Ulubiony kiosk LISTOPADOWE WYDANIE W SPRZEDAŻY! Budujemy Dom PRZEJRZYJ ONLINE >>

Porady

Salon

Malowanie kaloryfera - krok po kroku

Kategoria: Grzejniki

Pożółkły kaloryfer z łuszczącą się farbą to wątpliwa ozdoba. Można wymienić go na nowy, jednak znacznie taniej będzie pomalować. Przeczytaj, jak to zrobić, by wyglądał jak nowy!

Modyfikowana emalia akrylowa Śnieżka do kaloryferów tworzy trwałe, odporne na działanie wysokich temperatur powłoki, a pomalowane nią elementy nie żółkną z czasem.
Lakier Śnieżka Multispray - DO KALORYFERÓW - wymalowania są odporne na temperatury do 80°C, a jedno opakowanie wystarcza na pokrycie około 3 m2 powierzchni. Lakier tworzy gładkie, twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne powłoki. Jego formuła zabezpiecza malowane przedmioty przed żółknięciem.

Za odnawianie grzejników najlepiej zabrać się zanim na dobre rozpocznie się sezon grzewczy, bo farb nie należy nanosić na rozgrzane powierzchnie. Jeśli jednak przegapiliśmy ten moment, nie wszystko stracone. Zamiast czekać do wiosny, zakręćmy kaloryfer na czas malowania.

Jak zwykle przy malowaniu kluczem do sukcesu jest staranne przygotowanie podłoża i właściwy dobór farby. W przypadku malowania kaloryfera warto się zaopatrzyć w specjalne farby do elementów instalacji centralnego ogrzewania. Tylko takie dadzą nam pewność, że farba jest odporna na działanie wysokiej temperatury i nie odpadnie albo nie zżółknie po jednym sezonie. Szkoda byłoby naszej pracy!

Jak pomalować kaloryfer?

  1. Przed malowaniem kaloryfery muszą być suche, oczyszczone z kurzu i wszelkich zabrudzeń. Jeśli występują ogniska rdzy, drucianą szczotką usuwamy je do czystego metalu. Dla przyspieszenia pracy możemy użyć szczotki montowanej do wiertarki. 
  2. Po oczyszczeniu kaloryfera dokładnie obejrzyj starą powłokę malarską. Jeśli farba się łuszczy, usuń ją be litości (tu też niezastąpiona będzie druciana szczotka). Potem cały kaloryfer przetrzyj papierem ściernym i dokładnie odpyl.
  3. Dopiero teraz możesz sięgnąć po wałek lub pędzel z miękkim włosiem. Pamiętaj, żeby przed malowaniem dokładnie wymieszać emalię! Potem nałóż pierwszą jej warstwę na kaloryfer i ewentualnie rury doprowadzające wodę.
  4. Najlepszy efekt dekoracyjny daje dwukrotne malowanie emalią, ale zanim zaczniesz nanosić drugą warstwę farby, pierwsza musi wyschnąć. Zwykle należy wiec odczekać około 4 godzin, choć w niskich temperaturach farba może schnąć poczekać nieco dłużej. 
  5. Po zakończeniu malowania powłoka uzyskuje pełną wytrzymałość mechaniczną po około 24 godzinach.

Gdzie pędzel nie może tam... spray da radę

Malowanie kaloryfera bywa dość karkołomne. Zakamarki, do których trudno dotrzeć wałkiem lub pędzlem, możemy łatwo i szybko pomalować lakierem do kaloryferów w sprayu.  

źródło i zdjęcia: FFiL Śnieżka SA

Data publikacji: 2016-06-26

Zobacz też:

Pozostałe porady
Ciekawe efekty dekoracyjne uzyskane za pomocą sprayów, fot. Śnieżka

Kategoria: Dekoracje

Farby w sprayu są łatwo dostępne i proste w użyciu, a dodatkowo mają duży wybór kolorów. Używając ... Czytaj dalej
Kamień dekoracyjny na ścianach - jak wybrać, jak zamontować?

Kategoria: Ściany i podłogi

Wygląda jak skała, kamień, cegła - kamień dekoracyjny jest ciekawą alternatywą dla tapet i farb ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

Mój dom, mój styl

Lubimy modnie się ubierać, modnie czesać i modnie jeść. Nie mniej pożądane jest dziś także modne mieszkanie, ale jakkolwiek ... czytaj dalej

Aranżacje
Grzanie w formie

Nie ukrywa się ich pod oknem za zasłoną, nie szuka pomysłów na zabudowanie. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne zajmują eksponowane miejsce w salonie, zdobią hol, kuchnię i łazienkę. ... czytaj dalej

Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu Tekst: Eva Milczarek;Zdjęcia: Radek Wojnar;Stylizacja: Eva Milczarek;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe