsze, lepsze, ale może ludzi do zakupu skłoni to, że… jego żona jest w ciąży i on się bardzo cieszy. Urocze. Jemu wolno. To w końcu Starck. Jego podpis pod projektem gwarantuje jakość. Załóżmy, że jemu można zaufać. Ale co z resztą kitu, który jest nam wciskany dzięki świetnym kampaniom i promocji? Jak często dajemy się nabrać na to, że skoro wszyscy mają teraz TE krzesła, to my się bez nich nie obejdziemy?

Będąc w Paryżu nie miałam wiele czasu - pochłaniały go głównie targi Maison & Object, z których specjalną relację znajdziecie w Oknie na świat (s. 26). Jednak pojechałam przywitać się z "królową", ale dopiero pod sam koniec pobytu, kiedy zdążyłam pooddychać klimatem miasta, przejść się po dzielnicy artystów i po bulwarze designerów. I wiecie co?

Następnym razem, jeśli zostanie mi jeden wolny wieczór, na pewno poszukam wystawy, której jeszcze nie widziałam, albo posiedzę i popatrzę sobie na barki cumujące na Sekwanie. A najlepiej na starą poczciwą katedrę Notre-Dame. Staruszka ma przeszło siedemset lat i mniejsze wzięcie.

Na okładce
Powrót do świata bieli i srebra. Ścianę za łóżkiem Lipla projektu Jean-Marie Massauda wyłożono mozaiką z ręcznie ciętego lustrzanego szkła. Wnętrze w odbiciu staje się rozwibrowane i odrealnione. Cały apartament przedstawiamy w reportażu Moskwa u stóp (s. 88). fot. Herfort/Photofoyer

Spis treści

 

Koronkowa robota

Nowe nie znaczy lepsze. Tak można podsumować życiowe i zawodowe podejście właścicieli uroczego poznańskiego apartamentu. Ze starego mieszkania uwili przytulne gniazdko, Kasia przywraca zapomniane meble do życia, a Filip z odpadów przemysłowych tworzy bajeczne i użyteczne przedmioty.

Ciepły powiew Prowansji

Imponująca weranda-salon. Jej przeszklenie było pomysłem na wagę złota. To ona sprawia, że ten dom jest wyjątkowy. Wręcz zalewa go światło, a starannie dobrane meble i detale przywołują na myśl sielskie klimaty Południa Europy.

Pod Dobrotliwym Serafinem

Duży dom z ogrodem na warszawskim Żoliborzu to dziś szczyt marzeń wielu z nas. Zalet takiej lokalizacji z pewnością nie trzeba nikomu wykładać. Jeżeli ktoś się stamtąd wyprowadza, to chyba tylko do Paryża, Nowego Jorku, albo z powodu bankructwa. Ale czy można sobie wyobrazić rodzinę, która przenosi się z tej snobistycznej dzielnicy bez żadnego konkretnego powodu na mazowiecką wieś? To historia naszej bohaterki, jej męża i pięciorga dzieci.

Klasyka spamiętana z dzieciństwa

Cisza, spokój, miasto tu nie dociera. Za to stąd łatwo dotrzeć do miasta - rzecz nie do przecenienia, kiedy pracuje się w centrum. I jeszcze szkoła w pobliżu, więc dzieci podróżować codziennie nie muszą. O to właśnie chodziło obecnym właścicielom.

Styl, desing i sztuka

10 Na czasie
Donice, w których kwiaty będą jeszcze piękniejsze.

18 Ze świata designu
Idea + Forma.

20 Design subiektywnie
Architektoniczne cuda świata.

22 Galeria designu
Paryska Tools Galerie.

24 Mistrzowie designu
W stronę sztuki. Niekonwencjonalny, kobiecy i zarazem wyzywający kanon estetyczny Ditte Hammerstrom.

26 Okno na świat
Z przymróżeniem oka. Podpatrzone na Maison & Object w Paryżu.

30 Panteon polskiego designu
Stalowa lekkość bytu. Rozmowa z Oskarem Ziętą, architektem, którego prace trafiły do najznakomitszych muzeów sztuki współczesnej.

34 (re)cykl
Przedmioty uzdrowione. Marcin Szczygielski przedstawia recyklingowy design własnego autorstwa.

Inspirujące wizyty

36 Koronkowa robota
Babcine klimaty i prostota w jednym.

46 Ciepły powiew Prowansji
Malowniczy dom z imponującą przeszkloną werandą.

58 Pod Dobrotliwym Serafinem
Stary dom na mazowieckiej wsi.

68 Klasyka spamiętana z dzieciństwa
Bliźniak urządzony "z myszką", ale - nowoczesny.

76 Weneckie koło ratunkowe
Rewitalizacja starego browaru we Włoszech.

88 Moskwa u stóp
30. piętro, czyli apartament z widokiem.

100 Naturalny minimalizm
Motywy roślinne w ascetycznym wnętrzu.

W świecie zakupów

102 Dekor
Wiosno, ach, to Ty.

106 Dossier
Stoliczku, nakryj się!

110 Wzór
Pop-art się nie starzeje.

114 Zakupowe pokusy
Sypialnia w roli buduaru.

119 Poradnik kupującego
Szukamy szaf i żelazek do garderoby, wybieramy zlew z armaturą do kuchni i meblujemy łazienkę.

Więcej w numerze

118 Prenumerata

134 Co nowego? Dzieje się! Nie przeocz

140 Czas na degresję

142 Kwiaty budzą emocje

144 Wizytówki architektów

146 Adresy sklepów

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe