Ulubiony kiosk GRUDNIOWE WYDANIE TO AŻ 228 STRON! Budujemy Dom PRZESYŁKA GRATIS >>

Porady

Salon

Zaprojektuj sam oświetlenie mieszkania

Kategoria: Światło

Zapewnia niezbędny do odpoczynku nastrój, usprawnia poruszanie się po domu, sprawia, że gotowanie staje się czystą przyjemnością. To oświetlenie decyduje o klimacie i funkcjonalności wnętrz - podpowiadamy, jak dobrać je prawidłowo.

Urządzając dom, warto pamiętać, że oświetlenie może zarówno wzmocnić atuty, jak i nieopatrznie podkreślić mankamenty wnętrz. Prawidłowo dobrane optycznie powiększa przestrzeń, czyni ją maksymalnie funkcjonalną i przytulną. Planując oświetlenie należy pamiętać, by uwzględnić jego trzy typy (zwane warstwami): ogólne, akcentujące i punktowe. Czym się one charakteryzują i gdzie najlepiej się sprawdzą?

Jak oświetlić salon?

Oświetlenie ogólne to najpopularniejszy typ oświetlenia - zazwyczaj występuje pod postacią jednej, umieszczonej w centralnym punkcie na suficie oprawy. Dominują szczególnie te, które rzucają światło z góry na całe pomieszczenie.

- Tego typu oświetlenie pełni funkcję podstawową - ma zapewnić orientację we wnętrzu, zastąpić naturalne światło dzienne. Stanowi również istotny element wystroju wnętrza, jego ozdobę - mówi Beata Bedrij-Wolańczyk, product manager oświetlenia wnętrz w Lange Łukaszuk.

Dobór oświetlenia ogólnego zależy w dużym stopniu od powierzchni i charakteru wnętrza - żyrandole znakomicie sprawdzą się np. w przestronnym i wysokim salonie, z kolei plafony czy reflektory halogenowe to lepszy wybór dla nieco mniejszych przestrzeni. Kluczowe jest przede wszystkim równomierne oświetlenie wnętrza, które można optycznie powiększyć - wybierając oprawy rzucające światło na sufit (co pozwoli na odbicie światła od jego płaszczyzny). Z kolei oprawy z punktowymi snopami światła sprawią, że pomieszczenie wyda się mniejsze przez niedoświetlone kąty.

Rozplanuj oświetlenie punktowe

Równie istotne, a w przypadku niektórych przestrzeni nawet ważniejsze, jest oświetlenie punktowe czy też robocze. Stanowi ono naturalne uzupełnienie oświetlenia ogólnego, które nie jest w stanie dotrzeć w odpowiednim stopniu do wszystkich ważnych miejsc (np. zasłanianych przez naturalne przeszkody na swojej drodze, jak meble czy plecy domownika).

- To z reguły źródło bardzo jasnego światła, potrzebne do wykonywania codziennych precyzyjnych czynności, niezbędne przy gotowaniu, czy do komfortowego czytania. To typ oświetlenia, który najlepiej dba o oczy użytkownika - mówi Beata Bedrij-Wolańczyk. Oświetlenie punktowe warto zaplanować zarówno w salonie, jak i kuchni czy łazience. Najczęściej pojawia się:

 • nad blatami kuchennymi
 • nad barkiem lub wyspą kuchenną
 • przy zagłówku łóżka
 • nad lustrem w łazience czy przy toaletce

W przypadku oświetlenia roboczego znakomicie sprawdzają się halogeny czy też małe lampki halogenowe o punktowych źródłach światła. Można je zaplanować w podwieszanym suficie, w postaci opraw natynkowych, systemów szynowych lub linowych, które oferuje m.in. niemiecki Paulmann.

- Systemy takie jak systemy Rail czy Wire to niezwykle efektowne rozwiązanie, pozwalające na uwolnienie naszej kreatywności. Użytkownik może wybierać spośród szeregu różnorodnych spotów czy zwisów zamontowanych na szynie lub lince ciągnącej się nawet przez całe pomieszczenie - mówi Beata Bedrij-Wolańczyk.

Takie rozwiązania świetnie sprawdzają się m.in. w wysokich pomieszczeniach ze skosami, gdzie odpowiednio doświetlając wnętrze dyskretnie podkreślają ich ciekawą konstrukcję. Należy jednak pamiętać, że potrafią eksponować nierówności - co będzie atutem tylko w przypadku niekonwencjonalnie zaprojektowanych wnętrz.

fot. Lange Łukaszuk, Paulmann fot. Lange Łukaszuk, Paulmann fot. Lange Łukaszuk, Paulmann
fot. Lange Łukaszuk, Paulmann fot. Lange Łukaszuk, Paulmann fot. Lange Łukaszuk, Paulmann

Podświetl zdjęcia i schody

Ostatnim typem oświetlenia, które powinno znaleźć się w dobrze zaplanowanym wnętrzu, jest oświetlenie dekoracyjne, zwane również akcentowym. To prawdopodobnie najciekawsza, decydująca o oryginalności domu i mieszkania część projektu. Jego zadaniem jest ekspozycja wyróżniających się elementów wnętrza, walorów, które chcemy podkreślić - dekoracji, obrazów, architektonicznych detali czy ulubionych zdjęć i pamiątek.

- W tym celu coraz częściej wykorzystuje się energooszczędne paski LED, biegnące wzdłuż półek i wnęk, które dają ciekawy efekt świetlny - mówi Beata Bedrij-Wolańczyk, ekspert ds. oświetlenia wnętrz w Lange Łukaszuk. - Świetnie sprawdzają się także umieszczone przy schodach czy wzdłuż podłogi w korytarzu, co zapewnia funkcjonalność i ciekawy klimat.

Rolę oświetlenia akcentowego świetnie spełniają także kinkiety, wbudowane oprawy halogenowe czy też wspomniane systemy szynowe (ukierunkowane na wart podświetlenia element).

Światło w całym domu

Planując oświetlenie warto pamiętać nie tylko o jego warstwach, ale też o płaszczyznach, w których można oświetlić pomieszczenie. Odpowiednie zagospodarowanie warstwy górnej, środkowej i dolnej pozwoli urozmaicić wnętrze. Gdzie je odnajdziemy?

 • warstwa górna - to sufit i jego okolice, warstwa dedykowana lampom wiszącym, ale także lampom stojącym, które rzucają światło z góry na dół
 • warstwa środkowa - oświetlenie w tej warstwie znajduje się najczęściej na meblach i stolikach oraz ścianach; to także oświetlenie wolnostojące, ale nie rzucające światła znad głowy użytkownika
 • warstwa dolna - źródła światła w tej warstwie znajdują się bezpośrednio na podłodze lub światło rzucane przez nie oświetla właśnie tę powierzchnię

Wybierając źródła światło należy pamiętać o jednym - oświetlenie ogólne, punktowe i akcentowe spełniają różnorodne funkcje. Uzupełniają się, tworząc doskonałe wnętrza: wygodne, funkcjonalne i perfekcyjnie doświetlone.

Data publikacji: 2017-08-09

Zobacz też:

Pozostałe porady
Na co zwrócić uwagę wybierając obrus na święta?

Kategoria: Tkaniny

Do wigilijnej kolacji pozostało mniej niż 2 tygodnie. Choć może wydawać się, że to jeszcze sporo ... Czytaj dalej
Świąteczne aranżacje w 3 stylach

Kategoria: Dekoracje

Przygotowania do nadchodzących Świąt wielu z nas rozpoczyna od zmian aranżacyjnych w domu. Magiczny ... Czytaj dalej

3 numery gratis!

Subskrybuj nasz newsletter. Otrzymasz 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika Czas na Wnętrze gratis!

newsletter

Salon CnW

Comfort Box Rejs - szuflady stworzone z myślą o kuchni

Szuflady w kuchni to rozwiązanie idealne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń dolnych szafek ... czytaj dalej

Jak wybrać materac dla pary?

Podczas wyboru materaca dla pary, „elastyczność punktowa” to ważne pojęcie ... czytaj dalej

3 sposoby na modny salon

Salon to wyjątkowe miejsce w domu. To tutaj przyjmujesz gości, odpoczywasz na kanapie i spędzasz większość wolnego czasu. Ważne, ... czytaj dalej

Aranżacje
Pełen magii czas dekorowania

Święta Bożego Narodzenia wymagają wyjątkowej oprawy. Może być ona zarówno stylowa i nowoczesna, prosta lub bogata. Ważne, by dała nam same wyjątkowe chwile. czytaj dalej

Metamorfoza domu z lat 60. Metamorfoza domu z lat 60. Tekst: materiały prasowe Benjamin Moore;Zdjęcia: Jakub Kozioł ;
» Zobacz więcej
 
Czas na wnętrze
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera CzasnaWnetrze.pl i pobierz GRATIS 3 numery "Czasu na Wnętrze" w wersji elektronicznej.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • najświeższe trendy w aranżacji wnętrz,
 • nowości ze świata designu i rynku,
 • praktyczne porady, jak mieszkać piękniej i wgodniej,
 • najciekawsze tematy z "Czasu na Wnętrze",
 • informacje o rabatach, promocjach i konkursach.

Czas na wnętrze

Salon Czas na Wnętrze

Najaktywniejsi współkreatorzy
naszego magazynu i portalu - creme
de la creme miłośników stylowych
wnętrz - tworzą elitarny Salon CnW.Wydanie tabletowe