Ze świata designu

Minimalistyczna kolekcja z naturalnymi materiałami

2018-04-13

Energia i koloryt sześciu europejskich miast stały się punktem odniesienia dla projektantki Kingi Smardz-Gawłowskiej przy tworzeniu firmy borcas.

Rozszyfrowanie tajemniczej nazwy borcas przypomina podróż palcem po mapie. Borcas to Berlin, Oslo, Rzym, Kraków, Amsterdam i Sewilla. To również energia każdego z tych miast, jego lokalny koloryt, emocje, które towarzyszyły przebywaniu w tych miejscach. Zdaniem Kingi Smardz-Gawłowskiej podróże przekładają się na projektowanie. Przygoda z borcas zaczęła się od kolekcji Oslo. Pierwsza wizyta projektantki w tym mieście przypadła na późny listopad. Mroźne, ale czyste powietrze, słońce, które przepięknie podświetlało bryłę opery i budynków nadbrzeża. Uczucie czystości, zamrożony park Vigelanda.

Kolekcja z naturalnymi materiałami

Jak to się przełożyło na kolekcję? Meble pozbawione zostały jakichkolwiek ozdobników. Dominującymi materiałami zostały naturalne dębowe drewno i metal. Meble są minimalistyczne w formie, a detale wykonywane ręcznie. Obecna kolekcja to Amsterdam. Inna w charakterze, bardziej kolorowa, jak okiennice budynków wzdłuż kanałów. Co ciekawe, nawiązująca do dziedzictwa metropolii firma borcas mieści się w Ostrowie Wielkopolskim. Tutaj również odbywa się produkcja mebli. Projektantka mówi, że lokalizacja jest atutem, do lotniska, z którego może odwiedzić 6 miast tworzących nazwę firmy, dociera w ciągu 2 godzin. - Energii i inspiracji bardzo często szukam na zewnątrz, dlatego też dużo podróżuję - mówi Kinga Smardz-Gawłowska. - Natomiast Ostrów jest miejscem, gdzie odnajduję równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

KINGA SMARDZ - GAWŁOWSKA architekt KINGA SMARDZ - GAWŁOWSKA
Ukończyła studia magisterskie z Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Zarządzanie Innowacją na School of Form w Poznaniu. W 2015 roku założyła pracownię borcas, w której pełni funkcję właściciela i projektanta. Interesuje ją tworzenie mebli, których lekka forma oraz dobór materiałów wpływają na wrażenia estetyczne i komfort użytkowania. W swojej pracy dąży do tego, aby meble borcas pięknie poddawały się upływowi czasu i towarzyszyły swoim użytkownikom dużo dłużej niż sezonowe trendy i mody.
Data publikacji: 2018-04-13

Zobacz też:

Pozostałe wieści ze świata designu
Bo Concept
Jakie wnętrza kochają Polacy? - Wywiad z Kamilem Maślanką - właścicielem Bo Concept Warszawa
Targi wnętrzarskie iSaloni w Mediolanie zaprezentowały nam mocne kolory takie jak butelkowa zieleń, głęboki granat, a nawet różne odcienie żółtego. Czy ma to przełożenie na decyzje konsumentów? Wybieramy bezpieczną szarość, czy raczej jesteśmy skłonni do "wnętrzarskiego szaleństwa"? Czy po latach użytkowania wersalki chętnie decydujemy się na innowacyjne meble modułowe? I jaki jest kultowy model duńskiej marki Bo Concept? Na te wszystkie pytania odpowiedział nam Kamil Maslanka - właściciel sklepu Bo Concept Warszawa.
Czytaj dalej
Kultowe krzesło siatkowe Henryka Sztaby powraca!
Zaprojektowane w 1968 roku przez Henryka Sztabę i przywrócone do produkcji dzięki Projekt68, marce założonej przez wnuka projektanta, kultowe krzesło siatkowe trafi na internetową platformę yestersen w pięciu ekskluzywnych wykończeniach.
Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
LUCA NICHETTO
(UR. 1976)
Pochodzi z Wenecji, gdzie ukończył wzornictwo przemysłowe na IUAV. Projektuje przedmioty użytkowe: od mebli przez oświetlenie i akcesoria po szkło, Luca Nichetto ceramikę i tkaniny, a także wnętrza i architekturę.
Włoski design - Luca Nichetto
Wystarczy spojrzeć na archipelag projektów Luki Nichetta, by zrozumieć jego dusze wenecjanina. Funkcjonalne formy ze szczyptą włoskiej elegancji oraz doskonała jakość wykonania i materiałów to znaki szczególne projektów Nichetta.   Czytaj dalej
W wyniku współpracy z brazylijską marką A Lot of Brasil powstała sofa Glocal.
Stolik Lato (&tradition) stanowi doskonały
przykład minimalistycznej elegancji.
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe