Ze świata designu

Dom w stylu nowoczesnej stodoły - przekraczając próg nowoczesności

2018-09-09

Popularnym ostatnio trendem w architekturze jest tzw. nowoczesna stodoła. Stanowi ona połączenie tradycji z nowoczesnością - w bryle przypominającej swym kształtem sielską zabudowę wykorzystywane są najnowszej generacji materiały budowlane. Warte uwagi jest też podejście do zagospodarowania wnętrz - ma być ładnie, komfortowo i funkcjonalnie.

Budynki, o których mowa, są tworzone na planie tradycyjnej stodoły. Mogą zostać zbudowane od podstaw bądź powstać na bazie starego obiektu, służącego niegdyś do celów gospodarczych. Część z nich ma naprawdę długą historię - znane są sytuacje, kiedy inwestor decyduje się odnowić stodołę liczącą sobie ponad sto lat! Niezależnie jednak od sposobu powstania budynku, jego cechą charakterystyczną jest specyficzna bryła - prostopadłościan z nałożonym nań dwuspadowym dachem.

Budowa domu w stylu nowoczesnej stodoły

Za ideą budowy nowoczesnej stodoły stoją konkretne założenia. Jednym z nich jest możliwość funkcjonowania w zgodzie z otoczeniem. Budynek ten powinien z łatwością wpasować się w teren oraz sąsiadującą z nim architekturę.

Dom w stylu nowoczesnej stodoły jest niezaprzeczalnie dobrą alternatywą dla osób ceniących prostotę, funkcjonalność i ponadczasowy styl. Jako element bazowy może też zmieniać odbiór użytkownika dzięki łatwemu wprowadzeniu dekoracji oraz użyciu niestandardowych rozwiązań elewacyjnych - komentuje Weronika Korpalska, projektantka z biura architektonicznego Z500.

Nowoczesna stodoła może zostać wykonana z różnych materiałów. Do tworzenia elewacji używane są m. in. cegły, beton i drewno. Na dach idealnie sprawdzi się produkt podkreślający nowoczesny charakter budynku. Za przykład może posłużyć wielkoformatowa ceramiczna dachówka SIMPLA marki CREATON o minimalistycznym kształcie.

SIMPLA® dostępna jest w kolorze NUANCE czarnym matowym angobowanym. Produkt w tej wersji kolorystycznej dobrze spełni rolę elementu kontrastowego dla wielkoformatowych okien, chętnie wybieranych przez właścicieli obiektów w stylu nowoczesnej stodoły - komentuje Michał Kacprzak, Kierownik Akademii CREATON.

SIMPLA® chroni i zdobi, zapewniając dachom szczelność, dobrą wentylację i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Uniwersalnym kolorem elewacji, który dobrze będzie komponował się z czarną dachówką o matowym wykończeniu jest biel. Jeśli stawiamy zaś na jednolitą kolorystykę dachu i fasady budynku, warto zdecydować się na geometryczne odcięcia jednego materiału od drugiego.

Budynek w stylu stodoły

Innym, równie inspirującym rozwiązaniem na dach jest płytka z włóknocementu, np. STRUKTONIT® marki CREATON. Płytka nawiązuje kolorem oraz swoją strukturą do tradycyjnego łupka, jednak posiada więcej zalet, wynikających z trwałości materiału, jakim jest włóknocement. Można ją zastosować także na elewacji, co czyni ten produkt uniwersalnym – zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym.

Budynek w stylu nowoczesnej stodoły - projektujemy wnętrze i ogród

Rozkład pomieszczeń w budynku typu stodoła możemy zaplanować, wykorzystując do tego jego naturalne zalety. Umiejscowienie salonu po stronie południowej będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy cieszyć się słońcem przez większą część dnia.

Okna w tego typu budynku są zależne od układu funkcjonalnego, natomiast można w pewien sposób wyeksponować elementy bryły nadając jej nietypowy charakter i ponadczasowy styl. Jest to np. wydzielona strefa, w której przewidziano duże przeszklenia, będące elementem dekoracyjnym budynku - najczęściej takie przeszklenia wykorzystywane są w strefie dziennej. Ogród jest nieodłączną częścią projektu. Często bryła w stylu nowoczesnej stodoły jest dosyć ciężka (wszystko natomiast zależy od materiałów użytych w takim projekcie), dlatego istotne jest wkomponowanie odpowiedniej ilości zieleni, aby wprowadzić do całości spokój i harmonię. Takiego rodzaju zabudowa współgra z naturalnym środowiskiem przyrodniczym - tłumaczy Weronika Korpalska.

W pomieszczeniach, w których okna wychodzą na północ, możemy więc urządzić sypialnię bądź łazienkę - z reguły nie potrzebujemy tam dużych ilości zewnętrznego światła.

Budynek w stylu nowoczesnej stodoły

Aranżując wnętrze domu zbudowanego na planie stodoły, możemy wybrać zarówno styl tradycyjny, jak i nowoczesny. Właściciele domów rozmiłowani w rustykalnym klimacie mogą postawić na żyrandole przypominające kształtem lampy oliwne, sągi drewna przerobione na stołki czy ściany wykonane z odkrytej cegły. Z kolei zwolennicy chłodnego, minimalistycznego designu, po inspiracje mogą sięgnąć do projektów znanych XX-wiecznych oraz współczesnych projektantów. Wygodny fotel w stylu Jeana Prouvégo? Kolorowe krzesło à la Tom Dixon? A może stolik do kawy według projektu Isamu Noguchi? Tego rodzaju elementy podkreślą wyjątkowy charakter urządzonych ze smakiem wnętrz.

Aby cała przestrzeń została spójnie zagospodarowana, należy pamiętać także o ogrodzie, który powinien współgrać z bryłą budynku.

Ogród otaczający dom w stylu nowoczesnej stodoły powinien być raczej minimalistyczny i najlepiej stanowić przedłużenie osi kompozycyjnych budynku. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalne zorganizowanie ogrodowej strefy wypoczynkowej, która będzie przenikać się z wnętrzem domu. Aby zachować spójną stylistykę, można w aranżacji przestrzeni wokół niego zastosować materiały użyte do wykończenia elewacji - podpowiada Monika Lisowska-Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej w Archon+.

Nowoczesna stodoła to inspirująca odpowiedź na potrzeby współczesnego inwestora. Coraz częściej, korzystając z aktualnych rozwiązań, z tęsknotą spoglądamy za siebie. Jeśli zależy nam więc na nowatorskim projekcie domu, w którym znajdzie się miejsce na zachowanie tradycji, nowoczesna stodoła to koncepcja dla nas. Jej zaletą są szerokie możliwości personalizacji - tylko od nas zależy, w jakim stopniu połączymy przeszłość z teraźniejszością.

Data publikacji: 2018-09-09

Zobacz też:

Pozostałe wieści ze świata designu
Wyjątkowe hotele w Europie
Wyjątkowe hotele w Europie
Dobra architektura - w tym wnętrz - to nie tylko domy, mieszkania i biura. To coraz częściej również hotele, o których myślimy, kiedy pogoda zaczyna sprzyjać weekendowym wypadom.
serwisy prasowe, firma JUNG, ©FLC/ADAGP
Czytaj dalej
Relacja z targów w Mediolanie
Relacja z targów w Mediolanie
O tym, co wkrótce będzie modne we wnętrzach, można przekonać się podczas targów w Mediolanie. Oto nasz wybór trendów na nadchodzący sezon.
serwisy prasowe firm, Ernest Wińczyk
Czytaj dalej

Nowy numer gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz najnowsze E-Wydanie miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter
Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
Recyklingowa sztuka cierpliwości

Do recyklingu trzeba cierpliwości. Organiczne, nieorganiczne, papier, plastik, metal - co zrobić z pudełkiem po soku, które na oko wydaje się zrobione z tektury, ... Czytaj dalej

Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl. Marcin Szczygielski - autor cyklu (re)cykl.
MAURICE BERGER
(1866-1930) francuski farmaceuta i chemik. 16 czerwca 1898 roku opatentował projekt lampy zapachowej. Twórca działającej do dziś marki Lampe Berger Paris.
Francuski design - Maurice Berger
Lampe Berger zachwyca pięknym kształtem i zapachem, jednak stworzono ją w celach higienicznych. Na szczęście nam nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z jej użytkowania.   Czytaj dalej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS najnowszy numer "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe