Mistrzowie designu

Najsłynniejsze krzesło w historii - Eames Plastic

2018-07-06 Tekst: Anna GrużewskaZdjęcia: serwis prasowy

Ma wiele typów podstaw, kolorów i sposobów wykończenia. Jednak DNA krzesła Eames Plastic jest jedno - to plastikowe siedzisko.

Eamesowie marzyli, by krzesło ich autorstwa było demokratyczne. W ich zamyśle wcale nie miało stać się ikoną designu.

Jedno z najsłynniejszych krzeseł w historii nie powstałoby, gdyby nie pewien konkurs. Zorganizowało go nowojorskie muzeum sztuki nowoczesnej MoMA pod hasłem "Low Cost Furniture Design" pod koniec lat 40. XX wieku. USA właśnie podnosiły się po II wojnie światowej, potrzebne więc były tanie, łatwo dostępne i praktyczne meble. Takie założenia były zgodne z filozofią projektowania głoszoną przez małżeństwo Ray i Charlesa Eamesów. Pracująca wspólnie para designerów chciała pięknie meblować domy niezależnie od statusu finansowego odbiorców. Poszukując odpowiedniego rozwiązania, eksperymentowali ze sklejką. Jednak materiał nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Dlatego postanowili wykorzystać włókno szklane. Okazało się, że dzięki temu, nowemu wówczas materiałowi można uzyskiwać niespotykane dotychczas formy. To jednak nie przekonało jury obradującego pod przewodnictwem słynnego Ludwiga Miesa van der Rohe. Wybitny przedstawiciel modernizmu i autor awangardowych mebli nie poznał się na talencie małżeństwa Eamesów. Zajęli oni drugie miejsce.

Model Eames Plastic może mieć drewniane lub stalowe nogi, a nawet płozy bujaka. Natomiast plastikowe siedzisko występuje również w wersji tapicerowanej lub z małą poduszeczką.

Krzesło Eamesów ikoną designu

Tymczasem przyszłość dopisała do historii konkursu własny rozdział. O zwycięzcy nikt dzisiaj nie pamięta, krzesło zaś Eamesów szybko stało się ikoną designu, by w końcu zyskać na prawdziwej popularności. Zwłaszcza, że teraz to nie jeden model, a cała rodzina krzeseł. Są wśród nich krzesła jadalniane (DAW), modele bez oparć - DSW i DSX, bujak (RAR) czy efektowne krzesło jadalniane DSR, nazywane również Eiffel Chair, gdyż jego metalowa podstawa przypomina nieco konstrukcję słynnej wieży.

Data publikacji: 2018-07-06

Zobacz też:

Pozostali mistrzowie designu
MAURICE BERGER
(1866-1930) francuski farmaceuta i chemik. 16 czerwca 1898 roku opatentował projekt lampy zapachowej. Twórca działającej do dziś marki Lampe Berger Paris.
Francuski design - Maurice Berger
Lampe Berger zachwyca pięknym kształtem i zapachem, jednak stworzono ją w celach higienicznych. Na szczęście nam nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z jej użytkowania.   Czytaj dalej
OIVA TOIKKA
(UR. 1931)
Jest jednym z najważniejszych projektantów szkła. Od lat 50. rozwija swój indywidualny styl, eksperymentując z formami i barwami. Jego prace łączą nieograniczoną wyobraźnię
z ogromną wiedzą na temat właściwości materiału.
Oiva Toikka - jeden ze współczesny mistrzów szkła
Projekty Oivy Toikki to swoisty skandynawski barok, łączący rozmaite inspiracje.   Czytaj dalej

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Wyjątkowe hotele w Europie
Wyjątkowe hotele w Europie
Dobra architektura - w tym wnętrz - to nie tylko domy, mieszkania i biura. To coraz częściej również hotele, o których myślimy, kiedy pogoda zaczyna sprzyjać weekendowym wypadom. Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe