Mistrzowie designu

Najsłynniejsze krzesło w historii - Eames Plastic

2018-07-06 Tekst: Anna GrużewskaZdjęcia: serwis prasowy

Ma wiele typów podstaw, kolorów i sposobów wykończenia. Jednak DNA krzesła Eames Plastic jest jedno - to plastikowe siedzisko.

Eamesowie marzyli, by krzesło ich autorstwa było demokratyczne. W ich zamyśle wcale nie miało stać się ikoną designu.

Jedno z najsłynniejszych krzeseł w historii nie powstałoby, gdyby nie pewien konkurs. Zorganizowało go nowojorskie muzeum sztuki nowoczesnej MoMA pod hasłem "Low Cost Furniture Design" pod koniec lat 40. XX wieku. USA właśnie podnosiły się po II wojnie światowej, potrzebne więc były tanie, łatwo dostępne i praktyczne meble. Takie założenia były zgodne z filozofią projektowania głoszoną przez małżeństwo Ray i Charlesa Eamesów. Pracująca wspólnie para designerów chciała pięknie meblować domy niezależnie od statusu finansowego odbiorców. Poszukując odpowiedniego rozwiązania, eksperymentowali ze sklejką. Jednak materiał nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Dlatego postanowili wykorzystać włókno szklane. Okazało się, że dzięki temu, nowemu wówczas materiałowi można uzyskiwać niespotykane dotychczas formy. To jednak nie przekonało jury obradującego pod przewodnictwem słynnego Ludwiga Miesa van der Rohe. Wybitny przedstawiciel modernizmu i autor awangardowych mebli nie poznał się na talencie małżeństwa Eamesów. Zajęli oni drugie miejsce.

Model Eames Plastic może mieć drewniane lub stalowe nogi, a nawet płozy bujaka. Natomiast plastikowe siedzisko występuje również w wersji tapicerowanej lub z małą poduszeczką.

Krzesło Eamesów ikoną designu

Tymczasem przyszłość dopisała do historii konkursu własny rozdział. O zwycięzcy nikt dzisiaj nie pamięta, krzesło zaś Eamesów szybko stało się ikoną designu, by w końcu zyskać na prawdziwej popularności. Zwłaszcza, że teraz to nie jeden model, a cała rodzina krzeseł. Są wśród nich krzesła jadalniane (DAW), modele bez oparć - DSW i DSX, bujak (RAR) czy efektowne krzesło jadalniane DSR, nazywane również Eiffel Chair, gdyż jego metalowa podstawa przypomina nieco konstrukcję słynnej wieży.

Data publikacji: 2018-07-06

Zobacz też:

Pozostali mistrzowie designu
RAY I CHARLES EAMES
Ray (1912–1988) i Charles (1907–1978) Eames są najbardziej znanym małżeństwem w historii designu. Razem żyli (przez ponad 50 lat!), razem pracowali, a także razem się bawili – znani byli z poczucia humoru. Stworzyli wiele mebli, które dziś mają status ikon designu. W ich domu, Eames House, w kalifornijskiej miejscowości Pacific Palisades obecnie mieści się muzeum.
Najsłynniejsze krzesło w historii - Eames Plastic
Ma wiele typów podstaw, kolorów i sposobów wykończenia. Jednak DNA krzesła Eames Plastic jest jedno - to plastikowe siedzisko.   Czytaj dalej
FRONT DESIGN
Grupę tworzą dwie Szwedki: Sofia Lagerkvist (ur. 1976) i Anna Lindgren (1977). Ich projekty powstają w wyniku wspólnych dyskusji, poszukiwań
i eksperymentów. Tworzyły dla: Moroso, Moooi, Kvadrat, Stelton i IKEA. Ich projekty są znane i bardzo cenione na całym świecie.
Poznaj projekty Front Design i dowiedz się, co je wyróżnia
Działają tylko w duecie, a pomysłów mają tyle co cała armia. Zobowiązuje nawet nazwa grupy - Front. Dla nich żaden pomysł nie jest zbyt odważny.   Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Kultowe krzesło siatkowe Henryka Sztaby powraca!
Zaprojektowane w 1968 roku przez Henryka Sztabę i przywrócone do produkcji dzięki Projekt68, marce założonej przez wnuka projektanta, kultowe krzesło siatkowe trafi na internetową platformę yestersen w pięciu ekskluzywnych wykończeniach. Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe