Mistrzowie designu

Francuski design - Maurice Berger

2018-09-18 Tekst: Anna GrużewskaZdjęcia: serwis prasowy

Lampe Berger zachwyca pięknym kształtem i zapachem, jednak stworzono ją w celach higienicznych. Na szczęście nam nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z jej użytkowania.

Arcydzieła sztuki zdobniczej

Dla Lampe Berger niezwykłe formy projektowali najwięksi przedstawiciele francuskiego designu.

Lampa Planète stanowi połączenie delikatnego, ceramicznego korpusu z nasadką przedstawiającą gwieździstą planetę otoczoną cynowym pierścieniem. Projekt Tous Les Trois.

Pablo Picasso powiedział kiedyś: "Lampe Berger to najmądrzejszy zapach". Ambasadorką marki była sama Coco Chanel. Niezwykła lampa zapachowa, którą wymyślił i opatentował Maurice Berger, działa bowiem na zmysły nawet najbardziej wyrafinowanych twórców!

Hilton McConnico stworzył wyjątkowy przedmiot, który stał się synonimem luksusu. Wykonana ze szlachetnej porcelany z Limoges granatowa kula zwieńczona jest figurką małpki Fifi.

Wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku w Paryżu. Aptekarz i chemik, Maurice Berger, chciał stworzyć urządzenie do dezynfekcji powietrza. W tym czasie francuska socjeta coraz bardziej interesowała się zdrowiem i higieną. Jednak w gęsto zaludnionym Paryżu nie było łatwo wprowadzić nowe trendy.

Berger długo pracował nad wynalazkiem, a przetestować postanowił go u siebie w domu. Zaprosił na kolację znakomitych gości, lecz w mieszkaniu powitał ich nie zapach pieczystego, a delikatna kwiatowa woń. Efekt był spektakularny, a zainteresowanie lampą przekroczyło oczekiwanie.

Galaxie - lampa wykonana z porcelany z Limoges, sygnowana przez Sylvie Langet. Pochodzi
z limitowanej serii Édition d’art.

Maurice Berger zaczął więc sprzedawać urządzenie. Najpierw w aptece Delouche w Levallois-Perret, później we własnym sklepie, który nazwał L’Ozosenteur. Berger zarządzał swoją dobrze prosperującą firmą do 1927 r. Później biznes przejął Jean-Jacques Faillot, który z małej firmy utworzył ogromną spółkę. Faillot powiększył ofertę manufaktury o ponad 100 nowych modeli lamp i nawiązał współpracę z tak znanymi markami jak Lalique, Gallé i Baccarat.

Disco King, proj. Jean Charles de Castelbajac. Zasiadający na godnej monarchy poduszce, Disco King jest hołdem złożonym przez artystę dla lat 80. minionego stulecia oraz symbolem niezapomnianej 'Gorączki sobotniej nocy".

Dzięki nim mała lampka zapachowa o aptecznym rodowodzie urosła do rangi dzieła sztuki, stając się przedmiotem pożądanym w najelegantszych paryskich salonach. Tak jest po dziś dzień. Kolejni wielcy twórcy podejmują wyzwanie stworzenia formy, w którą można zamknąć odświeżający zapach.

Data publikacji: 2018-09-18

Zobacz też:

Pozostali mistrzowie designu
MAURICE BERGER
(1866-1930) francuski farmaceuta i chemik. 16 czerwca 1898 roku opatentował projekt lampy zapachowej. Twórca działającej do dziś marki Lampe Berger Paris.
Francuski design - Maurice Berger
Lampe Berger zachwyca pięknym kształtem i zapachem, jednak stworzono ją w celach higienicznych. Na szczęście nam nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z jej użytkowania.   Czytaj dalej
OIVA TOIKKA
(UR. 1931)
Jest jednym z najważniejszych projektantów szkła. Od lat 50. rozwija swój indywidualny styl, eksperymentując z formami i barwami. Jego prace łączą nieograniczoną wyobraźnię
z ogromną wiedzą na temat właściwości materiału.
Oiva Toikka - jeden ze współczesny mistrzów szkła
Projekty Oivy Toikki to swoisty skandynawski barok, łączący rozmaite inspiracje.   Czytaj dalej

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Wyjątkowe hotele w Europie
Wyjątkowe hotele w Europie
Dobra architektura - w tym wnętrz - to nie tylko domy, mieszkania i biura. To coraz częściej również hotele, o których myślimy, kiedy pogoda zaczyna sprzyjać weekendowym wypadom. Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe