Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Porady

Salon

Kominek w salonie

Kategoria: Kominki

Na etapie planowania i urządzania domu marzymy o pierwszym wieczorze spędzonym przy blasku ognia. Później dbamy o niego, kupujemy kominkowe kosmetyki i biżuterię: specjalne preparaty do czyszczenia szyb i obudowy, zestawy zawierające szufelkę i pogrzebacz, ozdobne kosze na drewno. W ten sposób rewanżujemy się kominkowi za ofiarowane ciepło.

Gdzie go zbudować, a także czy powinien być otwarty, czy zamknięty - oto główne dylematy do rozważenia. Wbrew pozorom problemy te są ze sobą powiązane. Jeśli nasz kominek ma być źródłem ogrzewania, najlepiej zaplanować go w centralnym punkcie domu; wtedy łatwiej będzie rozprowadzić kanały powietrzne systemu DGP lub instalację doprowadzającą ciepłą wodę do grzejników (jeśli przewidzieliśmy tzw. płaszcz wodny). Kominek otwarty nie ogrzeje domu - jedynie 20% wytworzonego w trakcie spalania ciepła pozostaje w pomieszczeniu; reszta dosłownie ulatuje z dymem. Takie palenisko to tylko ozdoba, ale za to jaka! A ponieważ pozostawia nam większą swobodę w zakresie lokalizacji, dlatego szukając dla niego miejsca, warto uwolnić się od myślowych schematów. Kominek podwieszony pod sufitem pośrodku salonu, ogrzewający swym blaskiem sypialnię, a nawet łazienkę… Czemu nie? Jeśli tylko zaplanujemy go odpowiednio wcześnie - na etapie projektu architektonicznego, gdy można jeszcze przesunąć ścianę lub domurować nowy przewód dymowy - możemy zrealizować nawet najodważniejszą wizję.

   
Wkład narożny Varia 2Lh w nowoczesnej obudowie. Boniowanie górnego elementu kominka nawiązuje do tradycji (fot. Spartherm)   Lekki, opalany drewnem kominek stalowy Star Maxi z serii wzorniczej Creation of Flames. Na zamówienie: drzwiczki po obu stronach i system obrotowy 360° (fot. Tapis)   Kominek z wkładem Bahia w obudowie z marmuru, zwieńczonej drewnianą belką (fot. Edilkamin)

Kominkowe wzornictwo to obecnie dziedzina bardzo bogata. Znajdziemy tu trendy wiodące i kierunki ponadczasowe, zawsze modne. A co najważniejsze, technologia pozwala dziś zrealizować niemal każde marzenie, począwszy od idei otwartego ognia, dostępnego ze wszystkich stron, poprzez płomień oprawiony w minimalistyczny szklany klosz o dowolnym kształcie, aż po rozbudowane dekoracyjne obudowy. Bardzo modne są poziome lub pionowe nisze ścienne o niestandardowych wymiarach, tworzące malowniczą, przecinającą ścianę ognistą szczelinę. Wspaniale wygląda palenisko kominka wbudowane w monumentalny kamienny blok; stosowane do realizacji takich projektów marmury, granity i onyksy miewają piękne barwy i zachwycające desenie. Spektakularny efekt kreują kominki dwustronne, osadzone w ścianie pomiędzy dwoma pomieszczeniami - nawet bez ognia tworzą efektowne okno, pozwalające zajrzeć do sąsiedniego wnętrza.

Za bogactwem trendów podążają nowe możliwości techniczne. Żywy ogień możemy dziś mieć nawet w bloku z wielkiej płyty - bez kucia ścian, budowy komina i bez… dymu. Wprawdzie nie ma dymu bez ognia, jednak zasada ta nie obowiązuje w drugą stronę: oferta bezdymowych biokominków jest coraz ciekawsza. To zwykle niewielkie urządzenia, opalane paliwem płynnym pozyskiwanym z całkowicie odnawialnych surowców. Na rynku dostępne są warianty stojące lub wiszące, które można umieścić w dowolnym miejscu domu. Ich pomysłowe formy będą zaskakującą dekoracją w każdym wnętrzu. Na popularności zyskują też bezpieczne i proste w obsłudze kominki gazowe. Ich przewagę nad tradycyjnymi paleniskami na drewno zapewnia automatyka, która kontroluje proces spalania i umożliwia jego regulację, a nawet podłączenie kominka do centralnego systemu sterowania instalacjami, znanego jako dom inteligentny. Pracą takiego kominka sterujemy ręcznie lub automatycznie za pomocą pilota. Problemem nie będzie nawet brak dostępu do komina: wówczas montujemy kominek z zamkniętą komorą spalania i systemem odprowadzenia spalin przez ścianę zewnętrzną, typu "rura w rurze".

     
Stalowy piec wolno stojący Bergen na drewno i ekobrykiety. Przy 47 cm szerokości, ogrzewa kubaturę 165 m3 (fot. Ekkom)   Stolik Veranda z wbudowanym cylindrem Glassfire - biokominek, który daje płomień bez dymu i zapachu (fot. Planika/Decofire)   Żeliwny kosz kominkowy na polana o formie wygiętego arkusza (fot. Ekkom)   Pogrzebacz, szczypce, szufelka - elegancki zestaw narzędzi kominkowych ze stali nierdzewnej (fot. Ekkom)

Tradycyjne kominki wciąż mają stałe grono zwolenników. A także stały arsenał środków wyrazu i materiałów wykończeniowych. Wśród tych ostatnich największym szlagierem jest ceramika; kafle robią dziś furorę, zwłaszcza te unikalne, wytwarzane ręcznie. Koneserzy jeżdżą po nie w najdalsze zakątki Europy, bo też mieć kominek obłożony na przykład portugalskimi azulejos, to powód do wyjątkowej dumy.

Kominek klasyczny lub rustykalny stoi zwykle - zgodnie z tradycją - w centralnym punkcie pomieszczenia. Choć dekoracyjny sam w sobie, często bywa miejscem ekspozycji rodzinnych pamiątek i ozdobnych drobiazgów. Jeśli marzymy o palenisku nawiązującym do kominków angielskich lub francuskich, musimy uwzględnić regułę symetrii. Warto też pomyśleć o umieszczeniu nad kominkiem lustra - szklane refleksy w połączeniu z ogniem stworzą wyjątkowo wdzięczny duet.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Jotul

Data publikacji: 2015-11-29

Zobacz też:

Pozostałe porady
Na co zwrócić uwagę wybierając obrus na święta?

Kategoria: Tkaniny

Do wigilijnej kolacji pozostało mniej niż 2 tygodnie. Choć może wydawać się, że to jeszcze sporo ... Czytaj dalej
Świąteczne aranżacje w 3 stylach

Kategoria: Dekoracje

Przygotowania do nadchodzących Świąt wielu z nas rozpoczyna od zmian aranżacyjnych w domu. Magiczny ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

3 sposoby na modny salon

Salon to wyjątkowe miejsce w domu. To tutaj przyjmujesz gości, odpoczywasz na kanapie i spędzasz większość wolnego czasu. Ważne, ... czytaj dalej

Aranżacje
Pełen magii czas dekorowania

Święta Bożego Narodzenia wymagają wyjątkowej oprawy. Może być ona zarówno stylowa i nowoczesna, prosta lub bogata. Ważne, by dała nam same wyjątkowe chwile. czytaj dalej

Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe