Mistrzowie designu

Teatr rzeczy

2018-01-25 Tekst: Małgorzata StalmierskaZdjęcia: Lee Brom

Eleganckie, szykowne, luksusowe. Interpretujące tradycję w nowatorski sposób, wykonane z najwyższej jakości materiałów za pomocą rzemieślniczych technik. Takie są przedmioty tworzone przez Lee Brooma - gwiazdę brytyjskiego designu.

Gdy miał 7 lat, jego największą pasją było występowanie w teatrze. Potem wciągnęło go projektowanie mody. Jako 17-latek wygrał staż u ekscentrycznej Vivienne Westwood, więc zdecydował się na studia na wydziale projektowania w Central Saint Martins College of Art & Design, gdzie zgłębiał tajniki kobiecej mody. Szybko jednak przekonał się do projektowania wnętrz. Pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiał, dekorując bary i nocne kluby. Współpracował wtedy w duecie Makilee Design z koleżanką ze studiów, ale po paru latach postanowił działać solo i otworzył własne studio. Debiutancka kolekcja Neo Neon miała w sobie jeszcze posmak nocnego życia - Lee Broom wykorzystał w niej kolorowe świetlówki. Zdecydował się przy tym na odważny, ekstrawagancki krok, udekorował bowiem nimi bardzo tradycyjne meble. Podświetlony mahoniowy fotel Electric Louis - najbardziej chyba znany sprzęt z tej kolekcji - wygląda niczym ekstrawagancki tron króla nocnych lokali. To teatralne połączenie dwóch skrajnie różnych estetyk nie podbiło co prawda świata designu, ale zapewniło jego autorowi całkiem sporą sławę. I utwierdziło Brooma w przekonaniu, że twórcze czerpanie z tradycji to właściwy kierunek.

Teatr rzeczy Teatr rzeczy
Dla marki Wedgwood Lee Broom stworzył limitowaną serię naczyń, odwołując się do najlepszych tradycji tej 250-letniej firmy. W lampie kaflowej (Tile Lamp)z kolekcji Heritage Boy wykorzystane zostały płytki ceramiczne, wykonane tradycyjną techniką.

W kolejnych projektach poszedł właśnie tą drogą, choć złagodził nieco dukt, nadając mu mniej ekscentryczny charakter. W skład kolekcji Heritage Boy weszły meble obite perskimi dywanami, wyłożone parkietem z różnych rodzajów drewna oraz obłożone ceramicznymi kaflami. Tradycyjne techniki spotkały się tu z nowoczesną formą, podobnie jak w przypadku oświetlenia ze szkłem kryształowym w roli głównej. W 2010 roku, tworząc lampy do londyńskiego baru i restauracji Coquine, Lee Broom postanowił wykorzystać znalezione na pchlim targu kryształowe wazony. Dwa lata później, projektując kolekcję Crystal Bulb, poszedł o krok dalej. Z kryształowego, tradycyjnie wydmuchiwanego i ciętego ręcznie szkła zrobił żarówki tak efektowne, że nie potrzebowały niczego więcej oprócz oprawki ze szczotkowanego mosiądzu z wygrawerowanym, bardzo eleganckim logotypem marki.

Teatr rzeczy Teatr rzeczy
Wykonane ręcznie sprzęty z kolekcji Shadow zapraszają nas do zabawyz iluzją optyczną - w zależności od kąta patrzenia wydaje się, że są z drewna lub objawiają swoje zupełnie czarne oblicze. Salonowy fotel z podnóżkiem odważnie łączy luksusowe tkaniny z ekstrawaganckimi ćwiekami.

Od tej chwili logo Lee Broom nie schodzi z afisza, żeby użyć określenia z kręgu teatralnej stylistyki projektanta. Stylistyki, która z każdego pokazu nakazuje czynić zaskakujący spektakl. Bez względu na to, czy jest to szlachetnie minimalistyczna inscenizacja jak w prezentacji Drunken Collection, czy lustrzano-świetlne widowisko, jakim była ekspozycja „Opticality” na London Design Festival w 2016 roku, czy zaprezentowany w tym roku z Mediolanie elegancki „Wehikuł czasu” - karuzela w bieli z projektami z ostatnich 10 lat.

Data publikacji: 2018-01-25

Zobacz też:

Pozostali mistrzowie designu
LUCA NICHETTO
(UR. 1976)
Pochodzi z Wenecji, gdzie ukończył wzornictwo przemysłowe na IUAV. Projektuje przedmioty użytkowe: od mebli przez oświetlenie i akcesoria po szkło, Luca Nichetto ceramikę i tkaniny, a także wnętrza i architekturę.
Włoski design - Luca Nichetto
Wystarczy spojrzeć na archipelag projektów Luki Nichetta, by zrozumieć jego dusze wenecjanina. Funkcjonalne formy ze szczyptą włoskiej elegancji oraz doskonała jakość wykonania i materiałów to znaki szczególne projektów Nichetta.   Czytaj dalej
RAY I CHARLES EAMES
Ray (1912–1988) i Charles (1907–1978) Eames są najbardziej znanym małżeństwem w historii designu. Razem żyli (przez ponad 50 lat!), razem pracowali, a także razem się bawili – znani byli z poczucia humoru. Stworzyli wiele mebli, które dziś mają status ikon designu. W ich domu, Eames House, w kalifornijskiej miejscowości Pacific Palisades obecnie mieści się muzeum.
Najsłynniejsze krzesło w historii - Eames Plastic
Ma wiele typów podstaw, kolorów i sposobów wykończenia. Jednak DNA krzesła Eames Plastic jest jedno - to plastikowe siedzisko.   Czytaj dalej

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
10 najbardziej designerskich hoteli na świecie!
Są takie miejsca, w których jesteśmy o krok od dotknięcia nieba. Dla jednych jest to rodzinny dom prababci, dla innych domek na wodzie na Bora Bora. Niemniej jednak przygotowaliśmy dla Was subiektywny przewodnik po wyjątkowych hotelach z całego świata. Wyróżniają się wyjątkowym designem, pomysłem i bliskim obcowaniem z przyrodą. Zobaczcie sami! Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe