Numer 12 | 2011

Coraz więcej w naszym życiu krzątaniny, miotania, pogoni za... No właśnie za czym? Za lepszym jutrem? A może by tak zwolnić i zobaczyć co dzieje się dziś? Co jest do zrobienia tu i teraz?

Święta to idealny moment na refleksję. Choć często ostatnio bywa, że nawet wtedy, chcąc stworzyć świąteczny nastrój, psujemy atmosferę dążeniem do perfekcji.

Idealna pani domu, najwspanialsza żona, matka, najcudowniejszy mąż i ojciec - to ci, którzy są naprawdę szczęśliwi. Pamiętający o tym, że najważniejsze nie są drogie prezenty, najbardziej wystawny stół, najwyższa choinka. Gdy nas na to stać - super, ale wszystko straci smak, jeśli nie będzie w tym serca. Na nic wtedy blask pięknych kryształów (o których piszemy na s. 106), na nic urok migocących świec (s. 98), i świątecznych ozdób
(s. 10), jeśli będzie to tylko dekoracja.

Bohaterowie naszych reportaży urządzając swoje mieszkania, z sentymentem pielęgnują rodzinne pamiątki. Kasia i Paweł (s. 64) nie wyobrażają sobie, żeby mogli znaleźć inne miejsce do życia, niż mieszkanie po dziadkach. Agnieszka i Kuba (s. 54) umiejętnie łącząc stare z nowym, starali się, by w ich domu został zachowany przedwojenny klimat starej kamienicy. A pani Maria z rodziną (s. 34) zainwestowała mnóstwo czasu i serca, by ratować stuletnią chatę.

Co w tym czasie robili polscy projektanci? Właścicielki Studia Kafti Design (s. 28) nawiązywały współpracę z lokalnymi firmami i starały się zagospodarować odpady poprodukcyjne, a reszta tańczyła polkę z naszymi starymi, dobrymi tradycjami (s. 94), nadając nową jakość ludowemu rzemiosłu.

Wszyscy ci ludzie dowodzą, że nie zawsze chodzi o szybkość działania, wielkość przedsięwzięcia, ale o jego jakość. O pielęgnację prawdziwych wartości i naszego dziedzictwa. I tej jakości się trzymajmy! Wtedy "dziś" będzie równie interesujące jak "jutro". A może nawet bardziej?

Na okładce
Wnętrze przepięknej, tradycyjnej polskiej chaty - jakich po dzisiejszych wsiach ze świecą szukać. Więcej zdjęć w reportażu "Chata jak zaczarowana" na s. 34. fot. Łukasz Kozyra

Spis treści

 

Chata jak zaczarowana

Przepiękna, tradycyjna chata - jakich po dzisiejszych wsiach ze świecą szukać - ma ponad 100 lat. Małgorzatę i Łukasza zauroczyła od razu, mimo że gdy ujrzeli ją po raz pierwszy, była pochylona ze starości, nie miała dostępu do wody i kanalizacji, zaś rolę podłogi pełniło w niej zwykłe nagie klepisko...

Przestrzeń oswojona

Gdy w grę wchodzi funkcjonalność, warto zasięgnąć rady fachowca, ale o nadanie wnętrzom klimatu można pokusić się samemu - Beata i Paweł wprowadzili to założenie w czyn. Efekt? Superwygodne mieszkanie, w którym gospodarze czują się "u siebie".

Szepty z przeszłości

Jak zachować niepowtarzalny klimat przedwojennego wnętrza, jednocześnie nie wyrzekając się w nim wygodnych, nowoczesnych rozwiązań? Małżeństwo architektów z Krakowa ma na to własny przepis. Docenili go jurorzy 6 edycji ogólnopolskiego konkursu Vasco Integracja, przyznając za projekt ich mieszkania III nagrodę.

Rodzinna ekspansja

O mały włos nie zniszczyłem piły - oznajmił stolarz przygotowujący drewno do zabudowy gabinetu Kasi i Pawła. Było tam coś, na czym sprzęt się zaciął. Wyglądało na pocisk. Stolarz jest skrupulatny i dociekliwy, oddał znalezisko do rzeczoznawcy. Okazało się, że to rzeczywiście pocisk, ale nie z drugiej wojny światowej, ani z pierwszej, ani w ogóle z żadnej europejskiej wojny…

Styl, desing i sztuka

10 Na czasie
Aktualne trendy wnętrzarskie.

18 Ze świata designu
Idea + forma.

22 Mistrzowie designu
Wizjoner w 3D. Janne Kyttanen - jako jeden z pierwszych dostrzegł ogromne możliwości, jakie stwarza technologia drukowania przestrzennego.

24 Okno na świat
Stołowe opowieści. Podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń jadalni w spektakularny sposób.

26 Panteon polskiego designu
Baśniowy minimalizm. O założeniach marki, sukcesach i planach na przyszłość rozmawiamy ze współzałożycielką i współwłaścicielką Kafti Design - Moniką Brauntsch.

32 (re)cykl
Recycling po stopami. Marcin Szczygielski o dywanach z odzysku.

Inspirujące wizyty

34 Chata jak zaczarowana
Wiekowy, piękne wyremontowany dom na podkrakowskiej wsi.

44 Przestrzeń oswojona
Nowoczesny apartament w samym centrum Krakowa.

54 Szepty z przeszłości
Opowieść o tym jak stare połączyło się z nowym.

64 Rodzinna ekspansja
Pełne pamiątek mieszkanie w przedwojennej kamiennicy.

74 Szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy
Dom w Alpach niczym traperska chata z Gór Skalistych.

90 Portfolio
Beżowa elegancja.

W świecie zakupów

92 Kolor we wnętrzu
Uspokajająca moc bieli.

94 Dekor
Długie zimowe wieczory.

98 Dossier
Przegląd świeczników, które znajdziemy w polskich sklepach.

102 Wzór
Czas na folk.

106 Zakupowe pokusy
Magia kryształu.

113 Poradnik kupującego
Dekorujemy na Święta salon i jadalnię oraz kupujemy łazienkowe AGD.

132 Art & Collection
Aukcje, wystawy i recenzje.

Więcej w numerze

112 Prenumerata

142 Co nowego?

146 Ecobobas

148 Kwiaty budzą emocje

150 U progu sław

152 Wizytówki architektów

154 Adresy sklepów

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe