Ulubiony kiosk PRZEJRZYJ NAJNOWSZE WYDANIE ONLINE Budujemy Dom ZAMÓW Z PRZESYŁKĄ GRATIS >>

Mistrzowie designu

Teatr rzeczy

2018-01-25 Tekst: Małgorzata StalmierskaZdjęcia: Lee Brom

Eleganckie, szykowne, luksusowe. Interpretujące tradycję w nowatorski sposób, wykonane z najwyższej jakości materiałów za pomocą rzemieślniczych technik. Takie są przedmioty tworzone przez Lee Brooma - gwiazdę brytyjskiego designu.

Gdy miał 7 lat, jego największą pasją było występowanie w teatrze. Potem wciągnęło go projektowanie mody. Jako 17-latek wygrał staż u ekscentrycznej Vivienne Westwood, więc zdecydował się na studia na wydziale projektowania w Central Saint Martins College of Art & Design, gdzie zgłębiał tajniki kobiecej mody. Szybko jednak przekonał się do projektowania wnętrz. Pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiał, dekorując bary i nocne kluby. Współpracował wtedy w duecie Makilee Design z koleżanką ze studiów, ale po paru latach postanowił działać solo i otworzył własne studio. Debiutancka kolekcja Neo Neon miała w sobie jeszcze posmak nocnego życia - Lee Broom wykorzystał w niej kolorowe świetlówki. Zdecydował się przy tym na odważny, ekstrawagancki krok, udekorował bowiem nimi bardzo tradycyjne meble. Podświetlony mahoniowy fotel Electric Louis - najbardziej chyba znany sprzęt z tej kolekcji - wygląda niczym ekstrawagancki tron króla nocnych lokali. To teatralne połączenie dwóch skrajnie różnych estetyk nie podbiło co prawda świata designu, ale zapewniło jego autorowi całkiem sporą sławę. I utwierdziło Brooma w przekonaniu, że twórcze czerpanie z tradycji to właściwy kierunek.

Teatr rzeczy Teatr rzeczy
Dla marki Wedgwood Lee Broom stworzył limitowaną serię naczyń, odwołując się do najlepszych tradycji tej 250-letniej firmy. W lampie kaflowej (Tile Lamp)z kolekcji Heritage Boy wykorzystane zostały płytki ceramiczne, wykonane tradycyjną techniką.

W kolejnych projektach poszedł właśnie tą drogą, choć złagodził nieco dukt, nadając mu mniej ekscentryczny charakter. W skład kolekcji Heritage Boy weszły meble obite perskimi dywanami, wyłożone parkietem z różnych rodzajów drewna oraz obłożone ceramicznymi kaflami. Tradycyjne techniki spotkały się tu z nowoczesną formą, podobnie jak w przypadku oświetlenia ze szkłem kryształowym w roli głównej. W 2010 roku, tworząc lampy do londyńskiego baru i restauracji Coquine, Lee Broom postanowił wykorzystać znalezione na pchlim targu kryształowe wazony. Dwa lata później, projektując kolekcję Crystal Bulb, poszedł o krok dalej. Z kryształowego, tradycyjnie wydmuchiwanego i ciętego ręcznie szkła zrobił żarówki tak efektowne, że nie potrzebowały niczego więcej oprócz oprawki ze szczotkowanego mosiądzu z wygrawerowanym, bardzo eleganckim logotypem marki.

Teatr rzeczy Teatr rzeczy
Wykonane ręcznie sprzęty z kolekcji Shadow zapraszają nas do zabawyz iluzją optyczną - w zależności od kąta patrzenia wydaje się, że są z drewna lub objawiają swoje zupełnie czarne oblicze. Salonowy fotel z podnóżkiem odważnie łączy luksusowe tkaniny z ekstrawaganckimi ćwiekami.

Od tej chwili logo Lee Broom nie schodzi z afisza, żeby użyć określenia z kręgu teatralnej stylistyki projektanta. Stylistyki, która z każdego pokazu nakazuje czynić zaskakujący spektakl. Bez względu na to, czy jest to szlachetnie minimalistyczna inscenizacja jak w prezentacji Drunken Collection, czy lustrzano-świetlne widowisko, jakim była ekspozycja „Opticality” na London Design Festival w 2016 roku, czy zaprezentowany w tym roku z Mediolanie elegancki „Wehikuł czasu” - karuzela w bieli z projektami z ostatnich 10 lat.

Data publikacji: 2018-01-25

Zobacz też:

Pozostali mistrzowie designu
(1947-2007) Jeden z najważniejszych reprezentantów duńskiego designu, stanowiący razem z Arne Jacobsenem i Finnem Juhlem wielką trójcę tamtejszego wzornictwa XX wieku.
Jedyne prawdziwe krzesło
Hans Wegner zaprojektował ponad 500 krzeseł i ciągle nie miał dość. Jego marzeniem było stworzenie tego doskonałego, czego - jak twierdził - nie udało mu się dokonać. Historia designu pokazuje jednak, jak bardzo się mylił.   Czytaj dalej
Absolwent Uniwersytetu Sztuki i Designu 
w Offenbach. Od 2006 roku prowadzi w tym mieście własne studio projektowe.
Przewrotna klasyka
Sebastian Herkner nie goni za trendami, dlatego jego projekty są ponadczasowe, a przy tym bardzo nowatorskie. Nic dziwnego, że jest zdobywcą licznych nagród i ulubieńcem wnętrzarskich magazynów.   Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Widzę formę
  Sebastian Pietkiewicz odczarowuje szkło kryształowe. Dzięki niemu zyskuje ono nowoczesny kształt i zaskakuje nietypowymi połączeniami. Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe