Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Ze świata designu

Drogocenne dodatki

2017-05-16

Jaja Fabergé wzbudzają zachwyt od ponad 130 lat. Wykonane z najwyższym kunsztem ze złota, emalii i drogocennych kamieni są niezwykłymi arcydziełami sztuki jubilerskiej. Na rynku pojawiają się rzadko, a jeśli się to zdarzy, osiągają zawrotne ceny.

Ich historia sięga roku 1885, kiedy to car Aleksander III postanowił sprawić żonie niebanalny prezent z okazji Wielkanocy. A że Maria Fiodorowna, jak każda kobieta, a zwłaszcza cesarzowa, lubiła błyskotki, na prezent wymyślił jajo „na bogato”. Z pomysłem tym zwrócił się do Petera Carla Fabergé, który od jakiegoś czasu prowadził przedsiębiorstwo jubilerskie założone przez ojca i wykonywał wcześniej dla dworu różne zlecenia. Powstało białe, emaliowane jajko z żółtkiem wykonanym ze złota, mieszczące w środku złotą kurę, w której wnętrzu znajdowała się z kolei carska korona. Maria była zachwycona, a Fabergé musiał od tej pory dostarczać co roku wielkanocny prezent dla cesarzowej, a od 1895 roku po dwa – kolejny car, Mikołaj II obdarowywał zarówno swoją matkę, jak i żonę Aleksandrę Fiodorownę. 

Jajko z pnącymi różami (Rose Trellis Egg)
z 1907 roku Mikołaj II podarował swojej żonie Aleksandrze Fiodorownie.

Za każdym razem powstawało zupełnie inne dzieło, kryjące w sobie urokliwą niespodziankę, np. zegarek, widoki duńskich pałaców, chodzącego słonika wysadzanego klejnotami, miniaturkę okrętu Pamięć Azowa czy malutką karetę, którą cesarzowa jechała na koronację.Każde zupełnie inne, ale wszystkie równie zachwycające, dopracowane w każdym milimetrze i błyszczące diamentami, szafirami czy perłami.

Wzorów nie wymyślał Fabergé, ale jego pracownicy - pierwsze było dziełem Eryka Kollina, najwięcej stworzył ich główny mistrz w petersburskim oddziale Fabergé, a zarazem główny projektant Michaił Perchin, którego zastąpił po śmierci w 1903 roku Henrik Wigström.

Duże zasługi miała też młoda projektantka Alma Teresa Pihl, autorka uznawanego za jedno z najpiękniejszych i oryginalnych, awangardowego jak na 1913 rok, w którym powstało, Jajka lodowego. Fabergé sam jednak akceptował projekty i nadzorował cały proces powstawania miniaturowych dzieł. W sumie do 1917 roku wykonano 50 jaj carskich, z czego do dzisiaj zachowały się 43.

Fabergé robił także podobne wyroby dla arystokracji i możnych - powstało ich kilkadziesiąt. Obecnie rozsiane są po muzeach i kolekcjach prywatnych - najwięcej znajduje się w USA i Rosji, trzy ma w swojej kolekcji królowa Elżbieta. W 2004 roku na aukcję w Sotheby’s wystawiona została kolekcja dziewięciu jaj Fabergé należących do rodziny Forbesów. Za 100 milionów dolarów kupił je rosyjski miliarder i kolekcjoner sztuki Wiktor Wekselberg, który w 2013 roku otworzył w Petersburgu prywatne Muzeum Fabergé, gdzie można je podziwiać. Z kolei trzy lata temu świat obiegła sensacyjna wiadomość o odnalezieniu jednego z carskich jaj na targu staroci. Kupił je za 14 tysięcy dolarów handlarz złomu i wkrótce odsprzedał za 30 milionów dolarów!

Data publikacji: 2017-05-16

Zobacz też:

Pozostałe wieści ze świata designu
Jesienny rozkład jazdy
Jesteś miłośnikiem polskiego wzornictwa? Interesują Cię światowe trendy w designie? Jesienią odbędzie się mnóstwo imprez i festiwali poświęconych projektowaniu. Będzie na nich również redakcja magazynu Czas na Wnętrze - zapraszamy!
serwisy prasowe
Czytaj dalej
Torba na kwiaty
Wizualny żart, gra z widzem, zabawa w skojarzenia. Wazon Paper Bag marki Rosenthal prowokuje, wywołuje uśmiech, zachęca do dyskusji. A przy okazji jest dziełem jednego z najsłynniejszych fińskich designerów.
serwis prasowy Rosenthal
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Absolwent Uniwersytetu Sztuki i Designu 
w Offenbach. Od 2006 roku prowadzi w tym mieście własne studio projektowe.
Przewrotna klasyka
Sebastian Herkner nie goni za trendami, dlatego jego projekty są ponadczasowe, a przy tym bardzo nowatorskie. Nic dziwnego, że jest zdobywcą licznych nagród i ulubieńcem wnętrzarskich magazynów.   Czytaj dalej
Sebastian Herkner projektuje nie tylko meble. 
Dla marki Rosenthal powstał m.in. wazon Falda,  łączący klasyczną formę amfory ze złotą kryzą, żartobliwie nawiązującą do plisowanej sukni.
Nieco industrialnie, ale  bardzo wygodnie i przytulnie – to sofa Pipe zaprojektowana dla Moroso.
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe