Mistrzowie designu

Ruchome przedmioty - iluzja w designie

2018-04-24 Tekst: Małgorzata StalmierskaZdjęcia: Musée Arts Décoratifs, Paryż

Obiekty Constance Guisset są subtelne i eteryczne. Zdają się beztrosko lewitować w przestrzeni. Nic dziwnego - ich autorka jest zafascynowana tańcem i ruchem, który za nic ma grawitację.

Constance Guisset projektuje meble i lampy, ale jest także autorką biżuterii, scenografii, instalacji i wideo. U podstaw jej twórczości leży zainteresowanie ideą ruchu i iluzji. Lampy przypominają zwiewne motyle, meble zdają się tańczyć, a wszystkiemu towarzyszy atmosfera beztroski i zabawy.

Lekkie, delikatne, poetyckie, owiane tajemnicą podbijają serca miłośników różnych stylów. Świetnie odnajdują się zarówno we wnętrzach industrialnych, jak i eleganckich. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nie tyle się w nie wpisują, co zawłaszczają przestrzeń, wprowadzając do niej nie tylko dobry design, ale także bajkowy, trochę nierealny klimat. Nie do końca wiemy, jaka siła wprawia je w ruch, dzięki czemu zyskują dynamikę.

Iluzjonista czy designer?

Guisset jak doskonały iluzjonista wykorzystuje asymetrię, tworzy napięcie między poszczególnymi elementami, a przy tym skrzętnie ukrywa technologię. Największą gwiazdą wśród projektów Guisset jest Vertigo. Falująca, ażurowa lampa wisząca mimo tego, że wykonana została z włókna szklanego, tworzywa i metalu, a jej wymiary są imponujące - dostępna jest w wersji 140 i 200 cm średnicy - sprawia jednak wrażenie bardzo delikatnej. Niczym zalotny, rozłożysty kapelusz lub nie do końca zidentyfikowany obiekt latającyunosi się ponad naszymi głowami. Jako że jest lekka, trochę traci równowagę i zostaje wprawiona w ruch. Magia i piękno w jednym.

Dyfuzor olejków elektrycznych
Cumulus (Ed. Nature & Découvertes) to oryginalny ceramiczny dyfuzor olejków eterycznych, za sprawą którego można naprawdę poczuć się jak w niebie.

Długa droga do projektowania

Zanim jednak cały świat pokochał Vertigo, jego autorka przebyła długą i zaskakującą drogę do projektowania. Ukończyła trzy bardzo prestiżowe francuskie uczelnie. Zaczęła od międzynarodowej szkoły biznesu ESSEC. Biznes interesował ją do tego stopnia, że postanowiła zrobić dyplom MBA w Indiach. Potem pracowała jako asystentka ministra spraw zagranicznych w Tokio, aż postanowiła zmienić kierunek na zarządzanie kulturą. W tym też celu podjęła studia w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu, znanym także jako Sciences Po. Kiedy jednak zaczęła prowadzić Nelson Galery, zrozumiała, że bliżej jej do sztuki i designu - dziedzin, w których można w większym stopniu rozwijać kreatywność.

Dlatego podjęła naukę w ENSCI - Les Atelier - jedynej francuskiej uczelni oferującej zaawansowane studia
w zakresie designu. W międzyczasie była menagerem w studio słynnych braci Bouroullec. Tam poznała tajniki pracy
studia projektowego i nauczyła się, że stworzenie przedmiotu wymaga wiele cierpliwości.

Współpraca ze światowymi markami

W 2009 roku otworzyła własne studio. Współpracuje z wieloma francuskimi i światowymi markami. Studio realizuje także projekty scenografii oraz oprawę wystaw dla francuskich muzeów. Teraz jedno z nich - Musée Arts Décoratifs w Paryżu - pokazuje twórczość Constance Guisset na wystawie „Actio!” (do 11 marca 2018 roku). To piękne podsumowanie 10-letniej kariery Guisset, a może lepiej powiedzieć: efektowne entrée. Bo nie ma wątpliwości, że projektantka jeszcze nie raz zaprosi nas doeterycznego, tajemniczego świata przedmiotów, który kreuje z dużą konsekwencją i niesłabnącą fantazją.

Data publikacji: 2018-04-24
Constance Guisset mieszka i pracuje
w Paryżu. Od 2009 roku prowadzi własne
studio, specjalizujące się w projektowaniu mebli, oświetlenia, akcesoriów i wnętrz, a także scenografii. Wspópracuje z takimi markami jak Petite Friture, Moustache, Molteni&C czy Louis Vuitton. Jest laureatką wielu nagród oraz bohaterką kilku wystaw w ważnych muzeach. Jej projekty są subtelne i nieoczywiste.
Chantilly (Ed. Moustache) to tańcząca na długich nóżkach lampa ze sklejki z apetycznym kloszem przypominającym bezę.
Constance Guisset mieszka i pracuje
w Paryżu. Od 2009 roku prowadzi własne
studio, specjalizujące się w projektowaniu mebli, oświetlenia, akcesoriów i wnętrz, a także scenografii. Wspópracuje z takimi markami jak Petite Friture, Moustache, Molteni&C czy Louis Vuitton. Jest laureatką wielu nagród oraz bohaterką kilku wystaw w ważnych muzeach. Jej projekty są subtelne i nieoczywiste.
Konstrukcja bujanego fotela Sol (Molteni & C) przypomina promienie słońca. Mebel sprawdzi się zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz.
Constance Guisset mieszka i pracuje
w Paryżu. Od 2009 roku prowadzi własne
studio, specjalizujące się w projektowaniu mebli, oświetlenia, akcesoriów i wnętrz, a także scenografii. Wspópracuje z takimi markami jak Petite Friture, Moustache, Molteni&C czy Louis Vuitton. Jest laureatką wielu nagród oraz bohaterką kilku wystaw w ważnych muzeach. Jej projekty są subtelne i nieoczywiste.
Sofa Nubilo zaprojektowana dla Petite Friture pozwala na dowolne ułożenie okrągłych poduszek, tak aby stworzyły najbardziej wygdną dla nas kombinację.

Zobacz też:

Pozostali mistrzowie designu
LUCA NICHETTO
(UR. 1976)
Pochodzi z Wenecji, gdzie ukończył wzornictwo przemysłowe na IUAV. Projektuje przedmioty użytkowe: od mebli przez oświetlenie i akcesoria po szkło, Luca Nichetto ceramikę i tkaniny, a także wnętrza i architekturę.
Włoski design - Luca Nichetto
Wystarczy spojrzeć na archipelag projektów Luki Nichetta, by zrozumieć jego dusze wenecjanina. Funkcjonalne formy ze szczyptą włoskiej elegancji oraz doskonała jakość wykonania i materiałów to znaki szczególne projektów Nichetta.   Czytaj dalej
RAY I CHARLES EAMES
Ray (1912–1988) i Charles (1907–1978) Eames są najbardziej znanym małżeństwem w historii designu. Razem żyli (przez ponad 50 lat!), razem pracowali, a także razem się bawili – znani byli z poczucia humoru. Stworzyli wiele mebli, które dziś mają status ikon designu. W ich domu, Eames House, w kalifornijskiej miejscowości Pacific Palisades obecnie mieści się muzeum.
Najsłynniejsze krzesło w historii - Eames Plastic
Ma wiele typów podstaw, kolorów i sposobów wykończenia. Jednak DNA krzesła Eames Plastic jest jedno - to plastikowe siedzisko.   Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Bo Concept
Jakie wnętrza kochają Polacy? - Wywiad z Kamilem Maślanką - właścicielem Bo Concept Warszawa
Targi wnętrzarskie iSaloni w Mediolanie zaprezentowały nam mocne kolory takie jak butelkowa zieleń, głęboki granat, a nawet różne odcienie żółtego. Czy ma to przełożenie na decyzje konsumentów? Wybieramy bezpieczną szarość, czy raczej jesteśmy skłonni do "wnętrzarskiego szaleństwa"? Czy po latach użytkowania wersalki chętnie decydujemy się na innowacyjne meble modułowe? I jaki jest kultowy model duńskiej marki Bo Concept? Na te wszystkie pytania odpowiedział nam Kamil Maslanka - właściciel sklepu Bo Concept Warszawa. Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe