Porady

Inne pomieszczenia

Wybieramy schody: kształt, konstrukcja i wymiary

Kategoria: Schody

Wybór schodów do mieszkania czy domu jest nie tylko kwestią estetyki. Ich kształt oraz konstrukcja powinny zostać dostosowane przede wszystkim do miejsca, jakim dysponujemy. Istotne jest także to, kto będzie z nich korzystał.

Pamiętajmy, że schody będą nam służyć przez bardzo długi czas. Codzienne będziemy po nich wchodzić i schodzić, zatem muszą być bardzo wygodne i służyć pokoleniom. Natomiast nasz gust może się wyrazić w sposobie ich wykończenia.

Schody jednobiegowe, Fot. Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza
Schody jednobiegowe, Fot. Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza

Na jaki kształt schodów się zdecydować?

Najprostszym rodzajem schodów jest kondygnacja jednobiegowa. Jest to po prostu jeden bieg schodów. Takie schody nie posiadają spocznika, czyli podestu. Dlatego, aby korzystanie z nich nie było utrudnione są polecane do łączenia niskich kondygnacji, na przykład antresoli z parterem.

Warto mieć jednak na uwadze, że schody jednobiegowe zajmują stosunkowo dużo miejsca. Można je zmodyfikować poprzez umieszczenie w ich dolnej części zabiegu, czyli podestu wejściowego. Umieszczony prostopadle do pozostałych stopni, sprawia, że konstrukcja sprzyja bardziej ekonomicznemu wykorzystaniu przestrzeni.

Innym rodzajem schodów, choć potrzebującym jeszcze więcej przestrzeni, są schody dwubiegowe ze spocznikiem. Taki kształt zakłada równoległe usytuowanie obu biegów z prostopadle umiejscowionym do nich podestem. Ten typ jest odpowiedni zarówno do zamkniętych, jak i do otwartych przestrzeni.

W domach o wysokich kondygnacjach lub z półpiętrem idealnie sprawdzą się schody o kształcie trójbiegowym.

A co z małą ilością miejsca? Tutaj bardzo dobrze sprawdzą się schody spiralne. Ich bieg jest wpisany w kształt koła o średnicy od 130 do 200 cm.

Drewniane schody dwubiegowe ze spocznikiem, Fot. Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza Drewniane schody, dwubiegowe ze spocznikiem, Fot. Marchewka Schody - Podlogi - Wnetrza Schody drewniane, dwubiegowe ze spocznikiem, Fot. Marchewka Schody - Podlogi - Wnetrza
Drewniane schody dwubiegowe ze spocznikiem, Fot. Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza Drewniane schody, dwubiegowe ze spocznikiem, Fot. Marchewka Schody - Podlogi - Wnetrza Schody drewniane, dwubiegowe ze spocznikiem, Fot. Marchewka Schody - Podlogi - Wnetrza

Wybieramy typ konstrukcji

Schody o konstrukcji ZETA, Fot. Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza
Schody o konstrukcji ZETA, Fot. Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza

Poza kształtem należy przemyśleć to, w jaki sposób schody mają być skonstruowane. Jedną z możliwości jest typ stopień-podstopień ZETA, zwany inaczej dywanowym. Zazwyczaj taka kondygnacja schodów ma samonośną budowę i składa się ze stopni i podstopnic, które są zamocowane do ścian lub do filarów, najlepiej w kilku miejscach. Do ich przytwierdzenia powinno używać się odpowiednich bolców.

Jednak schody ZETA nie zawsze muszą być przymocowane do ściany. Można również umieścić w ich połowie, pod kondygnacją, słup, na którym będą się opierały. Przed wyborem producenta schodów ZETA warto zwrócić uwagę, aby grubość stopnia wynosiła 10 cm. Ta zasada obejmuje również schody ZETA kładzione na beton.

Najlżejszą budowę mają tzw. schody policzkowe ażurowe. To typ, w którym stopnie są umieszczone między dwoma policzkami nośnymi. Pomiędzy tymi stopniami jest prześwit. Taka konstrukcja jest bardzo stabilna i zajmuje niewiele miejsca, a także nie zabiera światła w małym pomieszczeniu, korytarzu czy holu.

Ważna w budowie schodów jest balustrada, która dodatkowo usztywnia całość.

-Warto zadbać o trwałe i stabilne wypełnienie tego elementu. Najbezpieczniejsza jest balustrada pełna lub kurtynowa. Przy ażurowych zwróćmy uwagę na to, aby odstępy między pionowymi elementami były nie większe niż 12 cm, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci. - mówi Stanisław Marchewka, prezes zarządu firmy Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza (www.marchewka.pl). - Unikajmy balustrad z elementów poziomych - dzieci mogą się na nie łatwo wspiąć i spaść - dodaje Stanisław Marchewka.

Drewniane schody typu ZETA, Fot. Marchewka Schody - Podlogi - Wnetrza Drewniane schody ZETA, Fot. Marchewka Schody - Podlogi - Wnetrza
Drewniane schody typu ZETA, Fot. Marchewka Schody - Podlogi - Wnetrza Drewniane schody ZETA, Fot. Marchewka Schody - Podlogi - Wnetrza

Trochę matematyki

Drewniane schody spiralne, Fot. Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza
Drewniane schody spiralne, Fot. Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza

Na komfort i bezpieczeństwo użytkowania schodów duży, o ile nie decydujący, wpływ mają ich odpowiednie wymiary.

- Ostateczną decyzję dotyczącą parametrów schodów powinniśmy omówić ze stolarzem. Ich szerokość i wysokość muszą zostać dostosowane do długości tak zwanego średniego kroku, która waha się od 59 do 64 cm. Ważny jest również stosunek tych dwóch miar. Określa on bowiem kąt nachylenia biegu schodowego do powierzchni poziomej. Optymalna wartość to 30 stopni - mówi Stanisław Marchewka.

W domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych minimalna szerokość użytkowa biegu powinna wynosić 70 cm, zaś spocznika 80 cm. Jednak zdecydowanie się na większy wymiar ułatwi mijanie się z osobą idącą z naprzeciwka, a także wnoszenie przedmiotów o sporych gabarytach. Stopnie nie mogą być wyższe niż 20 cm.

Niezależnie od tego, na jaki kształt schodów się zdecydujemy, pamiętajmy także o właściwej liczbie stopni w jednym biegu. Z praktycznych względów powinna być ona nieparzysta (nie więcej niż 17 na jednym odcinku), ponieważ wchodzenie oraz schodzenie po schodach zaczynamy przeważnie prawą nogą. Trzymając się zasady nieparzystości, unikniemy nieprzyjemnego stąpnięcia przy dojściu do końca tej części schodów.

Data publikacji: 2017-08-09

Zobacz też:

Pozostałe porady
Jak funkcjonalnie urządzić mały balkon?

Kategoria: Weranda i ogród

Niewielki balkon to wielkie wyzwanie dla każdego, kto chciałby w sposób funkcjonalny, ale i przyjemny ... Czytaj dalej
Jakie płytki wybrać na balkon?

Kategoria: Weranda i ogród

W miejskiej dżungli, z dala od sielskich domów z obrzeży metropolii, na wiele sposobów szukamy kontaktu ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Kostka brukowa - trwa moda na duże formaty

Nawierzchnie z kostki brukowej to od lat dominujący trend w przestrzeniach ogrodowych. Wykorzystywane do budowy podjazdów, tarasów ... czytaj dalej

Aranżacje
Aranżacja tarasu - plan na letnie dni

W ogrodzie, na tarasie lub choćby nawet na balkonie - o tej porze roku lubimy spędzać czas na zewnątrz. Dlatego warto urządzić sobie przyjemne miejsce do letniego wypoczynku. czytaj dalej

 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Wydanie tabletowe