Siedem arcydzieł renesansu ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo, w tym obraz Sandra Botticellego Historia Wirginii, a także dwa niedawne, wyjątkowo cenne nabytki Zamku Królewskiego w Warszawie, zobaczyć możemy na wystawie przywołującej ducha jednego z najwspanialszych zjawisk w historii kultury europejskiej.

Na wystawę Botticelli opowiada historię… złożyły się dzieła twórców reprezentujących najważniejsze ośrodki artystyczne północnej Italii: Wenecję, Florencję, Ferrarę, Bergamo czy Weronę w okresie od połowy XV w. (quattrocento) po końcowe dekady XVI stulecia (cinquecento). Zobaczymy więc obrazy takich mistrzów jak Giovanni Bellini, Vittore Carpaccio, Cosmè Tura, Lorenzo Lotto, Giovanni Battista Moroni czy Paolo Veronese.

Jacopo dal Ponte zw. Bassano, „Cud wyprowadzenia wody ze skały”, ok. 1569, olej, płótno, 100 x 152,5 cm, nabytek Zamku Królewskiego w Warszawie (2021 r.)

Gwiazda wystawy

Prawdziwą gwiazdą tego pokazu jest jednak Sandro Botticelli i jego Historia Wirginii - obraz pierwotnie pełniący funkcję spalliery w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Jej pendant stanowiła Historia Lukrecji, dziś znajdująca się w Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie.

Sandro Botticelli to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa renesansowego, ulubieniec Wawrzyńca Wspaniałego, signora Florencji w latach 1469-1492, trzeciego władcy tego państwa z dynastii Medyceuszy - wielkiego mecenasa sztuki, uważanego powszechnie za ideał oświeconego władcy. To dzięki Wawrzyńcowi Wspaniałemu Florencja w drugiej połowie XV w. staje się głównym ośrodkiem włoskiego odrodzenia, a Sandro Botticelli ma w tym swój niemały udział. 

Historia Wirginii reprezentuje późny okres twórczości Botticellego, na której piętno odcisnęły wydarzenia polityczne i społeczne florenckiego kryzysu na przełomie XV i XVI wieku.

Ekspozycja w renesansowym wnętrzu Zamku Królewskiego w Warszawie

Ekspozycja jest prezentowana w najważniejszym renesansowym wnętrzu Zamku Królewskiego w Warszawie - Dawnej Izbie Poselskiej, a jej scenografia za pomocą wyrafinowanej gry brył i światła stwarza optymalne warunki do obcowania z arcydziełami z Bergamo.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Ambasadą Republiki Włoskiej i znajduje się w programie obchodów 100-lecia zawarcia między Włochami i odrodzoną Polską konwencji handlowej, będącej kamieniem milowym w budowie pomyślnych relacji gospodarczych pomiędzy oboma krajami.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog zawierający eseje i szczegółowe informacje o prezentowanych obiektach, cykl wykładów i spotkań na wystawie oraz program edukacyjny. 

21 czerwca– 2 października 2022 r.

Galeria Arcydzieł

Pokaz w ramach cyklu "Arcydzieła na Zamku"

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Zamku: www.zamek-krolewski.pl