Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Topowe aranżacje

Salon

Aranżacja wnętrza pierwszego mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

Całe pomieszczenie

Perfect Space

Jeżeli jesteś osobą, która ma około 30 lat, zakończyła już edukację i znalazła stałe zatrudnienie, to najprawdopodobniej przymierzasz się właśnie do zakupu swojego pierwszego mieszkania - przynajmniej tak wynika ze statystyk. I choć kupno własnego lokum bywa sporym wyzwaniem, to równie skomplikowana bywa także jego późniejsza aranżacja.

Urządzenie mieszkania wielu osobom wydaje się niezwykle prostą i przyjemną czynnością. Bo co to za problem wybrać kilka mebli i odpowiednio je poustawiać? Bułka z masłem. Tymczasem podczas aranżacji wnętrza pierwszego mieszkania nawet najprostsze kwestie mogą się nagle okazać niezwykle problematyczne. Jak zatem uniknąć błędu? I na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Zadbaj o dzieckoAranżacja przedpokoju

Najczęściej zainteresowane zakupem mieszkania są młode małżeństwa, mające małe dziecko lub sprecyzowane plany rodzicielskie. Dlatego mieszkanie powinno być dostosowane do potrzeb malucha. Konkretne działania zależą rzecz jasna od wieku dziecka, ale generalnie najlepiej unikać niebezpiecznych i łatwych do stłuczenia przedmiotów, a także mebli o ostrych krawędziach oraz narożnikach, choć można je zawsze zabezpieczyć za pomocą specjalnych nakładek z gumy lub plastiku. Poza tym większe dziecko powinno mieć do swojej dyspozycji osobny pokój.

Trzeba mieć na uwadze to, że barwy pełnią ważną rolę w rozwoju dziecka, wpływają na jego samopoczucie, nastrój i koncentrację. Dlatego kolor ścian w jego pokoju powinien być odpowiednio przemyślany: zieleń i błękit uspokoją dziecko, natomiast żółć i czerwień skutecznie je pobudzą. Barwę ścian w pokoju może wybrać też samo dziecko. Pamiętajmy jednak, że preferencje kolorystyczne kształtują się ostatecznie około drugiego roku życia i mają silny związek z temperamentem, a poza tym mogą z czasem ulec zmianie.

- Z kolorami w pokoju dziecko lepiej nie przesadzać - zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. - Wiele barw wniesie do niego bowiem samo dziecko za pomocą swoich ubrań, zabawek i malunków. Stąd nawet klasyczna, wyciszająca biel nie jest takim złym rozwiązaniem, choć warto zestawić ją z innymi, bardziej wyrazistymi kolorami.

Zacznij od niezbędnych mebli

Aranżacja domowego gabinetu

Aranżację wnętrza warto rozpocząć od zakupu kluczowego wyposażenia: kuchenki, lodówki, prysznica, zlewozmywaka, toalety i pralki. Wyżej wymienione sprzęty pozwolą nam zadbać o czystość oraz posiłki. Niemniej istotna jest kwestia wyboru odpowiedniego łóżka. To jeden z najważniejszych mebli, bo sen jest w końcu niezbędny do życia, wpływa na procesy fizyczne i psychiczne organizmu, odpręża, a poza tym uspokaja serce i ciśnienie. Skoro średnio przesypiamy aż 1/3 naszego życia, to zadbajmy o należycie komfortowe warunki.

- Nie bez znaczenia jest również wysokość łóżka - dodaje Maciej Balcerek. – Wiele osób w podeszłym wieku ma problem z poruszaniem się, więc lepiej wybrać dla nich łóżko kontynentalne, które jest nieco wyższe. Jego wysokość przekracza pół metra, co znacznie ułatwia wchodzenie i wychodzenie z niego.

Przy wyborze łóżka trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie rzeczy: użyty materiał oraz szerokość. Najlepsze są łóżka drewniane, bo - niezależnie od gatunku drewna - udanie łączą trwałość z elegancją oraz cieszą oko oryginalnym usłojeniem. Z kolei szerokość łóżka uzależniona jest od liczby osób, która będzie w nim wypoczywała: jednej osobie do komfortowego snu wystarczy 90 centymetrów, ale dwie będą potrzebowały do tego minimum 160. Generalnie im szersze łóżko, tym lepiej, ale czasami ogranicza nas metraż samej sypialni.

Pierwsze mieszk... koty za płoty

Rzecz jasna to tylko kilka dobrych rad na początek, bo przy aranżacji wnętrza pierwszego mieszkania trzeba pamiętać o wielu innych rzeczach, np. dostosowaniu go do naszego trybu życia czy też prawidłowym wyznaczeniu w nim poszczególnych stref. Z całą pewnością popełnimy jakieś błędy. Pamiętajmy jednak, żeby się nimi nie zrażać - zamiast tego wyciągnijmy z nich odpowiednie wnioski na przyszłość.

Odsłon artykułu: 3179
Galeria zdjęć
Aranżacja mieszkania - aneks kuchenny, Perfect Space
Aranżacja mieszkania - aneks kuchenny, Perfect Space
Aranżacja mieszkania - jadalnia, Perfect Space
Aranżacja mieszkania - jadalnia, Perfect Space
Aranżacja mieszkania - sypialnia, Perfect Space
Aranżacja mieszkania - sypialnia, Perfect Space
Aranżacja mieszkania - gabinet, Perfect Space
Aranżacja mieszkania - gabinet, Perfect Space
Aranżacja mieszkania - przedpokój, Perfect Space
Aranżacja mieszkania - przedpokój, Perfect Space
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe