Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Porady

Salon

Jak ustawić telewizor - odległość od kanapy, aranżacja

Kategoria: AV

Telewizor w salonie to już nie tylko "okno na świat", ale także element wystroju. Urządzając wnętrze planujemy, w którym miejscu się znajdzie oraz w jakiej aranżacji. Jak go ustawić lub zawiesić, aby najlepiej pełnił swoją funkcję?

Najczęściej telewizor znajduje się w salonie i jest to najlepsze miejsce, gdyż umieszczony w sypialni może powodować kłopoty ze snem. W pokoju dziennym przebywamy najdłużej w ciągu dnia, to pomieszczenie przeznaczone na czas spędzony wspólnie z rodziną, rozrywkę oraz relaks, m.in. przed telewizorem. Ponieważ stanowi on stały element wyposażenia salonu, powinien estetycznie komponować się z całym wystrojem. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć jego umiejscowienie, wielkość oraz odległość od kanapy.

Ściana telewizyjna w nowoczesnym stylu

Telewizor a sofa

Przy wyborze rozmiaru telewizora musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: odległość sofy/kanapy/łóżka od telewizora, wielkość pokoju, rozmiary ekranu oraz indywidualne preferencje.

Zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniego dla siebie modelu, powinniśmy zmierzyć miejsce, w którym pojawi się telewizor. Teraz też najlepiej też zdecydować, czy ekran będzie wisiał na ścianie, czy stanie na szafce. W pierwszym przypadku trzeba rozważyć ciężar telewizora, wytrzymałość powierzchni oraz porządne mocowanie. Średnio przeciętny, płaski ekran waży ok. 20 kilogramów.

Po przeciwległej stronie powinna znaleźć się wygodna kanapa. Odległość, która będzie gwarantowała komfortowe oglądanie telewizji, zależy od wielkości (przekątnej) ekranu i jego rozdzielczości. Im większy telewizor, tym dalej należy umieścić siedzisko. Z kolei im większa rozdzielczość ekranu, z tym mniejszej odległości możemy go oglądać bez wrażenia, że widzimy każdy piksel oddzielnie. Dlatego zawsze warto wziąć pod uwagę wielkość pokoju, bo może się okazać, że ekran jest za duży, a my nie mamy już gdzie przesunąć kanapy.

Zaleca się, aby przekątna ekranu stanowiła maksymalnie 1/3 odległości od sofy. Oznacz to, że przy ekranie 32-calowym siedzisko powinno znaleźć się od 1,25 do 2,45 dalej. Przy 36 calach odległość zwiększy się do 1,35-2,75, itd. Trzeba też pamiętać, że aby delektować się pełnią jakości obrazu i dźwięku trzeba siedzieć centralnie, w osi ekranu, dlatego miejsca, z których najczęściej będziemy oglądać filmy powinny znaleźć się na wprost ekranu, a nie pod kątem.

Optymalna odległość od telewizora - tabela

Idealna aranżacja

Obecnie najczęściej wybieranymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o montaż telewizora, są wspomniane wyżej: przymocowanie do ściany oraz ustawienie na szafce RTV. Obie wersje mogą być bardzo efektowne, a wybór tej najlepszej zależy od preferencji użytkowników oraz wielkości pokoju. Ekran zawieszony na ścianie pozwala oszczędzić przestrzeń, możemy zaaranżować przestrzeń wokół niego oraz stworzyć atmosferę sali kinowej we własnym salonie.

Natomiast telewizor ustawiony na szafce jest idealnym uzupełnieniem eleganckiego wnętrza i pozwala na większą swobodę w zmianie wystroju czy zmianie lokalizacji ekranu.

Telewizor w salonie - aranżacja Telewizor w salonie - aranżacja
Częstym błędem jest wieszanie telewizora zbyt wysoko, co skutkuje niewygodną pozycją (musimy zadzierać głowę) i gorsza jakością obrazu (nie patrzymy na ekran pod optymalnym kątem). Jeśli nie da się ekranu zawiesić niżej, warto przynajmniej pochylić go nieco w dół.

Zarówno telewizor na ścianie, jak i na półce można ciekawie "obudować", tworząc ścianę telewizyjną. Bardzo ciekawie wygląda ekran przymocowany do drewnianej płyty, obok można umieścić potrzebne akcesoria, pozostałe sprzęty czy kolekcję płyt. Telewizor można też zamontować wśród półek z książkami, nad kominkiem lub oprawić w ramę do obrazu. Dzięki temu nie będzie on pierwszym elementem, którzy zobaczymy po wejściu do pokoju. Pamiętajmy, żeby cała aranżacja była spójna oraz nie zawierała zbyt wiele elementów wokół ekranu, odciągających uwagę widza.

tekst: Katarzyna Kowalska
zdjęcia: domena publiczna 

Data publikacji: 2016-09-16

Zobacz też:

Pozostałe porady
Na co zwrócić uwagę wybierając obrus na święta?

Kategoria: Tkaniny

Do wigilijnej kolacji pozostało mniej niż 2 tygodnie. Choć może wydawać się, że to jeszcze sporo ... Czytaj dalej
Świąteczne aranżacje w 3 stylach

Kategoria: Dekoracje

Przygotowania do nadchodzących Świąt wielu z nas rozpoczyna od zmian aranżacyjnych w domu. Magiczny ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

3 sposoby na modny salon

Salon to wyjątkowe miejsce w domu. To tutaj przyjmujesz gości, odpoczywasz na kanapie i spędzasz większość wolnego czasu. Ważne, ... czytaj dalej

Aranżacje
Pełen magii czas dekorowania

Święta Bożego Narodzenia wymagają wyjątkowej oprawy. Może być ona zarówno stylowa i nowoczesna, prosta lub bogata. Ważne, by dała nam same wyjątkowe chwile. czytaj dalej

Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
  • nowości ze świata designu i rynku,
  • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
  • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
  • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe