Ze świata designu

Minimalistyczna kolekcja z naturalnymi materiałami

2018-04-13

Energia i koloryt sześciu europejskich miast stały się punktem odniesienia dla projektantki Kingi Smardz-Gawłowskiej przy tworzeniu firmy borcas.

Rozszyfrowanie tajemniczej nazwy borcas przypomina podróż palcem po mapie. Borcas to Berlin, Oslo, Rzym, Kraków, Amsterdam i Sewilla. To również energia każdego z tych miast, jego lokalny koloryt, emocje, które towarzyszyły przebywaniu w tych miejscach. Zdaniem Kingi Smardz-Gawłowskiej podróże przekładają się na projektowanie. Przygoda z borcas zaczęła się od kolekcji Oslo. Pierwsza wizyta projektantki w tym mieście przypadła na późny listopad. Mroźne, ale czyste powietrze, słońce, które przepięknie podświetlało bryłę opery i budynków nadbrzeża. Uczucie czystości, zamrożony park Vigelanda.

Kolekcja z naturalnymi materiałami

Jak to się przełożyło na kolekcję? Meble pozbawione zostały jakichkolwiek ozdobników. Dominującymi materiałami zostały naturalne dębowe drewno i metal. Meble są minimalistyczne w formie, a detale wykonywane ręcznie. Obecna kolekcja to Amsterdam. Inna w charakterze, bardziej kolorowa, jak okiennice budynków wzdłuż kanałów. Co ciekawe, nawiązująca do dziedzictwa metropolii firma borcas mieści się w Ostrowie Wielkopolskim. Tutaj również odbywa się produkcja mebli. Projektantka mówi, że lokalizacja jest atutem, do lotniska, z którego może odwiedzić 6 miast tworzących nazwę firmy, dociera w ciągu 2 godzin. - Energii i inspiracji bardzo często szukam na zewnątrz, dlatego też dużo podróżuję - mówi Kinga Smardz-Gawłowska. - Natomiast Ostrów jest miejscem, gdzie odnajduję równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

KINGA SMARDZ - GAWŁOWSKA architekt KINGA SMARDZ - GAWŁOWSKA
Ukończyła studia magisterskie z Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Zarządzanie Innowacją na School of Form w Poznaniu. W 2015 roku założyła pracownię borcas, w której pełni funkcję właściciela i projektanta. Interesuje ją tworzenie mebli, których lekka forma oraz dobór materiałów wpływają na wrażenia estetyczne i komfort użytkowania. W swojej pracy dąży do tego, aby meble borcas pięknie poddawały się upływowi czasu i towarzyszyły swoim użytkownikom dużo dłużej niż sezonowe trendy i mody.
Data publikacji: 2018-04-13

Zobacz też:

Pozostałe wieści ze świata designu
Wyjątkowe hotele w Europie
Wyjątkowe hotele w Europie
Dobra architektura - w tym wnętrz - to nie tylko domy, mieszkania i biura. To coraz częściej również hotele, o których myślimy, kiedy pogoda zaczyna sprzyjać weekendowym wypadom.
serwisy prasowe, firma JUNG, ©FLC/ADAGP
Czytaj dalej
Relacja z targów w Mediolanie
Relacja z targów w Mediolanie
O tym, co wkrótce będzie modne we wnętrzach, można przekonać się podczas targów w Mediolanie. Oto nasz wybór trendów na nadchodzący sezon.
serwisy prasowe firm, Ernest Wińczyk
Czytaj dalej

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
MAURICE BERGER
(1866-1930) francuski farmaceuta i chemik. 16 czerwca 1898 roku opatentował projekt lampy zapachowej. Twórca działającej do dziś marki Lampe Berger Paris.
Francuski design - Maurice Berger
Lampe Berger zachwyca pięknym kształtem i zapachem, jednak stworzono ją w celach higienicznych. Na szczęście nam nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z jej użytkowania.   Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe